Skocz do zawartości

Mój guiding - pomożecie?


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie odpowiadam na własne posty, ale może ktoś się jeszcze zainteresuje i coś zauważy lub zaproponuje. Tuba obrócona o 90 stopni. Gwiazdki wyciągnięte i moim zdaniem trójkątne. Przeglądając stare fotki z 2015 roku zauważyłem na wszystkich wykonanych tym teleskopem i aparatem taki sam objaw w tym samym kierunku. Wtedy miałem inny montaż. Ostatnie zdjęcie zrobione jest aparatem niemodyfikowanym i nie wiem, ale te gwiazdy jakby ciut lepsze na 10 sekundach. Czy możliwe , że podczas modyfikacji canona coś nie ułożyło się jak trzeba? Inna sprawa, czy rotator od ts'a może wprowadzić jakieś skrzywienie?

 

Seb

3sek.jpg

10sek.jpg

polaris_triangle.jpg

nomodcanon.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak: robię fotkę Polaris na ISO 1600 czas 10 sek, przekręcam teleskop o 90 stopni a orientacje aparatu pozostawiam bez zmian.

Postaram się dzisiaj wieczorem, bo już się pakuje w Alpy.

 

Seb

Fotka 10 sekund w jednej pozycji, przekręcasz montaż o 90 stopni (RA) - robisz kolejne zdjęcie. Przekręcasz dalej o kolejne 90 stopni - następne zdjęcie robisz. Jak będziesz miał takie 3 klatki będzie widać czy ta "fasolka", ugięcie jest cały czas w tym samym miejscu czy też zmienia położenie. Teoretycznie, o ile dobrze rozumiem, jak jest ściśnięte coś w optyce z jednej strony to przy takim obracaniu jak wyżej opisane obrazek gwiazdki nie powinien być identyczny na każdym z tych 3 zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś jest ściśnięte w optyce, to jakby nie obracać RA czy tubą w obejmach, zniekształcenie będzie widać tak samo w tej samej części kadru / tak samo zorientowane (tylko na innym układzie gwiazd - O ILE to nie jest spowodowane jakimś ugięciem, które zmienia się wraz ze zmianą położenia tuby).

 

Sebastianus nie wiedziałem (albo przegapiłem :)), że masz rotator. Zrób zdjęcie jednego obszaru nieba, potem obróć aparat o 90 stopni w prawo (bez zmiany położenia teleskopu oraz montażu) i zrób ponownie zdjęcie.

 

Jeśli przyczyna leży po stronie optyki albo nieosiowej złączki, to zniekształcenie obróci się na kadrze zgodnie z tym jak obróciłeś aparat.

Jeśli przyczyna leży po stronie aparatu (kopnięta matryca) to zniekształcenie będzie cały czas w tym samym miejscu niezależnie od tego jak obrócisz aparat.

 

Nie wiem czy rotator TSa może wprowadzać odchylenia... pewnie może, ale nie sądzę, żeby miały aż taki wpływ. Jeśli masz możliwość to podepnij aparat z pominięciem rotatora i zobacz jak wyglądają gwiazdy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś jest ściśnięte w optyce, to jakby nie obracać RA czy tubą w obejmach, zniekształcenie będzie widać tak samo w tej samej części kadru / tak samo zorientowane (tylko na innym układzie gwiazd - O ILE to nie jest spowodowane jakimś ugięciem, które zmienia się wraz ze zmianą położenia tuby).

 

Sebastianus nie wiedziałem (albo przegapiłem :)), że masz rotator. Zrób zdjęcie jednego obszaru nieba, potem obróć aparat o 90 stopni w prawo (bez zmiany położenia teleskopu oraz montażu) i zrób ponownie zdjęcie.

 

Jeśli przyczyna leży po stronie optyki albo nieosiowej złączki, to zniekształcenie obróci się na kadrze zgodnie z tym jak obróciłeś aparat.

Jeśli przyczyna leży po stronie aparatu (kopnięta matryca) to zniekształcenie będzie cały czas w tym samym miejscu niezależnie od tego jak obrócisz aparat.

 

Nie wiem czy rotator TSa może wprowadzać odchylenia... pewnie może, ale nie sądzę, żeby miały aż taki wpływ. Jeśli masz możliwość to podepnij aparat z pominięciem rotatora i zobacz jak wyglądają gwiazdy.

 

 

Dobra idę już chłodzić sprzęcik. Zrobię najpierw test z obracaniem tuby w obejmach (bez aparatu) a potem tylko obracaniem aparatu (bez tuby).

Do tego wyciągu nie da się zamontować dslr bez rotatora bo nie kończy się gwintem tylko specyficznym kołnierzem.

 

Nieosiowość objawiałaby się brakiem ostrości po jednej stronie zdjęcia.

 

To wymaga jeszcze potwierdzenia, ale raczej na pewno będzie Ci potrzebna ta instrukcja :)

 

No jest jeszcze manual od astronomyshed. Pikuś.

 

Strasznie mam pod górę z tym sprzętem.

 

Seb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Pany,

 

pierwsze "czy" fotki to 10 sek ekspozycje. Kazda z aparatem obróconym o 90 stopni. Po każdym obrocie sprawdzona ostrość. Tuba w tej samej pozycji.

 

drugie "czy" fotki to zdjęcia z rotacją teleskopu o 90 stopni a aparat zostaje w tej samej pozycji. Jakieś konkluzje?

Dorobić coś zanim zwinę sprzęt bo przy takich gwiazdach to szkoda zachodu?

 

Jak dla mnie to jak bym nie obracał sprzętu to są przecinki od lewego dołu do prawej góry.

 

 

 

Seb

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzet zwinalem. Szkoda mi czasu na zdjecia z takimi gwiazdami. Nie bede marzł dla marnego efektu. Do dupy. Nie po to tyle kasy zainwestowalem zeby miec gwiazdy jak na tubce za 300 zl i eq3. Na razie jade na tydzien na narty. Po przyjezdzie zmroze teleskop , wyluzuje, przesune obejmy na szynie zeby nie uciskaly w miejscu korektora a jak nie to ja do kosza wy....ole , zaloze sct i ksiezyc bede nagrywal.

 

Pozdrawiam

 

Ps. Tak. Jestem zfrustrowany i rozgoryczony. Od dwich lat nie jestem zadowolony z jednego zdjecia.

 

Ps2. Moze ktos przytuli ta tubke do testow u siebie?

 

Seb

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Podczas pierwszej próby uruchomienia guidingu (PHD2) gwiazdka wykonywała dość dziwny ruch, taki jak na obrazku.
0EOELaY.png
Moje pytanie brzmi: czym to jest spowodowane? Czemu montaż zachował się tak, a nie inaczej?
Po wykonaniu ruchu wyświetla się komunikat o przesuwaniu się montażu i zakończeniu guidingu.
Guidowane przez Altair Astro IMX224, 80/400 (z reduktorem ogniskowej), EQ 3-2+relaybox MateuszaW.

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Mam do was prośbę .

W czasie guidowania gwiazdka ucieka ,przez pierwsze 10 -15 sek jest ok , a potem powoli ucieka i PHD juz nie jest w stanie jej utrzymać i włącza się "alarm" . Czy mam coś źle ustawione  w zaawansowanych  ? Teleskop SW 80/400 kamerka point grey firefly

 1a.jpg.17c7b4cfcc9de0486a48208a5458fa18.jpg

1b.jpg

1c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podłączyłem cały osprzęt (SW150/750+ASI178MMC i 80/400+reduktor 0.5+AltairAstroIMX224), włączyłem guiding, dałem mu kalibrację... i nadal mam poruszone gwiazdki. próbowałem klatek 1,2,3 i 4 minuty, raz udała się klatka 4 minuty, ale im dłużej używam guidingu tym mniejszy uzysk. aktualnie na 2 minutach nie mam ani jednej klatki bez poruszonych gwiazd. 
Tak wygląda PHD
image.png.2105a8ecc13c50e1ae8f61d5b6a9444c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W eqmod RA i DEC rate daj 0.5, reguluj agresywnosc w phd. 

Zwiększ czas naświetlania dla pojedynczej klatki guider do 4s.

Trochę wydaje mi się ze brakuje ostrości w guiderze. 

 

Widzisz klika korekt pod rząd w połowie wykresu w DEC? Tak przeważnie wyglądają luzy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tayson napisał:

Trochę wydaje mi się ze brakuje ostrości w guiderze.

Przyłączę się do głosu Taysona. Też jak spojrzałem na obrazek z guidera to mam wątpliwości czy dla takich gwiazd program wyznaczy poprawnie centroid... chociaż niby z OAGa potrafi, a tam bywa gorzej. Tak czy inaczej sprawdziłbym:

- czy można lekko podostrzyć guider

- czy masz luzy w którejś osi

- czy mocowanie guidera jest na sztywno, nie może być absolutnie żadnych luzów czy ugięć

- czy przeważasz RA po odpowiedniej stronie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, dziki napisał:

Przyłączę się do głosu Taysona. Też jak spojrzałem na obrazek z guidera to mam wątpliwości czy dla takich gwiazd program wyznaczy poprawnie centroid... chociaż niby z OAGa potrafi, a tam bywa gorzej. Tak czy inaczej sprawdziłbym:

- czy można lekko podostrzyć guider

- czy masz luzy w którejś osi

- czy mocowanie guidera jest na sztywno, nie może być absolutnie żadnych luzów czy ugięć

- czy przeważasz RA po odpowiedniej stronie

 

 

Z ostrzeniem tam jest ciężko, ale będę próbował. Przypuszczam, że to głównie wina reduktora. Może warto go wyjąć?
Jeśli luzy to jak konkretniej sprawdzić, że są? Mam wrażenie (no ale wiadomo, wrażenie), że nie ma. 
Guider na sztywno.
Co znaczy, ze przeważam po odpowiedniej stronie? Czy montaż wyważony (jest wyważony)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.