Skocz do zawartości

Integrated flux nebula


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Event Horizon napisał:

Dla ASA 1600 przy f3.2 czas 240s to 3 działki więcej niż przewiduje światłomierz, po moim miejskim niebem. Czyli filtr czerwony albo coś co połyka 2-3 EV.

A po co stosować jakieś filtry? skoro nie przesaturował pojedynczej ekspozycji - zdjęcie na 100% nie było robione z miasta. IFN'a nie da się złapać z miasta.

Poza tym Ty serio stosujesz światłomierz do astrofotografii? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym sensie zaskakuje, a w pewnym - napawa optymizmem ten czas palenia jednej klatki. 4 minuty to dla niektórych ortodoksów czas prawie na granicy lucky imaging :) A taki fajny efekt! 8h naświetlania tak czy inaczej, to sporo, zwłaszcza przy f/3.2. Aż mi się przypomina ostatnio zadane pytanie nt. czy można 5min klatki robić na ciemne mgławice z EQ3-2. Wydaje się że odpowiedź brzmi: niewykluczone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu czad!

Niewiarygodne, że Canonem tyle zarejestrowałeś, nadal przecieram oczy. Gratulacje.

17 minut temu, Event Horizon napisał:

Zdjęcie było robione jasnym obiektywem 200mm, minimalnie przymkniętym 0.3 EV. Być może ten obiekt jest tak ciemny, że wymaga takich czasów. Nie wiem, więc pytam.

Tak, ten obiekt jest bardzo ciemny (oczywiście nie mówię o M 81&82) Każdy IFN wymaga bardzo długich czasów przy absolutnie czarnym niebie. Ja pewnie bez dłuższych analiz dał bym 10 minut a tymczasem proszę - 4 minuty i nawet jądra galaktyk nieprzepalone.

Fantastyczne zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robiłem w okolicy swojego domu jakieś 10 km na południe od Limanowej bez żadnych filtrów  . Horyzont jest bez szału ,  ale zenit wygląda w miarę dobrze ,  żeby LP nie zabiło sygnału stosowałem właśnie te 4 minutowe klatki.  Wbrew pozorom, to i tak  nie jest wcale mało , teoretycznie  między f 3,2 a np f6 jest 3,5 razy różnicy w czasie naświetlania .  Druga sprawa  to ilość klatek  robi różnicę. Materiał zbierałem przez 2 noce, po pierwszej miałem 65 klatek i  po poskładaniu szału nie było  .Zdjęcie trzeba dosyć mocno pociągnąć za uszy i przy obróbce  wyłaził już paskudny kolorowy szum w którym tonęły IFN-y. Po dołożeniu materiału od razu widać było różnicę .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Event Horizon napisał:

Pytanie mam takie:  czy stosowałeś jakieś filtry? Dla ASA 1600 przy f3.2 czas 240s to 3 działki więcej niż przewiduje światłomierz, po moim miejskim niebem. Czyli filtr czerwony albo coś co połyka 2-3 EV.

 

 

Nie ma sensu używać analogii z analogowej fotografii do cyfrowej. To tak nie działa.
http://www.stanmooreastro.com/f_ratio_myth.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.