Skocz do zawartości

Obróbka zdjęć planetarnych


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzenie możliwości "Derotation of images" w WinJUPOSie:

 

Użyłem obrobione zdjęcia 3 i 4 serii klipów robionych trzeciego lutego by dostać wynikową fotkę dla każdego kanału. Z tego złożyłem XRGB i porównałem z wynikowymi fotkami z 4 serii:

jupos_comparison.jpg

Na górze fotki "derotowane" z dwóch serii, na dole seria 4 najlepsza tamtej nocy. Fotki z WinJUPOSa nie są aż tak ostre (co może być przyczyną słabszej 3 serii), ale też nie są aż tak zaszumione (a to tylko 2 zdjęcia na kanał). Mając ze 3-4 równorzędne jakościowo fotki na kanał to może być fajną metodą zwiększania ich jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze napisz trochę o nowej kamerce jak oceniasz realnie efekty vs matryca ICX618?

Tańsza, ciut szybsza, o porównywalnych osiągach (ciut więcej w paśmie widzialnym, ciut mniej w podczerwieni dla matrycy MT). Kamerki z MT9M034 wyszły dobrze. Co prawda Sony też puściło nowe matryce jak ICX693/692, ale się jeszcze nie spopularyzowały (PGR Blackfly).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawdza w porównaniu do Chameleona? Wiem, że jest szybsza na pełnej klatce, a jak z szumami i jakością?

ASI120 MM wydaje się być czymś łączącym Chameleona i DMK21AU618AS, bo ma dużą klatkę i pozwala na wysokie szybkości na ROI. Do tej pory tej szybkości mi brakowało. Cena też jest bardzo atrakcyjna. Gdzie najlepiej ją kupić? Teleskop-express? Czy opłaca mi się zamienić Chameleona na ASI?

 

Czy można ją obsługiwać z programów do guidingu np PHD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawdza w porównaniu do Chameleona? Wiem, że jest szybsza na pełnej klatce, a jak z szumami i jakością?

ASI120 MM wydaje się być czymś łączącym Chameleona i DMK21AU618AS, bo ma dużą klatkę i pozwala na wysokie szybkości na ROI. Do tej pory tej szybkości mi brakowało. Cena też jest bardzo atrakcyjna. Gdzie najlepiej ją kupić? Teleskop-express? Czy opłaca mi się zamienić Chameleona na ASI?

 

Czy można ją obsługiwać z programów do guidingu np PHD?

Nie nadaje się do fotografii Słońca w H-alpha - jest spora szansa że dostaniesz nieusuwalne pierścienie Newtona (matryca Microna). Niektórzy walczą flatami, ale chyba nie warte to zachodu. Poza tym Księżyc/Słońce nie powinny mieć problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, przecież jak ma ST4, to z programami też nie powinno być problemu :)

 

Nie nadaje się do fotografii Słońca w H-alpha - jest spora szansa że dostaniesz nieusuwalne pierścienie Newtona (matryca Microna). Niektórzy walczą flatami, ale chyba nie warte to zachodu. Poza tym Księżyc/Słońce nie powinny mieć problemu.

A to szkoda, bo H-alpha też czasami mi się zdarza zrobić. Czy problem pojawia się w zależności od egzemplarza, tzn mogę tak trafić, że go nie będzie?

 

Miałem Chameleona i nie wiem czy warto zamieniać na ASI. Chameleon ma funkcję ROI więc do Planet można zmniejszyć klatkę. ASI warto kupić jeżeli nie ma się kamerki lub posiada sporo gorszą.

No właśnie to ROI w Chameleonie jest takie sobie. Zmniejsza rozdzielczość, ale prędkość podnosi tylko nieznacznie. Maksymalnie wyciągam 24 fps, czyli bez porównania mniej, niż w ASI nawet na pełnie klatce, czy w DMK. Tryb 640X480@113FPS w ASI jest bardzo kuszący :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dużych FPS do Planet nie potrzeba. Chyba, że chcesz do innych celów nie astrofoto?

Tak dużych nie, ale 60 fps na Jowisza, czy 35 fps na Słońce by się przydało. Mam problem zebrać wystarczającą ilość klatek na tych obiektach w "dozwolonym" czasie.

 

Ale widzę pewną wadę tej kamery, a mianowicie maksymalny czas naświetlania to tylko 1 sekunda, czyli dla guidowania może nie wystarczyć (OAG).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to ROI w Chameleonie jest takie sobie. Zmniejsza rozdzielczość, ale prędkość podnosi tylko nieznacznie. Maksymalnie wyciągam 24 fps, czyli bez porównania mniej, niż w ASI nawet na pełnie klatce, czy w DMK. Tryb 640X480@113FPS w ASI jest bardzo kuszący :)

 

ale duże prędkości nagrywania są możliwe tylko przy dużym gainie czyli przy dużych szumach, a to oznacza konieczność zebrania większej ilości klatek by pozbyć się szumu i wydobyć detal ... i kółko się zamyka :)

dla jednych matryc będzie to korzystne dla innych nie

jak dla mnie to jedyną wadą Chameleona jest silne nagrzewanie się kamerki

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu pisze do 1000s ?

http://www.zwoptical.com/Eng/Cameras/ASI120/index.asp

 

Sensor: 1/3" CMOS AR0130CS(Color) / MT9M034(mono)

Resolution: 1.2Mega Pixels 1280x960

Pixel Size: 3.75µm

Exposure Rage: 64µs-1000s

Ale ślepy jestem, przeczytałem "ms" zamiast "s" :P

 

Jowisza nagrywałem na 65-60 FPS bez problemu :)

No właśnie, ja też tak chcę :)

 

ale duże prędkości nagrywania są możliwe tylko przy dużym gainie czyli przy dużych szumach, a to oznacza konieczność zebrania większej ilości klatek by pozbyć się szumu i wydobyć detal ... i kółko się zamyka :)

No niestety jest to zamknięte kółko, ale zawsze lepiej jest mieć zapas prędkości. Przy barlowie 2,5x (f/12,5) powinienem dać radę wykorzystać duże fps na Jowiszu, przy 5x już pewnie gorzej. A na Słońcu (z folią) z barlowem 5x na pewno jasność pozwoli mi na wyciągnięcie tych 35 fps na pełnej klatce, a tutaj szybkość zbierania materiału jest nawet ważniejsza, niż na Jowiszu, bo granule sobie pływają i żaden WinJUPOS tego nie skoryguje. Na robienie większych mozaik Księżyca większe fps też się przyda do przyśpieszenia procesu.

 

dla jednych matryc będzie to korzystne dla innych nie

No właśnie, a jak to jest dla ASI? Lepiej zebrać 3000 klatek na 60 fps i dużym gainie, czy 1500 klatek na 30 fps i gainie 2x mniejszym?

 

Do tej pory myślałem, że do pełnego szczęścia potrzeba szybkiego ICX618 do planet i Chameleona do Słońca/Księżyca, a tu taka miła niespodzianka, która łączy w zasadzie funkcjonalność obu kamer.

 

jak dla mnie to jedyną wadą Chameleona jest silne nagrzewanie się kamerki

Też mnie to niepokoi, ale z tego co słyszałem, to na krótkich ekspozycjach nie jest to ważne. Dopiero w guidingu robi się problem (ale jakoś sobie radzi u mnie). Chciałem nawet tam wsadzić jakiegoś peltiera, ale z drugiej strony matrycy jest jakiś duży scalak i się o niego boję (a wydajność chłodzenia też spadnie przez brak dobrego kontaktu). Wielką gafą jest plastikowa obudowa. ASI wydaje się, że dobrze będzie odprowadzać ciepło, bo wygląda na metalową.

 

W Chameleonie nie podoba mi się jeszcze kwestia softu i stabilności. Generalnie pracuje dobrze, ale nieraz potrafi nie chcieć pracować poprawnie z niewyjaśnionych przyczyn (przeróżne problemy). Mam nadzieję, że ASI będzie pod tym względem lepsza. Chameleon w PHD nie może regulować czasu naświetlania i trzeba to robić drugim softem, co jest niewygodne, a do tego program nie wie, kiedy kamera naświetla i np wykonuje korekty guidingu przy naświetlaniu (widać to przy kalibracji). Tutaj dużo lepiej wygląda sprawa z SSAG, który ma bezpośredni sterownik do PHD, a do ASI też jest taki sterownik, więc mam nadzieję, że będzie to działać tak samo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby pracowała na pełnym chipie na 30 fps z moją 14-ką to byłaby dla mnie duża sprawa, teraz muszę jednak

pomimo prowadzenia sporo korygować montażem przy dłuższych avikach...

 

To mnie trochę odstrasza od duzego newtona .

 

Testowałem 12 i 16 z GT , musze przyznać że z barlowem 5x ledwo sie mieścił Jowisz w kadrze , trzeba było korygowac a tu niespodzianka - szarpania i trudnosci utrzymania w kadrze - a jak jest u ciebie z tym ?

 

Gdyby nie to , nie wahał bym sie takiej 16 kupić.

 

Tylko jeszcze ta rotacja pola ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.