Skocz do zawartości

Montaż "Wirus 2020"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, lemarc napisał:

Odchyłki od poziomowania nie są dobrym rozwiązaniem. Będzie dryft gwiazd przy dłuższym czasie. Kąt osi godzinnej powinien być regulowany a poziom nie.

Możesz mi to łapotologicznie wytłumaczyć?

Jestem raczkującym amatorem i jakoś nie dostrzegam różnicy :-(.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze poranne dokonania: główne podpory osi RA i roli ( łożyska 2x6001 na każdą stronę) zamontowane. Ciekawostka jest taka, że kosz ustawia się samodzielnie częścią z napisem do dołu - tak małe są oporu ruchu.

Ra kosz.jpg

RA przod zmont.jpg

Ra przod.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżnia jest prosto z drukarki ale jest nadspodziewanie gładka. No i pomiędzy bieżnią a rolkami ( łożyskami) jest jeszcze gumowy pasek zębaty - jeszcze do nie zainstalowalem.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś spore postępy od rana:

Zamontowany napęd koła RA:

ra.thumb.jpg.bd72c25d0d02e1eb769c8c2cc0ca4e80.jpg

Zamontowany napęd koła DEC:

Dec.thumb.jpg.8ccaf898a14c712febecb39a3586deff.jpg

Fabian ( Twórca)  wymyślił dwa dni temu taki klips do zamocowania sterownika silnika krokowego DEC na konstrukcji i UWAGA! po raz pierwszy widzę rozwiązanie w którym diody LED są CELOWO zasłaniane. Widać że projektuje astrofotograf stosowany :) pokazałem strzałką osłonę

led.thumb.jpg.41f541583642a334bf6fdb361ab4894c.jpg

Całość zaczyna wyglądać :) ma już elementy trzymające aparat i optykę. Łożyskowanie typ 6001

szeroki.thumb.jpg.f0ebafad3c97347b6360a9901a5f3bc4.jpg

No i wielka, wspaniała poziomica!

E595146C-18FD-4DAE-8471-90845C599BF4.jpeg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Agent Smith napisał:

"W czasie deszczu dzieci się nudzą" ?

Wygląda coraz bardziej bojowo, zwłaszcza z tym żółtym okiem! 

Dokładnie tak jest. Bez wirusa nigdy bym się za to nie wziął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rano już co nieco podziałałem. Zamontowany jest uchwyt do aparatu i pasek napędu DEC.

Ten uchwyt do aparatu jest modyfikowany do konkretnego obiektywu specjalnym skryptem na Open CAD. Wpisujesz średnicę i wypluwa gotowy projekt uchwytu.

Jak już zauważyłem konstrukcja ma jeden słaby punkt. Całe to wielkie koło RA trzyma się od tyłu na jednym - po prawdzie bardzo solidnym ale jednym - łożysku, natomiast z przodu tylko na pasku zębatym. Nie jest to niebezpieczne przy pracy montażyku, ale jak przenosimy go z aparatem i obiektywem ...... Trzeba wymyślić jakąś blokadę transportową, taką jak mają np. bębny pralek automatycznych.

1982769944_Uchwytobiektywu.thumb.jpg.cc84289248d8891f91ab5cc1dfa9e614.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest małe zagadnienie do rozwiązania: otóż zaproponowany przez Fabiana sposób mocowania DSLRa polegający na zastosowaniu obejmy obiektywu w środku ciężkości układu aparat-obiektyw nie da się zastosować do obiektywów o zmiennej ogniskowej Tamrona. Te cholery mają bardzo wygodne , szerokie pierścienie do regulacji ogniskowej ale...prawie nie mają elementów nieruchomych obudowy. Pozwalają na obejmę o szerokości 10 mm, a to jest za mało do zachowania sztywności mocowania. Zaprojektowałem więc inny uchwyt pasujący do mojego testowego setupu - Canon 1100D z Tamronem 17-50. Pokazałem to poniżej:

1. Oryginalny projekt twórcy - wypluty przez stworzony przez niego Lens holder generator

IMG_0866.thumb.JPG.f85acbd55c41a79ce47459f366203506.JPG

2. Tak wygląda mój projekt

IMG_0864.thumb.JPG.cb4cfaf09ebfe761f45e2447f80b67f0.JPG

3. A tak lezy mój Canon w mocowaniu - od spodu zabezpieczony typową śrubą.

IMG_0863.thumb.JPG.72f4d4dde2d6d7aea8fc067eb0769dcd.JPG

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canon z Tamronem zamontowane i wyważone. Dzis testy elektroniki. Projekt jest "gorący" Fabian publikuje co raz to nowe ulepszenia.

F3726060-1C1A-415E-A9A4-652480B4B2FF.thumb.jpeg.79df0865ef8b926f447060a9b3bdcea5.jpeg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Jest małe zagadnienie do rozwiązania: otóż zaproponowany przez Fabiana sposób mocowania DSLRa polegający na zastosowaniu obejmy obiektywu w środku ciężkości układu aparat-obiektyw nie da się zastosować do obiektywów o zmiennej ogniskowej Tamrona. Te cholery mają bardzo wygodne , szerokie pierścienie do regulacji ogniskowej ale...prawie nie mają elementów nieruchomych obudowy.

A może nie "psuj" tego ciekawego projektu obiektywem zmiennoogniskowym. Nie masz pod ręką jakiejś popularnej stałki: C50/1,4 czy C100/2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta platforma ( uchwyt do aparatu) zaproponowana przez Maćka może być bardzo łatwo "uogólniona" do dowolnych obiektywów ( przez dodanie możliwości wyważania w większym zakresie) i jest to krok w dobrym kierunku w rozwoju tego urządzenia. Tak myślę. :) .

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Libelka rządzi :) - muszę sobie taką sprawić do poziomowania statywu montażu, przykładanie poziomicy na każdą nogę jest troszkę upierdliwe.

Bardzo dobry ruch z mocowaniem za gwint statywowy, z obejmami trzeba w ogóle bardzo ostrożnie, nie wiem jak tutaj ale w jasnym i ciężkim klocku S70-200 już niezbyt mocne ściśnięcie korpusu "rozłączało" sprzęgło pierścienia ostrości.

Ja bym na tym uchwycie dołożył jeszcze mocowanie silniczka krokowego i arduinowy focuser :) Pasek z TPU wystarczającej długości spokojnie mógłbyś wydrukować a w tak delikatnej konstrukcji ostrzenie może być wyzwaniem.

Projektu nie analizowałem, jeśli BT z jego słabym zasięgiem miałoby jakiś sens to czemu nie... Na pewno do guidowania trzeba się trzymać od BT z daleka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jutomi napisał:

A może nie "psuj" tego ciekawego projektu obiektywem zmiennoogniskowym. Nie masz pod ręką jakiejś popularnej stałki: C50/1,4 czy C100/2 ?

Gdybym miał to bym założył :) Akurat Tamron 17-50 jest wyjątkowo dobry jak na zooma do zabawy. Sprawdziłem , jest dobrze.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kristofus napisał:

Libelka rządzi :) - muszę sobie taką sprawić do poziomowania statywu montażu, przykładanie poziomicy na każdą nogę jest troszkę upierdliwe.

Bardzo dobry ruch z mocowaniem za gwint statywowy, z obejmami trzeba w ogóle bardzo ostrożnie, nie wiem jak tutaj ale w jasnym i ciężkim klocku S70-200 już niezbyt mocne ściśnięcie korpusu "rozłączało" sprzęgło pierścienia ostrości.

Ja bym na tym uchwycie dołożył jeszcze mocowanie silniczka krokowego i arduinowy focuser :) Pasek z TPU wystarczającej długości spokojnie mógłbyś wydrukować a w tak delikatnej konstrukcji ostrzenie może być wyzwaniem.

Projektu nie analizowałem, jeśli BT z jego słabym zasięgiem miałoby jakiś sens to czemu nie... Na pewno do guidowania trzeba się trzymać od BT z daleka.

 

BT z guide nie wchodzi w rachubę. Guider jest następnym kawałkiem projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika zmontowana i uruchomiona, jeszcze w postaci "pająka". Będzie w eleganckim pudełku, ale czekam na jeszcze jeden element aby je zaprojektować. Piszę o tym poniżej.

Montaż fika manualnie aż miło, cicho i szybko - normalnie jedzie z prędkością gwiazdową.

Komplet.thumb.JPG.b644e41b6c74a7caa34e97e7a99d83dd.JPG

Zmanipulowany danymi podawanymi przez sprzedawcę kupiłem konwerter 12V>5V. ( taki jak na fotce poniżej)  Katalogowo ma on wydajność prądową 300 mA więc do zasilania jednego silnika powinno wystarczyć - ale to nieprawda. SIlnik nie pracuje płynnie a efekt jest taki jakby przekładnia była uszkodzona i przeskakiwała. Dopiero po zasileniu źródełkiem 1 A zaczęło hulać.

Czekam na inny konwerter o wydajności 3A. Zamierzam rozwiązać to w ten sposób, że całość będzie zasilana napięciem 12V np. z akumulatora.

konw.thumb.JPG.a546f58faef251d61b45916bcebe25dd.JPG

PS. Teraz zobaczyłem - przekroczyłem 20.000 postów ! To że ja tyle głupot piszę no to taki paskudny charakter mam, ale że Wy jeszcze to wytrzymujecie :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podziwem i zainteresowaniem śledzę rozwój projektu.

Jestem zawodowym elektronikiem, więc pozwolę sobie na mały komentarz, który może przyda się komuś w jakichś projektach.

Ten mały zasilaczyk 12V -> 5V wygląda na oparty na najprostszych regulatorach liniowych, bo nie widzę żadnych elementów indukcyjnych. Najczęściej mają spore rozmiary, więc nie ma go raczej z drugiej strony płytki. Takie regulatory działają na zasadzie pozbywania się nadmiaru napięcia zamieniając je w ciepło. W tym wypadku stosunek mocy na wejściu i wyjściu będzie (5/12)^2, dając sprawność około 17 %. Jak zasilimy coś takiego z akumulatora, którego napięcie jest około 14 V, będzie jeszcze gorzej (13 %).
Przy znacznych prądach obciążenia lepiej jest stosować zasilacze impulsowe. W takich zasilaczach energia z wejścia do wyjścia jest przekazywana przez pole magnetyczne zmagazynowane w elemencie indukcyjnym, który działa tu trochę jak transformator prądu zmiennego. Daje to dużo większe sprawności, rzędu 80 - 90 %, więc cały układ grzeje się znacznie mniej i nie ciągniemy tyle prądu z akumulatora.

Zasilacze impulsowe 12 V -> 5 V są powszechnie stosowane w samochodowych ładowarkach USB. Ostatnio kupiłem taki na „popularnym portalu aukcyjnym” za 25 zł . Z jednej strony płaskie końcówki „samochodowe” do złączek wsuwanych, z drugiej dwa wyjścia USB, w sumie 3.1 A. Jest spory wybór takich tanich zasilaczyków.

Życzę powodzenia w projekcie i czystego nieba.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.