Skocz do zawartości

Mgławica planetarna Jacoby 1 w Wolarzu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Chwilę coś tu mi nie gra.

 

Zdjęcie Wessela: 30 godzin bin2 filtrem OIII,

FS 128, ATIK ONE 6.0 ,OIII 8.5 nm Baader Planetarium.

P8_o7zdrOo6W_16536x16536_9ogn6cSV.thumb.jpg.5154b8d053f9a6fdcc9e8af2d0179821.jpg

 

 

Zdjęcie z tej strony:

https://www.imagingdeepspace.com/jacoby-1-nebula-bootes.html

 

APM TMB LZOS 152 , QSI6120 CCD, Astrodon 3nm OIII: 85x1800 bin3, czyli 42,5 godziny,

jacoby1_orig.jpg.b6acd8863152e831785c7856106a21df.jpg

 

 

 

Edytowane przez arctur34wp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie 152mm refraktorem jest najlepsze jakie widziałem w sieci. Oczywiście dopóki wessel nie skończy swojego! :) .

P.S.

Tutaj znowu skojarzenie ze znanym filmem: "..to najlepsza z oper do tej pory napisanych.." ( usłyszał Salieri, wcześniej podłamany przez Mozarta)

Izolacja robi swoje, zdaje się... :) 

 

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Antek Staszewski napisał:

To jest lista znanych białych karłów z 1941 roku :)

 

Tutaj artykuł z listą gwiazd typu PG 1159 (jedną z nich jest PG 1520+525, czyli gwiazdka w środku tego kółeczka... )

Nie ma tego dużo, pewnie wszystkie już sprawdzone... Trzeba by najpierw znaleźć nową gwiazdę tego typu... :)

 

BTW:

Z tego co czytam gwiazdy typu PG1159 są formą przejściową pomiędzy gwiazdami AGB (typowo: czerwone olbrzymy) a białymi karłami.

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Behlur_Olderys napisał:

To jest lista znanych białych karłów z 1941 roku :)

 

Tutaj artykuł z listą gwiazd typu PG 1159 (jedną z nich jest PG 1520+525, czyli gwiazdka w środku tego kółeczka... )

Nie ma tego dużo, pewnie wszystkie już sprawdzone... Trzeba by najpierw znaleźć nową gwiazdę tego typu... :)

W sumie racja... Mój błąd, nie spojrzałem na datę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Widać ślad na tym co ja podlinkowałem. I tego ogonka też.

https://www.imagingdeepspace.com/jacoby-1-nebula-bootes.html

To chyba to samo. No cóż, tak wyszło, nic na to nie poradzę nie będę malował po swoim zdjęciu bo inne jest inne.

Absolutnie ciebie nie podejrzewam o domalowywanie czegokolwiek , raczej zastanawia mnie jego brak na tym wcześniej podlinkowanym :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Morth napisał:

Znalazł ktoś informację jaki wiek może mieć ta mgławica? A może jakieś szacowanko? :)

87000 lat (+75000 / -54000) więc raczej poza czasami historycznymi :)

 

(wg źródła: http://adsabs.harvard.edu/full/1995AJ....110.1285J)

 

BTW: wg tego artykułu to PG1520+525 jest drugą największą planetarką w Galaktyce :D Ciekawe, czy dużo się zmieniło od 1995?

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gryf188 napisał:

Absolutnie ciebie nie podejrzewam o domalowywanie czegokolwiek , raczej zastanawia mnie jego brak na tym wcześniej podlinkowanym :) 

Inna obróbka. Ja obrabiałem bardzo agresywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal, robię co mogę :) i jakieś takie po 50 godzin muszę robić - bo po pierwsze od lat staram się nie robić pocztówek typu M 31 w pięciu smakach. a po drugie i tak po ostatnich próbach zarzuciłem ostatecznie inne obiekty niż proste gwiazdki w LRGB. Pod moim warszawskim niebem to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę pomęczyłem ten materiał bo mnie Tayson zdenerwował, no ale w sumie miał rację.

Nieco mniej mgławicy ale jakaś taka mniej wycinająca się...2nDUxsMaK3KN_16536x16536_yFArtpS9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.