Skocz do zawartości

Akcja grupowa - montaże Lupus AI


Krzychoo226

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda, że nie mam wolnych 21K, bo od razu bym wsparł. Powodzenia - atakujcie. Marzy mi się polski montaż i jestem przekonany, że to będzie właśnie Lupus AI. Zrobiliście to, o czym zawsze marzyłem. Wielkie gratulacje i ogromna zazdrość :P Wrzucam do promowanych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JustinSullivan napisał:

21K to już poważna sprawa?    Jaki PE,  są jakieś testy montażu?  

Ogromna część tej sumy to CNC, odlew byłby znacznie tańszy ale nie robimy setek sztuk by nawet o tym myśleć. Wyżej wrzuciłem zdjęcia które wykonałem tym montażem, można zobaczyć jak wyglądają gwiazdy. PE wynosi 250" i ma okres 4 godzin :) 250" brzmi co najmniej dziwnie, ale jeżeli uświadomimy sobie jak wolny jest to dryf to właściwie przestaje mieć znaczenie. Oczywiście trzeba to guidować, jak każdy inny montaż który nie posiada super precyzyjnych enkoderów i nie mapuje nieba. Plan jest taki by sterownik nad którym teraz pracuję w połączeniu z enkoderem wyeliminowały to PE na bieżąco dostosowując prędkość trackingu.

 

PE z 10000 pomiarów po 3,5 sek

PHD2.png

 

Wykres guidingu z pierwszego testu. Ustawienia są mocno przypadkowe, bop jak widać pozwalają dryfować montażowi od 1" do -1", obecnie mam agresywność na 90% i mniejsze MinMo. Po wykresie deklinacji można wydedukować jak gładkie jest prowadzenie, warto zwrócić uwagę na skalę:

Clipboard04.jpg

 

Wykresów z późniejszych testów nie mam, bo nie były mi już potrzebne. Ten potwierdził, że nie zmarnowaliśmy roku czasu poświęconego na projektowanie. Później skupiłem się na dograniu ustawień PHD i przyjrzeniu się ergonomii naszych rozwiązań, wyszukaniu mniejszych i większych usterek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o enkoderze na główną oś, czy wystarczy coś mniej dokładnego bliżej silnika? Ten enkoder będzie w obecnej cenie (jak na oś główną to pewnie nie)?

No i nie powiedziałeś takich bzdurnych danych jak udźwig czy waga sprzętu :)

Kurcze, bardzo chętnie przygarnąłbym taki montaż jako sprzęt docelowy, ale to raczej nie teraz.

Czy AI oznacza jakąś sztuczną inteligencję do guidingu (hehe :) )

A i pytanie najważniejsze - czy będziesz z montażem na zimowym zlocie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Mówisz o enkoderze na główną oś, czy wystarczy coś mniej dokładnego bliżej silnika? Ten enkoder będzie w obecnej cenie (jak na oś główną to pewnie nie)?

Enkoder będzie na głównej osi, to największe PE powstaje na ostatnim przełożeniu więc to jedyny sposób by je korygować. Enkoder nie jest w cenie, bo na tą chwilę nie wiem ile będzie kosztował. Renishaw mi coś nie odpisuje na pytanie o wycenę, są enkodery RLS do których mamy zaprojektowane mocowanie, są Celera Motion. Są wreszcie optyczne enkodery Trinamica które byłyby fajną ekonomiczną opcją chociaż dałyby krok co 2 sekundy co w sumie może być wystarczające. No kwestia jest jeszcze otwarta.

 

5 godzin temu, MateuszW napisał:

No i nie powiedziałeś takich bzdurnych danych jak udźwig czy waga sprzętu :)

A czy to takie istotne? ;) Waga to nieco ponad 20 kilogramów, rozbite na 2 osie które możesz rozmontować i przenieść osobno. Udźwig to zabawna rzecz, bo inaczej zachowuje się newton, a inaczej refraktor. Przy liczeniu pasków właściwie zwracałem wyłącznie uwagę na wytrzymałość na ewentualny wiatr niż to ile można powiesić. Dynamiczne siły będą trudniejsze do opanowania. Ale konkrety: paski wytrzymają silny podmuch wiatru skierowany prostopadle do 16 calowego newtona. Możemy więc powiedzieć, że bez problemu ponad 30 kilogramów w postaci newtona i więcej przy zwartej konstrukcji (refraktor).

 

5 godzin temu, MateuszW napisał:

Czy AI oznacza jakąś sztuczną inteligencję do guidingu (hehe :) )

Pewnie nie uwierzysz, ale Astronomical Instruments :)

5 godzin temu, MateuszW napisał:

A i pytanie najważniejsze - czy będziesz z montażem na zimowym zlocie :)

Czymś przecież muszę fotografować :)

 

5 godzin temu, Grzędziel napisał:

Krzychu, czy podany przez Ciebie budżet 21k to do produkcji  jednego czy 3 sztuk?

Jaki maksymalny (realny) do astrofoto udźwig ma ten wierzchowiec?

jednego egzemplarzu przy zamówieniu 3 sztuk. Produkcja jednej sztuki w CNC jest kompletnie nieopłacalna (więcej niż połowa ceny 3 sztuk).

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krzychoo226 napisał:

3 sztuk. Produkcja jednej sztuki w CNC jest kompletnie nieopłacalna (więcej niż połowa ceny 3 sztuk).

To jeszcze powiedz jaką ma nośność i ile sam waży. To dla mnie ważne do podjęcia decyzji o ewentualnym wejściu w temat.

 

edit:

sorry, nie doczytałem.

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Jednej sztuki jeżeli znajdą się 3 osoby by zamówić 3 komplety

Wspaniały projekt, proszę podaj nam cenę ZA SZTUKĘ :) gdybyście znaleźli odpowiednio 5, 10 czy nawet 15u chętnych. Na pewno perspektywa trochę niższej ceny zwiększy Wam zamówienie i zareklamuje produkt w przyszłości.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sebastianus napisał:

Che, che życzę oczywiście sukcesu, ale wpłacić 21 tyś po to żeby być testerem ?! No way. Może się okazać, że projekt nie wypali i zakończy się po 3 sztukach i co wtedy?

Oczywiście nie ma przymusu wpłacać. Zauważ, że jeden egzemplarz (testowy) tego montażu istnieje i jego konstruktor z pewnością udostępni wyniki testów więc spokojnie. Rozumiem też, że jak zbiorą się przynajmniej 3 osoby to wystarczy 7 tys na głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzędziel napisał:

Rozumiem też, że jak zbiorą się przynajmniej 3 osoby to wystarczy 7 tys na głowę.

Nie... I przepraszam, że nie napisałem tego dostatecznie jasno w pierwszym poście. Już poprawiłem. Jeżeli znajdą się 3 osoby to cena jednej sztuki wyniesie 21 tys zł. Jutro podliczę jak to będzie wyglądało dla większej ilości sztuk. Niestety takie są ceny CNC i tego nie przeskoczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, trouvere napisał:

Każesz mi czytać uważnie, co staram się robić ale Ty najwyraźniej tego nie robisz jest odpowiedź:

oferta montażu o nie znanych bliżej parametrach dla trzech pierwszych testerów opiewa na kwotę 21 tyś,  powiem szczerze nie jest to bardzo zachęcające ( pomijając już fakt, że chętnych na tak drogi montaż nie znajdzie się zbyt wielu) i to iż "dystrybutor" nie garnie się do rozwiewania wątpliwości też nie napawa optymizmem.

Masz rację, ale konstruktor to dopiero przed chwilą skorygował. Na początku z opisu wynikało co innego. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Nie...

No dobra, to na razie EQ6 zostawiam :) Niemniej 21k to moim zdaniem bardzo sensowna cena. Fajnie, gdyby utrzymała się na podobnym poziomie również po fazie testowej, tzn żeby udało się zoptymalizować koszty na tyle, aby zostało na zarobek bez zmiany ceny.

 

Gorąco kibicuję i życzę powodzenia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podchodzcie do tego, jak do typowego korporacyjnego biznesu. Piszę tu do osób zadających pytania o gwarancję, support, etc. Moim zdaniem (poprawcie mnie jeśli się mylę), to jest oferta dla pozytywnych szaleńców, którzy nie tyle, co chcą kupić super montaż, ale przede wszystkim wesprzeć ten projekt i mieć fan z bycia testerem (zaangażowanym, który ma wpływ na przyszłe wersje). Ryzyko jest dużo, ale na tym to polega (zobaczcie, ile fajnych projektów powstało na Kickstarterze). Każdy sam liczy swoją kasę i zakładam, że to jest oferta dla tych, którzy po wydaniu 21K nadal będą mieć na bułkę z masłem.

Ja kiedyś podchodziłem do tego tematu i wiem, jakie są koszty. Wtedy podjąłem decyzję, że albo od razu zrobię z tego większą skalę, albo nie będą nawet podchodził. Robienie 3 montaży na CNC to jest naprawdę duży koszt. A gdzie jeszcze amortyzacja czasu i kasy, która poszła na ten projekt do tej pory?

I na koniec - uważam, że nie powinieneś @Krzychoo226 pisać "nic na tym nie zarabiam". Bo niby dlaczego masz nie zarabiać? Walcz, a może kiedyś ten wątek będziemy wspominać jak legendę. Powodzenia.

 

  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Mały off. Czemu nie bardziej polsko: Żbik, Ryś, Bocian? 

Przepraszam, musiałem :lol:

 

A zupełnie poważnie - to jest niestety mechanika precyzyjna i to musi kosztować, szczególnie jak produkcja jest właściwie jednostkowa. Gdyby rozpocząć produkcję seryjną, to pewnie dało by się zjechać z ceną nawet o połowę (np. niektóre części wykonując jako odlewy; a może druk 3D pozwoliłby obniżyć koszty produkcji?) i spokojnie na tym zarobić, ale to niestety musiałyby być przynajmniej grube setki sztuk i pewnie grube setki tysięcy złotych należałoby na początek zainwestować.

 

Generalnie bardzo podoba mi się ta inicjatywa i mam nadzieję, że projekt wypali. Sam niestety mogę wesprzeć co najwyżej dobrym słowem - ale może warto by było zainteresować się jakąś kampanią w stylu Kickstartera? Na zachodzie cena rzędu 5.000 Euro nie byłaby aż tak odstraszająca jak u nas.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.