Skocz do zawartości

filtry narrow band


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Noszę się z zamiarem zakupu filtrów Ha, SII i OIII

 

Proszę o poradę jakie wybrać. Dostępne są: w Teleskopy.pl firmy Astronomik 6nm za ok 800zł/szt. i w Delcie Baadera 7nm za ok 450/szt. Moja podwarszawska miejscówka jest dość zaświetlona (W zenicie czasami widoczny zarys Drogi Mlecznej) więc chyba lepsze są Astronomika ale nie wiem czy warto przepłacać.

 

A może jeszcze jakieś inne są godne uwagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
1 minutę temu, Misza napisał:

Odgrzebię temat, czy w miejscówce bortle 3 filtry NB w okolicy 6-7nm będą właściwym wyborem?

To jest pytanie, na które nie dostaniesz dobrej odpowiedzi.

Przy bortle 3 to najlepiej focić OSC albo zbierać kamerą mono i filtrami LRGB.

Jeśli lubisz się bawić w HSO, to pewnie filtry 6-7nm będą bardzo dobre.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziś optymalne ( cena/jakość) są filtry Astronomika. Ja używam ASHA 6nm i SII 12 nm i jestem b. zadowolony. Używam też Baadera, ale to produkt sprzed prawie 10 lat, podobno wtedy lepsze robili.

Ale mając niebo Bortle 3 tłukłbym LRGB cały rok. Hm... skarby Oriona i Łabędzia i mam focenia na 10 lat.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem H i SII Baadera 6,5nm 36mm (z tej ich najnowszej wersji CMOS), natomiast OIII jeszcze nie kupiłem bo wszędzie piszą że w wydaniu Baadera ma duże halo na jasnych gwiazdach, czy w takiej sytuacji jest sens uzupełnić zestaw filtrem innego producenta ? Astronomics też podobno ma tę wadę.

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Misza napisał:

Kupiłem H i SII Baadera 6,5nm 36mm (z tej ich najnowszej wersji CMOS), natomiast OIII jeszcze nie kupiłem bo wszędzie piszą że w wydaniu Baadera ma duże halo na jasnych gwiazdach, czy w takiej sytuacji jest sens uzupełnić zestaw filtrem innego producenta ? Astronomics też podobno ma tę wadę.

Po przeczytaniu kilku wątków na cloudynights wynika, że nie ma filtrów OIII bez halo... Są tematy gdzie nawet astrodony dają halo także chyba trzeba się z tym pogodzić.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maetrik napisał:

Hmmm mam 2 sztuki OIII baadera 2" (jeden kupiony kilka lat temu, drugi pare miesięcy temu) żaden z nich nie daje halo ;)

 

No to masz szczęście albo nie wiem co. Nie napisałem tego pod jakąś moją tezę, że wszystko jest złe czy coś. Po prostu przytaczam to co dało się przeczytać na zagranicznym forum :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.