Skocz do zawartości

Montaż "Wirus 2020"


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, wessel napisał:

PS. Teraz zobaczyłem - przekroczyłem 20.000 postów ! To że ja tyle głupot piszę no to taki paskudny charakter mam, ale że Wy jeszcze to wytrzymujecie :)

Macieju, postów to Ty masz "zaledwie" 13.500. To Twoja "reputacja" (czyli ilość lajków) przerkoczyła 20.000. :happy:

A to znaczy, że każda Twoja wypowiedź (lub zdjęcie) okazało się wartościowe dla 1,5 użytkownika forum; czyli to co piszesz jest ogólnie aprobowane a nawet doceniane. ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrum dowodzenia - kompletny "pilot" do montażu oczywiście bez zasilacza. Zasilanie całości - 12V, 1A. Wewnątrz Arduino z wyświetlaczem, down konwerter 12V>5V 3A i moduł Bluetooth. Skrajny prawy przycisk ma nieco inny kształt - jest płaski- bo to RESET.

Z prawej strony wychodzą kable do montażu- jeden już w koszulce, drugi jeszcze bez.

Wymiary 150x60x50 mm.

Sorry za jakość zdjęć, Iphone najwyraźniej nie lubi ciemności.

Do celów pokazowych wyłączyłem wyświetlacz, bo głupiała przysłona w aparacie.

IMG_0897.thumb.JPG.f5647cdafd4a75c68b7952e3a7362052.JPG

IMG_0896.thumb.JPG.6027a432967aaca6ce61f7c60e0fcd64.JPG

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem. 52 godziny drukowania ( netto- nie liczę powtórek), 30 godzin pracy, 340 zł kosztów materiałowych. Montaż ma szereg poprawek i usprawnień w stosunku do oryginalnego projektu Fabiana. Na pierwszy rzut oka widać obudowy do sterowników i silników, ale jest sporo korekt w wymiarach. Bez podstawowejznajomości projektowania 3D raczej ciężko byłoby go wykonać.

Teraz testy.

Final.thumb.jpg.d8c8e73f0bfe0dc075515e041dd80819.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie gratki Maćku za kreatywność i wytrwałość w realizacji!

:like:

 

Ale teraz musisz tym coś sfocić - nawet nie próbuj się z tego wymigać. Czekamy.

:)

 

ps

Patrząc na Twoje dzieło mam skojarzenie -przypomina mi to 200" teleskop Hale'a na Mt. Palomar w miniaturce. Taki typ montażu "w podkowę"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Czy w teorii, ze względu na wielkość kół, można się spodziewać wyraźnie lepszej precyzji niż w urządzeniach typu SW StarAdventurer?

A cholera go wie. Przecież to nie może działać :) a tak na serio to silnik krokowy sterowany kwarcem... hm... gdyby nie ta przekładnia zabudowana do silnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał:

Czy w teorii, ze względu na wielkość kół, można się spodziewać wyraźnie lepszej precyzji niż w urządzeniach typu SW StarAdventurer?

Technicznie na to patrząc to gorszej, bo jakość prowadzenia zależy od jakości powierzchni tocznej.

 

- Ja mam pierścień 20cm i mam super dokładność obrotową B)

- Ja mam pierścień 50 cm i mam super super dokładność obrotową B)B)

- A ja mam dwie osie 5mm i mam super hiper dokładność obrotową ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, HAMAL napisał:

Technicznie na to patrząc to gorszej, bo jakość prowadzenia zależy od jakości powierzchni tocznej.

Ale tu nie ma powierzchni tocznej tylko napędza pasek więc błędy powierzchni napędowej koła się wyrównują/uśredniają na całej długości styku koła z paskiem. Obstawiam, że będzie bardzo dobrze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to wszystko jeździ po IDEALNEJ powierzchni łozysk. Na razie przeszedłem etap software'owej kalibracji montażu. Tak, tak - znajomość postaw programowania Arduino tez jest wymagana. Typowy projekt interdyscyplinarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie będzie działąc bo co ma nie działać :D

 

a tak na marginesie próbowałem kiedyś konstrukcji opartej o podobną zasadę znaczy łożyska podpierające duże koło napędzane taśmą i wiecie gdzie czaiło sie najwięcej problemów? W tym trzecim punkcie podparcia a dokłądniej w zachowniu prostopadłości osi obrotu tegoż względem płaszyzny koła, czyli sztywności tego elementu który tu raelizuje kosz i po częsci podstawa, ale u mnie rozkład mas był karkołomny dośc. Przekładni silnika bym się nie obawiał, trochę "stłumi" drgania silnika krokowego. Ciekaw jestem czy te silniki nie będą sie grzać szczegónie ten który w czasie sesji będzie głównie stał "pod napięciem" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wiatr napisał:

Ciekaw jestem czy te silniki nie będą sie grzać szczegónie ten który w czasie sesji będzie głównie stał "pod napięciem" :)

te silniczki pobierają mniej niż 1W mocy więc na osiągnięcie wysokich temperatur nie ma szans

sam zasilam taki silniczek wyższym napięciem bo około 8V i nawet nie robi się ciepły

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odpowiadając na pytania kolegów na PW - montaż jest gotowy i czeka na testy pod niebem. A ja czekam na trochę ciepła, bo nie chce mi się uruchamiać i regulować takiego maleństwa zgrabiałymi paluchami  :)

W międzyczasie wyprodukowałem maseczkę Bahtinowa do ustawiania ostrości mojego DSLRa

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wessel

Dziś zainstalowałem driver ASCOM który Fabian aktualizował i montażyk zaczął pięknie  współpracować z Maxiem. Robi GoTo, parkuje, włącza i wyłącza tracking. Oczywiście kursor widać jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku mam nadzieję że nie będziesz miał mi za złe ale dzięki uprzejmości kolegi i jego małej namowie, wydrukowaliśmy Open astrotracka już parę tygodni temu i  po pierwszych testach uważamy że zachowuje się wyśmienicie. Znajomy ma jeszcze wersję ze starszą wersją koła RA, ja już mam nowszą. Muszę jeszcze pobawić się w dostrojenie osi RA bo miałem troszkę pojechane gwiazdki ale ogólnie jest bardzo przyzwoicie. Zrobiłem chyba 52 klatki po 120 sekund i dopuściłem do dalszej obróbki około 40 sztuk. Bez Darków, flatów, biasów. Nikon D5600 z kitowcem 18-105 ustawionym na 28mm. ISO800. Lekki crop z lewej strony. Od wczoraj zmieniłem UNO na Megę i zrobiłem samo naciągacz do paska od osi RA bo śruby bardzo kaleczą pasek i luzują się.

Czekam na pogodę żeby to znów przetestować z najnowszym softem z gita. Do Ascoma jeszcze nie podpinałem. Korzystałem z wbudowanej „bazy” obiektów. Ciekaw jestem Twoich wrażeń z korzystania. Ja chcę przetestować jeszcze dłuższe czasy następnym razem. integration_DBE.thumb.jpg.6a5bbee0e6ecfc1a8be97d1b302e9642.jpg

99C8E4E4-C1F3-4A2F-9BE8-AD1C8281E2D5.thumb.jpeg.b4d93622f8b014743d9b9428d2d6c060.jpeg

Edytowane przez coy_coyote
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.