Skocz do zawartości
Piotrek Guzik

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lemarc napisał:

Ale ta fotka chyba nie z Polski robiona.

Obserwatorium Siding Spring, Australia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...No i obecnie trzeba by też zmierzyć się ze Schwassmann-Wachmann 1. Podają dla niej 11,5 mag., a góruje wysoko nad horyzontem i o rozsądnej godzinie (Wodnik). Mały off-topic, ale próbował ktoś?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
17 hours ago, PiotrTheUniverse said:

...No i obecnie trzeba by też zmierzyć się ze Schwassmann-Wachmann 1. Podają dla niej 11,5 mag., a góruje wysoko nad horyzontem i o rozsądnej godzinie (Wodnik). Mały off-topic, ale próbował ktoś?

Piotr Guzik obserwował 15.10. Teraz obserwatorzy oceniaja ją na >12 mag. Po 21 będzie na wysokości 35 stopni nad horyzontem.

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=57&plot_type=0

A tu można sobie wygenerować mapkę na konkretną godzinię:

https://heavens-above.com/Comets.aspx

Księżyc dziś wschodzi po 22, więc do tego czasu można komety obserwować :D

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 30.10.2018 o 22:01, M.K. napisał:

W oczekiwaniu na grudzień polecam kometę 64P/Swift-Gehrels obok M31, przed chwilą dałem jej jasnośc 10 mag, teraz już Księżyc przeszkadza, ale jutro poprawka :)

Ta kometa jest naprawdę fajna. Na ciemnym niebie w dużym teleskopie jest potężna i jasna. Obserwowałem ją dziś z Beskidu Niskiego i w lornetce 10x50 oceniłem jej jasność na 9.1 mag, a średnicę głowy na 10'.

22 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

29P/Schwassmann-Wachmann to słynna "wybuchająca" kometa. Ona krąży po niemal kołowej orbicie, dalej od Słońca niż Jowisz i zwykle jest słaba, jednak kilka razy do roku wybucha. Tuż po wybuchu ma zwykle jasność 13mag - 14mag, jednak czasem zdarza się jej silniejszy wybuch. Tuż po wybuchu jest obiektem gwiazdopodobnym, dzięki czemu nawet przy jasności 13mag bez większego trudu widać ją w teleskopie o średnicy 20 cm. Już 2-3 dni po wybuchu wygląda jak niewielka mgławica planetarna, natomiast 2-3 tygodnie po wybuchu jest obiektem dość dużym i mocno rozmytym, a niedługo potem przestaje być widoczna (jeśli wybuch był silny, to czasem widać ją nawet około 2 miesiące po wybuchu).

W tym roku pod koniec września przydarzyły się jej w krótkim odstępie czasu 2 silne wybuchy, w wyniku których pojaśniała do około 11.5mag. Od tego czasu widziałem ją już 6 razy i choć jej jasność utrzymuje się na stałym poziomie, to za każdym razem jest większa i bardziej rozmyta. Widziałem ją też dziś - jej jasność oceniłem na równo 11.5mag, a średnice jej głowy na 3'. Teraz jest ona już obiektem bardzo mocno rozmytym i widocznym jedynie na ciemnym niebie.

Jeśli chodzi o kometę 46P/Wirtanen, to i ją miałem dziś w planach, ale zanim zdążyła się wznieść na tyle, żeby można było na nią zapolować, to część nieba, w której się znajdowała zasnuła się cirrusami.

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Piotrek Guzik napisał:

Ta kometa jest naprawdę fajna. Na ciemnym niebie w dużym teleskopie jest potężna i jasna. Obserwowałem ją dziś z Beskidu Niskiego i w lornetce 10x50 oceniłem jej jasność na 9.1 mag, a średnicę głowy na 10'.

...Pięknie pojaśniała zatem w porównaniu do obserwacji sprzed kilku tygodni, kiedy to bardziej przypominała obecną Schwassmann-Wachmann. Dzięki za szczegółowe informacje, spróbuję sobie niebawem obydwie ustrzelić. Wolę nawet słabsze, a bardziej rozmyte, niż te lepiej widoczne 'gwiazdki', które przy ograniczeniach pogodowo/sprzętowych nie sposób odróżnić od prawdziwych gwiazd.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj w Lublinie chmury zeszły dopiero po godzinie 23, więc Księżyc już mocno rozjaśnił niebo. Niestety kometa ma niskie DC i na miejskim niebie nie zdołałem jej dostrzec nawet przez bino 25/100. Może dzisiaj nie będzie chmur przed wschodem łysego, to spróbuję wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
8 godzin temu, lemarc napisał:

Wczoraj w Lublinie chmury zeszły dopiero po godzinie 23, więc Księżyc już mocno rozjaśnił niebo. Niestety kometa ma niskie DC i na miejskim niebie nie zdołałem jej dostrzec nawet przez bino 25/100. Może dzisiaj nie będzie chmur przed wschodem łysego, to spróbuję wcześniej.

Zaczyna się najciekawszy czas do jej obserwacji. Kometa aktualnie góruje na wysokości 16st ok 21.30. Póki jest nisko i można ją jakoś fajnie wkomponować fotograficznie w krajobraz. Ja startuje już tej nocy :)

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

czy można ją dodać do stellarium ?

Edit - można :) szukam jak

Edit 2 - ok mam :D

Edytowane przez Winter

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie trochę się wypogodziło i mam nadzieje w końcu zobaczyć gwieździste niebo (na razie -8OC i kilka cm śniegu). Szykuje się więc na spacer - ok 20.00 podejdę na najbliższe wzniesienie, żeby odejść od latarni i spróbuję zapolować na południowym niebie nad Tatrami na kometę. W zamiarze do użycia tylko lornetka 10x50 więc może być ciężko, bo kometa ma coś koło 10mag i wg symulacji w Stellarium powinienem spodziewać się takiego widoku w lornetce 10x50.

stellarium-012.thumb.png.a4a39ff6cc849c29a2a8b72e8c7364d4.png

Pożyjemy zobaczymy:yes: (bądź nie zobaczymy:icon_sad:)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Winter napisał:

czy można ją dodać do stellarium ?

Edit - można :) szukam jak

Edit 2 - ok mam :D

Nie to, żebym teraz tego potrzebował, mgła taka, że nic nie widać, ale może podziel się tą wiedzą, może się komuś przydać :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
38 minut temu, kjacek napisał:

Nie to, żebym teraz tego potrzebował, mgła taka, że nic nie widać, ale może podziel się tą wiedzą, może się komuś przydać :)

U mnie działa na wersji 18.0 w taki sposób :
1. Naciskamy F2 (wyskakuje okno konfiguracji)
2. Zakładka Wtyczki.
3. Z lewego menu wybieramy "Edytor Układu Słonecznego".
4. Na dole naciskamy "konfiguruj".
5. W okienku które się pojawiło wybieramy drugą zakładkę "Układ Słoneczny".
6. Na dole okna klikamy " Zaimportuj elementy orbitalne w formacie MPC".
7. Zaznaczamy jak na poniższym obrazku i klikamy "Pobierz elementy orbitalne"
1.jpg.7045faf778b2a3bf0fe03cb7ac19ce27.jpg

8. Zaznaczamy jak na poniższym obrazku i klikamy "Dodaj obiekty". Zamykamy okienka i szukamy przez F3 czy się dodała.
2.jpg.de64a14d892746a101616f872f817afd.jpg

Edytowane przez Winter
  • Lubię 1
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam :) Widzę że od dziś zaczynamy polowanie na kometkę :) 

Wycinek z 50 mm. 60 sek.

IMGP0777-001.JPG

• Lubię 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No cóż przed chwilą wróciłem - wróciłem jednak z tarczą. Oczy wspomagałem używając i jednocześnie testując dwie lornetki o tych samych parametrach tj. FUJINON 10x50 FMTR-SX oraz TS Optics 10x50 MX Marine.

Warunki obserwacji były średnie - śnieg już rozprasza antropogeniczne sztuczne światła, mimo, że od domu wdrapałem się na wzniesienie pod ścianę lasu robiąc pewnie 80m przewyższenia, aby odseparować się od pobliskich latarni. Gołym okiem w zenicie gwiazdy widziane tak w zakresie max. 5-5,2 mag. W kierunku komety, czyli na południe troszkę gorsze warunki tj. lekkie przymglenie. Kometa około 15 stopni nad horyzontem. 46P/W widziana bez problemu w obu lornetkach. Zaskakująco jasna i przede wszystkim szeroka i centryczna mgiełka tak min. z 15 minut szerokości (może nawet 20'). Jasnością zbliżona do obserwowanej i pobliskiej NGC 253 (Galaktyki Rzeźbiarz), znajdującej się zresztą na tej samej wysokości nad horyzontem. Toteż w taki sposób jasność komety oceniłem na około 8 mag. Jutro jak będzie pogoda koniecznie wyciągam większe bino, bo kometa mnie zaskoczyła przede wszystkim szerokością.

• Lubię 5
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie szerokość ale średnica. Wszak to owal jest.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak może i racja, ale bardziej chodziło mi o nie kształt lecz rozmiar. Na pewno nie jest widoczne znaczące wydłużenie i nie wdziałem żadnego warkocza komety

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, GKG napisał:

W zamiarze do użycia tylko lornetka 10x50 więc może być ciężko, bo kometa ma coś koło 10mag i wg symulacji w Stellarium powinienem spodziewać się takiego widoku w lornetce 10x50.

Kometa jasność 10 mag miała ponad miesiąc temu. W ostatnich dniach jej jasność jest oceniana już na 5 - 6 mag. Na ciemnym niebie widać ją gołym okiem.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kometa jest już fajnym obiektem lornetkowym, wizualnie jeszcze bym jej nie polecał, sądzę że najlepsze przed nami.

Wczorajszej nocy oceniłem ja na ok 6.0 mag DC=2/3 koma ok 30' 

Fotograficznie na jednej ekspozycji prezentuje się tak 

IMG_9759.jpg

• Lubię 6
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z Beskidu Niskiego kometa była pięknie widoczna w lornetce 10x50 jeszcze przed 19:00. Kilka minut po 19:00 udało mi się ją też wyzerkać gołym okiem. Widziałem ją kiedy wracałem z nieudanego polowania na kometę C/2018 V1 i udanych obserwacji czterech innych komet. Za chwilę pojadę chyba jeszcze raz zobaczyć jak prezentuje się około górowania.

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje dzisiejsze przemyślenia z obserwacji to to że kometa 46P jest trochę większą i jaśniejsza bliźniaczką  komety 41P z 2017 roku. Podobieństwa to duża zielona głowa, brak warkocza, dość luźny stopień kondensacji i bardzo korzystna lokalizacja na niebie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi