Skocz do zawartości
Adam_Jesion

Akcja społecznościowa - testy nowej kamery ZWO ASI 071MC-Cool

Rekomendowane odpowiedzi

Puentując temat w 1 zdaniu. "Siatkę" odczytu CMOS zobaczysz tam, gdzie nie ma sygnału (bias, struktura szumu odczytu), zaś mozaikę z maski bayera tam, gdzie jest sygnał (fotony). Więc te zjawiska się nie sumują w żadnym wypadku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie, ale...My nie fotografujemy rajstop na nogach modelek i gajerków z drobną kratką lecz gwiazdy, kiedy jedziemy kamerką na granicy rozdzielczości optyki każdy artefakt występujący na pojedynczych klatkach rzutuje na ostateczny wynik. Kiedy robisz planety z 10000 klatek nie ma to takiego znaczenia, ale kiedy liczysz na detaliczne ciemne pyły w M64 w OSC z 250 klatek ma to już znaczenie. Dobra, temat nie o tym, liczyłem tylko, że żadnej siatki w nowych kamerach już nie będzie, takiej czy innej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Będzie wszędzie tam, gdzie jest CMOS, albo maska bayera (lub inna). To nie jest kwestia kamery, ale matryc. I jeszcze raz zwróć uwagę, że nie ma możliwości dostrzeżenia tych zjawisk w rzeczywistym użytkowaniu, bo szum odczytu (a na jego poziomie dostrzeżesz taki pattern) jest na poziomie 1-2 elektrony. To znowu oznacza, że wystarczy, że na takie piksele wpadnie kilka fotonów i już przykryją (wyjdą powyżej) tego szumu odczytu i już nie zobaczysz tej struktury. Szumu odczytu nie zobaczysz jeżeli sygnał jest wyższy, niż jego nominalna wartość. To trochę tak, jak kształtu dna morskiego nie widać na powierzchni wody.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Chętnie przetestuję tę kamerę na swoim sprzęcie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli będzie możliwość przetestowania na TS APO 65Q to ja bardzo chętnie się zgłaszam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Mam już narzędzie, w którym jesteśmy w stanie zapanować nad rezerwacjami. Zaznaczajcie się proszę w tej tabelce (mam nadzieję, że jest czytelna). Nie przekraczajcie 2 tyg (to sensowne maksimum). Póki co - to są propozycje terminów i zastrzegam sobie możliwość ich dowolnego modyfikowania.

http://doodle.com/poll/vghs6huhe4bw8kfk

Ważna uwaga - terminy mogą się nakładać. Ostatecznie będziemy rozwiązywać "konflikty" w drodze ugodowej, tak żeby każdemu pasowało.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Hej, wpisujcie też swój nick z forum (w nawiasie np.). Inaczej nie dojdę :P

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Zgłosiłem się właściwie tylko po to, żeby pokazać jak to wygląda od strony amatora i czy takiemu amatorowi opłaca się kupić tak zaawansowaną kamerę. Adam, jak uważasz, ze to raczej nie ma sensu, to usuń moją "rezerwację" ;)

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Doliczcie z 2-3 dni na wysyłkę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

W naszych warunkach miesiąc to minimum, i zobowiązanie w dniu pełni Księżyca przesłania sprzętu do następnej osoby, itd... a że 12go pełnia, Adam! szykuj paczkę :D;)

Edytowane przez HAMAL

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

poczekam na jakąś akcję z mono - z mojej miejscówki inna nie ma sensu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Ale fajna akcja! Jakbym tu zajrzał wcześniej to bym się zapisał na testy od 18 marca, wyjeżdżam wtedy pod naprawdę ciemne niebo, gdzie taki sprzęt pokaże 100% możliwości. Termin zajęty, ale spróbuję mimo to :)

Wszystkim testującym życzę dużo dobrej pogody!

Edytowane przez qbanos

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ale fajna akcja! Jakbym tu zajrzał wcześniej to bym się zapisał na testy od 18 marca, wyjeżdżam wtedy pod naprawdę ciemne niebo, gdzie taki sprzęt pokaże 100% możliwości. Termin zajęty, ale spróbuję mimo to :)

Wszystkim testującym życzę dużo dobrej pogody!

No to mamy pierwszego testera - Qbanos zabierze kamerę na ultra ciemną LaPalmę (już w następną sobotę) i tam ją pomęczy dla nas :)

A ja postanowiłem zabrać ją do RPA, gdzie lecę fotografować niebo w kwietniu. Ale fajnie :)

• Lubię 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No to mamy pierwszego testera - Qbanos zabierze kamerę na ultra ciemną LaPalmę (już w następną sobotę) i tam ją pomęczy dla nas :)

A ja postanowiłem zabrać ją do RPA, gdzie lecę fotografować niebo w kwietniu. Ale fajnie :)

No to kto tu zostanie, ja wyjeżdżam na trzy miesiące, na północ tam będzie widno, zostaną mi tylko obserwacje "Astropolis" :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sama kamera jest wielkości szklanki do whisky

A jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy całkiem inną skalę porównania, dla jednoznacznego określenia wielkości np. Naglera 31mm. ^_^

WIELKOŚĆ NAGLERA.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A jeszcze kilkanaście lat temu mieliśmy całkiem inną skalę porównania, dla jednoznacznego określenia wielkości np. Naglera 31mm. ^_^

attachicon.gifWIELKOŚĆ NAGLERA.jpg

No cóż - kwestia wieku. Nastolatki nie piją whiskey ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No cóż - kwestia wieku. Nastolatki nie piją whiskey ;)

Kilkanaście lat temu nie byliśmy już nastolatkami (niestety). To Jack, Jim i Johny byli mniej popularni... :D

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.