Skocz do zawartości

Jowisz 2017


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jowisz z 4 kwietnia 2017 roku podczas zebrania OB PTMA.
Sky-Watcher 150/750 (Star Discovery), ASI178MM-c, filtr ZWO IR850. Bez barlowa. Stack 500/2000 klatek, planeta znajdowała się na wysokości 10 stopni nad horyzontem. Ostrość ustawiana na oko :)

 

To w zasadzie moja pierwsza fotka Jowisza robiona kamerą planetarną. Ostatnie zdjęcie zrobiłem lustrzanką :)

Jowisz z 4 kwietnia 2017 roku.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyczyn praktycznych. Każde ustawienie ostrości to u mnie walka. Teleskop stoi na niewielkim balkonie, a laptop w pokoju. Każdorazowo, gdy otwieram balkon, żeby chwycić za pokrętło i ustawić lub poprawić ostrość, z mieszkania wydostaje się cała masa ciepłego powietrza. Nie muszę tłumaczyć, co wtedy widać, a w zasadzie - czego nie widać. Wszystko pływa. Żeby tego uniknąć najchętniej siedziałbym na balkonie razem z teleskopem. Ale się nie mieszczę. Albo sprzęt, albo ja. Dodatkową atrakcją przy ogniskowej prawie 6000 mm i montażu CG5 GT są drgania, jakie wywołuje samo choćby najlżejsze dotknięcie pokrętła ostrości. W trakcie ostrzenia planeta potrafi często wyskoczyć z kadru i powędrować gdzieś w siną dal. Jak pomyślałem, że przy mono musiałbym mierzyć się z tym problemem 4x częściej, to mi się odechciało LRGB i zostałem przy OSC :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu sobie nie zmajstrujesz najprostszego motofokusa?

Zanim kupiłem moto Baadera do SCT to rozglądałem się za elektrycznymi nasadkami na pokrętło ostrości. Było kiedyś nawet u nas na giełdzie coś takiego. Może emeł powinien pomyśleć nad czymś takim. Szybkie googlanie daje cenę Ok 200$ Edytowane przez plesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie tyle sklejanie co derotacja gotowych klatek (surowych) w WinJuposie.

Tak dla 3 klatek przesuniętych po 2 minuty efekt jest do zaakceptowania (tzn. krawędzie

się już trochę degradują, ale środkowe partie uzyskują nowy wymiar).

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to się pewnie skończy. Czaję się na produkcję krajową - motofocuser od MateuszaW. Ale jakoś nie chce zrobić żadnej promocji :P

Najprostszy silnik z przekładnią, do tego zasilacz i przełącznik zmieniający biegunowość, nic więcej nie trzeba aby bardzo uprościć Ci życie, to nie muszą być żadne Dream Focusery ani inne Dreamy :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście przydałby się Emełowi focuser. Z tym małym balkonem to faktycznie rozważanie kamery mono nie było najlepszym pomysłem. Niby da się i to obejść (pełna automatyka), ale efekty jak już kiedyś pisałem nie przewyższają aż tak bardzo kamery kolorowej z ADC by warto było się w ten wariant pakować. Moim zdaniem sct9.25 + asi224mc + ADC to optymalny obecnie zestaw na nasze warunki. Sam też taki posiadam, ale stary laptop odmówił współpracy i muszę poczekać na zakup następcy.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostszy silnik z przekładnią, do tego zasilacz i przełącznik zmieniający biegunowość, nic więcej nie trzeba aby bardzo uprościć Ci życie, to nie muszą być żadne Dream Focusery ani inne Dreamy :P

 

Panie Kochany! Ja się za żadne prądy nie biorę. Widziałem kiedyś jak królik przegryzł przewód elektryczny i od tego czasu mam uraz. Jestem typowym software'owcem. Za hardware się nie biorę, nie mam do tego smykałki. Komputer do kupy poskładam, ale nic ponad to :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.