Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Astrobonq napisał:

Pavlito szkoda, że nie pisałeś na kom, byłem z dwójką znajomych k Dobrego. Pogoda była cały czas, skończyliśmy jakoś po pierwszej. Najpierw męczyliśmy Jowisza - akurat był tranzyt Europy i WCP widoczna - potem przyszła kolej na Saturna.

Mój błąd. Za bardzo zdałem się na forum i sądziłem że jadę sam:Boink:

Byłem na Mostówce do 1 i planety były beznadziejne. Aż okulary zacząłem czyścić. W zenicie i na północy było całkiem nieźle. Gromady w Herkulesie jeszcze nigdy tak ładnej nie widziałem. Hantle też najlepsze jak do tej pory. Ale żałuję że nie zdecydowałem się na Dobre:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać osoby, które jeżdżą z daleka, czyli z Warszawy - czy robi dla Was różnicę pojechać zamiast do Starej Róży pojechać w okolice Wnętrza ?

 

Na mapie źródeł światła wygląda to lepiej, tło nieba podobne (różnica nie więcej niż 0,08 mag/arc sec^2 dla Osin). Byłem raz w Budkach (obok Krzywdy) ale przy bardzo dobrej pogodzie (czyli dość miarodajna ocena miejsca dzięki temu) i jedyna poważna "duża" łuna była od szklarni w Stężycy. Po za tym, zero łun w stronę południową czy wschodnią. Reszta miała jakieś małe poświaty ale bardzo małe. Osiny, Wnętrze powinno wg. map być jeszcze lepsze. Nie wiem kto z jakiej jest dzielnicy Warszawy więc patrząc od centrum jadąc przez Otwock lubelską i przez Kołbiel do Osin różnica wynosi ~5km (94km a 98,5 km). Wydaje mi się, że jeśli już tyle kilometrów robić to te 3-8 km więcej warto zrobić dla nieba praktycznie bez łun.

Ogólnie chodzi mi o obszar na mapie LP w okolicach Osin ( https://goo.gl/maps/2hjpdJiJHMBUV1Rt9 ).

 

Co o tym sądzicie ?

 

Jak mam jechać do Starej Róży ponad 50km a 10 km bliżej mam lepsze niebo to wolę tam pojechać. Piszę szczerze, że chodzi o odległość ale i również o jakość nieba. Fajnie się z Wami patrzy dlatego chce zapytać o zmianę miejscówki. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz myślę o powrocie stamtąd to wszystko mnie boli. Ale znając życie, jak się w końcu trafi pogoda i będziecie tam jechać, to też pojadę :D

Wczoraj lukałem m.i. Amerykę i Pelikana na dobrym niebie (SQM ok 21.60) i mam teraz chęć na jeszcze ciemniejszą miejscówkę. Można się też zorganizować i wyskoczyć z noclegiem pod białoruską granicę.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na razie jedna osoba chętna wypróbować inne miejsce (trzeba ustalić które konkretnie). Czekam na wypowiedzi innych.

 

14 minut temu, Astrobonq napisał:

Można się też zorganizować i wyskoczyć z noclegiem pod białoruską granicę.

Ja raczej odpadam jeśli chodzi o takie wyjazdy.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nadspodziewanie duża frekwencja nam się wczoraj zrobiła. Stawiliśmy się w składzie ja, Tomson, Pavlito i Piotrtheuniverse. Początkowo męczyliśmy Saturna i łysego. Jowisz już się do niczego nie nadaje o tej porze. Potem w akcie desperacji - duże LP + łysy wciąż wychylający się zza drzew - na cel poszły jasne DSy. Poza Andromedami i innymi Herkulesami ja pobuszowałem trochę po jasnych gromadach w rejonie Kasjopei i Andromedy. Jakbym miał wybrać obiekt wieczoru to chyba byłaby to polecana przez Piotrka Delta Cephei, która wygląda jak nieco mniej jasna kopia Albireo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Astrobonq said:

Wyjazd w pełnie troche się kłóci z logiką. Z drugiej strony trochę kusi żeby pomęczyć Saturna i może jakieś jasne gromady i Perseidy popaczać. A wy jak, jedziecie gdzieś?

Ja bym skoczył na Brześce pomęczyć głównie swój sprzęt ;) ICM na dzisiaj wygląda całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tomson napisał:

Ja bym skoczył na Brześce pomęczyć głównie swój sprzęt ;) ICM na dzisiaj wygląda całkiem nieźle.

 

15 godzin temu, rambro napisał:

Będzie ktoś jutro w Mostówce ?

16 godzin temu, Pavlito napisał:

Szykują się jakieś okienka jutro lub pojutrze. Może by tak coś zaatakować skoro można się potem wyspać? 

Ja się jeszcze wstrzymam do wieczornej prognozy. W razie czego lepiej na Mostówkę pojechać. Tam jest dużo lepszy - o ile można o tym mówić przy takim Księżycu - wschód czyli więcej Perseidów się załapie plus ciekawy rejon do popaczania.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.