Skocz do zawartości

Druk 3d. Projekty wydruków przydatnych w astronomii amatorskiej i nie tylko amatorskiej.


Piotr4d

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.01.2020 o 19:05, lkosz napisał:

jeśli masz troszkę zmysłu przestrzennego, to openscad jest prosty, zwłaszcza jeśli lubiłeś na matematyce bawić się w układzie współrzędnych. Na początek wystarczy użycie obiektów cylinder i cube, przekształceń translate i rotate, oraz działań na obiektach: union, difference, a dokładność rysowania ustawiasz dodając na górze $fn=200; lub mniej. Z pomocą tego zrobisz baaardzo dużo, a plus jest taki że są moduły do łatwego robienia standaryzowanych nakrętek, śrub, kół zębatych itp. Pliki to czysty tekst i można je trzymać w gicie, a dokumentacja jest full wypas, ma opisane wiele innych opcji https://en.wikibooks.org/wiki/OpenSCAD_User_Manual/The_OpenSCAD_Language

 

da się skutecznie przykleić np. metalowy płaskownik do plastiku? W sensie tak, żeby wytrzymało. W życiu nie próbowałem, zawsze skręcam śrubami, zazwyczaj w modelu jest wpust i wciągnięta nakrętka :D

 

 

polecam: https://botland.com.pl/pl/kleje-i-klejarki/1006-klej-cyjanoakrylowy-sredni-joker-20g.html  są różne gęstości, po rozszczelnieniu buteleczki gęsty wytrzymuje (u mnie przy 20 stopniach) rok, a rzadki prawie dwa. Przy mocno zakręconej butelce oczywiście.

Szukałem w sieci i niestety nigdzie nie mogę trafić tych modułów do robienia nakrętek, śrub i kół zębatych. Jak masz może jakieś namiary do tych modułów na OpenScad podziel się wiedzą i podeślij parę :). Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gayos napisał:

Szukałem w sieci i niestety nigdzie nie mogę trafić tych modułów do robienia nakrętek, śrub i kół zębatych. Jak masz może jakieś namiary do tych modułów na OpenScad podziel się wiedzą i podeślij parę :). Z góry dziękuję

Takie coś?

Parametric_pulley_-_lots_of_tooth_profiles.zip

Śruby i nakrętki robi się bez problemu w Fusion, koła zębate zresztą też.

Edytowane przez Zywis
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Gayos napisał:

Szukałem w sieci i niestety nigdzie nie mogę trafić tych modułów do robienia nakrętek, śrub i kół zębatych. Jak masz może jakieś namiary do tych modułów na OpenScad podziel się wiedzą i podeślij parę :). Z góry dziękuję

Oczywiście. Wkleję używane przeze mnie

 

śrubki nakrętki gwinty

https://www.thingiverse.com/thing:3131126

https://www.thingiverse.com/thing:965737

 

koła na pasek zębaty takie używam, bardzo dobre: https://www.thingiverse.com/thing:16627

 

różniste koła zębate znajdziesz w pakiecie MCAD, tutaj fajny opis, są tam drobne braki/błędy, ale to z modułu openscada wyjmiesz sobie brakujące parametry

https://en.wikibooks.org/wiki/OpenSCAD_User_Manual/MCAD#MCAD/involute_gears.scad

Generalnie MCAD zawiera wiele fajnych rzeczy, w tym gwinty, warto przewertować wszystkie pliki. W sumie już nie pamiętam czemu z MCADa nie brałem gwintów i śrub...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gayos napisał:

Pytanie do właścicieli stołu szklanego w drukarkach 3 D - jak o niego dbać, jak i czym myć. Słyszałem, że podobno po myciu należy go popryskać np. lakierem do włosów, aby wydruk lepiej się trzymał. Prawda czy taka ściema?

 

Czyli jak rozumiem dotychczas drukowałeś bezpośrednio na szkle? Nie jest to dobry pomysł, bo po pierwsze łatwo uszkodzić jego powierzchnię, a po drugie wydruk wykazuje bardzo słabą przyczepność. Na powierzchnię szkła warto albo przykleić odpowiedni materiał albo nanieść odpowiedni środek. Ogólnie mówiąc stosuje się kilka podstawowych materiałów:

* taśmy - taśma kaptonowa, zwykła niebieska taśma malarska

* specjalne podkładki adhezyjne - np. BuildTak, Coropad

* specjalne spreje adhezyjne - np. Dimafix

* bardziej "domowe" sposoby - klej roślinny, lakier do włosów itp.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło dostałem od Mikołaja i tylko raz drukowałem. Zdjąłem ten magnetyczny podkład oryginalny i położyłem szkło. Ale po wystudzeniu drukarki model normalnie zdjąłem i nie czułem, że w ogóle jest przyczepiony. I dlatego pytam o to czy należy dodatkowo czymś zabezpieczać szkło, żeby wydruk podczas drukowania się nie przesuwał. Na razie wypróbuje z lakierem do włosów (mam nadzieję, że żonka tego nie zauważy).

"kaba_mar" - piszesz o uszkodzeniu szkła - to masz na myśli porysowanie podczas odklejania za pomocą tej "szpachelki"?

 

Dzięki za odpowiedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chodzi o wszelkie zarysowania, od szpachelki czy skalpela stosowanego do odrywania wydruku czy nawet od dyszy w przypadku złego wstępnego skalibrowania jej wyjściowej odległości od stolika.

 

A co masz na myśli pisząc "magnetyczny podkład oryginalny"? Ewentualnie podaj model drukarki z jakiego korzystasz.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, czyli masz w zestawie właśnie taką podkładkę adhezyjną do druku 3D tylko nie w wersji z klejem od spodu (przyklejanej bezpośrednio na powierzchnię stolika) tylko z warstwą magnetyczną (na metalowy stolik). Tak więc masz dwa wyjścia. Pierwsza opcja to będziesz drukował na tej podkładce z zestawu. Musisz mieć jednak świadomość, że żywotność takich podkładek nie jest zbyt duża. Po kilku czy kilkunastu wydrukach należy ją niestety wymienić, bo albo pozostałości poprzednich wydruków będą wpływać negatywnie na przyczepność kolejnych albo po prostu uszkodzisz ją przy odrywaniu wydruków co jest bardzo łatwe. Przykładowo wydruki z ABS na BuildTaku lubią się odrywać od stolika wraz z kawałkami tej podkładki i do niczego ona już się nie nadaje. Druga opcja to ta którą stosujesz, czyli dodanie szkła. Tu jednak bezwzględnie polecam stosowanie jakiegoś materiału i dla osoby początkującej osobiście z doświadczenia polecałbym niebieską taśmę malarską. Jest łatwa do nałożenia i wymiany oraz zapewnia równomierne pokrycie powierzchni.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taka zwykła malarska w kolorze niebieskim. Mam taką to zrobię testy. A co do pozostawiania na tej podkładki adhezyjnej poprzednich wydruków - to właśnie to zmusiło mnie do "napisania listu do Mikołaja" o szklaną :)

 

Wielkie dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, z kuba_mar nie mogę się zgodzić. Drukuję na szkle od roku i uważam, że do Endera 3 to najlepsze rozwiązanie. Przed drukiem na czystą szybę psikam delikatnie lakierem do włosów, szybę zakładam na tackę Endera, przypinam klamerkami i drukuję. 

To przykład: 

 

Edytowane przez _vk_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, _vk_ napisał:

Ja, z kuba_mar nie mogę się zgodzić. Drukuję na szkle od roku i uważam, że do Endera 3 to najlepsze rozwiązanie. Przed drukiem na czystą szybę psikam delikatnie lakierem do włosów, szybę zakładam na tackę Endera, przypinam klamerkami i drukuję. 

Zgadzam się z tą opinią. Też od kiedy stosuję szybę w drukarce Ender, drukowanie stało się prostsze. Stosuję środek o nazwie NeedIT 3D. Działa w ten sposób, że nawet przy lekko ciepłym stoliku wydruk jest nie do oderwania. Kiedy stolik ostygnie wydruk odpada niemal sam. Mój Ender 3 w akcji z szybą pokazany jest w tym wątku:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś polecić jakiś darmowy program (najlepiej z możliwością wykorzystania komercyjnego) w stylu DSM, Fusion 360, który importuje/eksportuje większość formatów plików ? Jest FreeCAD ale trochę nie pochodzi mi tworzenie w nim modeli 3D. Trochę lepiej wygląda AutoCAD ale on jest płatny. Ostatecznie nauczę się FreeCADa ale może znacie jakiś inny program spełniający opisane wymagania. Fajnie jakby jeszcze miał opcję tworzenia rysunków technicznych :P  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, _vk_ napisał:

Ja, z kuba_mar nie mogę się zgodzić. Drukuję na szkle od roku i uważam, że do Endera 3 to najlepsze rozwiązanie. Przed drukiem na czystą szybę psikam delikatnie lakierem do włosów, szybę zakładam na tackę Endera, przypinam klamerkami i drukuję.

Ok, ale sam piszesz, że stosujesz dodatkowo lakier do włosów na szkło. A ja wyraźnie pisałem o tym, że to bez dodatkowych środków wydruk trzyma się słabo i dlatego podałem z czego można korzystać. Także nie za bardzo wiem z jaką moją opinią się nie zgadzasz.

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak drukujesz PLA to nic nie potrzeba ... wydruk na szkle (oryginalnym od Endera) trzyma się bardzo dobrze przy 50-60st ... natomiast przy ABS niezbędne jest albo lakier jak kolega wspomniał wyżej lub klej do papieru w sztyfcie (musi zawierać PVP - napisane jest na opakowaniu)  smarujesz grzejesz drukujesz i zmywa się rewelacyjnie pod ciepłą wodą palcami .....

To szkło od endera niestety ma swój kres ... i u mnie było to ponad pół roku intensywnego drukowania (głownie ABS) powłoka zaczęła schodzić .... ale w dalszym ciągu daję radę :) 

 

PS : szpachelki ??? no proszę was ... druk PIĘKNIE schodzi - wystarczy poczekać do schłodzenia się stołu .... słychać specyficzne "strzały" (nie te ze Smoleńska) wtedy wiadomo że druk odchodzi od stołu:D  

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, astrokarol napisał:

Może mi ktoś polecić jakiś darmowy program (najlepiej z możliwością wykorzystania komercyjnego) w stylu DSM, Fusion 360, który importuje/eksportuje większość formatów plików ? Jest FreeCAD ale trochę nie pochodzi mi tworzenie w nim modeli 3D. Trochę lepiej wygląda AutoCAD ale on jest płatny. Ostatecznie nauczę się FreeCADa ale może znacie jakiś inny program spełniający opisane wymagania. Fajnie jakby jeszcze miał opcję tworzenia rysunków technicznych :P  

Autodesk AutoCAD służy do projektowania 2D. Natomiast Autodesk Inventor służy do projektowania 3D :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.