Skocz do zawartości

Jowisz 2018


Robert_73

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, majer napisał:

Można też wypróbować aplikację na stronie czasopisma Sky and Telescope. Na dzisiaj przewidują tranzyt WCP na godzinę 19:41(u nas niewidoczny) naszego czasu, jutro o 5:37, 8 marca o 1:28.

Dzięki majer za tą apkę. Na moje potrzeby jest wystarczająco dokładna i będę z niej korzystał w razie potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GrzegorzP napisał:

WCP nie ma stałej pozycji i dryfuje w długości. Jeżeli program nie pobiera aktualnych danych z sieci, to powinien mieć gdzieś okno konfiguracji, w którym można podać aktualne położenie odczytane np. tutaj:

http://jupos.privat.t-online.de/rGrs.htm

Zawsze aktualizuję te dane przed sezonem.

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP. Jak dodawać np. komety czy planetoidy to już potrafię to zrobić. A Stellarium na jutro znów mi błędnie pokazuje położenie WCP, ( zobacz zrzut ekranu)  która o godz 5:37 powinna być dokładnie w centrum tarczy, a jest na wschodzie.

stellarium-000.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP. Jak dodawać np. komety czy planetoidy to już potrafię to zrobić. A Stellarium na jutro znów mi błędnie pokazuje położenie WCP, ( zobacz zrzut ekranu)  która o godz 5:37 powinna być dokładnie w centrum tarczy, a jest na wschodzie.

 

Niestety nie pomogę - Stellarium nigdy nie miałem zainstalowanego. W SkyMap jest taka opcja na zakładce "Misc" w "Planets andSatelites" w CdC "Ustawienia->Układ Słoneczny", zakładka "Planeta".

Edytowane przez GrzegorzP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paweł 103 napisał:

Sęk w tym że nie mam pojęcia jak w Stellarium zaktualizować te dane odnośnie aktualnego położenia WCP.

Pogrzebałem trochę w sieci i oto, co znalazłem: http://www.covingtoninnovations.com/michael/blog/1603/index.html#x160315A (mniej więcej to samo było w innych miejscach, ale tu chyba jest najdokładniej opisane). Przy okazji odkryłem ciekawy chyba blog.

W skrócie (jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję):

1. trzeba sprawdzić 2 pliki:

 C:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini

%appdata%\Stellarium\data\ssystem.ini 

 

mogą być  identyczne, jeśli nie są -- skopiować plik z C: do %appdata (gościu pisze, że powinien być nowszy,  u mnie w danych aplikacji nie ma w ogóle takiego pliku, mam starego kompa z Windowsem XP, może to dlatego), na wszelki wypadek

 

2. otworzyć plik ssystem.ini w jakimś edytorze tekstów (bardziej zaawansowanym, niż windowsowy notatnik, bo w notatniku wychodzi kaszana, sprawdziłem),

3. wcisnąć Ctrl+f i wpisać [Jupiter]

4. odnaleźć linijkę: rot_rotation_offset

 

I teraz:

-- jeśli ustawi się  rot_rotation_offset=-1  to włączy się wbudowany do Stellarium algorytm wyszukujący położenie WCP, który podobno  działa całkiem dobrze. Potem trzeba regularnie uaktualniać plik ssystem.ini,

-- można też ustawić ten offset samemu, patrząc na  obrazek ze Stellarium dla godziny, w której WCP powinna być na południku centralnym i zmieniać wartość offsetu, aż osiągnie się pożądany efekt. Potem trzeba regularnie, co kilka miesięcy sprawdzać, czy nic się nie rozjechało, przynajmniej raz w sezonie obserwacyjnym (najlepiej na jego początku).

 

Jeszcze taki dopisek, że jak ustawi się wartość -1, to Stellarium oblicza położenie WCP od zera, ignorując okres obrotu Jowisza i korzystając z modelu rotacji samej WCP, co nie jest  przewidywalne na 100%, ale działa raczej dobrze. A jeśli ustawi się liczbę dodatnią, to ona nadal będzie dostosowywana do dryfu długoterminowego WCP.

 

Ja mam Stellarium w wersji 0.13.0 i sprawdziłem, że po wpisaniu -1 (miałem 310) dla daty 8 marca, godzina 1:28 może centrum WCP nie jest na południku centralnym, ale jest prawie na środku (przez południk centralny przechodzi jej brzeg), tak samo 7 marca o 5:37. Różnica wynosi jakieś 15 minut, tzn. plama jest na środku tarczy 15 minut wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, majer napisał:

Pogrzebałem trochę w sieci i oto, co znalazłem: http://www.covingtoninnovations.com/michael/blog/1603/index.html#x160315A (mniej więcej to samo było w innych miejscach, ale tu chyba jest najdokładniej opisane). Przy okazji odkryłem ciekawy chyba blog.

W skrócie (jeśli dobrze zrozumiałem instrukcję):

1. trzeba sprawdzić 2 pliki:


 C:\Program Files\Stellarium\data\ssystem.ini

%appdata%\Stellarium\data\ssystem.ini 

 

mogą być  identyczne, jeśli nie są -- skopiować plik z C: do %appdata (gościu pisze, że powinien być nowszy,  u mnie w danych aplikacji nie ma w ogóle takiego pliku, mam starego kompa z Windowsem XP, może to dlatego), na wszelki wypadek

 

2. otworzyć plik ssystem.ini w jakimś edytorze tekstów (bardziej zaawansowanym, niż windowsowy notatnik, bo w notatniku wychodzi kaszana, sprawdziłem),

3. wcisnąć Ctrl+f i wpisać [Jupiter]

4. odnaleźć linijkę: rot_rotation_offset

 

I teraz:

-- jeśli ustawi się  rot_rotation_offset=-1  to włączy się wbudowany do Stellarium algorytm wyszukujący położenie WCP, który podobno  działa całkiem dobrze. Potem trzeba regularnie uaktualniać plik ssystem.ini,

-- można też ustawić ten offset samemu, patrząc na  obrazek ze Stellarium dla godziny, w której WCP powinna być na południku centralnym i zmieniać wartość offsetu, aż osiągnie się pożądany efekt. Potem trzeba regularnie, co kilka miesięcy sprawdzać, czy nic się nie rozjechało, przynajmniej raz w sezonie obserwacyjnym (najlepiej na jego początku).

 

Jeszcze taki dopisek, że jak ustawi się wartość -1, to Stellarium oblicza położenie WCP od zera, ignorując okres obrotu Jowisza i korzystając z modelu rotacji samej WCP, co nie jest  przewidywalne na 100%, ale działa raczej dobrze. A jeśli ustawi się liczbę dodatnią, to ona nadal będzie dostosowywana do dryfu długoterminowego WCP.

 

Ja mam Stellarium w wersji 0.13.0 i sprawdziłem, że po wpisaniu -1 (miałem 310) dla daty 8 marca, godzina 1:28 może centrum WCP nie jest na południku centralnym, ale jest prawie na środku (przez południk centralny przechodzi jej brzeg), tak samo 7 marca o 5:37. Różnica wynosi jakieś 15 minut, tzn. plama jest na środku tarczy 15 minut wcześniej.

Dzięki kolego ! Popróbuję to w moim Stellarium zmienić. A jak sam nie dam rady, to poproszę zięcia który jest informatykiem i jest o niebo lepszym ode mnie w te klocki :)  Gdyby się nawet wtedy nie udało, za zawsze mogę sprawdzić w Calsky, który prawidłowo pokazuje położenie WCP. Zapisałem też sobie adres strony z aplikacją pokazującą kiedy WCP jest na południku centralnym, którą to stronę podał mi wyżej kolega GrzegorzP . Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam Paweł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj, jak widzę Jowisza tak nisko na niebie, to z doświadczenia wiem, że nie warto się zabierać za zdjęcia. Ale dziś rano akurat wstałem wcześniej i z jowiszowej posuchy choć takie maleństwo zrobiłem. SCT 6", DFK 21AU618, 1000kl.

Jowisz_09_03_2018.png

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Paweł, jak wycinasz tło przez maskę to zwróć uwagę na poziomy. Widać wyraźnie obwódkę wokół planety.

Tak, też to widzę :(  Sęk w tym że ja nie mam PS-a którego i tak nie potrafię używać, ani nawet nie potrafię pracować na maskach w GIMP.  Jestem po prostu z innej epoki :) Obrabiam tylko w DIPP, Autostakkert, Fitswork i na koniec w FSIV. Jeszcze dużo nauki przede mną , muszę chociaż opanować GIMPA :) A tło wyciągnąłem na maksa, żeby były trochę widoczne Księżyce, przez co niestety widoczna ta obwódka wokół tarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Planeta pływała niemiłosiernie, ale przed północą dało się momentami wypatrzeć ugryzionego Jowisza przez cień Ganimedesa, oraz Io i jego cień na jednym z pasów :)
W okularze 13mm (refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2) dało się coś zobaczyć, bo w 8mm za duże falowanie, a w 17mm nic nie widać...
Na koniec kilka minut z ciut mniej pływającym terminatorem na Księżycu ... i teraz mogę iść spać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu po długiej przerwie odkurzyłem teleskop co by w końcu popatrzeć na Jowisza.

Niestety seeing był fatalny - jak to w centrum miasta, ale momentami dało się dostrzec nawet jakieś szczegóły.

Poniżej Jowisz z 23.03.2018.

SCT9.25E, ASI290MM, Barlow GSO2x2", flitry Baader LRGB.

Jupiter_2018-03-23T02_47_18_LRGB.jpg.4426f7b4cccec7ac020610cd4346c31a.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Po prawie miesięcznej przerwie złapałem krótką sesję 25.03.2018 tuż przed świtem około 5 rano. Stack 1800 klatek plus krótka animacja z 6 avikow (21 min łączny czas) z trzema ksieżycami. Warunki przeciętne.

Sky-Watcher MAK 102mm, Barrlow GSO 2x, ASI 120mc, UV IR Cut-L Baader filtr AZ3. 

InShot_20180327_004246711.jpg

VID_71840626_100422_758.mp4

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert_73

  dodatkowy plus za formę przedstawienia pracy. Wcześniejsze prezentacje planet z w pionie, poziomie, pod skosem itp itd bywały dla mnie irytujące :)

Teraz jest dużo lepiej, chociaż te napisy są wielkie albo się czepiam. To pewnie przez niepogodę, na chwilę się przejaśniło miałem rozstawiać klamoty na Jowisza, Marsa i Saturna.

Dobrze, że tego nie zrobiłem, bo chyba zachmurwiło się na dobre

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z wczorajszej nocy (07.04.2018). Warunki były kiepskie, ale coś niecoś udało się wycisnąć ze sprzętu.

Korzystałem z SCT 9.25, ASI224MC, ADC. Derotowałem 4 filmy po 3 min. każdy.

jup.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lysy napisał:

Ładny detal :)

Dzięki Andrzej . Twój z 8mki również zjawiskowy. Masz dobry  detali przy biegunach to oznacza że trafiło się trochę seeingu . W obecnej chwili są tam tylko małe strukturki które ciężko jest zarejestrować .  Trochę moje fotki maja szum ale to konieczna cena żeby coś wydobyć . Wstawiłem celowo 2 fotki z różnego okresu czasu żeby można było sobie porównać powtarzające się elementy.  To była moja czwarta sesja w której chyba teraz dopiero coś pokazałem . Oj cieniutki sezonik będzie .   

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt Jupiterek w tym roku  jest (i będzie) nisko, ale walczyć należy :) To jest pozycja Jowisza, która wymaga po prostu ślęczenia

nad setupem 3 godziny i polowania na te 5 minut w miarę przyzwoitego seiingu (a takie "dziury" autentycznie wystepuja, nawet dośc często.

Czysty hardcore i to właśnie mnie kręci w avikowaniu :)

Im trudniej tym większe wyzwanie! :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.