Skocz do zawartości

Kometa C/2012 S1 (ISON) już widoczna na porannym niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, wypowiadam się pierwszy, raz gdyż nie widzę nowych informacji, a coś znalazłem na temat naszej komety.


"Comet Ison – something has survived!

 

Comet Ison made its close approach to the sun at just after 1800 UTC today (a little over 3 hours ago). Orbiting observatories and telescopes based on Earth were able to monitor it until about 1800 UTC when most observers lost it.

All the eyes of the solar observing fleet were trained on where Ison was supposed to be, including the twin Stereo spacecraft, SOHO, and SDO (Solar Dynamics Observatory). The Stereo spacecraft and Soho were able to see Ison until about 1800 UTC, but all of the observatories lost it as it entered. It looked to every observer like it was gone.

That was…until a few minutes ago, when Stereo and Soho images started showing quite clearly that “Something has survived!”

We can’t tell what exactly has emerged from the sun; something is intact based on the LASCO image (an instrument on Soho). STEREO sees the same thing – its image is on the left. Something continues to produce a tail right now, some remnant of Ison has survived.

I can’t tell you how big this chunk is, I can’t tell you what it’s made of, but something is coming out of the sun right now. The reports of Ison’s death may not be entirely exaggerated…this could be but a shard of the original comet…but something is still there.

-JBB

Image credits:
http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/browse/2013/11/28/ahead/cor2/512/20131128_203924_d7c2A.jpg
https://twitter.com/CometISONnews/status/406162679657537536/photo/1/large

Here's an animated gif from LASCO
http://farm6.staticflickr.com/5480/11106507235_ec20b425d7_o.gif"

 

Pozdrawiam.

post-24296-0-54049100-1385674283_thumb.jpg

Edytowane przez Jawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W popularnych mediach od kilku godzin są informacje, że kometka nie przetrwała spotkania ze słońcem. Na ostatnim zdjęciu z SOHO widać, że jakiś jej fragment chyba wędruje dalej. Czy macie jakieś potwierdzone aktualne informacje na temat jej stanu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jednak chyba kometa stulecia! :D najczęściej wyszukiwana w goglach w tym stuleciu (chociaż to nie do końca pewne bo dane są tylko od 2004 a w 2002 Ikeya-Zhang mogłaby mieć więcej... albo i nie bo internet wtedy też był mniejszy. dane dla isona są oczywiście zaniżone bo akcja trwa)

 

trendy.jpg

 

wykres jest dla fraz: comet ison, comet mcnaught, itd... nie dla samej nazwy komety, dane ze strony google trends

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jednak chyba kometa stulecia! :D najczęściej wyszukiwana w goglach w tym stuleciu (chociaż to nie do końca pewne bo dane są tylko od 2004 a w 2002 Ikeya-Zhang mogłaby mieć więcej... albo i nie bo internet wtedy też był mniejszy. dane dla isona są oczywiście zaniżone bo akcja trwa)

 

attachicon.giftrendy.jpg

 

wykres jest dla fraz: comet ison, comet mcnaught, itd... nie dla samej nazwy komety, dane ze strony google trends

 

Tu jest fajnie opisane jak narastało zbiorowe szaleństwo związane z kometą Elenin: http://rationalwiki.org/wiki/Comet_Elenin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czytałem się w necie wiele na temat tej komety i wszystkie dane są sprzeczne - więc nie wiem, przetrwała czy nie?? Będzie ją widać lepiej niż przed peryhelium ?

 

Kometa przetrwała. Obserwując komety należy pamiętać, że są nieprzewidywalne. W przypadku komety S1 wielkim ryzykiem wróżenia jej przyszłości był bliski przelot obok naszej gwiazdy dziennej.

Widać, na animacjach SOHO, że śmignęła pięknie i nie zastanawiała się ani chwili nad tym że jest gorąco. :)

Teraz poleci sobie dalej i będziemy lada moment ją obserwowali na wieczornym niebie. Jej jasność przez najbliższe godzinny nie powinna spadać jakoś znacząco. Jak ją zobaczymy powinna mieć około 2-2.5 magnitudo 3 grudnia nad ranem gdzie będzie na wysokości 5-7 stopni nad horyzontem tuż przed wschodem Słońca.

Bardziej martwił bym się pogodą.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrku,

 

Mam spore wątpliwości do tego co piszesz (albo coś znowu źle rozumuję).

 

Wygląda więc na to, że w czasie pomiędzy zdjęciami kometa osłabła o około 0.5 mag. Taki spadek jasności jest zgodny z tym, czego moglibyśmy się po niej spodziewać, gdyby była jedynie odbijającą światło chmurą pyłu, która nie rozprasza się (a przynajmniej nie szybko), ani która nie jest "zasilana" nowym materiałem. Spodziewany spadek jasności byłby tu wynikiem tego, że kometa oddala się od Słońca, przez co jest coraz słabiej przez nie oświetlana.


Ze zdjęć widać, że materia wciąż jest "wydmuchiwana" z tego obłoku, więc raczej niema mowy o chmurze pyłu, która się nie rozprasza i nie jest zasilana nowym materiałem (tak jak piszesz). Drugim, wydaje mi się bardziej racjonalnym scenariuszem (i nieco bardziej optymistycznym) jest to, że ten obłok wciąż zawiera większy(e) fragment(y), które uzupełniają materię w zbliżonym tempie do tego w jakim jest ona tracona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjęć widać, że materia wciąż jest "wydmuchiwana" z tego obłoku, więc raczej niema mowy o chmurze pyłu, która się nie rozprasza i nie jest zasilana nowym materiałem (tak jak piszesz).

 

A skąd wiesz, że materia jest wciąż "wydmuchiwana"? Tak naprawdę "rośnięcie" tego nowego warkocza pyłowego jest w dużej mierze efektem zmieniającej się perspektywy... Wczoraj gdzieś widziałem symulację, która przedstawiała jak się to ma zmieniać, ale teraz na szybko nie potrafię jej odnaleźć.

 

 

Drugim, wydaje mi się bardziej racjonalnym scenariuszem (i nieco bardziej optymistycznym) jest to, że ten obłok wciąż zawiera większy(e) fragment(y), które uzupełniają materię w zbliżonym tempie do tego w jakim jest ona tracona.

 

Jakieś szanse na to pewnie istnieją, jednak jeśli tak by się działo, to jasność nadal zmieniałaby się tak, jak napisałem wcześniej (bo pyłu byłoby cały czas tyle samo).

 

Niestety, kometa słabnie coraz szybciej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku pamięci zamieszczam widok na wieczorne niebo z dachu mojego domu w dniu peryhelium (2 i pół godziny przed peryhelium)

Komety oczywiście nie widać (jest pod Słońcem a ono już pod horyzontem) ale sam fakt, że gdyby miała wówczas dużą jasność to takie wieczorne zdjęcia mogłyby ją zarejestrować ;)

 

DSC_9529-z-opisem.jpg

 

 

---

A dziś piękny poranek, słoneczny klarowny.

Gdyby ISON przetrwała i rozwinęła długi warkocz, ehhhh szkoda szkoda komety :(

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szkoda. :( Trzeba czekać na kolejną...

Znając życie będzie to jakiś Kreutz (może już za rok o podobnej porze?), który z półkuli północnej będzie widoczny tylko przez chwilę w kiepskich warunkach (no ale oczywiście wtedy będzie panowało ogromne zachmurzenie w Polsce.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szkoda. :( Trzeba czekać na kolejną...

 

Znając życie będzie to jakiś Kreutz (może już za rok o podobnej porze?), który z półkuli północnej będzie widoczny tylko przez chwilę w kiepskich warunkach (no ale oczywiście wtedy będzie panowało ogromne zachmurzenie w Polsce.).

Warto juz powoli odkladac na wyjazd do Australii lub Ameryki Pld. ;)

 

Swoją drogą mialem pomysl by wyjechac do Chorwacji, Grecji etc. na obserwacje komety ISON lecz nie udalo sie, i chyba dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda komety tylko żałować że się nie zarwało nocy jak była widoczna nad ranem przed peryhelium :icon_sad:

 

Również żałuję. Liczyłem na nią...

 

Zamiast żałować, lepiej zbudźcie się w najbliższą pogodną noc przed świtem i idźcie poobserwować kometę C/2013 R1 (Lovejoy). Obecnie jest ona bardzo ładnym obiektem. Co więcej, dla wizualnych obserwatorów jest znacznie bardziej atrakcyjna niż była kometa C/2012 S1 (ISON) w którymkolwiek momencie swojego życia...

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nad Rzeszowem pogoda sie utrzyma do rana, a jest teraz bezchmurnie to z miłą chęcią gdzieś na szybko wyskocze :) bo ostatnio tylko chmury :)

Telep się chłodzi.... :) Może nie będzie tak źle jak dzisiaj rano, aczkolwiek wysoka mgiełka jest i seeing marny: przy p=150x Jowisz pływał jak ta lala. Szansa na mgłę też jest:

http://www.meteo.pl/php/meteorogram_list_coamps.php?ntype=2n&fdate=2013120212&row=151&col=101&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

Ale próbować trzeba!

0:11 CET: Od zachodu idą chmury :?

 

 

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.