Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,ja juz od paru lat "jestem"na tym forum ale jako anonimowy obserwator i znam troche ludzi ze wzgl,na korzystanie z ich tutoriali,wiedzy,doswiadczenia,praktyki i w wiekszosci to od tutejszych czlonkow mam duzo mojego sprzetu.Co do mnie z zawodu jestem spawaczem okretowym,pracowalem w stoczniach rzecznych,od 98jezdze po Uni,15lat temu "wyladowalem"w Belgi.Pracuje obecnie "jeszcze"w branzy-sektorze metalowym.Astronomie interesowalem sie juz w podstawowce,zawsze interesowalem sie sprawami pozaziemskimi,astronomia,astronautyka,itd.Lekture rozpoczynalem (to chyba kazdy?) od "Bajki robotow-St.Lema".I tak sie zaczelo.W wojsku w czynnej sluzbie(75-77) takze mialem do czynienia z przyrzadami optyczno-mierniczymi i tak mi zostalo.Sprzety zaczalem kupowac po powodzi w 97r.Jak do tej pory obserwowalem niebo w wizualu,dopiero od jakiegos czasu2-3lata probuje cos pofocic ale nie mam doswiadczenia.Przydalby mi sie jakis zlot.Robile oczywiecie zdjecia moimi Canonami 350Mmod,400D,550D i Niconami kompaktowymi.To na poczatek by chyba wystarczylo?Jak mnie zachecil Adam bede pytal jak czegos nie bede wiedzial.Tymczasem pozdrawiam wszystkich.Zycze wszystkim pogodnego i czarnego nieba....co do nieba jeszcze, to jak przyjezdam do kraju i wyjade za miasto to az sie chce patrzec a co dopiero jakbym sie znalazl w Bieszczadach albo jak pisza koledzy na Ukrainie.bo jak wiadomo tu w Antwerpi jest 'NEON",i"kazdy krzak niemal swieci".

Edytowane przez joachim61
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam 47 lat, jestem daltonistą , ale i tak coś widzę. Lubie pogapić się przez lornetkę i mikroskop . Kupiłem kilka lat temu ruską i chińską lornetkę , trochę patrzyłem w nocne niebo przez nie , ale tylko z balkonu w bloku , w mieście 200 000 ludzi. Jednak to prowizorka i cepelia , jest za jasno , ciasno , nie da się patrzeć gdzie się chcę. Ale trzy miesiące temu kupiłem sobie gospodarstwo rolne , mam tam warunki do patrzenia w nocy, i w dzień, Uliczne latarnie nie świecą się od 23 do 5 rano , widzę tylko światła, lampy na wieży przekaźnika radiowo-telewizyjnego na Świętym Krzyżu, odległość 10 km w linii prostej.
Widać łuny od miast 50 000 i 80 000, odległość 15 km.
Mam podwórko otoczone ze wszystkich stron budynkami , nie widać mnie z zewnątrz ( 20m x 20 m ).
Chcę sobie kupić sprzęt do gapienia się w niebo, będę miał kilka pytań , no to się zalogowałem.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Jestem laikiem w tym temacie, który chce zaczerpnąć wiadomości na temat astronomii i mieć satysfakcję z oglądania nieba.

Pochodzę z kilku tysięcznego miasta z dolnego śląska. Nad sprzętem cały czas się zastanawiam. O forum dowiedziałem się szukając wiadomości na temat teleskopów.

Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich pozytywnie zakręconych astronomią.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :)
Interesuję się astrofotografią, jak i wszelkimi ciekawostkami z wszechświata :)
Mieszkam w Sońsku w województwie Mazowieckim (może ktoś w pobliżu? :D )
Forum znalazłem przeglądając internety :)
Sprzęt jakim operuję to niestety tylko Nikon D40 siostry i fotki są zbyt marnej jakości by je tu pokazać, ale myślę ze czasem będę się udzielał na forum :)
Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Grzegorz z Podkarpacia się kłania, a dokładnie z Mielca, ale głownie działam na terenie Puszczy Sandomierskiej ....
Jestem fotografem. Rzadko fotografuję gwiazdy czy mgławice, ale często robię zdjęcia nocne krajobrazowe, kiedy Droga Mleczna króluje na nieboskłonie, a księżyc rozświetla mi teren.

 

Na forum trafiłem kilka lat temu, lecz jakoś nigdy się nie "zarejestrowałem".

Miło mi u Was gościć i wybaczcie mi początkowe gafy forumowicza ;)

Na przywitanie dołączam krajobraz Puszczy w blasku gwiazd i wschodzącego księżyca

| Złota Góra - Ostrowy Tuszowskie |

 

 

_DSC7205a.jpg

 

 

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam na imię Robert i mieszkam w Łomiankach pod Warszawą. Mam 30 lat. Od niedawna zacząłem interesować się astronomią. Po części przyczynił się do tego Karol Wójcicki wrzucając na facebooka post o koniunkcji Księżyca i Jowisza. Tak mnie to zaciekawiło że aż wyszedłem popatrzeć i bardzo mi się spodobało, wcześniej nie zwracałem uwagi na nocne niebo. Teraz o ile mam okazję i jest pogoda spoglądam w górę :Loveit: Przeglądam forum w poszukiwaniu cennych informacji. Oczywiście stellarium zawitało na moim komputerze i teraz porównuje widok z komputera z widokiem za oknem próbując odnaleźć charakterystyczne punkty na niebie. Sprzętem nie dysponuje jak na razie, ale mam nadzieję że to się niedługo zmieni. :mr.green:

 

Pozdrawiam.

:Salut:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy nick wybrałaś sobie droga Koleżanko. Ciekawe jak powstał?

Pozdrawiam

p.s.

Mamy tu wątek "Dowcipy" ale już go nie będę ożywiał tylko tu dam coś na przywitanie nowych osób

(taka ciekawostka sprzed lat) :)

 

Nie, nie dasz :P Paether

Edytowane przez Paether
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem początkującym obserwatorem nocnego nieba. Mam 12 lat. Może wiem niewiele jednak cały czas się uczę:) Interesuję sie w szczególności obiektami głębokiego nieba oraz obserwacją księżyca.

Kosmosem zainteresował mnie Piotr Kosek z kanału Astrofaza. Początkowo wystarczały mi obrazy z internetu jednak teraz nie wyobrażam sobie pogodnej nocy spędzać bez mojego teleskopu☺

Edytowane przez Adamm123
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Własnie się zapisałem :-) z czego się bardzo cieszę. Trafiłem do Was śledząc temat "Efekt Casimira". Dyskusja z grudnia 2015 na tyle mnie zaciekawiła, że postanowiłem się zapisać. :-). Drugim powodem jest to, że stałem się właścicielem prezentu wagi średniej: Newton 250/1200 na Dobsonie. Na razie dwa okulary 10 i 5mm. Astronomią i astronautyką interesuję się od zawsze. Także energetyka odnawialną, sieciami neuronowymi. Rzeczami z pogranicza nauki również. Dodatkowo muzyką (elektroniczna, soul, jazz, rock, metal, elementy muzyki klasycznej ;-)), również aktywnie grając na klawiszach. Światło mojego urodzenia osiagneło dzisiaj odległośc ok. 4,13e17m.

Pozdrawiam wszystkich,

Przemek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

Mieszkam na wsi w okolicach Skarżyska.

Szukam pasjonatów astrofoto z okolic - sam próbuję zacząć ...

Do tej pory próbowałem Księżyca "z ręki" i statywu aparatami sony dsc-hx300 i canon 1200D, ale przestało mi to wystarczać...

Przymierzam się do zakupu teleskopu do fotek, jak najlepiej współpracującego z canonem 1200D.

Pozdrawiam :)

Czarek

 

post-30363-0-53481900-1459670793_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Mam na imię Ola, 26 lat, jak każdy na tym forum interesuje się astronomia. Jestem z Opola. Nie posiadam jeszcze własnego sprzętu, liczę na pomoc w tym temacie. W maju będę na zlocie w Steznicy, cieszę się że będę miała okazję poznać astromilośników:) do zobaczenia

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatam wszystkich.

Mieszkam w NW lubelskiekie 10km od Ryk. Od niedawna interesuję się pogodą i astro. Zapraszam do mojej galerii foto.jedmar.com.pl

Do fotek używam EOS40d, a do oglądania nieba puki co lornetki i refraktora 60/700(niestety nadaje się tylko do księżyca i dużych planet).

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

 

Astronomią interesuję się od bardzo dawna. Właściwie byłem na nią już od dziecka skazany. Już jako młody chłopiec we wczesnych latach 70-dziesiątych ubiegłego wieku spędzałem wakacje z moim ojcem, zawodowym astronomem w obserwatorium w Ostrowiku. Do dziś pamiętam mój zachwyt gdy przez 25 cm refraktor Grubba obserwowałem księżyc, Jowisza czy M57.

Poznałem tam wielu wybitnych polskich astronomów: prof. Włodzimierza Zonna, prof Stefana Piotrowskiego i młodych wówczas kolegów mojego taty, późniejszych profesorów św. pamięci Bohdana Paczyńskiego, Józefa Smaka, Andrzeja Kruszewskiego, i wielu innych. Chyba oczywiste, że obracając się w tak doborowym towarzystwie byłem na astronomię skazany.

 

Potem, już w czasach licealnych byłem aktywnym członkiem Warszawskiego Oddziału PTMA. Wspólnie z nieodżałowanym Romkiem Fangorem wykonywaliśmy obserwacje pozycyjne planetoidy Eros podczas jej zbliżenia do Ziemi w roku 1975. Uczestniczyłem też w akcjach obserwacji zakryciowych i w 3 obozach astronomicznych. Własnoręcznie skonstruowanym astrografem z napędem z przerobionej lokomotywy kolejki Piko na kliszach ORWO NP 27 stawiałem pierwsze kroki w astrofotografi.

 

Po długiej przerwie (studia, rodzina, praca zawodowa) rok temu wróciłem do dawnego hobby. Kupiłem sprzęt, wprawdzie chiński, ale daleko doskonalszy od tego którym dysponowałem przed laty i przeżyłem szok jak bardzo wszystko poszło do przodu. Wówczas astrografem 100/500 na kiszy sięgałem do 12 mg a teraz ED 120/900 dochodzę do 20 mg. W roku (o ile pamiętam) 1973 Teleskopem Zaissa 60 cm zainstalowanym w Ostrowiku robiono fotometrię fotoelektryczną gwiazd do 12 mg, a dziś ja ze swojego podwórka przed domem kamerą ccd podpiętą do Newtona 200 mm z podobną dokładnością mierzę jasności gwiazd 15 mg.

 

Ale chyba największy szok przeżyłem oglądając Wasze zdjęcia na tym i innych forach. Też chciałbym się nauczyć tej sztuki. Dlatego zdecydowałem się tu zarejestrować, zapisałem się na zlot w Stężnicy z nadzieją nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy.

 

Pozdrawiam wszystkich

 

Piotr Grzędzielski

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Paweł

Faktycznie chyba jesteśmy sąsiadami. Może kiedyś połączymy siły w jakichś wypadach pod ciemne niebo. Mam upatrzoną fajną miejscówkę w Górkach k. Osiecka ale samemu ciężko mi się tam zebrać.

Jasne

Może w okolicach majowego nowiu.

Póki co muszę ogarnąć zasilanie mojego setupu, do majowego nowiu powinienem zdążyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry z Miasta Wrocławia !!!

Pozdrawiam użytkowników forum !!!

Astronomią wprawdzie zachywacałem się od małego, mile wspominam przelot w 1986 komety Halley'a - hehe miałem na ścianie w mojego pokoju taki czadowy kalendarz z mapa nieba i jej torem lotu, ale jakoś dopiero po 40-stce zamiast motocykla czy kochanki stwierdziłem, zafunduję sobie telepa, bo zdecydowanie bardziej wolę zaglądać do "szkiełka" :icon_twisted: Dlatego jakieś 8 miesięcy temu dość spontanicznie nabyłem Bressera 90/1000 na EQ3, a 4 i pół miesiąca do tyłu Bressera 120/500 na Exos 2 (oba z drugiej ręki). Sprzęt może nie topowy, ale na moje umiejętności i potrzeby (oraz udźwig) wystarczający.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła dedukcji ...

No to już znamy ceny motocykli i kochanek :)

 

Witaj, dzięki, że wysiliłeś się ,żeby trochę naprawić chaos w głowach w dziale hipotezy forumowiczów ;)

 

Przy okazji napiszę, że przeszukiwanie astropolis najlepiej robic z zewnątrz w google.pl wpisując [słowoszukane site:astropolis.pl]

 

Wpisz słowo: Tąpadła

to znajdziesz wątek o miescówce gdzie Wrocław czasem jeździ

 

To pewnie trafisz na te:

 

http://astropolis.pl/topic/31349-dolny-lsk-tpada/?view=getlastpost

 

i

http://astropolis.pl/topic/52324-obserwacje-okolice-wroclawia/?view=getlastpost

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór Szanownym,

 

No i w końcu się zalogowałem, bo do tej pory jako anonimowy czytacz wielu interesujących wątków.

Ostatnio brak czasu na obserwacje (nieustający plan na zmianę tego stanu rzeczy).

 

NexStar 8se, Lornetki, fotelik wędkarski, zielony laser dla dzieci i spray na komary

 

Pozdrawiam i czystego nieba!

 

PS. Szukam dobrego spotu na północ/zachód od WAW

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.