Jump to content

Montaż "Wirus 2020"


Guest wessel
 Share

Recommended Posts

Guest wessel

Zmiana nazwy tematu nastąpiła pod złym wpływek kolegów z forum !!!!

A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.

Od razu podpowiem naśladowcom - pliki które Fabian ( twórca projektu) zamieścił wymagają sporo korekt dla wydrukowania czegoś sensownego. Podobnie oprogramowanie- trzeba wiedzieć co i jak i sporo pogrzebać.

Teoretycznie montaż pozwala na wykorzystanie DSLRa z pełnym guidingiem i GoTo z obiektywami do 300 mm :new_shocked:. Nie liczę na to. Sądzę że do 135 mm wystarczy.

Mam już kupione wszystkie graty ( Arduino, silniki, śrubki, paski, rolki , kabelki itp) i wydrukowane 95% wszystkiego. To około 50 godzin wydruku !

W tym wątku będę na bieżąco informował o postępach.

Podstawowy minus jest taki, że montaż ma elementy ograniczające jego użyteczność do konkretnych szerokości geograficznych  ( mój 50 +/- 5 stopni) - ale myślę że wiem jak to obejść.

Na koniec - ten montażyk będzie do kupienia po kosztach czyli za 400 złotych. Po uruchomieniu i testach oczywiście.

Stay tuned :)

 

 

ard.JPG

druk.JPG

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

To bardzo śmieszna konstrukcja ale ma szanse działać. Montaż z GoTo za 400 zł....do czego to doszło. Sprzedaje potem po kosztach bo licencja Github nie pozwala na bezpłatne wykorzystanie komercyjne. W założeniach ma działać z komputerem ( może ze smartfonem?) z pełnym GoTo.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi się podoba ten efekt uboczny, kibicuję :)

Główny przyczynek do jakości prowadzenia ma ogromna średnica tego głównego koła, dzięki temu to ma szansę prowadzić precyzyjnie. Z drugiej strony jest to równoważone małą dokładnością powierzchni wynikającą z druku. Powinno być fajnie :) 

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel
23 minuty temu, Szymoff napisał:

Patrzę na datę a tu nie ma pierwszego kwietnia. Mam nadzieję że to nie jest prima aprilisowy falstart. Jeżeli nie to brzmi bardzo obiecująco i oczywiście jestem bardzo zainteresowany. 

Pamiętajcie, że to statyw który w podstawowej wersji musi stać na stole minimum 50x50 cm.Na razie testuję elektronikę i wszystko działa cacy. GoTo żyrandol :)Bardzo ciekawa jest procedura ustawiania na Polaris, ale wymaga aparatu z Live View i najlepiej z odchylanym ekranem. Ewentualnie czeka fotografującego gimnastyka :) Jako statyw można tu wykorzystać dowolny słupek albo trójnóg byle miał przykręcony kawałek sklejki albo płyty sztywnej PCV jakies 50x50 cm. W przyszłości można pomyśleć nad wykorzystaniem typowego statywu ale to będzie wymagało sporych przeróbek.

Po wszystkim zamieszczę fotkę nieudanych wydruków ( dzięki niedokładności Twórcy) . Jest tego już ponad kilogram :)

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

400 złotych to jedno. A czas? Domyślam się, że koszt części jest niewielki w porównaniu z kosztem czasu Wessela. Przy wykonywaniu tego typu sprzętu powinny być podane dwie ceny: w złotych i w godzinach. Przy założeniu, że produkcja ma nie być zarobkowa, to trzeba przepracować określoną liczbę godzin na rzecz Wessela lub też w sposób przezeń wskazany ;)

 

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Ja nie zamierzam łamać praw licencyjnych. Jakoś mnie inaczej nauczono. Produkcji nie uruchomię, natomiast każdy może sobie skorzystać z moich doświadczeń - nieodpłatnie. Ten egzemplarz sprzedam, bo nie jest mi potrzebny do AFoto, fotografuje innym sprzętem choć Canona mam :)

Jak ktoś będzie zainteresowany to podam koszt każdej zakupione śrubki :)

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Fabian na swojej stronie proponuje sprzedaż wszystkiego za 90 USD ale moim zdaniem to nierealna cena. Łozyska, śruby, Arduino i cała reszta to prawie 250 zł. Materiał też nie może być bylejaki. Ja drukuję z PET-G firmy Nebula - bardzo chwale sobie. A kilogram tego filamentu to 85 zł.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Dla mnie bomba.

Jak pisałem wcześniej, chętnie bym kupił. Mam możliwość postawienia na blacie, także póki co mogę go używać bez statywu.

Oczywiście zakładam, że później da się przystosować do statywu.

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Zmontowałem podstawę.

Ta okrągła dziura ma w zamyśle Twórcy służyć do montażu poziomicy 60 mm średnicy. Zastanawia mnie jednak sens jej instalacji , skoro cała podstawa musi się przechylać w granicach +/- 5 stopni ( jak sam pisze) w celu ustawienia na Polaris, bo kąt wymuszony przez konstrukcję jest stały.

Widzę dla niej nieco inne zastosowanie - to może być miejsce instalacji adaptera do statywu  - duralowy pierścień z gwintem 3/8 cala na przykład.

Swoją drogą trzy potężne śruby M 14 służące do regulacji kąta podstawy ( delikatnie zaznaczone na zdjęciu) są chyba lekko przewymiarowane :)

Wujo takimi śrubami koło w ciągniku przykręcał :)

 

podstawa.jpg

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Dziś od rana prace montażowe ruszyły z kopyta. Poniżej elementy mocujące główne łożysko osi RA - wydrukowane i zamontowane na podstawie. Łożysko typu 6801 więc całkiem solidne.

1461703170_MocowanieosiRA.thumb.jpg.bcb8b9edf52b46217d1c4542ce368eef.jpg

1022795011_Ragot.thumb.jpg.906647c98b47ef9deb1ab8d865e6a952.jpg

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

To jasne, ale w tej wersji zaproponowanej przez Twórcę poziomica uchylna nie jest. A jest okrągła. Może zamiast stosować ten bajer lepiej zastosować poziomicę liniową na osi wschód -zachód?

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Złożyłem główny element obrotowy RA. Zewnętrzna bieżnia tego koła tworzy miejsce dla paska zębatego. Pierwsze zdjęcie pokazuje kosz w kawałkach po wydruku.

2025870218_koszkaw.thumb.jpg.ee8fe9f0241a9e79aac2dc22e006dc02.jpg

kosz.thumb.jpg.4df021b2eb724aa9423833741e1daef4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Nie wiem, to jeszcze nie ten etap. Na razie działa na ustawieniach defoltowych. Z poziomu menu dostępna jest kalibracja prędkości gwiazdowej osi RA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 135 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.