Skocz do zawartości

Stałka 50mm


VonbatenBach

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod to pytanie, bo temat też mnie nieco nurtuje. W tej cenie (biorąc pod uwagę używkę) niektórzy polecają http://www.optyczne.pl/3.1-Test_obiektywu-Canon_EF_50_mm_f_1.8_II.html

Mnie zaś interesuje canonowska 50-tka f/1,8 ale starszej generacji do lustrzanek analogowych, bo one mają mechaniczny pierścień ostrzenia i przysłony i można je użyć z aparatem spoza systemu. Nie wiem natomiast jak przedstawia się ich współpraca z matrycą niepełnoklatkową od strony optycznej. Może ktoś z obecnych na forum próbował używać tych obiektywów z cyfrowymi lustrzankami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

canon 50mm f1,8 mk 1 i 2 ma mechaniczną regulację ostrości, stosuję go z dedykowaną kamerą i przysłonę wybieram na lustrzance i blokuję . Zapewne ten sposób nie nadaje się do pracy z inną niż canon lustrzanką .

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem canonowskiego 50 1.8 II i szczerze mówiąc szału nie było. Chociaż pod względem ceny i jako obiektyw portretowy jest świetny, to do astro brakuje mu ostrości. Trzeba go przymykać do co najmniej 2.2 żeby było w ogóle coś widać. Inna sprawa, że po "nifty-fifty" przekonałem się do 50 mm i dzisiaj 90% czasu na body jest podpięta Sigma 50 1.4 (która ogólnie jest rewelacyjna).

W tym budżecie, obiektyw trzeba będzie przymykać do 2.8 i wycinać brzegi. Z jednej strony fajna opcja jeśli innej się nie ma, z drugiej szkoda trochę tych pieniędzy na sprzęt bardziej eksperymentalny niż satysfakcjonujący.

Co do starszych konstrukcji to ostrożnie zopiniuję, że moim zdaniem są ogólnie gorsze optycznie od nowszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

Czy moglibyście mi doradzić jakiś dobry obiektyw stałoogniskowy (używany z APS-C) 50-55mm do szerokich kadrów?

Mój budżet to będzie jakieś 300-max.400zł, zatem szukam jakiegoś używanego sprzętu :)

Pozdrawiam,

Szymon

Mi wydaje się, że w takiej cenie najlepszy byłby używany Pentax SMC DA f/1,8 z przejściówką, lub jakiś obiektyw M42. Na temat obiektywów M42 się nie wypowiem, bo się na nich nie znam, ale mam Pentaxa, i jest całkiem niezły. Do astrofoto użyteczny jest od F/2,8 (Na F/2,2 jest już wystarczająco ostry, ale ma problem z silnym winietowaniem i brzegami kardu). Jedynymi problemami, jakie mam są roszenie się obiektywu nawet w lecie (chociaż pewnie zwykły odrośnik by wystarczył), i abberacja chromatyczna (przy pixelu 5,5nm, kiedy ustawiam ostrość na kanał zielony, czerwony jest rozlany na jakieś 2 pixele, niebieski minimalnie lepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wydaje się, że w takiej cenie najlepszy byłby używany Pentax SMC DA f/1,8 z przejściówką, lub jakiś obiektyw M42. Na temat obiektywów M42 się nie wypowiem, bo się na nich nie znam, ale mam Pentaxa, i jest całkiem niezły. Do astrofoto użyteczny jest od F/2,8 (Na F/2,2 jest już wystarczająco ostry, ale ma problem z silnym winietowaniem i brzegami kardu). Jedynymi problemami, jakie mam są roszenie się obiektywu nawet w lecie (chociaż pewnie zwykły odrośnik by wystarczył), i abberacja chromatyczna (przy pixelu 5,5nm, kiedy ustawiam ostrość na kanał zielony, czerwony jest rozlany na jakieś 2 pixele, niebieski minimalnie lepiej).

Popatrzyłem na test tego Pentaxa i mam wrażenie, że lepszy jest już Canon 50/1.8II choćby ze względu na komę.

Edytowane przez VonbatenBach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem na test tego Pentaxa i mam wrażenie, że lepszy jest już Canon 50/1.8II choćby ze względu na komę.

U mnie na zdjęciach z tego obiektywu prawie w ogóle nie widać komy, poniżej znajduje się link do mojego jedynego upublicznionego zdjęcia : http://www.astrobin.com/264945/D/?nc=user

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... super egzemplarz ? ;)

A jaka przysłona?

Tutaj F/2,8, mam jeszcze zdjęcie na F/2,2

EDIT: Zamieszczam je w tym poście, ale niestety nie mogłem znaleźć stacka, więc jest gorzej obrobione. Tutaj już widać komę.

 

M31.jpg

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rozważam w 50mm przymykanie tylko do max. f/3.5

 

To chyba będziesz musiał rozważyć zwiększenie budżetu tak ze 3x ... W założonym budżecie jesteś skazany na C50/1,8 II i przymykanie go do 4,0-5,6 w zależności od tego na jak udany egzemplarz trafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Canony z tego co czytałem w testach optyczne.pl na pewno lepsza jest najnowsza wersja 50mm 1.8 STM, w porównaniu do mk 1 i 2. Osobiście mam ten obiektyw (STM) i nie narzekam, zresztą słyszałem, że np. dużo droższe Canon czy Sigma 50 1.4 też trzeba przymykać żeby pozbyć się komy, więc pytanie brzmi: czy dla tej jednej przedziałki (dla STM f/4 powinno być ok) warto wydawać 3x więcej kasy?

 

stałka 135? Samyang 135 f/2 ale to nie m42 (możesz dorobić przejściówkę :))

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym wyborem będzie jednak dozbierać do Canona 50 STM. To podobna jakość co wersja 50 II ale ma lepszą mechanikę, lepszy AF i lepsze warstwy antyreflex. Po przymknięciu do f/2.8 powinien dać rade na APS-C.

 

Gdybyś chciał poszukać czegoś wśród starszych, analogowych obiektywów to zobacz tutaj:

- http://blog.bkspicture.com/reviews.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.