Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę coś na forum skrobnąć bo nie usnę (a raczej zdrzemnę się ze 2h).

 

Udane spotkanie z @m_jq2ak

Niebo dopisało.

 

Dzięki za spotkanie.

 

Zapewne w dzień wrzucę małą relacje.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, astrokarol napisał:

Muszę coś na forum skrobnąć bo nie usnę (a raczej zdrzemnę się ze 2h).

 

Udane spotkanie z @m_jq2ak

Niebo dopisało.

 

Dzięki za spotkanie.

 

Zapewne w dzień wrzucę małą relacje.

Karolu również dziękuję za spotkanie, nie ma co wytrwaliśmy do prawie 4.

Dla mnie obiektem nocy, była Kalifornia z włóknami. W wyciągu 20" filtr H-beta wkręcony na naglera 31mm.

Zasięg 6 mag, pewne. Lepiej niż na poprzednich obserwacjach.

Ach, byłbym zapomniał M42 domykająca się jakby koroną. Pierwszy raz widziałem tyle szczegółów.

Nie mówiąc o ramionach na wprost w M33. I pewną porażką, raczej z racji zaparowujących okularów. Czas na grzałki.

Edytowane przez m_jq2ak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie :)
Chciałem zapytać o możliwość dołączenia do wypadów. 


Miejsce: Warszawa/Ursynów
Sprzęt: SO 150/750 na EQ 3-2 + Plossl 25mm, 10mm, 6,3mm + ES 6,7mm 82st + D40
Transport: Mobilny samochodowy :)
Dodatkowo: Czerwona latarka + grille jednorazowe :D

Hobby: Góry i pilot samolotów + od jakiegoś czasu astronomia
Zawodowo: analityk 

 

Wychowany od około 3 miesięcy na Ursynowskim balkonie w kierunku S, E. Podstawy wciągnięte z forum i książek, stellarium, 2 wyjazdy w teren. 
Nie widziałem w wątku w jaki sposób można dołączyć więc próbuję tak :)

 

Pzdr! 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei piszę się na wypad w środku nocy. Czas sensownych obserwacji ciemnego nieba skraca się; do końca tygodnia druga część nocy oferuje znacznie więcej - od zachodu Księżyca - kawał zimowego nieba! Niestety, pokrywa się to z większym zamgleniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2018 o 19:37, PiotrTheUniverse napisał:

Przypominam - 52.525428,21.461173 tędy się wjeżdża na miejsce, gdzie będziemy obserwować dziś po 21:) 

Mam prostą drogę do tej miejscówki i kilka pytań (z punktu widzenia astrofoto co prawda..):

1. Które kierunki są zasłonięte przez linię drzew? Da rade się od niej oddalić?

2. Do jakiej wysokości widać łunę z nad Warszawy?

3. Jak oceniacie ryzyko zakopania się autem w drodze/na miejscówce?

4. Kręcą się tam jacyś miejscowi w nocy (ludzie/zwierzyna)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SzymonP napisał:

Mam prostą drogę do tej miejscówki i kilka pytań (z punktu widzenia astrofoto co prawda..):

 

Odpowiem nie po kolei. W nocy nie spotkałem tam nikogo i niczego, dość rzadko zdarzają się jednak lekkie zakłócenia - na skutek reflektorów któregoś z samochodów dojeżdżających do pobliskich wiosek. Przy odpowiednim oddaleniu od drogi głównej nie powinno to stanowić kłopotu nawet dla astrofoto - tak mi się przynajmniej wydaje. Jeśli chodzi o wjazd autem - to muszę przyznać, że lepiej nie wjeżdżać za daleko w piaszczystą drogę pod lasem - a uderzyć na przełaj na przez łąkę, wtedy nie ma ryzyka. Łuna z nad Warszawy i trasy S7 rozpościera się na wysokość gdzieś do 25-30 stopni (no dobra, przesadzam trochę może, ale niskiego SW się nie obserwuję tam) w swoim kulminacyjnym obszarze nieba. Dużo niższa jest łuna Wyszkowa, zaś bardzo niska - to Tłuszcz Natomiast od drzew możesz oddalić się tak, że będziesz miał dobrze widoczny praktycznie każdy kierunek. Najniżej odsłonięty wschód. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Korekta
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się ciekawa opcja. Mój znajomy ma do wynajęcia domek letniskowy w miejscowości Dubicze Cierkiewne (niedaleko Białowieży), mapy lp pokazują w okolicy super niebo. Więc jeśli byśmy się zorganizowali tam jechać to mamy potencjalne miejsce do odespania. Bo wracać 200km raczej nie wchodzi w grę :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.