Skocz do zawartości

Słońce w H-α


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Protuberancja sprzed dwóch dni.

Aviki nagrywałem około 19:20 polując na tranzyt satelity Lacrosse 15 na tle Słońca.

Tranzytu nie złapałem ale za to zarejestrowałem krótką animację. Seeing był denny ale jako tako wyszło smile.png

 

0b6d3a41-b84d-467d-befa-db65bd4b7bc3.gif

 

a tu najlepsza klatka:

 

Drizzle15.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, piękne 2 dni, a mało się dzieje. Mam dziś tylko niezbyt efektowną protuberancję, większych nie było... (odstępy 30-sekundowe, 1:12 h):

 

74eecab7-a0d0-4bc7-a280-7cc0c38ea544.gif

 

i mozaikę (przez winietę od B600 muszę sporo obcinać, więc aż 12 części):

 

moz3_psc.jpg

 

moz3_nsc.jpg

 

 

Wszystko z moda 90 mm Lunta 35, Chameleon 3 mono, obróbka (i wyrównanie animacji) w ImPPG.

 

AKTUALIZACJA

 

Jeszcze z drugiej strony:

 

moz4_ncs2.png

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rozpieszczone z Was bestie :P

 

Może i nie dzieje się wiele, choć ja tam widzę cuda, i nie ma tam zjawisk na skalę planetarną, ale ja osobiście mogę pomarzyć o robieniu takich zdjęć, albo choć oglądania takich obrazów na żywo.
Dla mnie słońce to tylko duża jasna plama, która skutecznie uniemozliwia oglądanie planet za dnia :D

 

A to co robi warpal... Na opis moich odczuć mam nawet za słabą klawiaturę :D

 

Czapki z głów Panowie. Szczerze podziwiam to co tu widzę!

 

P.S.

warpal tak przy okazji, bo 64 strony to jednak dość sporo ;), ile jest wart Twój set żeby był w stanie robić takie zdjęcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat teraz jest fajna protuberancja, początkowo była rozdwojona, a teraz się zlewa i puszcza boczne strumienie. A nad nią taki rządek kilku mniejszych. I bardzo fajny obszar aktywny przy plamie. To tak zamiast szkicu :-)

Krucabomba, spojrzałem na stronę NASA i coś mi nie pasuje, a tu po prostu lustrzane odbicie tego co widzę w Luncie. Dopiero się zorientowałem po przestrojeniu Lunta na widok plam.

Edytowane przez Blondas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh kolejny opad szczęki... Już mnie zaczęła boleć przez te Twoje zdjęcia. A to tylko dwa od wczoraj.

 

Myślałeś kiedyś o zrobieniu jednego zdjęcia każdego dnia (w miarę możliwości oczywiście, pogoda nie sługa) i przerobienia po roku w animację? ~360 zdjęć/30fps = 12 cudownych sekund z naszą żaróweczką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałeś kiedyś o zrobieniu jednego zdjęcia każdego dnia (w miarę możliwości oczywiście, pogoda nie sługa) i przerobienia po roku w animację? ~360 zdjęć/30fps = 12 cudownych sekund z naszą żaróweczką :)

Ja bym powiedział, że więcej, jak 30-40 zdjęć na pewno nie będzie, gdzie ty widziałeś tyle pogody w Polsce :) Tak więc projekt traci sens, bo w wakacje będziesz miał zdjęcia prawie codziennie, a w zimie jedno na 3 tygodnie. Takie coś można zrobić ze zdjęć ze spaceweatcher albo jakiegoś SDO, bo tam faktycznie zdjęcia masz cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh kolejny opad szczęki... Już mnie zaczęła boleć przez te Twoje zdjęcia. A to tylko dwa od wczoraj.

 

Myślałeś kiedyś o zrobieniu jednego zdjęcia każdego dnia (w miarę możliwości oczywiście, pogoda nie sługa) i przerobienia po roku w animację? ~360 zdjęć/30fps = 12 cudownych sekund z naszą żaróweczką :)

Dzięki!

 

Co do rocznej animacji to w zasadzie odpowiedź Mateusza wyczerpuje temat - dzięki!:

 

Ja bym powiedział, że więcej, jak 30-40 zdjęć na pewno nie będzie, gdzie ty widziałeś tyle pogody w Polsce :) Tak więc projekt traci sens, bo w wakacje będziesz miał zdjęcia prawie codziennie, a w zimie jedno na 3 tygodnie. Takie coś można zrobić ze zdjęć ze spaceweatcher albo jakiegoś SDO, bo tam faktycznie zdjęcia masz cały czas.

 

Dodam jeszcze dzisiejsze (tarcza - barlow x1,4, plamy - barlow x2):

18568538722_d53ee73f57_o.jpgSun_07062015 by Pawel Warchal, on Flickr

18386770669_ea2537a282_o.jpgAR2358_2360_61_62_64_65_2015-06-07-1001 by Pawel Warchal, on Flickr

Edytowane przez warpal
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie coś można zrobić ze zdjęć ze spaceweatcher albo jakiegoś SDO, bo tam faktycznie zdjęcia masz cały czas.

W sumie tak można by też odpisać o wszelkich mgławicach które podsyła nam Hubble ale przecież nie po to tu jesteśmy :);)

Ot tak zapytałem bo jednak byłoby to coś wyjątkowego, zwłaszcza w takiej jakości jak powyżej. Ale w sumie faktycznie z pogodą u nas w ostatnich latach krucho :D

Sam się o tym przekonałem jak mój osobisty projekt, 365 wschodów słońca nad Krakowem przerodził się w 52, a później umarł tragicznie kiedy dwa dyski z danymi powiedziały, żegnamy czule i zabieramy pliki ze sobą do grobu.

 

Enyłej warpal na dobranoc znów pozamiatał. Patrzyłem dziś na słońce w Krakowie i, no uwierz mi, moje wyglądało zupełnie inaczej :D

Ile nerek mam oddać żeby sobie sprawić taki sprzęt? Serio nie mogę uwierzyć, że zza atmosfery można takie zdjęcia zrobić.

 

Czekam z niecierpliwością na kolejne. I jak mnie poniesie to chyba sobie wywołam i powieszę jedno na ścianie. Nawet po autograf podskoczę :D

Są nieziemskie.

 

A przy okazji przeglądając Twoje stare zdjęcia coś zauważyłem.

Ktoś już wspominał, że na poniższym z prawej strony wygląda jakby na powierzchnię wychodził nietoperz?

 

https://c1.staticflickr.com/9/8708/17006019394_ae7f773abc_k.jpg

 

Będę tu stałym gościem. Tego jestem pewien!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak można by też odpisać o wszelkich mgławicach które podsyła nam Hubble ale przecież nie po to tu jesteśmy :);)

Ot tak zapytałem bo jednak byłoby to coś wyjątkowego, zwłaszcza w takiej jakości jak powyżej. Ale w sumie faktycznie z pogodą u nas w ostatnich latach krucho :D

Sam się o tym przekonałem jak mój osobisty projekt, 365 wschodów słońca nad Krakowem przerodził się w 52, a później umarł tragicznie kiedy dwa dyski z danymi powiedziały, żegnamy czule i zabieramy pliki ze sobą do grobu.

 

Enyłej warpal na dobranoc znów pozamiatał. Patrzyłem dziś na słońce w Krakowie i, no uwierz mi, moje wyglądało zupełnie inaczej :D

Ile nerek mam oddać żeby sobie sprawić taki sprzęt? Serio nie mogę uwierzyć, że zza atmosfery można takie zdjęcia zrobić.

 

Czekam z niecierpliwością na kolejne. I jak mnie poniesie to chyba sobie wywołam i powieszę jedno na ścianie. Nawet po autograf podskoczę :D

Są nieziemskie.

 

A przy okazji przeglądając Twoje stare zdjęcia coś zauważyłem.

Ktoś już wspominał, że na poniższym z prawej strony wygląda jakby na powierzchnię wychodził nietoperz?

 

https://c1.staticflickr.com/9/8708/17006019394_ae7f773abc_k.jpg

 

Będę tu stałym gościem. Tego jestem pewien!

 

Dodam jeszcze, że pewne rzeczy muszą sprawiać przyjemność (abstrahując od pogody i innych obowiązków). Jakoś czuję że takie wyzwanie mogłoby mnie skutecznie zniechęcić do fotografowania Słońca ;)

 

Dzięki jeszcze raz za miłe słowa!

 

A co do nietoperza - no nie wiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka. Uspokoajające takie oglądanie. Tak spokojna ta nasza gwiazdka. Pozornie :)

 

P.S.

Bezczelność! Akcja sie dopiero rozkręcała. Już mieli ujawnić kto zabił, a tu? Kończą w takim momencie bo jakieś drzewa! ;)

 

edit.

 

warpal jeszcze techniczne pytanie. Zdjęcia słońca łapie się w odcieniach szarości jeśli dobrze zrozumiałem i doczytałem. Kolory, które Ty dodajesz to photoshop plus świetnie zdefiniowana akcja kolorująca czy każde zdjęcie robisz indywidualnie używając odpowiednich warstw, leveli itp? Porównuje sobie kilka Twoich zdjęć i kolory robią na prawdę świetne wrażenie.

Sam próbowałem użyć jakiejś znalezionej na sieci akcji do kolorowania nawet Twojego zdjęcia w grayscale ale efekty dalece odbiegały od tego co Ty osiągasz :)

post-29143-0-59601300-1433953484_thumb.jpg

Edytowane przez rospondek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z proporcji nie trudno wyliczyć , że wskazana struktura (protuberancja) wznosi się nad brzeg tarczy Słońca na około: (25/818) 1392000 km => 42542 km.
Niby niewielka, a jest prawie trzy i pół razy większa od Ziemi. Tym bardziej zachęca to do podziwiania (sic!)

Pozdrawiam
p.s.

O!

Widzę teraz, ze jedna z dwóch struktur co była na moim screenie po prawej na dole już zniknęła - znaczy się mamy sporą dynamikę w ciągu niewielu minut :)

sun.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.