Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

no i oczywiście, co jak mniemam się Wam spodoba, sekstant! Bo przecież używany zarówno w żeglarstwie jak i astronomii.

Wiatmy na pokładzie Wilka Morskiego!!! Otwarte morze to chyba jedne z niewielu miejsc gdzie mozna sobie prawdziwie czarne nibo pogladać. Ja tak własnie zaraziłem się astro, widok M32 na srodku Atlantyku przez lornetkę był niezapomniany!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem teleskop i postanowiłem zająć się badaniem nieba zamiast grania na komputerze :)

Głównie zaciekawiłem się dzięki mojemu bratu, który miał w szkole lekcje o gwiazdach, gwiazdozbiorach i tym podobnych.

Myślę, że Wasze forum ułatwi mi moje nowe hobby. Pozdrawiam wszystkich obserwatorów amatorów i profesjonalistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SilverSurfer

 

Bardzo pięknie, zastąpienie grania na komputerze pięknym hobby jakim jest Astronomia.

Życzę sukcesów oraz dużo cierpliwości, bo wiesz pogoda potrafi nam nie jeden raz zepsuć plany...

 

Pozdrawiam

 

PS. Jaki teleskop sobie sprawiłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi.

Dziękuje Wam, za serdeczne przyjęcie!

Ciesze się, że będę miał Was za konsultantów w mojej nowej pasji.

A i właśnie, tak przy okazji... Kolega zgodził się pożyczyć mi teleobiektyw-teleskop(?) Maksutow (ogniskowa 1000) + kątowy okular + przejściówka do zamontowania aparatu z gwintem mocowania obiektywu M42 (np Zenit, Praktika). Do niego mam statyw od aparatu/kamery, wiem, że cienizna ale na początek taki mam.

Strasznie się ciesze, że będę dysponował czymś więcej niż lornetką.

 

Bamus, tak jest, gdy ląd znika za horyzontem, człowiek czuje, że jest b. blisko... Wszystkiego... Żywiołów, gwiazd, Boga... A czasem nawet i siebie samego...

Nocne niebo z morza to nie zapomniane przeżycie, tyle razy je widziałem i wciąż nie mam dosyć, wciąż czuję ten dreszczyk emocji, jak za pierwszym razem...

p.s. Piękny avatar!

 

Kacyper, tak, już wysłałem swój kontakt Skype do Ori'ego i z niecierpliwością czekam odpowiedzi i spotkania oczywiście.

Też lubię żeglugę śródlądową, mój ulubiony temat to przejście na Jeziorak i Ostrudę. Wielkie Mazurskie jakieś takie nie moje mi się wydają... Za warszawskie... Chociaż i na Jezioraku ostatnio w sezonie słabo z miejscem. Moim śródlądowym marzeniem jest mityczny Świteź i Gopło, podobno jakieś zarośnięte kanały wciąż tam są... Z utęsknieniem czekam (i pewnie się nie doczekam) dokończenia i otwarcia Kanału Mazurskiego a także przekopania Mierzei Wiślanej-otwarcia drogi morskiej dla zalewu i Elbląga.

Edytowane przez PiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooops... Przepraszam... No nie sprecyzowała swej płci w profilu...

W takim razie "do Ori!"

 

Ostatnio niezłe czystki w profilu porobiłam i z rozpędu pozbawiłam się płci... :szczerbaty:

ale jak teraz patrzę w lusterko, to raczej jestem dziewczyną :P

PiT, co prawda weekendzik obserwacyjny przepuściłeś i teraz jestesmy zdani na kolejne okno obserwacyjne... trzeba być cierpliwym ;)

Powiem tylko jedno warto czekać, bo jest na co :Beer:

 

pozdrawiam

Ori

Edytowane przez Ori2711
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] ale jak teraz patrzę w lusterko, to raczej jestem dziewczyną :P
Nic nie szkodzi... "Kopernik też była kobietą!" <_< (Seksmisja)

Tym bardziej czuję się zaszczycony twoim zaproszeniem. No i przepraszam za pomyłkę, gdybym, czytając forum, skierował baczniejszą uwagę na to, w jaki sposób inni się do Ciebie zwracają nie popełniłbym tego faux pas, o ja guupi! :notworthy:

PiT, co prawda weekendzik obserwacyjny przepuściłeś i teraz jestesmy zdani na kolejne okno obserwacyjne... trzeba być cierpliwym ;)

Powiem tylko jedno warto czekać, bo jest na co :Beer:

 

pozdrawiam

Ori

Nie mogłem (parapetówa na Osowie-bez dostępu do neta, nie odczytałem na czas twojego zaproszenia.) Lecz cierpliwość mam na drugie imię! <_<

Ale, ale, piszę do Ciebie na tym całym Skype i tzw. d. zbita, nima odpowiedzi... Zaczynam się już martwić :unsure:

<_<

Z niecierpliwością czekam looknięcia przez tego twojego Newtona! Daleko od miasta trzeba odjechać? 3-m. dość mocno świeci.

Jak w przyszłym tygodniu, to okno, to będę miał już tego Maksutowa, przytargam go to może mi pokażesz jak nim w coś, na niebie, mniejszego od Słońca trafić? Co? :rolleyes::D

 

Aaa, Edyta:

Sawes1! Wszystkiego dobrego! I 100-lat, sto lat niech żyje, żyje nam!

Edytowane przez PiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :D . Mam na imię Piotrek.Mieszkam 8 km za granicami Krakowa. Interesuje się astronomią od zawsze, ale od pół roku wpadłem na dobre:)

Niedawno kupiłem sobie lornetkę, nauczyłem się gwiazdozbiorów i znalazłem kilka łatwiejszych obiektów z tabeli wimmera. Za jakieś pół roku dozbieram na jakiś lepszy telep.

Dobrze jest się w końcu przedstawić po przeczytaniu niemal całego forum :)

Życzę wszystkim pogodnych nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przez ostatnie cztery miesiące na astro-forum przebywam prawie codziennie. Do tej pory byłem użytkownikiem biernym, ponieważ nie miałem takiego pytania, na które nie znalazłbym odpowiedzi, a oprócz tego byłem zbyt zajęty czytaniem waszych wątków :rolleyes:

 

Teraz troszkę danych : Na imię mam Kacper, lat 16, chodzę do Liceum (klasa mat-inf). Mieszkam koło Mińska Mazowieckiego.

 

W zasadzie astronomią interesuje się od zawsze, lecz na dobre wciągnęła mnie dość niedawno. Na to forum trafiłem szukając porad dotyczących zakupu pierwszego teleskopu. Dzięki wam wybór padł na syntę 6" i jestem z niej bardzo zadowolony. Zakupu dokonałem w Sylwestra w sklepie DO. Od tamtego czasu tylko kilka razy była możliwość obserwacji (pogoda), ale nie przepuściłem ani jednej :D

Do tej pory udało mi się zaobserwować około 30 obiektów z katalogu Messiera, Wenus, Saturna, Księżyc :szczerbaty: i kometę Lulin B)

 

Nie jest to mój pierwszy post, mam nadzieję że mi to wybaczycie i przyjmiecie moją osóbkę do waszego grona :D

 

Ps. W sobotę jest pokaz nieba w salonie DO w Osinach. Mam nadzieję że pogoda dopiszę i będę miał okazję spotkać się chociaż z częścią z Was :rolleyes:

 

Pozdrawiam, Kacper :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam na imię Marcin,i mieszkam w małej miejscowości kolo Kielc,na szczęście do wioska i zdala jest od świateł miejskich.Astronomia interesuję się od kiedy pamiętam,zawsze lubiłem gapić się w niebo.Jakiś czas temu zainwestowałem w lepszą lornetkę(po za tym interesuję się ornitologia).Dużo czytam artykułów i książek o astronomii a chcąc wiedzieć więcej zarejestrowałem się na tym forum.W najbliższym czasie mam zamiar doskładać i kupić jakiś dobry teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam na imię Patryk i mam 19 lat (w marcu skończę) I od 2 dni jestem zainteresowany Astronomią na poważnie bo od zawsze byłem nią zainteresowany No ale niestety jestem zielony jedyne co wiem to podstawy jakie musi znac człowiek żeby jego osoba nie wyglądała w świetle innych jak zacofaniec:) który wierzy że ziemia jest płaska a zdjęcia NASA to amerykański spisek:) No ok tak więc moja prośba do was astronomowie:

 

Proszę was o jakieś ebooki pdfy czy inne formaty tekstu w których nauczę się mocnych podstaw i więcej które powinna znac osoba która interesuje się astronomią. Przeprasam osoby które uraziłem moim lenistwem ale może ktoś zna dobre zródło informacji które wyróżnia sie prostotą w tłumaczeniu nauki o astronomii.

 

Co do Obserwacji przez teleskop to przeszukałem różne tematy na tych forum i zrozumiałem że kupno teleskopu bez znajomości o kosmosie nie ma sensu tak więc narazie wystarczy mi moja słaba lornetka za 80 zl

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to powinieneś na początku odwiedzić celestię . Wklepujesz interesujące Cię hasło i na pewno coś się pojawi. Co prawda nie jest to ani ebook ani pdf ale zawiera mnóstwo przydatnych informacji. Jak w przyszłości będziesz rozglądał się za jakimś sprzętem to poczytaj dokładnie artykuły na ten temat.

Innym bardzo dobrym źródłem informacji jest to forum :) Jak sobie jeszcze o jakiś stronkach przypomnę to wrzucę :)

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do sprzętu to dowiedziałem się dzięki wam(za co wielkie dzięki bo opcja teleskop 600x na allegro to kusząca propozycja) nie nabrałem się na tych sprzedawcach co wciskają ten kit, także zrozumiałem że nie warto kupowac refraktorów o aperturze mniejszej niż 70mm (co nie tyczy się refraktorów newtona tak?) Ale słyszałem też że nie opłaca się kupowac teleskopów których okulary mają tuleje o średnicy mniejszej niż 1,25" i rozumiem że mała srednica takiej tulei daję mniejszy obraz tak? no i te mikroruchy dzięki którym będę mógł przesuwac obraz o milimetry tak? I na jakich montażach opłaca się kupic teleskopy?

 

No i co będzie mógł zobaczyc teleskop Sky-Watcher SK1149EQ2 a teleskop Sky-Watcher SK1309EQ2(KTÓRY LEPSZY?) czym różni się to że refraktor jest taki cienki a newton taki gruby?

 

 

 

Czy te wymagania są wystarczające do kupna tego sensownego teleskopu w przedziale 600-700 ? czy coś jeszcze ktos chciałby napomniec?

 

i przy okazji mógłby mi ktoś wyraźnie powiedziec co to jest apertura? za co jest odpowiedzialna?

 

 

na tym liknu http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,5626s jest napisane w specyfikacji żę powiększenie na tym teleskopie to 308x czy to bzdura?

 

I naważniejsze pytanie co lepsze refraktor czy reflektor??? co do czego służy???

 

Byłbym naprawdę bardzo wdzięczny jak by ktoś odpowiedział na wszystkie te pytania byłbym o niebo bardziej doinformowany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! coś niedokładnie poczytałeś tą Celestię :) Rzeczywiscie nie opłaca się kupować refraktorów poniżej 70mm, poniżej to już prędzej wybrałbym lornetkę. Refraktor Newtona??? nie słyszałem o czymś takim ale to może tylko ja. Chyba chodziło ci o reflektor? Z tego co wiem nie da się już kupic teleskopu z wyciągiem o średnicy mniejszej niż 1,25" chyba że na Allegro typu Nostrus czy inny wynalazek! Jeśli masz zamiar dokupić kiedyś do teleskopu jakiś okular muszisz mieć wyciąg 1,25" lub 2" innych już się chyba nie produkuje. Mikroruchy umożliwiają płynne śledzenie obiektu na niebie i drastycznie zwiększają komfort obserwacji choć nie są niezbędne. Podobno prostrze w obsłudze są montaże dobsona i nie odczuwa się w nich braku takiego elementu jednak nie miałem nigdy przyjemności używania żadnego z nich!

Apertura to inaczej średnica elementu optycznego teleskopu odpowiedzialnego za zbieranie światła w refraktorze-soczewka w reflektorze-lustro. Co lepsze to trudne pytanie, każdy ma swoje wady optyczne jednak refraktor o jednakowej aperturze co newton zbierze więcej światła i pokaże słabsze obiekty. niestety to temat rzeka i nie starczyło by postu na wyjaśnienie wszystkich pytań jednak polecam celestię i lekture forum a wszystko co trzeba znajdziesz!

Jeśli chodzi o wybór teleskopu najpierw napisz co chcesz obserwowac i jakie masz warunki(wieś, miasto itp..) Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dokładnie chodziło mi o reflektor newtona.. po prostu pomyliłem się :) Hmm przeczytałem na celestii kilka terminów i cały dział "Teleskop za jak najmniej"

 

tak więc zależy co chcę oglądac.. hm wszystko! ale wiem że jedno jest lepsze w tym a drugie w tym ale mam pewno rozwiązanie

 

w teleskopie za okolo 600 zl raczej nie zobacze mgławic i galaktyk tylko "szare plamki " myślę że bardziej chciałbym oglądac powieszchnie planet i gwiazdy komety ,no i oczywiscie obce cywilizacje (zart)

tak więc do oglądania powieszchni planet bardziej nadaje się Refraktor tak???

A może powiedz mniej więcej co można oglądac Refraktorem a co Reflektorem!????

 

Co do warunków to miasto (Skierniewice) 50,000 ludnosci ,mieszkam w bloku. mam okna z równoległych stron ale to nie ma znaczenia bowiem są różne pola i działki moich krewnych etc. chociarz to nie to samo co w domu no i co gorsza chciałbym zrobic tą fajną rzecz z kamerką i oglądac przez monitor..

 

PS:Czy teleskopem o załóżmy powiększeniu 200x zobacze choc troche szczegółów powieszchni marsa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem i przepraszam więc ogranicze się jedynie do pytania co można zobaczyc Refraktorem a co Reflektorem wiem że na celestii to jest ale nie rozumiem akurat tej definicji którą tam zamieścili

 

poza tym celestia nie ma niektórych definicji:D

Edytowane przez Patricius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym liknu http://fotozakupy.pl/oferta/produkt,5626s jest napisane w specyfikacji żę powiększenie na tym teleskopie to 308x czy to bzdura?

Max. pow. - 2x średnica lustra w mm, czyli 260x

Pow. 308x to okular o ogniskowej 2,1 mm - daje żrenicę wyjściową 0,42 mm - trochę to naciągane ...

 

jeszcze to:

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=calc

Średnica obiektywu/zwierciałda 130 mm

Ogniskowa 650 mm

Jasność f/5

Minimalne użyteczne powiększenie 17x (38.5mm)

Najlepsza sprawność wizualna 33x (20mm)

Optimów dla szerokich pól 52x (12.5mm)

Najniższe powiększenie, przy którym rozdzielczość oka równa jest rozdzielczości teleskopu 65x (10mm)

Opitmum dla obesrwacji wizualnych planet i ds 104x (6.3mm)

Normalne duże powiększenia 156 - 208x (4.2 - 3.1mm)

Maksymalne użyteczne powiększenie 260 - 307x (2.5 - 2.1mm)

Rozdzielanie ciasnych układów podwójnych 306x (2.1mm)

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.