Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, astrokarol napisał:

To znaczy była łuna oczywiście (dość mała) ale Grudź jest dalej. 

Stara R. jeszcze dalej i to 12km, co może mieć znaczenie dla czesania nad horyzontem tego dziada Plutona. Jedzie się też od nas jeszcze dłużej, jak się nie mylę. Zobaczymy, jak to widzi Astobonq, z którym pewnie razem pojedziemy. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka. Szybkie pytanie. Może trochę poza aktualnym tematem ale grupa odbiorców odpowiednia :] Kto z okolic Warszawy planuje wypad na tzw. "dzień otwarty" w ramach Astroshow 2019? Pytam, bo sam się nad tym zastanawiam. Chciałbym przy takiej okazji sprawdzić dostępne na miejscu szkiełka aby ułatwić sobie decyzje inwestycyjne na przyszłość. Warunkiem jest oczywiście dobra pogoda. Chętnie się pod kogoś podczepię lub ewentualnie mogę wziąć samochód i kogoś zabrać. Przypomnę, że chodzi o najbliższą sobotę 31. sierpnia. Chęciny (Kielce) 17:00 - do końca nocnych obserwacji. Koszt 100,00zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomchm napisał:

Była jednak ta krowa? 

Raz popsuła mi adaptacje, a ponieważ moja latarka ma zasięg jedynie kilku metrów, to co gorsza - jak w horrorze -  nic nie widziałem, a wszędzie dookoła krowę (krowy? Byki? Dziki?) słyszałem; sapanie, tętent, itd. Przez pewien czas musiała łazić blisko, potem zaryczała we wiosce.  Psy całą noc szczekały. Pomimo, że niebo tam daje jeszcze radę, wolę spokojniejsze miejscówki. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, tomchm napisał:

Dębienica lepsza?

Tam jest spokojniej, żadnych przejeżdżających aut czy ludzi w pobliżu. Dębienica ma 3 razy mniejsze zaświetlenie, więc zobaczysz więcej słabizn. Na jaśniejszych DS'ach ma to niewielkie znaczenie, ale żeby wyłuskać słabe detale, to warto pojechać do Dębienicy. 2 galaktyki Kwintetu S. są tam widoczne nawet bezpośrednio - nie jak wczoraj. Masz tam również dobre południe - Plutona wyzerkałem na 15 stopniach, ale i oglądałem "ze zrozumieniem" - mniejszą 8mką - galaktyki Czółki, Helisę, albo dostrzegłem galaktykę Barnarda, z którą miałem kłopot w Bieszczadach. Musisz tam się wybrać z 16tką; taki Veil był ostatnio znakomity.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Tam jest spokojniej, żadnych przejeżdżających aut czy ludzi w pobliżu. Dębienica ma 3 razy mniejsze zaświetlenie, więc zobaczysz więcej słabizn. Na jaśniejszych DS'ach ma to niewielkie znaczenie, ale żeby wyłuskać słabe detale, to warto pojechać do Dębienicy. Masz tam również dobre południe - Plutona wyzerkałem na 15 stopniach, ale i oglądałem "ze zrozumieniem" - mniejszą 8mką - galaktyki Czółki, Helisę, albo dostrzegłem galaktykę Barnarda, z którą miałem kłopot w Bieszczadach. Musisz tam się wybrać z 16tką; taki Veil był ostatnio znakomity.

Myślę, że wybrałbym się w najbliższy weekend. Ale 16-tkę wziąłbym wówczas, jeśli ktoś również tamże pojechałby do Dębienicy. Raz, że było by mi raźniej, dwa - mam duże problemy z odnajdywaniem obiektów w 16-tce - małe pole widzenia robi swoje :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tomchm napisał:

Myślę, że wybrałbym się w najbliższy weekend. Ale 16-tkę wziąłbym wówczas, jeśli ktoś również tamże pojechałby do Dębienicy. Raz, że było by mi raźniej, dwa - mam duże problemy z odnajdywaniem obiektów w 16-tce - małe pole widzenia robi swoje :(

Mogę ze swojego wziąć szukacz kątowy - z takim potrafię jeszcze coś odnaleźć :icon_eek:, nawet coś niknnącego nad horyzontem. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odbaleźć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również bardzo chętnie wybrałbym się w sobotę do Dębienicy, chociażby po to, aby przetestować nową miejscówkę. Czas jazdy w jedną stronę wynosi (ode mnie) 52 min., więc jest jak najbardziej OK. Ale jestem również otwarty na inne miejscówki w promieniu 60 minut jazdy samochodem od Warszawy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się umawiałem wczoraj na dziś z Marcinem wstępnie na obserwacje, ciekawe co z tą pogodą będzie, może i ja bym się wybrał choć ostatnio pracuję do 20:00 i wieczorem zasypiam jak dziecko. Jak nie dziś to jutro... w niedzielę nie wstaje się do pracy więc można się pomęczyć :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Jeśli Ty zabierzesz 16-tkę, to będę w Dębienicy. :Loveit:

OK, w takim razie obydwaj wiemy co robić, jak będzie pogoda ;)

 

A tak na poważnie, to zniechęciłem się trochę do mojego nowego telepa, bo niewiele obiektów umiem nim znaleźć... Małe pole widzenia jednak mocno przeszkadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.