Skocz do zawartości

Arp 148 - Obiekt Mayalla


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Super foto! , to się nazywa deep sky :) . Dobrze rozumiem, że jasność Arpa 148 to 15.5mag? Jeśli tak, to jest cień szansy na dostrzeżenie go w wizualu.

U mnie pod niebem podmiejskim (NELM 6-6,5 mag w zenicie) jej nie widać (w 14''). Tą cygarowatą część (dość jasną i skondensowaną) może by się udało wyłuskać pod bieszczadzkim niebem w jakiś 20''

 

5 minut temu, kubaman napisał:

ale jednak na Księżycu widać więcej szczegółów, fajnie było by popatrzeć na takie galaktyczki z takim detalem

To już tylko Hubble , albo optyka adaptatywna. 

Czasy  ekspozycji 0,01s  vs  17s  (Księżyc vs ta galaktyka).

No nijak się nie uda więcej detalu wysupłać :) 

Na Księżycu mamy czysty rasowy lucky imaging a na takich galaktykach tylko astrofoto krótkoczasowe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znałem. DZIĘKUJĘ. 

Dzięki również za porownanie to daje do myślenia jak głęboko sięgasz w detal! 

 

BTW... Będę pamiętał przy foto moim setupem tego rejonu, o tym jednym niebieskim pixel - że tam sie kryje niesamowita historia zderzeń galaktyk. 

 

 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lukasz83 napisał:
10 godzin temu, MichalKaczan napisał:

Super foto! , to się nazywa deep sky :) . Dobrze rozumiem, że jasność Arpa 148 to 15.5mag? Jeśli tak, to jest cień szansy na dostrzeżenie go w wizualu.

U mnie pod niebem podmiejskim (NELM 6-6,5 mag w zenicie) jej nie widać (w 14''). Tą cygarowatą część (dość jasną i skondensowaną) może by się udało wyłuskać pod bieszczadzkim niebem w jakiś 20''

Hm, może byłaby szansa dojrzenia tej drobnicy nawet w 16-calowym Newtonie pod bardzo ciemnym niebem. Na razie nie miałem problemu z wypatrzeniem całego kwintetu Stephana gdzie jedna z galaktyk ma 14mag, a Arp 148 ma 15.6mag... 

Zdjęcie bardzo ciekawe i super porównanie z Tycho :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mack_mnk napisał:

Hm, może byłaby szansa dojrzenia tej drobnicy nawet w 16-calowym Newtonie pod bardzo ciemnym niebem. Na razie nie miałem problemu z wypatrzeniem całego kwintetu Stephana gdzie jedna z galaktyk ma 14mag, a Arp 148 ma 15.6mag... 

Zdjęcie bardzo ciekawe i super porównanie z Tycho :)

Też mam taką cichą nadzieję, że powinno się udać w 16" na górskiej miejscówce. Cóż, jak nie sprobuję to się nie dowiem. Tutaj donoszą, że w 16" jest to możliwe:

deepsky forum

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super wyszło :) Twoja technika koloru to nie moja bajka, ale mono to najlepsze amatorskie wykonanie obiektu xlaugh.png

 

 

Przyznaj, do tej pory z pogodnych nocy miałeś 20% użytku, teraz przeszedłeś na jeszcze większą skalę, masz 20% z tych 20%, ale i tak warto :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2020 o 16:27, kubaman napisał:

ale jednak na Księżycu widać więcej szczegółów, fajnie było by popatrzeć na takie galaktyczki z takim detalem

Nie da rady, tak jak pisał Łukasz, wystarczy prosty eksperyment, spróbujcie zrobić na mniejszym gainie Księżyc z detalem na czasach 0,1s zobaczycie co się stanie, a takie DS to czasy kilku sek, więc tym bardziej nic  z tego nie wyjdzie.

 

Łukasz dał dobre porównanie tej galaktyki z M51 aby uświadomić widzom jaką tyci przystawką jest ona przy Messierze, aby obserwator poczuł z czym ma do czynienia i że gdy ogląda zdjęcia messierów nie oczekuje od tych drobinek dookoła, planetarnego detalu, bo wie, że to nie możliwe, przy czym Łukasz z tej drobinki uczynił obiekt główny i wydobył z niej co się dało amatorski sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości

czy przy odpowiednio dużym lustrze, czułej kamerze i bardzo dużym gainie nie dało by się zrobić np miliona naświetleń w podobnych czasach i coś wyłuskać? Oczywiście wiem, ze trzeba mieć sygnał powyżej szumu, ale może to jest wykonalne, choćby teleskopem o bardzo dużej średnicy pod dobrym niebem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jednak da się w 16" dostrzec delikwenta :) Ta podłużna galaktyka jest zaskakująco jasna jak na 15.5mag. Warunki miałem średnie, jeśli chodzi o zasięg, natomiast seeing był bardzo dobry. W użyciu powiększenia 230,300,370,420x. Galaktyka była widoczna jako podłużna smuga światła, czasami odnosiłem wrażenie, że pociemnienie rozdziela ją na dwie części. Samego dysku jednak nie byłem w stanie potwierdzić. Żałowałem, że nie wziąłem platformy paralaktycznej. Dziś spróbuję pod lepszym niebem, bo wybieram się na 700m npm, także zapoluję na dysk.

 

Ps dzięki Łukasz za inspirację!

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.