Skocz do zawartości

Forum Astromaniak - ogłoszenia, problemy, wnioski, zapytania


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, anatol napisał:

Ja również brałem udział w tych przepychankach, ale w końcu odpuściłem, naprawdę szkoda mi na to czasu. 

Tę całą sytuację i rolę w niej głównego admina można spuentować cytatem z Biblii :  Pycha kroczy przed upadkiem. 

NIe,,pycha" czyt. opinia, zjadła jednych i drugich. Tych co woleli obrazy z APO i tych co wychwalali obrazy z Planetarnego Newtona. 

Nie ma wygranych ani przegranych, każda konstrukcja ma swoje wady i zalety. Niestety ale niektórzy koledzy nie wytrzymali opinii tych co woleli obraz z bardzo dobrego APO130LZOS i CFF185 niż z Planetarnych Newtonów 150/1200, 200/1815. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to że wieloletni koledzy poróżnili się przez taki błachy powód.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz podkreślę, bo do Ciebie to kolego Witos jak widac nie dociera.

Nie chodzi o to, że planetarny Newton dał zdecydowanie lepsze obrazy od 130mm APO Daniela, tylko chodzi o to, że kasujecie posty i cenzurujecie wypowiedzi swoje i innych  i nie potraficie nawiązać merytorycznej dyskusji.....bo APO to APO i z definicji jest lepsze niż Netwon.

 

Np. Krzysiek publicznie wyśmiewał  się z przytoczonej przez Maćka opinii zagranicznego astronoma o Newtonach, po czym skasował swoje i Maćka wypowiedzi na ten temat. Za takie zachowanie powinień dostać bana na pół roku na astromaniaku i dożywotni  zakaz jego moderacji, ale to przecież jedyny i słuszny administrator astromaniaka.

 

Tak się zastanawiam, czemu jesteście tacy zawzięci i konsekwentni w tych działaniach (umniejszania jakości dawanych obrazów przez ATM Netowny Mateusza i Krzyśka), czyżby chodziło o to, że ten planetarny Newton zepsuje komuś rynek na drogie refraktory lub newtony, czy może to rzeczywiście jest to APO fanatyzm? Jeśli chodzi o to pierwsze to informuję, że już to się dokonało, bo powstanie kilka planetarnych Newtonów dla osób ze zlotu, które się przekonały o jakości obrazów dawanych przez te teleskopy. Sam Mateusz pewnie też chętnie udostępni plany i poradzi jak taki teleskop wykonać samemu. Ja sam mam czasem możliwość prowadzenia pokazów nieba dla osób spoza środowiska astro-amatorów i z pewnością skorzystam z tych okazji do zachwalania tańszych i lepszych rozwiązań ATM, tak żeby nowi koledzy i koleżanki mogli cieszyć oczy teleskopami za rozsądne pieniądze, a nie odkładali górki pieniędzy na tzw "PREMIUM APO", żeby poczuć się lepiej niż inni.

 

Na koniec dodam, iż uważam, że chińskie masowo produkowane teleskopy są na tyle dobre, że jak się trafią dobre warunki obserwacyjne to też potrafią cieszyć oczy na planetach. A to też było wyśmiewane w tych wątkach APO vs ATM Newton. 

 

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, mkowalik napisał:

Jeszcze raz podkreślę, bo do Ciebie to kolego Witos jak widac nie dociera.

Nie chodzi o to, że planetarny Newton dał zdecydowanie lepsze obrazy od 130mm APO Daniela, tylko chodzi o to, że kasujecie posty i cenzurujecie wypowiedzi swoje i innych  i nie potraficie nawiązać merytorycznej dyskusji.....bo APO to APO i z definicji jest lepsze niż Netwon.

 

Np. Krzysiek publicznie wyśmiewał  się z przytoczonej przez Maćka opinii zagranicznego astronoma o Newtonach, po czym skasował swoje i Maćka wypowiedzi na ten temat. Za takie zachowanie powinień dostać bana na pół roku na astromaniaku i dożywotni  zakaz jego moderacji, ale to przecież jedyny i słuszny administrator astromaniaka.

 

Tak się zastanawiam, czemu jesteście tacy zawzięci i konsekwentni w tych działaniach (umniejszania jakości dawanych obrazów przez ATM Netowny Mateusza i Krzyśka), czyżby chodziło o to, że ten planetarny Newton zepsuje komuś rynek na drogie refraktory lub newtony, czy może to rzeczywiście jest to APO fanatyzm? Jeśli chodzi o to pierwsze to informuję, że już to się dokonało, bo powstanie kilka planetarnych Newtonów dla osób ze zlotu, które się przekonały o jakości obrazów dawanych przez te teleskopy. Sam Mateusz pewnie też chętnie udostępni plany i poradzi jak taki teleskop wykonać samemu. Ja sam mam czasem możliwość prowadzenia pokazów nieba dla osób spoza środowiska astro-amatorów i z pewnością skorzystam z tych okazji do zachwalania tańszych i lepszych rozwiązań ATM, tak żeby nowi koledzy i koleżanki mogli cieszyć oczy teleskopami za rozsądne pieniądze, a nie odkładali górki pieniędzy na tzw "PREMIUM APO", żeby poczuć się lepiej niż inni.

 

Na koniec dodam, iż uważam, że chińskie masowo produkowane teleskopy są na tyle dobre, że jak się trafią dobre warunki obserwacyjne to też potrafią cieszyć oczy na planetach. A to też było wyśmiewane w tych wątkach APO vs ATM Newton. 

 

Dziękuję za wyjaśnienie, naprawdę mnie oświeciło.

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Witos napisał:

NIe,,pycha" czyt. opinia, zjadła jednych i drugich. Tych co woleli obrazy z APO i tych co wychwalali obrazy z Planetarnego Newtona. 

Nie ma wygranych ani przegranych, każda konstrukcja ma swoje wady i zalety. Niestety ale niektórzy koledzy nie wytrzymali opinii tych co woleli obraz z bardzo dobrego APO130LZOS i CFF185 niż z Planetarnych Newtonów 150/1200, 200/1815. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to że wieloletni koledzy poróżnili się przez taki błachy powód.

Bzdura. Sugerujesz winę po obu stronach a to nieprawda. 

Jestem na  Astromaniaku od paru lat ale takiej zajadłości jeszcze tam nie było. 

I jeszcze jedno - zawsze byłem (i jestem) zwolennikiem wolnego rynku i krytykowałem forumowe przejawy prób jego regulacji i zawsze stawałem murem za Krzysztofem_P, który jak powszechnie wiadomo handluje sprzętem do czego ma pełne prawo, bo teleskop to taki sam towar jak każdy inny. 

Ale ostatnio bardzo mocno mnie zastanawia czy Krzysztof nie wykorzystuje jednak forum w celach lobbingowych. 

Jak powiedział kiedyś klasyk z mównicy sejmowej czyli Janusz Korwin-Mikke "jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze". 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy na ukonczenie tego smutnego taśemca dodać że kol. mkowalik został zablokowany przez administracje AM, a Ja z kolegą Krzyśkiem (Bolid25) zabraliśmy swoje "manele" i piszemy tylko na lokalnym forum w spokojnej i koleżenskiej atmosferze.

 

 

Edytowane przez Mateusz F
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mateusz F napisał:

Należy na ukonczenie tego smutnego taśemca dodać że kol. mkowalik został zablokowany przez administracje AM, a Ja z kolegą Krzyśkiem (Bolid25) zabraliśmy swoje "manele" i piszemy tylko na lokalnym forum w spokojnej j koleżenskiej atmosferze.

 

 

Trochę to dziwne że tylko biedny bogu ducha winny mkowalik dostał bana. Ciekawe czym sobie zasłużył.

 

Edytowane przez Witos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie napisał nic więcej niż powyżej , dodatkowo Ja moimi wypowiedziami też nikomu krzywdy nie zrobiłem a mimo to spotkałem się z wyśmiewnymi komentażami i zrobieniem chlewu w moim wątku gdzie opisywalem zwyczajowo budowę teleskopu w czym kolega też miał swój udział.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mateusz F napisał:

No nie napisał nic więcej niż powyżej , dodatkowo Ja moimi wypowiedziami też nikomu krzywdy nie zrobiłem a mimo to spotkałem się z wyśmiewnymi komentażami i zrobieniem chlewu w moim wątku gdzie opisywalem zwyczajowo budowę teleskopu w czym kolega też miał swój udział.

Matusz, szczerze to nie przypominam sobie żeby ktokolwiek wyśmiewał się na temat Twoich wpisów a tym bardziej budowy czy widoków jakie dawał Twój Newton. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, anatol napisał:

Z tego co pamiętam to kolega mkowalik jako pierwszy ujawnił, że niektóre osoby w trakcie obserwacji na słynnym zlocie były po paru butelkach żółtego płynu co samo w sobie nie jest złe, ale jak wiadomo ma wpływ na zmysł wzroku i odbiór rzeczywistości. 

Jak dobrze pamiętam, ale byłem tylko 3 dni na zlocie, to albo był obserwacje albo sączenie 

 

11 minut temu, Mateusz F napisał:

Kolega wykropkował swoje posty co zburzyło calkowicie chronologie dyskusji zmieniaja ją w nieczytelny chlew.

Jeśli w ten sposób się przyczyniłem do zrobienia chlewu to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru.

 

Oto kilka moich już usuniętych/wykropkowanych wpisów zaciekle cytował mkowalik i na bierząco ,,prostował " 

 

witos napisał(a):
Jest wiele opinii na Forum Cloudy Night że przez obiektyw 200mm widać podobnie DSy jak przez duże lustra 16" :shock: Posiadam oprócz dużego lustra 14"



Przekłamujesz i naciągasz fakty, bo te 14 cali to pewnie teleskopy z dużą światłosiłą do obserwacji DSów a nie planet.
 

witos napisał(a):
Marsa nigdy nie zobaczę w takim stylu jak przez porządne APO, bo jest to optycznie niemożliwe



Zgadzam się, przez małe APO zobaczysz Marsa jako kolorową kulkę bez większych detali, a te mniejsze dodasz sobie oczami wyobraźni. Duża srednica lustra daje rozdzielczość i tego nie przeskoczysz. Newton o malej światłosile zapewni bdb kontrast i w efekcie obraz z niego będzie lepszy od mniejszego APO.
 

witos napisał(a):
doskonałe optycznie Edki 80/100/120 nie dorównują Premium APO.



Nie wiem dlaczego znowu tak to słowo "Premium" akcentujesz. Czy droższy oznacza zawsze lepszy? Chyba nie.
 

witos napisał(a):
Wiem bo nie raz porównywałem np. złotego ED80 z FC76DCU, gdzie TAK na Marsie kontrastem miażdżył Edka a gdzie tu dopiero porównanie do lustra. Większe lustro wygra rozdzielczością i tyle w temacie jak dla mnie.



Za kontrast nie jest odpowiedzialna tylko optyka, a również rura w której ta optyka siedzi, więc znowu trochę naciągasz fakty i porównujesz jabłka do gruszek. Być może te droższe refraktory były lepiej wyczernione w środku od budżetowego jak by nie patrzeć refraktora ED.

Edytowane przez Witos
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, anatol said:

Z tego co pamiętam to kolega mkowalik jako pierwszy ujawnił, że niektóre osoby w trakcie obserwacji na słynnym zlocie były po paru butelkach żółtego płynu co samo w sobie nie jest złe, ale jak wiadomo ma wpływ na zmysł wzroku i odbiór rzeczywistości. 

Znowu przekręcasz i naciągasz fakty. Pisałem o Krzyśku tylko to, że był niedysponowany.  Nigdzie nie pisałem, że  było to przez picie ponad miarę alkholu podczas zlotu.  Daniel również mu wypominał niedyspozycyjność jako organizatorowi imprezy, ale słowo alkohol również z tego co pamiętam nie padło. 

 

Natomiast systematycznie wypominałem Krzyśkowi niemerytoryczne i lekceważące odpowiedzi na moje i innych wypowiedzi w aktywnych tematach, brak obiektywności, kasowanie i cenzurę wypowiedzi, obiecanki cacanki i przechwały o jego maku i każdym innym teleskopie, który posiadał, fatalne zachowanie jako administratora/moderatora forum, zmienianie powodów usunięcia wypowiedzi, celowe umniejszanie i rozmydlanie osiągnieć kolegów, którzy zaprezentowali na zlocie swoje świetne planetarne Newtony ATM, a których przecież osobiście zna i "szanuje".

 

Też kończę tą dyskusję. Swoje żale wylałem. Każdy może ocenić sam jak sytuacja wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Myślę że wina zaistniałej sytuacji jest po każdej stronie po trosze.

Nieszczęsnym trafem zaczęło się tak dziać od waszych przepychanek sprzętowych w temacie Zlotu Kudłacze , kiedy byłem jeszcze na Zlocie.Już były wtedy pierwsze sygnały od uczestników jak i od ludzi spoza Zlotu.

Potem nastąpiło moje usunięcie postów i następnie zamiast wszyscy , którzy znamy się od lat jakoś starać się załagodzić wspólny konflikt , to zaczęliśmy sobie bez tak naprawdę żadnych ważnych powodów skakać do gardeł.Teraz widzę ciągniecie temat , ale już na innym Forum , stało się to myślę żałosne.Zamiast wrócić do porządku dnia codziennego , to ciągniecie nadal temat podsycając się wzajemnie.Opamiętajcie się wszyscy , do czego to ma doprowadzić???Do kłótni i zawiści pomiędzy kolegami od lat z jednego Forum???W imię czego??? Ponadto jakieś nowe teorie snujecie , to już jest wariactwo: rynek , lobbingi , pieniądze.To już jest normalna dziecinada.Czy wy może ucierpieliście coś na sytuacji w kraju związanej z obostrzeniami i Pandemią , pozamykani wcześniej w domu.To już przechodzi ludzkie pojęcie.Zamiast mądrze i szybko gasić ogień , to podsycacie go wzajemnie.Opanujcie się , dość tego.Nie macie ważniejszych spraw w życiu niż Newtony i APO??? Wracajcie zająć się życiem i ważnymi jego sprawami a nie żyć tematem , który już dawno powinien zostać wspomnieniem.

Pozdrawiam Krzysztof.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mateusz F napisał:

Należy na ukonczenie tego smutnego taśemca dodać że kol. mkowalik został zablokowany przez administracje AM, a Ja z kolegą Krzyśkiem (Bolid25) zabraliśmy swoje "manele" i piszemy tylko na lokalnym forum w spokojnej i koleżenskiej atmosferze.

 

 

Nie przejmujcie się.... Mnie też zbanowali po dziesięciu latach....  I wielu, wielu innych jak np. Waldix .... I bardzo dobrze. Niech sobie ta banda lajkoników sama zostanie na AM. Niech wywalą wszystkich a pozostaną jedynie Krzysztof_P z Wosiem... Niech sobie handlują między sobą, sprzedają i odkupują......... A apogeum niech ucieleśni się w akcie, w którym jeden zbanuje drugiego i tym samym AM odejdzie tak jak odszedł jego twórca..... Bo forum w tej formie to obraza również i dla śp. P. Janusza..

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odnośnie tematu "AM problemy, wnioski, zapytania" - szkoda, że do dziś nikt nie zadbał o migrację forum na nowy silnik. Na wersji mobilnej prawa połowa ekranu to tło, treść postów zajmuje 25% ekranu i pozostałe 25% to znowu pusta kolumna pod zdjęciem/avatarem człowieka. Poziomo daje radę, ale to obejście problemu a nie rozwiązanie. Ze starych tematów na AM jest co czytać i jest tam na tacy podane mnóstwo przydatnych rozwiązań, tylko forma, w jakiej się to prezentuje użytkownikowi przestała być standardem dawno temu.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, count.neverest napisał:

Tak odnośnie tematu "AM problemy, wnioski, zapytania" - szkoda, że do dziś nikt nie zadbał o migrację forum na nowy silnik. Na wersji mobilnej prawa połowa ekranu to tło, treść postów zajmuje 25% ekranu i pozostałe 25% to znowu pusta kolumna pod zdjęciem/avatarem człowieka. Poziomo daje radę, ale to obejście problemu a nie rozwiązanie. Ze starych tematów na AM jest co czytać i jest tam na tacy podane mnóstwo przydatnych rozwiązań, tylko forma, w jakiej się to prezentuje użytkownikowi przestała być standardem dawno temu.

 

Niestety, funkcjonalnie Astromaniak to mauzoleum Janusza Płeszki, jak było za jego czasów, tak już zawsze będzie, amen. Też już dla mnie jest dziwactwem każdorazowe wspominanie o Januszu z tytulaturą "świętej pamięci". 

Astromaniak jest jak zombi, półżywy, animowany tylko przez Giełdę.

 

Astromaniak wraz ze swoimi problemami jest interesującym urozmaiceniem polskiej sceny forumowej o tematyce astronomicznej ;) 

Edytowane przez dobrychemik
By nie podpadać Moderatorowi ;)
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba lepiej by było go zamknąć ... po co wylewać bagno i pisać o swoim bólu doopy że ktoś tak komuś coś zrobił na innym forum ....   tak na prawdę sam tytuł tego tematu prosi się o to co tu się dzieje :) bo co kogo obchodzi co się dzieje na AM ...  tam jest osobny "kraj" z "własną praworządnością" :D 

 

Osobiście wyrażam zgodę na usunięcie 2 moich postów poniżej :D coś się stało jak kliknąłem był zawias a za chwile 3 moje identyczne posty :/ sorki

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cwic, @dobrychemik
Panowie, proszę, myślę, że niepotrzebne są tutaj takie fatalistyczne tony. Mamy astropolis i skupmy się na nim, bez osądzania czy oglądania się na innych. Każde forum może przeżywać lepsze i gorsze dni.

 

Jedno mnie chyba tylko smuci najbardziej:  to, że kością niezgody są subiektywne oceny ("wydaje się ładne/ostre") w losowych okolicznościach (ktoś obserwuje z doskoku, ktoś zjadł na planetach zęby przez 20 lat) w niekontrolowanych warunkach zewnętrznych (seeing, wilgotność, wysokość nad horyzontem, różne montaże etc...). 

 

Takie dyskusje o tym, czy zupa będzie smaczniejsza jak się ją zamiesza większą łyżką. Wiadomo, na astropolis też są rozmowy tego typu, zwłaszcza w pochmurne dni, ale chyba sytuacja na AM wymknęła się spod kontroli.

 

Jak mówiłem - to smutne, że jeśli się już kłócimy (mówię o ludziach generalnie) to o rzeczy, które każdy widzi inaczej. Zamiast przyznać, że każdy ma prawo do swojego spojrzenia (dosłownie :D ) to z jakiegoś powodu czasami ktoś próbuje na siłę wykazać rację czy też jej brak. Jakby świat był za mały na dwoje ludzi widzących w dwóch teleskopach dwie różne rzeczy. Taka ludzka natura...

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@komprez wątek nieraz okazywał się przydatny, np w przypadku problemów technicznych na AM i sama administracja Astromaniaka mogła wyjaśnić i uspokoić zainteresowanych. 

 

Co jakiś czas pojawia się nowy wątek dotyczący sąsiedztwa, czasem bardziej konstrowersyjny, czasem mniej i wolałbym to trzymać w jednym miejscu, stąd taki "uniwersalny" z kwestiami różnego rodzaju ;) Jeśli go zamknę, za jakiś czas pojawi się nowy (kilka dni temu się pojawił, mimo że ten był dostępny). 

 

Mam nadzieję (może naiwną), że kilka głębokich wdechów i można będzie zakończyć dyskusję bez przymusu, albo poprowadzić ją w nieco lepszy sposób ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.