Jump to content
jutomi

Polecamy LORNETKA 3X65 ED "OCZY WYRAKA" - światowa premiera

Recommended Posts

Doszukujecie się, udowodnij że nie jesteś wielbłądem, bo inaczej cały Twój trud i pomysłowość zostanie przekreślona, choćby wszelkie próby dowodziły inaczej. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, a nieumiejętność udowodnienia słuszności pomysłu niczego nie przekreśla.

Nic nie zmieni faktu, że konwerter TC-E3ED to instrument optyczny o świetnej jakości i sprawności - zaprojektowany i wykonany przez firmę Nikon.

Mój wkład, to jedynie znalezienie innego zastosowania tego cacka przez odpowiednie połączenie dwóch sztuk w całość... i rozkoszowanie się efektem końcowym. ^_^

• Like 1

Jutomi, a nie myslałeś o tym, by pójść do optyka-okularnika i poprosić go o przycięcie przednich soczewek do średnicy - powiedzmy - 60 mm i wpakowanie całości w nową obudowę, uszytą na miarę twojej głowy (rozstaw gałek ocznych)?

W moim wypadku nawet nie będzie potrzebny optyk. Mam rozstaw oczu około 68mm a przy maksymalnym ścięciu obudów do zetkięcia szkieł soczewek przednich otrzymujemy rozstaw 65mm. Więc wystarczy, że udam się do precyzyjnego frezera, który zmniejszy aktualny rozstaw 71mm do powiedzmy 67mm, żeby w z lornetki mogły komfortowo mogły korzystać osoby o rozstawie oczu 65-69mm.

Nie wiem, jak obliczyć teoretyczny zasięg gwiazdowy lornetki galileuszowej o takich parametrach ani jak do jej sprawności ma się fakt, że widziałem przez nią gwiazdy słabsze niż 8m.

tak samo - tylko bierzemy faktycznie wykorzystywaną średnicę obiektywu a nie fizyczną średnicę soczewki, czyli na przykład dla źrenicy wyjściowej 7mm - obiektyw 3x7=21mm

wg tego kalkulatora dla zasięgu gołym okiem 5,8 i optymalnych warunków, wychodzi zasięg od 7,2 (niewprawny obserwator) do 8,4 (ekspert)

Doszukujecie się, udowodnij że nie jesteś wielbłądem, bo inaczej cały Twój trud i pomysłowość zostanie przekreślona, choćby wszelkie próby dowodziły inaczej. Nikt nikogo do niczego nie zmusza, a nieumiejętność udowodnienia słuszności pomysłu niczego nie przekreśla.

doszukujesz się wrogości i konfrontacji ale przecież za tymi dociekaniami kryje sie tylko ciekawość :)

• Like 2

wg tego kalkulatora dla zasięgu gołym okiem 5,8 i optymalnych warunków, wychodzi zasięg od 7,2 (niewprawny obserwator) do 8,4 (ekspert)

No i wszystko się zgadza. Wygląda na to, że z zasięgiem w okolicach 8,1 jestem niewprawnym ekspertem. ^_^

Motyla noga!!!! Naoglądałem się tych porad z zagranicznych forów i mam za swoją nieuważność. Spiłowalem obudowy telekonwerterów tak, że drobne opiłki dostały się do środka na optykę... Przed chwilą zauważyłem... no chyba będzie coś widać, ale... szlag! :-)

Nie doczytałem. Może więc teraz to zrobię i przeczyszcze te opiłki? ... ale zebym nie załatwił do końca ; -)

I jak, udało Ci się bez uszczerbku dla optyki pozbyć tych opiłków?

Możesz wrzucić jakieś zdjęcia z etapu produkcji?

Edited by jutomi

Po zętknięciu tubusów łączna ich długość to teraz 14 cm. Ścinałem pilnikiem na imadle. Widać, że nierówno - z przodu ścięte więcej. Nie wiem czy jest teraz możliwość odkręcenia uszkodzonych pierścieni dociskowych żeby wyjąć soczewki i przeczyścić z opiłków (czy wogóle da radę wyjąć teraz te szkła). Jak to potem wszystko skręcić z uszkodzonymi gwintami w tubusie? Mocno namieszałem... Ale obraz w dzień fajny ;-)

P1012091.JPG

P1012093.JPG

P1012094.JPG

P1012096.JPG

teraz to już tylko sprężone powietrze pomoże , bo rozebrać to już się chyba nie da .

• Like 1

A ja bym próbował to jednak rozkręcić. Klucz palcowy do pierścieni mocujących przednie soczewki, i heja. Aha, tylko koniecznie w rękawiczkach laboratoryjnych, albo jakichś innych tego typu, żeby nie zostawić na szkle tłustych śladów palcami.

• Like 1

Przecięte pierścienie dociskowe nie wykręcać, tylko wypchnąć w kierunku środka delikatnie popychając.

• Like 1

Chyba jednak nie zdecyduje się na rozkręcanie. Ale jak i z czego zaaplikowac to sprezone powietrze?

Kupić do optyki , i tam jest słomka .Trzeba próbować przez otwory ,które wyfrezowales.

• Like 1

Ze szpraju? Mam i nawet dozujac na "normalne" szklo stosuje z obawa.. (w nadmiarze zaczyna sie "pienic", co bedzie jak wprowadze miedzy szkla?). A ja sobie wyobrazilem raczej jakis "wężyk z dmuchawa" dozująca skoncentrowany strumień powietrza...

Nie wiem. Jak dam za dużo to jakby zaczyna się pienic na szkle.

Po zętknięciu tubusów łączna ich długość to teraz 14 cm.

Patrząc na zdjęcia widać, że jeśli wyrównasz płaszczyzny styku to zejdziesz z rozstawem oczu do około 67mm.

Sam się zastanawiam jak Amerykanie z CN dokręcali pierścienie mocujące szkła obiektywów - przecież po ścięciu opraw do 65mm miały one około 3/4 obwodu.

Ciągle się waham, czy rozcinać swoje bino i zmniejszać rozstaw do 67-68mm.

• Like 1

Pomijajac paprochy wewnątrz, to uzyskałem owalne, w miare jednolite pole widzenia. Przedtem były to dwa "schodzace sie" owale co było dosyć niekomfortowe. Mój rozstaw oczu zmierzony aparatem u optyka to 68 mm. Badanie "okular plus flamaster" dało 69 mm. Spróbuję jeszcze ostrożnie wyrównać ścięcie tubusow a potem jakoś wydmuchac te opilki.

Edited by robi

A nie da się tych opiłków wyssać odkurzaczem? Tylko trzeba by spróbować wykręcić okulary, żeby zrobić przepły powietrza... A z jeszcze innej strony patrząc - czy jest ich tyle, że przeszkadzają w obserwacji?

Co do powietrza w spray'u, to gdzieś pisano, że takie do komputerów (a takie ma Robert) absolutnie nie nadaje się do optyki, bo może zawierać w sobie jakieś płynne zanieczyszczenia, po których zostają plamy na szkle.

A co do wykręcania pierścieni mocujących, to wiem, że są zjechane, ale może te 3/4 obwodu, które zostało, wystarczy, żeby pierścienie mogły się obracać...?

• Like 1

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
      Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
      • 144 replies
    • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
      Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
        • Like
      • 4 replies
    • Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
      • 161 replies
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Thanks
      • 29 replies
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Thanks
      • 11 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.