Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich zapalonych obserwatorów nocnego nieba!

Dzisiaj mój pierwszy dzień na tym forum :)

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem teleskopu SCT 8". Nie ukrywam także, że jestem w temacie nowicjuszem, dlatego bardzo chętnie przyłącze się do nocnych sesji obserwacyjnych w okolicach Warszawy w towarzystwie osób bardziej doświadczonych. Docelowo chciałbym zdobyć szeroką wiedzę na temat AP, ale im więcej czytam na ten temat, tym więcej mam pytań :D Wiadomo - im dalej w las, tym więcej drzew ;) Jeżeli więc nikomu nie przeszkadzałaby obecność osoby często zadającej pytania z elementarnej wiedzy, to jestem w gotowości. Termos z kawą również! Pozdrawiam. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Tomson

 

Ja dzisiaj planuję wypad w okolice Wawy, Proponuje wstępnie to miejsce. Do Mostówki nie radzę teraz jechać - bardzo zarosła trawą. Tutaj można zaparkować i prowadzić obserwacje z płyty betonowej. Co do nauki, to chętnie przekażę Ci moje skromne doświadczenie ;) Termos z kawą jest OK, ale nie zapomnij o repelencie na komary!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Może ktoś dziś ? Stoczek Łukowski lub gdzieś bliżej dla osób z Warszawy (miejscówki na zachód od Garwolina) ?

@astrokarol byłeś ostatnio na miejscówce pod Stoczkiem? Nie pozarastało to wysoką trawą. Jak byłem ostatnio w Mostówce, to w ogóle nie dało się wjechać i rozstawić na łące - tak wysoka jest teraz trawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, astrokarol napisał:

Nie byłem ale rosną tam "krótkie" gatunki trawy jeśli dobrze pamiętam. A nawet gdyby urosła możemy umówić się na np. 22.30 gdyby trzeba było trochę czasu na szukanie miejsca.

Obserwacje to i tak od chyba 23.30 mają sens ?

Moim zdaniem od 23.00, ale ja i tak byłbym znacznie wcześniej (przed 22.00) na miejscu z dwóch powodów:

a) za dnia znacznie łatwiej znaleźć miejscówkę;

b) mam teraz kratownicowego Dobsona, więc znacznie łatwiej jest mi go rozłożyć za dnia.

 

Pozostaje tylko wybór miejsca - czy gdzieś pod Warszawą, czy pod Stoczkiem. Proponuję poczekać jeszcze kilka godzin (tak do 18.00) i zobaczyć, jaka jest opinia innych osób odnośnie wyboru miejscówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, tomchm napisał:

Moim zdaniem od 23.00, ale ja i tak byłbym znacznie wcześniej (przed 22.00) na miejscu z dwóch powodów:

a) za dnia znacznie łatwiej znaleźć miejscówkę;

b) mam teraz kratownicowego Dobsona, więc znacznie łatwiej jest mi go rozłożyć za dnia.

 

Pozostaje tylko wybór miejsca - czy gdzieś pod Warszawą, czy pod Stoczkiem. Proponuję poczekać jeszcze kilka godzin (tak do 18.00) i zobaczyć, jaka jest opinia innych osób odnośnie wyboru miejscówki.

Zadzwonię do lolaka czy by dziś chciał a jeśli tak to pewnie bardziej mu Stoczek by odpowiadał ale zapytam. 

Albo coś pomiędzy Stoczkiem a Garwolinem, choć tu już niebo będzie gorsze.

Ja mam do składania dobsona ale mogę to po ciemku robić. Ale mogę być i o 22 jak tylko nas dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, astrokarol napisał:

Zadzwonię do lolaka czy by dziś chciał a jeśli tak to pewnie bardziej mu Stoczek by odpowiadał ale zapytam. 

Albo coś pomiędzy Stoczkiem a Garwolinem, choć tu już niebo będzie gorsze.

Ja mam do składania dobsona ale mogę to po ciemku robić. Ale mogę być i o 22 jak tylko nas dwóch.

Mnie teren koło Garwolina też by bardziej odpowiadał, bo znacznie bliżej ma do Garwolina niż do Stoczka. Z drugiej strony, i tak teraz mamy astronomiczne białe noce.

W każdym bądź razie ważne dla mnie jest, gdzie dokładnie ta miejscówka znajduje się, bo w rejonie Garwolina/Stoczka nigdy obserwacji nie prowadziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomchm napisał:

Mnie teren koło Garwolina też by bardziej odpowiadał, bo znacznie bliżej ma do Garwolina niż do Stoczka. Z drugiej strony, i tak teraz mamy astronomiczne białe noce.

W każdym bądź razie ważne dla mnie jest, gdzie dokładnie ta miejscówka znajduje się, bo w rejonie Garwolina/Stoczka nigdy obserwacji nie prowadziłem.

Do 19.30 dam znać czy jadę. 

Dla mnie to bez znaczenia gdzie bo zawsze jakaś boczna, polna droga się znajdzie. Stoczek mi też średnio pasuje bo trzeba około godziny jechać ale znów gdzie indziej będą łuny ... To jeśli chodzi o osoby z Warszawy bo mam drugie miejsce, bliżej ale nie ma z kim się za bardzo spotkać puki co (pogoda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mnie najbardziej odpowiada ta pierwsza miejscówka wskazana przez tomchm. Mam w domu małego człowieka, żona późno wraca z pracy itp., niemniej byłbym na miejscu przed 22. BTW, widzę, że koledzy maja poważne instrumenty a ja tu wyskoczę z Nexstarem EVO :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tomson napisał:

Hej. Mnie najbardziej odpowiada ta pierwsza miejscówka wskazana przez tomchm. Mam w domu małego człowieka, żona późno wraca z pracy itp., niemniej byłbym na miejscu przed 22. BTW, widzę, że koledzy maja poważne instrumenty a ja tu wyskoczę z Nexstarem EVO :D

Mnie też bardziej pasują Brześce... Co do sprzętu, to spokojnie - pod bardzo ciemnym niebem nawet lornetka 7x50 daje radę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomchm napisał:

Wzajemnie,

 

BTW, jakie niebo (klasa Bortle'a) masz u siebie?

20.10 mag./arc sec2 wg. mapy.

 

Ale to głównie zasługa szklarni w Stężycy i słabe niebo mam głównie tam (południe). Na resztę nieba nie mogę narzekać jak na niebo tuż za drzwiami. Ponad 14 mag gwiazdy, kwintet Stephana, gromady kuliste M31 w 8" więc myślę, że nie jest źle. Teraz testuje zasięg 14" ale jakoś było dobrej do tego okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.