Skocz do zawartości

Aparat do wszystkiego. Znajdę coś ?


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, ZbyT napisał:

D90 to dobry wybór.... to jednak już 10 letnia konstrukcja więc wybrałbym nowsze bo są zdecydowanie lepsze. Gdybym miał teraz wybierać raczej nie schodziłbym poniżej D3100

Polecasz aparat z dwóch polek niżej, ze zdecydowanie gorszą matrycą, tylko dlatego że jest nowszy??

 

Karol, polecam Nikona D90 bo można go nabyć za naprawdę śmieszne pieniądze, a ten aparat mimo upływu lat nie zestarzał się wiele. Swietny wizjer, świetny ekran LCD, dodatkowy ekran z parametrami, dwa kola sterujące. Jego matryca 12Mpix jest w calym zakresie duuużo lepsza od Canonowskiej 18Mpix (poziom szumu i zakres dynamiczny).

 

Jeśli nie zalezy Ci tak bardzo na extra wizjerze, czy dodatkowym ekranie LCD, to w podobnej cenie jest D5100 - aparat półke niżej ale na slynnym IMX071. Poziom zakresu dynamicznego nie osiągalny dla żadnego Canona, super niski prąd ciemny itd.

Jak chcesz matryce IMX071 ale opakowany w lepszą puszkę to masz D7000. Za 1500 zł znajdziesz go już z bardzo fajnym Nikkorem 18-105mm.

 

Na Astromaniaku własnie ktoś pokazal jak seryjny Nikon D7000 zdeklasowal modowanego Canona 600D na mgławicach emisyjnych w Kasjopei. Co mnie nie dziwi bo IMX071 ma przy +20 C, aż o 20 razy mniejszy prąd ciemny niż 600D.

 

Chcesz coś małego na wycieczki ale z dużym potencjałem - dalej polecam Sony Nex 6 + 16-50mm. Razem z dwoma dodatkowymi obiektywami noszę go w torbie, do której nie zmieściłbym Canona 60D + 18-55mm. Ale musowo trzeba drugi akumulatorek bo na jednym zrobisz max 350 - 400 zdjęć.

 

Nie bawisz sie w jakaś zaawansowaną obróbke zdjęć (strzelasz w JPG), przerzucasz liniowo to co zarejestrowala matryca - bierz Canona, ma fajne kolory, osobiście bardziej pasuje mi jego obsluga niż Nikona. Pamiętaj że 18mm na szerokim końcu w Canonie to zaledwie 29mm (dla FF) a w Nikonie 27mm - tą różnice od razu widać. Kit w Sony to w przeliczeniu 24mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

od paru lat próbuję podłączać Nikony do SW15075 więc podzielę się z tobą kilkoma przemyśleniami w związku z twoimi pytaniami. Nie jestem tak zaawansowany w astrofotografii jak koledzy z powyższych postów, ale przechodzę swoją "drogę przez męke" systematycznie gromadząc wiedzę i przede wszystkim praktykując w terenie:

 

Aparat + obiektyw (kit czy może lepszy trochę ?)

można szukać samo body lub zestaw kitowy lub powiększony - nowy (masz za niski budżet) lub  używany (wtedy może się wyrobisz w 5000zł :-) . Miałem D80+18-200 (wizjer umożliwia ostrzenie w ciemności, świetna matryca CCD, tryb M) a teraz mam J5 (kręci avi, dobra matryca 1", tryb M, interwałometr itp, ale brak wizjera w wielu przypadkach uniemożliwia prawidłowe ostrzenie w ciemności - zarówno z teleskopem jak i obiektywem). Należy zastanowić się nad przelicznikiem matrycy, który ma wpływ na FOV - kąt pola widzenia. W J5 kitowy obiektyw 10mm to w rzeczywistości 27mm - a więc szeroki kąt w zasadzie nam znika dla fotografowania np. Drogi Mlecznej. Natomiast musisz zobaczyć jaki będzie FOV gdy aparat podłączysz do swojego teleskopu. Polecam http://www.12dstring.me.uk/fovcalc.php

 

Chce uwiecznić przyrodę (ptaki,

no to tutaj szkło na poziomie 400mm f2.8 (ok. 25000zł)

 

krajobraz itp.),

a tutaj za to również może być szeroki kąt, więc nie dogodzisz (14-24 f2.8 5000zł)

 

daleką obserwacje (ostatnio można było zobaczyć na forum jaką "świetną" fotę tej obserwacji wstawiłem),

poprzez teleskop (prawidłowy sposób ostrzenia to podstawa sukcesu)? czy teleobiektyw np. z telekonwerterem - koszty szkła rosną astronomicznie.

 

niebo w najprostszym wydaniu (pojedyncze klatki tak by złapać Drogę Mleczną

tu może być stałka "rybie oko" w manualu np. Meike 6.5mm f2.0 (ok. 700zł). Zasada 500/ogniskowa obiektywu (w przeliczeniu na pełną matrycę) da nam w przybliżeniu maksymalny czas naświetlania dla nieporuszonych gwiazd.

 

czy Księżyc).

w twoim teleskopie Księżyc/Słońce idealnie wchodzi w cały kadr na matrycy ASP-c i 4/3. Matryca 1' już może przyciąć Księżyc i trzeba robić mozaikę.

 

Jak chodzi o niebo to może zmajstruje koziołka albo platformę EQ. Czyli tak jak pisałem wszystko po trochu.

Mam rozbabrany  (modyfikowany) EQ3-2 z napędem w jednej osi - jak focę niebo za pomocą J5 przez swój teleskop to i tak wszystko mi ucieka i muszę ręcznie korygować pole widzenia. Nie masz montażu do SW200/1000? - masz tam chyba EQ5 - wykorzystaj go do próby prowadzenia aparatu z obiektywem (pożycz jeśli jeszcze nie masz, umów się z kimś z okolicy na obserwacje).

 

Co byście polecili ? 

Jeśli chodzi o budżet to może powiedziecie sami ile warto wydać. Ma być to fotografia "niedzielna" więc nie potrzeba mi aparatu za 2 czy 3 tyś zł. Po prostu ma zastąpić aparat w telefonie oferując lepszą jakość i możliwość zdjęć w ognisku głównym.

 

No i tu zaczyna się największy problem - chcesz mieć jeszcze aparat na co dzień do wakacji/imienin/wyjścia z psem do lasu. No i do focenia gwiazd, planet, nieba, ISS. 

Rozwiązanie jest nie niemożliwe, ale trudne. Ja kupiłbym małego kompakta do zdjęć rodzinno-wakacyjnych (jak chcesz megazoom, to Nikon P900). A do teleskopu używanego modyfikowanego Canona na forum i jakieś stałki w manualu do szerokich pól.

To  na początek, bo później i tak wszystko kiedyś  powymieniasz (albo kupisz dobrą lornetkę i zostaniesz tylko przy wizualu).

A ponieważ jestem "nikonowcem" to polecam do przeczytania stronę https://imaging.nikon.com/lineup/microsite/astrophotography/getstarted/camera/index.html - tam masz na tacy podane co wybrać ze stajni Nikona :-)

Pozdrawiam

Marecki

 

 

 

 

Edytowane przez mawmarecki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14 sierpnia 2018 o 21:48, Limax7 napisał:

Za Canonem przemawia też możliwość wgrania Magic Lantern

https://magiclantern.fm/

No właśnie. 450d jest na innym sofcie i zawsze był problem. Teraz widzę coś pokombinowali i jest jakiś emulator. Próbował ktoś z Vxworks ? 

 

W kwestii samego body to LV w 450 jest ok wg mnie. Sprawdza się na ustawianiu ostrości ze stałkami bo można powiekszyć 10x na LCD i dojechać na punkt. Tak cykałem np. ISS z MTO. 

Filmy niestety tylko z kompem po usb - całkiem niezłe, powiększenie działa w tym trybie i masz np. Jowisza z f1250 na cały ekran , ale ML było by wisienką...

Oczywiscie szumy matryca itp to inny temat już omówiony wyżej.

 

Andrzej

Ps. Nie wiem czy tu ale mi mignęło ze ruski soft ma max 22fps. Na usb2 i i5 leci do 33fps.

 

 

Edytowane przez sp3uca
Dodatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej nie będę zakładał nowego tematu bo mam podobny dylemat z tym że w moim przypadku apatar chciałbym głównie pod astrofotografie a niekiedy jakieś zdj z wakacji nic specjalnego mam obecnie Nikona d60 więc stary jak świat do Astro się nie nadaje zupełnie do tego obiektyw 18-55 kitowy i AFS NIKKOR 70-300 za którego swego czasu zapłaciłem sporo kasy i teraz pytanie czy wszystko sprzedać i zakupić cannona 5dmk2 plus jakiś obiektyw czy samo body Nikona bo w zasadzie te obiektywy mi starcza a jak Nikon to jaki? Spać już przez to nie mogę a teleskop leży i czeka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ważne pytanie.

Aparat kupić używany czy nowy ?

Kilka osób sugerowało mi zakup nówki bo "nigdy nie wiadomo". 

Nowy to spory wydatek ale zawsze ryzyko prawie zerowe (jak coś można zwrócić, reklamować).

Zarezerwowałem Canona EOS 1100D, body za niecałe 650zł. Przebieg poniżej 4 tyś zdjęć.

Co o nim myślicie i o tej ofercie ?

Nowy kosztuje 1600zł. Trochę za dużo jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2018 o 20:19, Darula napisał:

Hej nie będę zakładał nowego tematu bo mam podobny dylemat z tym że w moim przypadku apatar chciałbym głównie pod astrofotografie a niekiedy jakieś zdj z wakacji nic specjalnego mam obecnie Nikona d60 więc stary jak świat do Astro się nie nadaje zupełnie do tego obiektyw 18-55 kitowy i AFS NIKKOR 70-300 za którego swego czasu zapłaciłem sporo kasy i teraz pytanie czy wszystko sprzedać i zakupić cannona 5dmk2 plus jakiś obiektyw czy samo body Nikona bo w zasadzie te obiektywy mi starcza a jak Nikon to jaki? Spać już przez to nie mogę a teleskop leży i czeka 

Jaki teleskop? Jakie masz oczekiwania co do astrofoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, astrokarol napisał:

Ważne pytanie.

Aparat kupić używany czy nowy ?

Kilka osób sugerowało mi zakup nówki bo "nigdy nie wiadomo". 

Nowy to spory wydatek ale zawsze ryzyko prawie zerowe (jak coś można zwrócić, reklamować).

Zarezerwowałem Canona EOS 1100D, body za niecałe 650zł. Przebieg poniżej 4 tyś zdjęć.

Co o nim myślicie i o tej ofercie ?

Nowy kosztuje 1600zł. Trochę za dużo jak dla mnie.

Ja bym brał ten używany bo 4 tys przebiego to prawie nic. A dlaczego ktoś sprzedaje w tej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrokarol napisał:

Zarezerwowałem Canona EOS 1100D, body za niecałe 650zł. Przebieg poniżej 4 tyś zdjęć.

Co o nim myślicie i o tej ofercie ?

A sprawdzałeś w jakiej cenie 1100D jest dostępny na rynku wtórnym? Dwie oferty z OLX:

1100D + 18-55 = 550 zł

1100D + 18-55 + 50 1.8 STM = 800 zł

 

Aparaty z tego segmentu maja generalnie niskie przebiegi (bo początkujący "amatorzy" nie walą serią do wszystkiego) i są używane tylko przy dobrej pogodzie. No i amator dba o sprzęt, bo to często pierwsza wymarzona i wyczekiwana lustrzanka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Marek_N napisał:

A sprawdzałeś w jakiej cenie 1100D jest dostępny na rynku wtórnym? Dwie oferty z OLX:

1100D + 18-55 = 550 zł

1100D + 18-55 + 50 1.8 STM = 800 zł

 

Aparaty z tego segmentu maja generalnie niskie przebiegi (bo początkujący "amatorzy" nie walą serią do wszystkiego) i są używane tylko przy dobrej pogodzie. No i amator dba o sprzęt, bo to często pierwsza wymarzona i wyczekiwana lustrzanka :)

Przejrzałem oferty.

Mało kto podaje przebieg. A jeśli już to jest np. 22 tyś zdjęć za 850zł.

Po za tym mam nadzieje, że osoba z forum, dość znana nie zrobi mnie w bambuko.

Chyba, że szukać innego modelu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych ofert za 550 zł z kitem jest pełno. Poproś o podanie przebiegu, ponegocjuj i kup za 500 zł....

Za 650 zł to na AM jest Canon 50D

 

Wolałbym aparat z przebiegiem 15 tys używany tylko przy dobrej pogodzie, od takiego co ma 5 tys, ale używanego w czasie np. wilgotnych nocy. Przebieg migawki to nie jest czynnik decydujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Marek_N napisał:

Tych ofert za 550 zł z kitem jest pełno. Poproś o podanie przebiegu, ponegocjuj i kup za 500 zł....

Za 650 zł to na AM jest Canon 50D

 

Wolałbym aparat z przebiegiem 15 tys używany tylko przy dobrej pogodzie, od takiego co ma 5 tys, ale używanego w czasie np. wilgotnych nocy. Przebieg migawki to nie jest czynnik decydujący.

Marku zanim coś skomentujesz zaczerpnij informacji od osoby sprzedającej ten sprzęt, a nie piszesz beszczelnie coś co nie jest prawdą. Ten egzemplarz nie był kompletnie używany do zdjęć nieba, służył sporadycznie do normalnych fotek, jest w stanie sklepowym. Jeśli kolega zainteresowany ma jakieś pytania zawsze na nie odpowiem na pw. W związku z powyższą sytuacją rezerwacja zostaje anulowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peter5, przecież nie pisze o Twoim aparacie :). Sugeruje tylko Karolowi żeby tak mocno sie nie upierał przy bardzo niskim przebiegu migawki, bo to może być złudne. Ludzie w różnych warunkach wykorzystują aparat. 

 

1100D ma migawkę zaprojektowaną na 100'000 zdjęć wiec nie bałbym się przebiegów 10-15 tyś.

 

Niestety nie da sie dogodzić wszystkim. Karol zapytał o cenę, to mu odpisałem.... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrokarol napisał:

Przejrzałem oferty.

Mało kto podaje przebieg. A jeśli już to jest np. 22 tyś zdjęć za 850zł.

Po za tym mam nadzieje, że osoba z forum, dość znana nie zrobi mnie w bambuko.

Chyba, że szukać innego modelu ? 

Koledze proponuje, aby kupił od kogoś......kto nie zrobi go w bambuko. Temat sprzedaży aparatu koledze uważam za zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2018 o 21:44, Limax7 napisał:

Ja na razie Nikonowiec..

Czy ktoś próbował przeróbek softu Nikona?

https://nikonhacker.com/

W sumie nikt Ci nie odpisał, a zajrzałem do wątku dopiero. Ja mam wgrane oprogramowanie do d5100 z tej strony i bardzo sobie chwalę. Gdzieś w ogóle czytałem, że te mody mają błogosławieństwo od Nikona, bo w sumie dokonują tylko niewielkich zmian w kodzie oryginalnego oprogramowania, które jest optymalizowane pod względem szybkości robienia zdjęć i zapisywania ich na kartę. No i na przykład tym modem możesz wyłączyć kompresję RAWów, wyłączyć tzw. "star eater", zmodyfikować live view itp itd :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, peter5 napisał:

Koledze proponuje, aby kupił od kogoś......kto nie zrobi go w bambuko. Temat sprzedaży aparatu koledze uważam za zamknięty.

Nie napisałem, że zrobił byś mnie w bambuko. Ale interpretuj moja słowa jak chcesz. 

 

Marku, to może tak:

możesz powiedzieć na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie używanej lustrzanki, o co pytać ? Zakup raczej na odległość. Chyba, że na Olx znajdę nie daleko mnie to osobiście odbiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przebieg migawki

2. Zdjęcia stanu technicznego (aparatu, obiektywu - szczególnie obu soczewek) - choć zazwyczaj aparaty w tej półce sprzętowej (entry-level) wyglądają jak nówki ze sklepu bo właściciele na nie chuchają i dmuchają

3. Jaki obiektyw jest w zestawie, bo widzę ze jest wersja 18-55 III oraz IS - lepiej tą drugą bo ma stabilizacje

4. Co jest w zestawie, bo nawet bez oryginalnego pudełka jesteś na "dzień dobry" w plecy przy odsprzedaży

5. No i możesz wprost zapytać do czego był wykorzystywany aparat i jaki jest powód sprzedaży - ale do takich deklaracji sprzedającego nie przywiązywałbym szczególnej wagi :)

PS. Canon 50mm 1.8 STM nawet na rynku wtórnym jest wart około 400 zł, a to i tak dość dobrze skorygowany obiektyw (na f/2.8) do astrofoto więc warto go mieć.

PS.2. 1100D ma tylni ekran o niskiej rozdzielczości, poprawne ustawienie na nim ostrości w nocy będzie dość trudne. No ale coś za coś - aparat jest bardzo tani, a jak go dodatkowo kupisz w atrakcyjnej cenie, to w ciągu najbliższych lat sprzedasz go pewnie bez straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aparaty z takimi przebiegami jak omawiane tutaj (5 tys, 15 tys) to praktycznie nówki i nie rozdzielałbym włosa na czworo tylko wybierał ten który jest najlepszy do robienia pierwszych zdjęć.

 

A tutaj kryteriami wg mnie najważniejszymi są:

1. możliwości matrycy - poziom szumu etc- do sprawdzenia tu

2. tryb 1:1 movie crop- zdejmuje film bez skalowania używając tylko środka matrycy w rozdzielczości np 640x480- czyli imitując kamerki używane do 'avikowania'

Do sprawdzenia tu . Teoretycznie soft typu Backyard EOS przechwytuje live mode w powiększeniu 5x ale wymaga to podłączania kompa. Aparaty z 1:1 robią to same

3. Magic Lantern - dobry stabilny build tego alternatywnego firmware do Canonów dodaje wiele pożytecznych funkcji typu interwałometr (zastępuje urządzenia kosztujące 130-200 zł) , od ręki ekspozycja ETTR (co to jest i co daje można poczytać tu - polecam obejrzeć zdjęcia, przytrzymanie kursora pokaże jak zaświetlone są to miejsca i ile można z nich wydusić szczegółów) dodatkowe wspomagacze focusa i takie tam. Nie wspomnę o triggerze migawki przy zmianie ekspozycji ! (hint- po ustawieniu nie zepsujecie już żadnego zdjęcia błyskawicy :)  Piszę o tym dlatego ze nie do każdego Canona ten soft został napisany, nie dla wszystkich nowych modeli już jest. A warto co najmniej spróbować. Na Nikonach się nie znam, warto również spojrzeć na taki soft do Nikonów. Tutaj moje doświadczenia są żadne, gdyż miałem w swoim życiu już 7 Canonów w tym 3 analogowe a Nikona 2 razy w życiu trzymałem w rękach. 

4. waga body - różnice w wadze między poszczególnymi segmentami u Canona dochodzi do 30-40% co ma znaczenie przy montowaniu do pierwszych teleskopów które zazwyczaj nie mają wyciągów o dużym udźwigu. W przypadku moich aparatów EOS 20D waży 770g, a EOS 550D tylko 530g. 

 

potem stan i dopiero cena. Obecnie można aparat spełniający większość kryteriów dostać za 500-800 złotych i nie warto moim zdaniem kupować nowego. 

 

Wydaje mi się również że nie ma co się dąsać. 

Edytowane przez M.M.M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.