Skocz do zawartości
  • 0

Droga mleczna a Light pollution


Bezel

Pytanie

Siemandero

Na Light pollution map możemy sprawdzić ile SQM mamy na naszej miejscówce, przydatna funkcja ale czy istnieje jakaś granica po której DM nie zobaczymy? Ja na swoim podwórku mam 20.72 mag i wstęgi naszej galaktyki nie widać, na wsi gdzie mam 21.21 mag również nie widać. Więc pytanie brzmi od jakich wartości można ją zaobserwować gołym okiem?

Edytowane przez Bezel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
14 minut temu, Bezel napisał:

Siemandero

Na Light pollution map możemy sprawdzić ile SQM mamy na naszej miejscówce, przydatna funkcja ale czy istnieje jakaś granica po której DM nie zobaczymy? Ja na swoim podwórku mam 20.72 mag i wstęgi naszej galaktyki nie widać, na wsi gdzie mam 21.21 mag również nie widać. Więc pytanie brzmi od jakich wartości można ją zaobserwować gołym okiem?

Ja byłem w stanie zauważyć przy 20.91 mag...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

20.10 mag./arc sec2

Jednak u mnie wynik jest taki ze względu na dominującą łunę na południu spowodowaną szklarniami odległymi o 10km. Reszta kierunków jest czysta, tzn. 80-100km do najbliższych duży miast. 30km do niedużego miasta na północy.

 

Widoczność Drogi Mlecznej u mnie ? 

Pięknie, wyraźnie widoczna w zenicie. "Dziura" w Łabędziu wyraźnie zarysowana.

Na południu czyli okolice łuny:

Wielką Chmurę w Tarczy można czasem pomylić z normalną chmurą. DM widać do 7-10 stopni nad horyzontem (a po za łuną mam jeszcze lampy sąsiada).

M13 widać bez problemu prawie zawsze kątem oka, nawet gdy jest dość nisko. Czasem widać na wprost.

Edytowane przez astrokarol
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
39 minut temu, Bezel napisał:

Siemandero

Na Light pollution map możemy sprawdzić ile SQM mamy na naszej miejscówce, przydatna funkcja ale czy istnieje jakaś granica po której DM nie zobaczymy? Ja na swoim podwórku mam 20.72 mag i wstęgi naszej galaktyki nie widać, na wsi gdzie mam 21.21 mag również nie widać. Więc pytanie brzmi od jakich wartości można ją zaobserwować gołym okiem?

SQM to jest nazwa urządzenia. To, co tam sprawdzasz to jest teoretyczna jasność tła nieba w zenicie wyliczona z pewnego modelu. W praktyce jasność ta zmienia się w danej miejscówce w bardzo dużym zakresie (np. u mnie pod domem w bezchmurne, bezksiężycowe noce mierzę SQMem od 20.4 mag/"2 do 21.4 mag/"2, podczas gdy wartość odczytana z mapy to 21.29 mag/"2). No i jeszcze ważna sprawa - to wszystko to są wartości dla nocy astronomicznej, czyli czasu, kiedy Słońce znajduje się co najmniej 18 stopni pod horyzontem. Dziś na południowych krańcach Polski będzie to między 23 a 2, a na północ od Łodzi nocy astronomicznej nie będzie w ogóle.

 

Droga Mleczna jest rozległą strukturą, której różne części mają różną jasność powierzchniową, dodatkowo jej położenie na niebie się zmienia. Aby więc mieć największe szanse, aby ją zobaczyć, trzeba patrzeć w odpowiednim czasie - wtedy, kiedy jej jasne części wznoszą się wysoko nad horyzontem. Obecnie najlepszy czas na jej obserwacje to godziny po północy. I szukając miejsca na obserwacje koniecznie szukaj takiego żeby na południu nie było żadnego dużego miasta (nawet w dość sporej odległości). I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - żeby w pełni docenić widoczność Drogi Mlecznej, po spojrzeniu na jakiekolwiek źródło sztucznego światła (lampa, telefon, światła samochodu itp.) odczekaj przynajmniej kilka, albo nawet kilkanaście minut, żeby Twój wzrok zaadaptował się do ciemności.

 

W noce o idealnej przejrzystości zdarzało mi się zobaczyć fragment Drogi Mlecznej w Łabędziu z miejsca, gdzie na mapa LP pokazuje 18.7 mag/"2 (miernik pokazywał wtedy ~19.0 mag/"2), ale to była obserwacja ekstremalna.

 

W dobre noce z miejsca, które wg mapy ma 19.6 mag/"2 Droga Mleczna w okolicy zenitu jest już dość oczywista, choć słaba i bez wyraźnej struktury. 

 

Z miejsca, gdzie mapa pokazuje 20.4 mag/"2 Drogę Mleczną widzę dość dobrze każdej przejrzystej nocy, kiedy wznosi się ona dość wysoko. W najlepsze noce po północy całkiem dobrze widoczna są w niej struktury, ale głównie dzięki temu, że w kierunku południowym, w którym wtedy znajduje się Droga Mleczna nie ma żadnej łuny. W innej podobnie ciemnej miejscówce, ale takiej że łuna jest po południowej stronie Drogę Mleczną widać znacznie, znacznie gorzej.

 

Spod domu (wg mapy 21.3 mag/"2) Droga Mleczna jest widoczna wspaniale. Aktualnie kiedy obudzę się po północy i wyjrzę w kierunku południowym, wygląda jak kłębiące się nad horyzontem chmury. Ale tu znów mam to szczęście, że największą łunę mam po północnej stronie nieba.

 

W miejscu gdzie wg mapy jest 21.8 mag/"2 Droga Mleczna jest fantastyczna - zdarza się, że przebija się ona przez cienkie chmury, które gaszą dużą część gwiazd.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki panowie za rady, skoro dopatrucjcie się DM przy podobnych wartościach to ja robię coś źle. Będę próbował ją wyłapać przy następnym razie gdy będę na wsi, a dziś spróbuję z miasta po północy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moje pomiary na tarasie wahają się od 20.2 do 20.6. w bezchmurne i bezpyłowe noce blisko nowiu. Bez problemu wtedy dostrzegam Drogę Mleczna. Trzeba brać pod uwagę że mieszkam co prawda dość wysoko bo około 878m n.p.m. ale za to w dość głębokiej kotlinie. Dużo zależny też od wilgotności.

W czasie wyższej nawet pod najciemniejszym niebem możemy nie dostrzec DM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.