Skocz do zawartości

Montaż "Wirus 2020"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana nazwy tematu nastąpiła pod złym wpływek kolegów z forum !!!!

A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.

Od razu podpowiem naśladowcom - pliki które Fabian ( twórca projektu) zamieścił wymagają sporo korekt dla wydrukowania czegoś sensownego. Podobnie oprogramowanie- trzeba wiedzieć co i jak i sporo pogrzebać.

Teoretycznie montaż pozwala na wykorzystanie DSLRa z pełnym guidingiem i GoTo z obiektywami do 300 mm :new_shocked:. Nie liczę na to. Sądzę że do 135 mm wystarczy.

Mam już kupione wszystkie graty ( Arduino, silniki, śrubki, paski, rolki , kabelki itp) i wydrukowane 95% wszystkiego. To około 50 godzin wydruku !

W tym wątku będę na bieżąco informował o postępach.

Podstawowy minus jest taki, że montaż ma elementy ograniczające jego użyteczność do konkretnych szerokości geograficznych  ( mój 50 +/- 5 stopni) - ale myślę że wiem jak to obejść.

Na koniec - ten montażyk będzie do kupienia po kosztach czyli za 400 złotych. Po uruchomieniu i testach oczywiście.

Stay tuned :)

 

 

ard.JPG

druk.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo śmieszna konstrukcja ale ma szanse działać. Montaż z GoTo za 400 zł....do czego to doszło. Sprzedaje potem po kosztach bo licencja Github nie pozwala na bezpłatne wykorzystanie komercyjne. W założeniach ma działać z komputerem ( może ze smartfonem?) z pełnym GoTo.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi się podoba ten efekt uboczny, kibicuję :)

Główny przyczynek do jakości prowadzenia ma ogromna średnica tego głównego koła, dzięki temu to ma szansę prowadzić precyzyjnie. Z drugiej strony jest to równoważone małą dokładnością powierzchni wynikającą z druku. Powinno być fajnie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Szymoff napisał:

Patrzę na datę a tu nie ma pierwszego kwietnia. Mam nadzieję że to nie jest prima aprilisowy falstart. Jeżeli nie to brzmi bardzo obiecująco i oczywiście jestem bardzo zainteresowany. 

Pamiętajcie, że to statyw który w podstawowej wersji musi stać na stole minimum 50x50 cm.Na razie testuję elektronikę i wszystko działa cacy. GoTo żyrandol :)Bardzo ciekawa jest procedura ustawiania na Polaris, ale wymaga aparatu z Live View i najlepiej z odchylanym ekranem. Ewentualnie czeka fotografującego gimnastyka :) Jako statyw można tu wykorzystać dowolny słupek albo trójnóg byle miał przykręcony kawałek sklejki albo płyty sztywnej PCV jakies 50x50 cm. W przyszłości można pomyśleć nad wykorzystaniem typowego statywu ale to będzie wymagało sporych przeróbek.

Po wszystkim zamieszczę fotkę nieudanych wydruków ( dzięki niedokładności Twórcy) . Jest tego już ponad kilogram :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400 złotych to jedno. A czas? Domyślam się, że koszt części jest niewielki w porównaniu z kosztem czasu Wessela. Przy wykonywaniu tego typu sprzętu powinny być podane dwie ceny: w złotych i w godzinach. Przy założeniu, że produkcja ma nie być zarobkowa, to trzeba przepracować określoną liczbę godzin na rzecz Wessela lub też w sposób przezeń wskazany ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zamierzam łamać praw licencyjnych. Jakoś mnie inaczej nauczono. Produkcji nie uruchomię, natomiast każdy może sobie skorzystać z moich doświadczeń - nieodpłatnie. Ten egzemplarz sprzedam, bo nie jest mi potrzebny do AFoto, fotografuje innym sprzętem choć Canona mam :)

Jak ktoś będzie zainteresowany to podam koszt każdej zakupione śrubki :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabian na swojej stronie proponuje sprzedaż wszystkiego za 90 USD ale moim zdaniem to nierealna cena. Łozyska, śruby, Arduino i cała reszta to prawie 250 zł. Materiał też nie może być bylejaki. Ja drukuję z PET-G firmy Nebula - bardzo chwale sobie. A kilogram tego filamentu to 85 zł.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem podstawę.

Ta okrągła dziura ma w zamyśle Twórcy służyć do montażu poziomicy 60 mm średnicy. Zastanawia mnie jednak sens jej instalacji , skoro cała podstawa musi się przechylać w granicach +/- 5 stopni ( jak sam pisze) w celu ustawienia na Polaris, bo kąt wymuszony przez konstrukcję jest stały.

Widzę dla niej nieco inne zastosowanie - to może być miejsce instalacji adaptera do statywu  - duralowy pierścień z gwintem 3/8 cala na przykład.

Swoją drogą trzy potężne śruby M 14 służące do regulacji kąta podstawy ( delikatnie zaznaczone na zdjęciu) są chyba lekko przewymiarowane :)

Wujo takimi śrubami koło w ciągniku przykręcał :)

 

podstawa.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś od rana prace montażowe ruszyły z kopyta. Poniżej elementy mocujące główne łożysko osi RA - wydrukowane i zamontowane na podstawie. Łożysko typu 6801 więc całkiem solidne.

1461703170_MocowanieosiRA.thumb.jpg.bcb8b9edf52b46217d1c4542ce368eef.jpg

1022795011_Ragot.thumb.jpg.906647c98b47ef9deb1ab8d865e6a952.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jasne, ale w tej wersji zaproponowanej przez Twórcę poziomica uchylna nie jest. A jest okrągła. Może zamiast stosować ten bajer lepiej zastosować poziomicę liniową na osi wschód -zachód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożyłem główny element obrotowy RA. Zewnętrzna bieżnia tego koła tworzy miejsce dla paska zębatego. Pierwsze zdjęcie pokazuje kosz w kawałkach po wydruku.

2025870218_koszkaw.thumb.jpg.ee8fe9f0241a9e79aac2dc22e006dc02.jpg

kosz.thumb.jpg.4df021b2eb724aa9423833741e1daef4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.