Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Eh ten Święty Mikołaj! Tak, tak, wszystko wskazuje na to, że to za Jego sprawką uda mi się zrealizować marzenie z dzieciństwa. Bo przecież po to dorastamy - by spełniać swoje dziecięce marzenia ;)

Wszystko zaczęło się od odnalezienia listu mojej 11 letniej córki do ww jegomościa, a w nim między innymi "chcę zobaczyć gwiazdy - teleskop"... Jako, że naturę mam dość dociekliwą, przed zakupem postanowiłem zobaczyć w internecie "co w trawie piszczy". I tak trafiłem do Was. A tu, podczas lektury forum już byłem na straconej pozycji. Szybko odnalazłem zakurzone książki "Niebo na dłoni" i "Astronomia popularna" i powoli zabieram się za ponowne czytanie. I tak oto z początkowo niewinnie wyglądającego prezentu dla córeczki, zrobił się prezent do tatusia i córeczki.

A teraz trochę konkretniej.

Zawód: artysta-muzyk.

Lokalizacja: Mieszkam na wsi pod Nowym Dworem Mazowieckim 30 kilometrów od centrum Warszawy. Oczywiście widać poświatę miasta, ale w perspektywie mam działkę kolejne 50 km dalej, gdzie niebo jest po prostu obłędne.

Co zamierzam kupić: Mój wybór, ze względu na ograniczony budżet, padł na Synte 6". Teleskop ten wydaje mi najrozsądniejszym wyborem. Dalej zobaczymy jak się losy potoczą :).

Zainteresowania: Muzyk (to raczej nie zainteresowanie - to coś trudnego do zdefiniowania), strzelectwo pneumatyczne, Rhodesian Ridgeback.

Uff, na początek to tyle. Nie mam w zwyczaju produkować wielkiej ilości postów na forach, więc i tutaj będę raczej "czytaczem" niż "pisaczem" - przynajmniej na początku.

Pozdrawiam

Leopold Sułkowski-Kornaus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię w astrospołeczności. Świetnie że Twoja pasja pozostała do dziś.

 

 

Wszystko zaczęło się od odnalezienia listu mojej 11 letniej córki do ww jegomościa, a w nim między innymi "chcę zobaczyć gwiazdy - teleskop"... Jako, że naturę mam dość dociekliwą, przed zakupem postanowiłem zobaczyć w internecie "co w trawie piszczy". I tak trafiłem do Was. A tu, podczas lektury forum już byłem na straconej pozycji. Szybko odnalazłem zakurzone książki "Niebo na dłoni" i "Astronomia popularna" i powoli zabieram się za ponowne czytanie. I tak oto z początkowo niewinnie wyglądającego prezentu dla córeczki, zrobił się prezent do tatusia i córeczki.

 

 

Jestem przeciwnego zdania. Nie jesteś na straconej pozycji. Wręcz przeciwnie. Masz ochotę nadal interesować się astro, no i Twoja córeczka też :) wiec wszystko jest na dobrej drodze. Każdy z nas przecież zaczynał od zera. Ale ważne żeby dużo czytać, obserwować i dzielić się choćby najmniejszymi informacjami z Twojej strony. Dyskutuj i pytaj o wszystko co Cię tylko zainteresuje. Po to właśnie jest Nasza społecznośc. To wszystko pozwoli Ci na pogłębienie wiedzu o astronomii, a co za tym idzie pokochanie jej na całego.

 

Witamy wśród Nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fantastyczne móc dzielić pasję ze swoimi dziećmi. Trudno sobie wyobrazić lepszą sytuacje w rodzinie ;).

 

Witaj w naszym astronomicznym światku. Moje obserwatorium jest prawie w Twoich rejonach - też ok. 30 km, też na zachód - tylko trochę "niżej" (okolice Leszna, Błonia). Więc prawie sąsiadami jesteśmy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Córka pozwoliła odnowić starą pasję, świetnie :)

 

Witamy wśród Nas, astrospołeczności :)

 

Nikt nie jest na straconej pozycji, każdy cały czas się czegoś uczy, coś nowego poznaje. Więc poznawaj z Nami i się nie zniechęcaj.

 

 

Pozdrowienia!

Patryk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe przyjęcie.

"Stracona pozycja" to opisanie sytuacji, kiedy ktoś nie do końca zdecydowany (nazwijmy to wahający się) trafia na takie forum. Szybko zdaje sobie sprawę, że to "nie przelewki", a najlepsze jest to, że zaczyna mu się to podobać. W miarę czytania coraz bardziej "wsiąka" i już wie, że nie ma odwrotu - nie wystarczy czytać i oglądać zdjęcia - trzeba wyjść przed dom i spojrzeć w niebo. To jest właśnie ta "stracona pozycja".

PS. Zaczynam się jeszcze zastanawiać, czy przy określonym budżecie lepszym wyjściem jest kupienie większego lustra z kitowymi okularami (Synta 8") czy poprzestać na mniejszej aperturze (nie wiem czy użyłem dobrej terminologii) a nadwyżkę pieniędzy przeznaczyć ewentualnie - po zapoznaniu się z wyposażeniem standardowy i jego niedoskonałościami - na nowy okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większe lustro pokaże Ci więcej obiektów na niebie i dzięki temu zobaczysz więcej szczegółu, a jak sam piszesz, masz możliwość wyjazdu z Wa-wy dalej gdzie niebo jest "inne".

Według mnie na początku kitowe okulary powinny zaspokoić Twoje potrzeby, z biegiem czasu sam dojdziesz do wniosków co jeszcze jest potrzebne.

A i powolutku sobie pieniądze będziesz mógł na to odłożyć.

 

Synta 6" to takie minimum do obserwacji im większe lustro tym lepiej.

 

Trzeba jeszcze pamiętać o gabarytach Synt, wielkością one też się różnią 6", a 8".

Mała może mieć problem jeżeli miała by sama ją targać, ale zdaje mi się, że tatuś jej samej nie zostawi :)

Odnośnie obsługi to już raczej większego problemu nie będzie.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:helo: Dzień dobry!!! Na początek to wypadało by się przedstawić. Mam na imię Adam (jak się można domyślić po nick'u), mieszkam k. Zamościa. Mimo, że swój "debiut" na forum miałem w dziale "Mój pierwszy teleskop", w związku z pytaniem o Syntę 6, przeoczyłem dział "Nowi użytkownicy"; a więc jeszcze raz chciałem się gorąco przywitać, a także podziękować za miłe przyjęcie i udzielone mi odpowiedzi (także te przyszłe ;)) . Pozdrowienia dla wszystkich użytkowników Astro-Forum.org!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ;)

Na imię mam Kasia... Wrzechświat zawsze mnie ineteresowal, ale nigdy nie przywiazywalam do tego wiekszej uwagi. W końcu stwierdziłam że muszę coś z tym zrobic, poszukac jakis dodatkowych informacji, dowiedziec sie wiecej! Tak wlasnie trafilam na to forum. Tak naprawde nie wiele wiem na temat astronomii itp., ale chce to zmienic :)

Jak od narazie (od wakacji) mam teleskop Sky Watcher'a 1145. Nie jest to jakiś genialny sprzet, ale teraz mi wystarcza. Jeśli pogłębię swoją wiedze na temat astronomii itp. zastanowie sie nad nowym sprzetem :)

 

 

Pozdrawaim :)

 

 

#K#

Edytowane przez aka_96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem nowy na forum. Właśnie zakupiłem swój pierwszy teleskop - nie krytykujcie od razu - bresser skylux - teleskop z lidla. Mam do Was od razu pytanie bo to niby miał być SkyluxNG ( takie są napisy w instrukcji na pudełku) ale po rozpakowaniu na tubie jest sam napis skylux( nie tak jak na zdjęciu). A więc mam do Was pytanie czy jest jakaś różnica pomiędzy samym skyluxem a skaluxem NG??Bo jeżeli tak to czuję się oszukany. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacnych Forumowiczów,

Przygodę swoją zacząłem - co tu ukrywać - od kilku dni... Samo niebo rozgwieżdżone, migające pasjonowało mnie od zawsze lecz warunków na głębsze zapoznanie - nie było.

Katalizatorem była fascynacja niebem moich dzieci, które wręcz pochłaniały wzrokiem każdy szczegół nieba. Ostatnio razem bawimy się różnymi programami, czytamy książki i przeszukujemy internet w poszukiwaniu ciekawych informacji.

Jestem na zakupie MAKa 127 z 2'' wyciągiem, który mam nadzieję, pozwoli na jakiś w miarę rozsądny start. Jest to dla mnie duży wydatek, choć zdaje sobie sprawę, że dla głębszych obserwacji jest to jednak dolna półka.

Jednakże wracając do tematu. Cieszę się, że wśród szanownego koleżeństwa będę mógł zdobyć pierwsze szlify jak również oprzeć się na Waszym doświadczeniu. Może nie będę mylił więcej refraktora od reflektora ;-)

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam na imię Gilbert ( tak,tak wiem że kojarzy się to wam z Anią z Zielonego Wzgórza)

 

Moja przygoda z astronomią zaczęła się parę lat temu ale to były obserwacje gołym okiem. Aż do momentu gdy pewnego razu w lato pojechałem do Babci i Dziadka. Na strychu znalazłem wtedy teleskop UNIWERSAŁ. Wtedy zacząłem obserwować niebo przez moje znalezisko lecz niestety skończyło się to tylko na księżycu, ponieważ soczewka okazała się nie do kompletu.Aż do niedawna, Od babci i dziadka ( ale tych drugich)na gwiazdkę dostałem lornetkę i po paru dniach później mój dziadek (tu się pochwale , geograf ;))powiedział że jeżeli mnie interesuje niebo i astronomia to zainwestujemy i postaramy się dokupić soczewki do teleskopu. Który jutro zostanie przywieziony przez drugiego dziadka ze strychu( ale to już swoja drogą)

 

Interesuje się łagrze informatyką, hoduje rybki i żółwia.

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników :)

Mam na imię Rafał i moja przygoda z Astronomią dopiero się rozpoczęła. Jak na razie głównie interesowały mnie papugi. Te ptaki od około 4 lat mnie fascynują. Wiem o nich dosyć dużo i cały czas dowiaduję się na ich temat coraz więcej. + mam dwie papugi. Mam nadzieje że o Astronomii dowiem się równie dużo jak i o papugach, a może i więcej. Właśnie na tym forum chce się "dokształcać" na temat Astronomii i mam nadzieje że dowiem się wyjątkowo dużo. :) Mieszkam w Grudziądzu (kujawsko-pomorskie), a konkretnie około 5 km od Grudziądza w takiej małej wiosce. To nie jest typowa wioska gdzie ludzie hodują świnie ,krowy ,konie oraz inne zwierzęta gospodarskie. Jedyne zwierzęta, które hodują to parę osób ma kury i jedna osoba ma 4 kozy. To bardziej "nowoczesna wioska". Ale mniejsza z tym. Mam świetne miejsca do obserwacji (moim zdaniem najlepsze). Liczę na wszelką pomoc jeśli chodzi o kosmos i ogólnie Astronomie... Cóż... Co tam będę wiele gadać. Po prostu WITAM :) :)

 

 

Pozdrawiam wszystkich użytkowników forum :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam 13 lat i mieszkam 60 km od gdańska w małej miejscowości Kościerzynie, a dokładniej na wsi(Rotembark) gdzie mam czrane niebio.Posiadam Syntę 6".Chętnie zaprosił bym do siebie jakiegoś doświadczonego obserwatora, który by mi wyjaśnił to i tamto ;D.Mam nadzieje że astronomia wejdzie mi w krew.

Pozdrawiam Igor. :D

Psss.Sory za błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum. Niestety ja mieszkam po przeciwnej stronie Polski ale muszę Ci napisać, że właśnie w okolicy Kościerzyny widziałem do tej pory najpiękniejsze nocne niebo. Co prawda było to kilka lat temu ale jeśli warunki są nadal tak dobre, to masz dużą szansę, że na zawsze "zarazisz" się astronomią. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Przed kupnem papug chciałem również kupić rybki, bo też dosyć fajne stworzonka :) Ale jednak wtedy kiedy kupowałem papugi pomyślałem sobie "papugi to moje największe marzenie". Więc skoro wreszcie była okazja by te marzenie spełnić ,spełniłem je :) Cóż... Do rybki się nie przytulę :D Ale papugę też pierw trzeba oswoić żeby siadała na ręku ,dała się głaskać itp... Ja moje papugi oswoiłem i siadają na ręku ,dają się głaskać... (mam taki pieszczotliwy gatunek :D )

 

 

__________

Nie ,nie... Kury nie zaatakują. One się mnie boją. Z resztą jak i wszystkich ludzi bo... :compress:

:D

 

 

 

Pozdrawiam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igor proponuję Ci kupienie jakiejś książki o astronomii np. "Niebo na weekend". Poza tym ściągnij z internetu program Stellarium dzięki któremu określisz jakie gwiazdozbiory i planety są teraz widoczne i położenie księżyców Jowisza. Informacje jak obserwować są tutaj

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28018

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marcin_K12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam 36 lat i mieszkam w Gdyni. Astronomią zainteresowałem się w wieku 15 lat, ograniczało się to tylko do obserwacji nieba na biwakach (bez żadnego sprzętu) i coś tam wtedy też poczytałem. Cóż, minęło 20 lat (stara miłość nie rdzewieje) i jakiś czas temu okazyjnie stałem się posiadaczem Celestrona Astromaster 90AZ. Dziś dokupiłem po lekturze forum Nikona 10x50 CF. Lornetka przyda się do obserwacjii z okna (widok na południe) i nauki nieba. Refraktor zamierzam brać na weekendowe wyjazdy do rodzinki poza miasto (Rewa i Kębłowo), a w lecie do domku letniskowego w Gowidlinku (większość weekendów od czerwca do września). Korzystam ze Stellarium, Calsky i podręcznego atlasu "Nieba nocą". To by było chyba na tyle :) Korzystając z okazji chciałbym życzyć wszystkim w nadchodzącym roku duuuuużo szczęścia, zdrowia i jak najwięcej bezchmurnych nocek!

 

pozdrawiam

picard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.