Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jestem nowym forumowiczem. Od dawna interesuję się astronomia jak i fizyka teoretyczną, budową wszechświata itp. Z wykształcenia jestem ekonomistą. Ostatnio postanowiłem zrealizować swoją pasję do oglądania gwiazd i tym podobnych obiektów przez zakup dla dzieci teleskopu (przy okazji i dla siebie i chyba dokładnie w takiej kolejności). Będę wdzięczny przy pomocy doboru sprzętu. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam, Robert.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :) Od dawna śledzę to forum, zajmowałem się fotografią w dzień, jednak dzięki takim miejscom jak to, mój dzień zaczyna się wieczorem i kończy o wczesnych godzinach porannych. Skąd? Góry Świętokrzyskie, okolice zamku Krzyżtopór. LP okropne, właściwie to tragedia. Ostatnio montaż pozwolił mi na maks. 70 sekund, więc Andromeda padła moim łupem, ale dopiero się uczę, na sprzęcie potępianym tu przez większość :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam na imię Marcin mieszkam w Świeciu n/W, astronomią zacząłem się interesować jakieś 25 lat temu trwało to mniej więcej 3 lata, po kilkunastoletniej przerwie nastąpił nawrót choroby i od 3 lat dość intensywnie studiuję temat z tym związany.Po kilkudziesięciu godzinach obserwacji, stwierdziłem że nic nie widzę i od kilku miesięcy próbuję astrofotografii :Loveit:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum Astropolis! :icon_biggrin:

Mam na imię Kuba,

Wiek: 16 lat,

Mieszkam w Płocku ok. 100km od Warszawy,

Uczęszczam do liceum ogólnokształcącego (profil mat-fiz),

Zainteresowania: astronomia, mat&fiz i muzyka :gitara:

Przepraszam, że tak krótko, ale nie chciałem się za bardzo rozpisywać:).

Mam nadzieję, że zaklimatyzuję się na forum.

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam na imię Norbert.

Chodzę do 3 klasy liceum na profil mat-fiz-chem.

Interesuje się Astronomią i fotografią.

W zasadzie od dziecka interesowałem się astronomią, czytałem różne książki o niej, lecz nie zgłębiałem się w temat bardziej, przynajmniej praktycznie. Dopiero w liceum zapisałem się na kółko astronomiczne (które dzięki Bogu istniało) co pozwoliło mi na wkroczenie na wyższy "level" mojego zainteresowania.

Fotografią zacząłem się pasjonować dzięki astronomii.

Mieszkam między Krakowem a Tarnowem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Po zaledwie paru tutejszych informacjach, z którymi zdążyłem się zaznajomić - jest mi niezmiernie przyjemnie z faktu istnienia Astropolis:) Niewiele zdążyłem u Was poczytać - ale już mam wrażenie ogromu wyjątkowej wiedzy u bywalców forum. Równie mocno zadowolony jestem z możliwości szerokiej konfrontacji indywidualnych przygód z astronomią - od poetyckiego podziwiania jasnych gwiazdozbiorów czy sąsiednich planet - do tworzenia zaawansowanych fotografii odległych mgławic, z uwzględnieniem skomplikowanych detali; z pomocą całego, prywatnego obserwatorium.

 

Na punkcie astronomii Miałem bzika mając 13-14 lat (refraktor Hama 60/700, lornetka 10x50, czerwona latarka, obrotowe mapki, książki Davida Levy, własny dziennik obserwacyjny - udało mi się więc pooglądać już co nieco, a czasem nawet wyziębić mieszkanie).

 

Po wielu latach przerwy zakupiłem sobie SW 130/900 (przy nim kosmiczny Kepler prezentuje się co najwyżej śmiesznie), zainstalowałem po raz pierwszy Stellarium (och i ach!) no i po krótkich obserwacjach znanych, jasnych obiektów ...odstawiłem temat na kolejny szmat czasu.

 

Astronomiczny wątek w moim życiu powrócił dopiero w połowie roku 2015 - eksplodując, niczym spóźniona bomba zegarowa, tą wcześniejszą, młodzieńczą pasją! Momentem przełomowym była kompletnie nieudana nocna sesja. Ustawiając się na obrzeżach miasta - chciałem wtedy “ściągnąć” pewne (nieco trudniejsze) gromady i galaktyki – bez wystarczającego pojęcia.

 

Może z racji tego niepowodzenia poczułem prawdziwy 'zew cabrio' na nowo? Następnie, kiedy po wydrukowaniu fragmentu mapy ze Stellarium okazało się, że nawet bez szukacza, z okna kamienicy w centrum jednej z najgorszych lokalizacji – jestem w stanie wyśledzić mglistą gromadę M3 - przeszczęśliwy, wziąłem się do roboty!

 

 

Zbliża się dopiero jesień – a ja mam za sobą obserwacje, z których kilka było w całkiem obiecujących podmiejskich/pobliskich lokalizacjach - OCH, JAKAŻ FRAJDA Z ICH WYNAJDYWANIEM! Najpierw mapy internetu - w tym oczywiście lightpollution map – a potem rozkręcam/ pakuję sprzęt i dojeżdżam gdzie tylko ciemniej... komunikacją miejską, zmierzając finalnie piechotą w dzikie lasy i pola. Gdyby ktoś z okolic chciał mnie zabić w którejś z tych głuszy - załączę mapkę swych lokalizacji... wzbogaciłem bowiem trochę swoją warszawsko-objazdową wersję Hubble'a. Bezcennym - bądź też niezbędnym przyrządem okazał się szukacz kątowy 8x50, GSO. Do tego doszło jeszcze pare drobiazgów, z którymi pragnę'wyciskać z tuby głównej jak najwięcej! Jeżeli zima będzie równie przyjazna jak ta ostatnia - przyczepię sobie do plecaka jeszcze fajny namiocik.

 

Na dzień dzisiejszy mamy połowę września, a ja obserwowałem 29 Messierów oraz trochę rozmaitych NGC, wśród których mam oczywiście swych faworytów. Nigdy w życiu nie widziałem zaś żadnej komety!

 

Długie ciemne noce przed nami – a przed świtem – planety zaczynają już powoli odstawiać unikatowy, majestatyczny taniec...

 

Fajnie by było skrzyknąć się na wspólne obserwacje z kimś z okolicy Wwa, chociaż od czasu do czasu myślę też o dalszym wypadzie.

Udało mi się zebrać lokalną, couchsurfingowo-astronomiczną grupkę - z paroma przyjaciółmi byliśmy już pod gwiazdami, a na jesieni planujemy kolejne obserwacje, czy jakiś nie za daleki wyjazd. Poza tym - wkrótce pewnie jakieś wizyty w warszawskim CAMK.

 

 

Pozdrowienia Wszyscy 'Starzy' i Nowi Pasjonaci!

Piotrek

 

 

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam na imię Dominika, założyłam konto jakiś czas temu, zapomniałam się przywitać więc zrobię to teraz . Witam wszystkich :) Napiszę tylko tyle, że bardzo lubię siedzieć w nocy na balkonie z teleskopem.

Hej. A jak z widocznością? Nie sposób nie zazdrościć balkonu w małym mieście.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

mam na imię Irek. Mieszkam w Siemianowicach Śl., centrum katastrofy lp. Astronomia amatorska zatruwa mi życie od dłuższego czasu. Dlaczego zatruwa?

Niemal 300 dni w roku niepogody, stanowi gwałt na psychice astroamatora. Mam leciwego Cassegraina, którym chciałbym się zabrać za planetki, w

niedługiej przyszłości. Chodzi mi po głowie zmiana apertury, hmm, choroba postępująca. Fajnie by było, gdyby nowa rurka pracowała w układzie

Newton- Cassegrain, z możliwością prostej i bardzo szybkiej podmiany systemu, ale narazie to jest projekt zamrożony... znaczy frozen.

Pozdrawiam.

Astronomia amatorska zatruwa mi życie od dłuższego czasu. Dlaczego zatruwa?

Niemal 300 dni w roku niepogody, stanowi gwałt na psychice astroamatora. - oj, jak to dobrze powiedziane!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

na imie mam jacek, na wiosce mieszkałem, gdzie jak pamiętam z dzieciństwa w zimie niebo było takie że aż zapierało dech.

potem przyszła do wsi elektryczność i oświetlili drogi, a ludzie obejścia, że łuna nad wioską widoczna jest ze 100km - więc i łatwiej w weekend w rodzinne strony trafić, a pod chałupą nawet asfaltowa droga teraz jest.

tyle że na niebie prawie nic nie widać już, albo i trochę mój wzrok sie od patrzenia w ekrany wypalił

 

w każdym razie po wielu latach postanowiłem zobaczyć więcej, czyli sobie kupiłem teleskop - a teraz bym coś sie chciał dowiedzieć jak to z pożytkiem używać, stad jestem tutaj

 

100 km? no to musili bardzo doświetlić Twoją wioskę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Od długiego już czasu śledzę forum astropolis, teraz wreszcie dołączyłem :) Pewnie ma to związek z tym, że nabyłem dzisiaj swój pierwszy teleskop, mianowicie DO-GSO 8" na dobsonie w wersji deluxe. Do tej pory mój kontakt z niebem ograniczał się do lornetki 10x50 oraz (dawno temu) do radzieckiej lunety 20x50 bez statywu :D Jednakże od dawien dawna chciałem być bliżej kosmosu i w końcu postanowiłem to uczynić. Mieszkam na podwarszawskim osiedlu, dosyć mocno oświetlonym nocą i z wieloma obiektami ograniczającymi widoczność, na szczęście na samym podwórku koło domu jest dość ciemno. Wybierając taki sprzęt byłem przygotowany na pakowanie tuby na tylną kanapę auta i wypady za miasto. Tę pasję jaką jest astronomia dzielę razem ze swoją dziewczyną, z którą to razem będziemy obserwować i poznawać detale nocnego nieba:)

Forum astropolis już do tej pory dostarczyło mi bardzo wielu informacji oraz pokazało jak jeszcze można realizować astropasję (zloty, budowa obserwatoriów itd.).

Pozostaje czekać na kawałek czystego nieba, czego w ostatnich tygodniach prawie nie było .

 

Pozdrawiam,

Marcin :Salut:

pozdrawiam sąsiada! (z podobną mi skłonnością do wypadów z teleskopem poza to niewdzięczne miasto):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Od lat interesowałem się astronomią i fotografią. Niestety albo czas albo fundusze nie pozwalały na rozwinięcie hobby. Od jakiegoś roku postanowiłem pójść dalej niż plany, skonstruowałem i wykonałem mój własny "startracker". Do zdjęć Używam Canona 60d niemodyfikowanego, manualnego obiektywu Jupiter 21M. Mam dwa swoje ulubione miejsca z ciemnym niebem 51.264510, -2.088673 zlokalizowany na tzw Salisbury Plains i 51.055789, -3.663829 który z kolei jest w Exmoor Park. Pozdrawiam wszystkich

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich którzy zadzierają głowę troszkę wyżej od tych patrzących w dół zwłaszcza w smartfony......;) moje zachłysnięcie nastąpiło w chwili wzięcią w rękę lornetki i spojrzenie w głębie nieba. Szczególnie zainteresowała mnie astronomia po wnilkiwych badanich "teorii spiskowych" choć im dłużej analizuje je to większość bez cienia wątpliwości już nie są teoriami .......Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególnie zainteresowała mnie astronomia po wnilkiwych badanich "teorii spiskowych"

 

Właśnie mamy na forum taką jedną teorię spiskową, którą możesz obalić ^_^

 

http://astropolis.pl/topic/50942-teoria-plaskiej-ziemi/

 

W owym temacie padło:

 

Gdyby ziemia była płaska, to mieszkańcy Brzegu na kacu rzygaliby w otchłań...

Z tego co widzę w Twoim profilu to jesteś z Brzegu i chyba możesz potwierdzić albo zaprzeczyć :D

 

A tak w ogóle to witaj na forum :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie wziąłeś pod uwagę Szuu, że nie wszyscy znają z autopsji kaca lub takich co na kacu bywają ;)

Pozdrawaim

p.s./BTW

tutaj

http://astropolis.pl/topic/50519-calkowite-zacmienie-ksiezyca-28-wrzesnia-2015-roku/page-12?do=findComment&comment=593938

wskazałeś inne takie fotki ale uważam, że naszego forumowicza Loki_P jest najlepsza taka i dlatego wyjątkowa! :)

Na miejscu Lokiego wysłałbym ją na APOD

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum Astropolis


Mam na imię Krzysiek


Wiek: 27 lat,


Mieszkam w Woli Radziszowskiej niedaleko Krakowa


Zainteresowania: astronomia, góry , lotnictwo, modelarstwo okrętowe i lotnicze, majsterkowanie



Obecnie posiadam zmodyfikowany teleskop Meade LB 12" , wczesniej miałem Synte 6" EQ 3-2




Jeżeli ktoś mieszka w pobliżu zapraszam na wspólne obserwacje





Pozdrawiam!


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.