Skocz do zawartości

M27 - Mgławica Hantle


lesnikdan

Rekomendowane odpowiedzi

Po urlopie udało się dokończyć projekt. Dopalone RGB dla gwiazd i tlen, z którym problemów była masa... Niestety montaż miewa swoje gorsze noce i z 70 klatek pozostały 24... Trzeba zbierać fundusze na "lepszy" model :) mimo przeciwności coś tam udało się wyskrobać. Obrabiane na laptopie ale mam nadzieję, że efekt końcowy się spodoba :) Parametry pod zdjęciem :) Bez resize - liczę na konstruktywną krytykę :P

 

M27_bicolor_RGB-stars_v2.jpg.c598a494a34630cce6432f06da0397bd.jpg

 

50x180s H-alpha
24x300s OIII
(10x10x10)x60s RGB
Setup: Atik 314L+ SW150/750 EQ3-2, guide 50/172 ASI 034MC

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2018 o 13:42, lesnikdan napisał:

Witam

Przedstawiam Wam moją wersję jakże "oklepanej" mgławicy. Na ten moment samo H-alpha ale w planach pierwszy bicolor. Filtr OIII już jest i czeka na warunki :) Jest to największa ilość materiału jaką kiedykolwiek zebrałem - 2,5h brzmi może śmiesznie ale bardzo hobbistycznie podchodzę do astrofoto :P Niestety brakło czasu na klatki kalibracyjne ale flaty na pewno zrobię bo tło jest trochę nierówne a kamera dalej tkwi w wyciągu :D

Obróbka to już wolna amerykanka - jeśli miałbym odtworzyć krok po kroku co robiłem zatrzymałbym się na krzywych i poziomach w PS'ie. Walka ta wynikała z chęci wyciągnięcia otoczki wokół mgławicy - coś tam majaczy ale niestety zbyt krótkie klatki... Na więcej nie pozwoliło EQ3-2... Myślę, że to wszystko co potrafię wyciągnąć z tego stacka. Ciekawostką jest to, że pierwszy raz zastosowałem podczas stackowania 2x drizzle w DSS'ie. Dzięki drizzle crop na mgławicę wygląda nieco mniej pikselowato :) W dzisiejszych czasach rozdzielczość mojego atika wydaje mi się strasznie mała... Jeszcze słowo jak chodzi o odszumianie. Może mnie za efekt końcowy zlinczujecie ale na samym dole załączam gifa "przed i po" - ja osobiście jestem dumny z tego jak pozbyłem się szumu :D Nie podobają mi się gwiazdy (brak korektora komy, nieosiowość albo ugięcie wyciągu, halo wokół jaśniejszych gwiazd i chyba lekki pojazd montażu - wszystkiego nie można mieć... Mimo wszystko zadowolony jestem :) 

Wszelkie uwagi mile widziane :)

M27_Ha_denoised.jpg.8dd5b90ebd485430a897a5c6d7c66c0c.jpg

Crop 1:1
M27_Ha_cropped.jpg.86618b66e4d89981e7de410c6061dc63.jpg


"Przed i po" odszumianiu:
M27_denoise.gif.b0f8a611e4d53b424333b41be86a16e5.gif

50x180s H-alpha
Setup: Atik 314L+ SW150/750 EQ3-2, guide 50/172 ASI 034MC

 

Super efekt :) możesz napisać jak odszumiałeś ? :) z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam korektor SW i muszę go przerobić do połączenia z Atikiem i kołem - boję się, że wydam pieniądze na złączki i gdy korektor będzie między kamerą a kołem zaczną pojawiać się odblaski od filtrów albo nie wyostrzę w takim układzie... To kwestia do posiedzenia i policzenia ;) Ostrość maską ustawiałem ale tylko na początku sesji więc trochę mogła pojechać - sprawdzę dokładnie skrajne klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, DaleCooper napisał:

Super efekt :) możesz napisać jak odszumiałeś ? :) z góry dzięki

Dokładnie nie pamiętam... Dopiero powoli kształtuje mi się workflow. Do tej pory powtarzalność kończyła się na krzywych i poziomach. Ogólnie rzecz biorąc maski na mglawice i gwiazdy, rozmycie gaussa i Deep Sky Noise Reduction z astronomy tools. 

 

16 godzin temu, Tayson napisał:

U mnie jest już prawie pełna mala szuflada zlaczkologii ;-)

Właśnie takiej szuflady wolałbym uniknąć :)

 

15 godzin temu, Selmak napisał:

Fajne fotki daje like.Ale czy na pewno trzeba tak mocno odszumiać? przy tym Atiku?. Myślę że ciut lżej by nie pogorszyło zdjęcia. Ale to tylko moje głośne myśli..fotki git , możliwe ze sam kupię te kamerę.

Po prostu przesadziłem z dekonwulacją przez co wyszło ziarno. Ciągniete też było na siłę bo trochę za mało materiału na otoczkę... Mam flaty do wodoru i będę dopalać do tlenu więc pewnie powstanie jeszcze kilka wersji. A kamera fajna na początek nie licząc rozdzielczości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę sprzęt to zdjęcie bomba! Piszę to celowo bo tu zaraz odezwie się grupa tych z kalkulatorami...

Ale NIE BIORĄC pod uwagę sprzętu to napiszę co widzę,bo może do czegoś ci się to przyda:

1. Całość jest nieostra - jak pierwszy raz spojrzałem na fotkę to aż zacząłem mrugć oczami żeby zobaczyć co mi na rzęsach wisi :)

2. Automatycznie - masz duże gwiazdki , nieco rozlane

3. Moim zdaniem nie przesadziłeś z odszumianiem tła, tło  jest ładne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie sesji nie widzę jakiejś dużej zmiany jak chodzi o ostrość. Obawiam się, że to jednak wina komy... Na fitsach tylko okrągłe gwiazdy w środku są w miarę ostre... Już się obawiałem, że gdzieś podczas obróbki coś spaprałem :P Materiału zbierać od nowa na razie nie mam zamiaru więc wprowadziłem lekkie poprawki w tym co mam. Troszkę podostrzone i zmniejszone gwiazdy. Wydaje mi się, że wygląda lepiej.

M27_bicolor_RGB-stars_v2_sharpen.jpg.f790af120890dc46093ddbb1e71fc201.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Dementorin napisał:

Zastanawiam się co trzeba zrobić żeby to wyglądało w wizualu podobnie jak na pierwszym zdjęciu. W 12" z UHC kształt już ten sam ale bez tych detali w środku.

Dołożyć kilka cali apertury i wyjechać w ukraińskie Karpaty :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie zaznaczam, ze nie czepiam sie zielonego na Twojej fotce.

Jest to jednak fajny przyklad, jak rozne programy obchodza sie z usuwaniem "niechcianej" przez nas zieleni.

 

od lewej:

Oryginał /// SCNR w platnym pixie /// SCNR w darnowym pixie /// dodatek HLVG w PS

image.thumb.png.d027eff6a10d7ab4cb5459381a125983.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Tayson napisał:

Na wstępie zaznaczam, ze nie czepiam sie zielonego na Twojej fotce.

Jest to jednak fajny przyklad, jak rozne programy obchodza sie z usuwaniem "niechcianej" przez nas zieleni.

 

od lewej:

Oryginał /// SCNR w platnym pixie /// SCNR w darnowym pixie /// dodatek HLVG w PS

image.thumb.png.d027eff6a10d7ab4cb5459381a125983.png


Fajne porównanie :) Miałem też wersję z usuniętym zielonym ale jakoś do mnie nie przemawiała dlatego usunąłem tylko z gwiazd i tła. A przykład super - jak za coś zapłacisz to zazwyczaj widać różnicę w jakości :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.