Skocz do zawartości

Astroberry Server


Gość RadekK

Rekomendowane odpowiedzi

4 hours ago, isset said:

Na https://www.astroberry.io/ jest wersja 2.0.3 do ściągnięcia. Czyli nie najnowsza.

 

Wersja obrazu systemu pozostaje bez zmian. Jeśli chcesz mieć najnowszą wersję to ściągasz 2.0.3, aktualizujesz po instalacji i masz ;)

Obraz systemu i jego wersję aktualizuję tylko przy dużych zmianach w samym Astroberry, a nie przy aktualizacjach oprogramownia które na nim działa.

 

PS. dałem się namówić na PHD2 w wersji DEV4, jak się coś będzie wywalało to reklamacje wysyłajcie prosto do @Pav1007 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, RadekK napisał:

dałem się namówić na PHD2 w wersji DEV4, jak się coś będzie wywalało to reklamacje wysyłajcie prosto do @Pav1007

Dzięki :-) Już jest zainstalowany update. Dodatkowo mail zmieniłem, adres zamieszkania też, jestem w trakcie zmiany PESELu i zmienię nicka na AP :-D

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Pav1007 said:

mail zmieniłem, adres zamieszkania też, jestem w trakcie zmiany PESELu i zmienię nicka na AP

 

Czy to znaczy że przewidujesz problemy? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak się nie zdarzy to najgorsze to niniejszym namaszczam Cię do podzielenia się na AP z pierwszego kontaktu z Astroberry Server i wielkiego come back'u do linuxa i open source astronomy ;-) A jak się zdarzy to i tak napiszesz więc Cię nie namaszczam :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Możesz odpalić indiserver z driverem tylko dla indi-rpicam na Rpi Zero a następnie połączyć się z nim używając indi-rpicam@pi_rpizero jako zdalnego urządzenia :) To jest tzw chain mode, w którym główny serwer INDI może korzystać z urządzeń podlączonych do innych serwerów INDI za pośrednictwem sieci

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2021 o 15:34, bloniak91 napisał:

Ja po prostu zaktualizowałem wszystko poprzez komendy i dociągnęło zmiany. Może paczka wyszła w nocy i @RadekK poszedł spać i nie wrzucił aktualizacji na stronę i githuba.

Radek nie sypia. To jest cyborg na Linuxie :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś moja pierwsza randka w polu z astroberry i mam pytanie. Solver ASTAP nie umie mi rozwiązać żadnego obrazka. Wyskakuje okienko z plikami indeksowymi. Tylko żadnego zaznaczyć nie mogę. Co i skąd mam ściągnąć zeby solver offlineowy zaczął mi działać? 

20210305_194010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, isset napisał:

Dziś moja pierwsza randka w polu z astroberry i mam pytanie. Solver ASTAP nie umie mi rozwiązać żadnego obrazka. Wyskakuje okienko z plikami indeksowymi. Tylko żadnego zaznaczyć nie mogę. Co i skąd mam ściągnąć zeby solver offlineowy zaczął mi działać? 

20210305_194010.jpg

Mususz być podpiety do netu i wiberasz okienko z interesującą Cię skaką....  i sie pobierze

 

20210305_221513.thumb.jpg.fd24b67bfac38e18f8e864b83ac27a3c.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie (a co niby innego :-) ).

 

udało mi się podpiąć caluśki sprzęt w Ekos/Kstars, łącznie z montażem po BT. Wszystko wydaje się pracować dobrze - zdziwiło mnie zachowanie focusera.

 

Ustawiłem ostrość (pi razy oko) odjeżdżając wyciągiem na jakąś tam ilość kroków - nazwijmy to 5500 kroków.

Nacisnąłem autofocus (uprzednio wpisując ilość kroków by był zauważalny skok HFR). Focuser odjechał, zgubił gwiazdę, wrócił do punktu wyjścia - znowu odjechał i tak w kółko. Nie cofał się przed punkt zero (czyli zadane 5500 krokó).

Ostrość była na 5300 kroków i musiałem go ręcznie cofnąć żeby "zaskoczył".

 

Mam newtona, więc przy nieostrości widoczne jest LW na profilu gwiazdy.

 

W związku z powyższym mam pytanie - jakie macie ustawienia AF? Coś specjalnego zmienialiście?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie za daleko odjechałeś ;)

Pogubił się algorytm wykrywania gwiazdy. Przetestuj dla swojego setupu różne algorytmy w polu Detect: Gradient | Centroid | Threshold | SEP | Bahtinov (jeśli używasz maski)

Teoretycznie SEP powinien być najbardziej niezawodny, ale w praktyce... różnie bywa. Gradient jest chyba najbardziej czuły.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RadekK, dzięki za wyjasnienia. Będę testował :-)

 

Przy okazji powiedz mi jedną rzecz. Mój silnik ma maly backlash - 18-25 kroków, nie wiem dokładnie ile. Wiadomo że to się objawia przy zmianie kierunku.

Czy w polu backlash muszę wpisać dokładnie ile kroków ma BL mojego silnika? Czy nie muszę i focuser sobie z tym poradzi i przy określeniu V-Curve (np po okresleniu VCurve odjedzie i ustawi ostrość wykonując ruch IN)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ustawiony skok focusera 500 kroków i zaczynam prawie w punkcie ostrości... bo faktycznie jak odjedzie za daleko to gubi gwiazdę.

 

Backlash mam ustawione ok 10 kroków  silnik plus przekładnia ma więcej ... fokuser sobie i tak radzi... jedynie zajmuje mu to więcej czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpalam guiding i w kółko mam to co poniżej, jaka jest przyczyna?
 

2021-03-06T20:19:07 GUIDE_RA: Celownik optyczny nie może osiągnąć punktu początkowego po 21 próbach. Możliwe problemy z montażem lub podmuchem powrotnym...
2021-03-06T20:17:55 RA dryfuje wstecz...
2021-03-06T20:17:23 RA dryfuje naprzód...
2021-03-06T20:17:23 Rozpoczęto kalibrację.
2021-03-06T20:17:23 Wybrano auto gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Pav1007 said:

Czy w polu backlash muszę wpisać dokładnie ile kroków ma BL mojego silnika?

 

Warto potestować. Nie ma reguły bo backlash jest czasem obsługiwany bezpośrednio w sterowniku focusera (ja np. tak robię w sterownikach które napisałem) a czasem nie i wtedy Ekos robi korektę za sterownik. Przetestuj obserwując gwiazdę na podglądzie i zmieniając kilka razy kierunek focusera w granicach backlash. Jeśli obraz się nie zmieni bez ustawienia parametru w Ekosie to trzeba go ustawić.

 

1 hour ago, isset said:

Odpalam guiding i w kółko mam to co poniżej, jaka jest przyczyna?

 

Montaż nie jeździ tak jak powinien (kable) lub parametry kamery są źle ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.