Jump to content

Kamera mono

Robson_g
 Share

Recommended Posts

Chciałbym, aby pięknie współpracowała z obiektywami Canona, bo na APO na razie się nie zanosi (okropne wady nowych konstrukcji)

Chciałbym spróbować astrofotografii w umiarkowanie zaświetlonym miejscu, spod domu. A jeśli nie będę zadowolony, to mam szybki dostęp do ciemnego nieba.

Bardzo podobają mi się zdjęcia w Ha. Chciałbym też spróbować pobawić się z filtrami i zobaczyć z czym to się je.

1 godzinę temu, wessel napisał:

FLI ML 8300? Z kołem i filtrami.

Ogromna maszyna. Ja nie wiem, czy mój CEM25 by się z tym nie przewrócił. Po za tym dość znaczny koszt...

Kiedyś moje marzenie, a dziś...? Sam już nie wiem.

No i jaki budżet przeznaczasz? Tu rozpiętość duża, od 2000 do 100 000 pln. Realnie, żeby kupić coś naprawdę dobrego, a nie przesadnie drogiego to w granicach 5-20 tys. trzeba dać. Ważne też jakie masz obiektywy. Im lepsza optyka tym możesz celować w mniejszy pixel.

W każdym razie podana przez Maćka FLI na sensorze KAF 8300 to sprzęt topowy, i bardzo uniwersalny. Ale popularny KAF 8300 możesz też kupić w tańszym wydaniu np Atika czy QHY/Astrolumina

Do kamery podpinałbym Canony: 24-70 2.8L, 100L, 135L, 200L

U mnie się teraz trochę pokomplikowało, bo mając 2 Canony 6D, zmodyfikowałem sobie jeden, więc jakąś tam kamerę mam. Wprawdzie nie wykonałem tą wersja zmodyfikowaną jeszcze ani jednego zdjęcia, ale już wiem, że pod moim przydomowym niebem szału nie będzie. Dlatego chciałbym zostawić Canona z AT, na doraźne wypady szerokokątne, pod ciemne niebo. W domu zaś zająć się skanowaniem nieba jakąś kamerą mono. Tym bardziej, że żona w obawie o mnie trochę przymknęła oko na zakupy, ponieważ woli jednak abym był w przydomowym obserwatorium, zamiast kręcił się nocami po polach.

Chyba że ja zupełnie niepotrzebnie ubzdurałem sobie w mojej głowie, że kamera mono będzie lekiem na każde zło...

Edited by Robson_g

Guest wessel

Musisz uważać na backfocus kamer mono. Kamera mono to body kamery plus koło ( ewentualnie szuflada) a backfokus szkła do Canona to przeważnie 44 mm ( szkła do EOSa). I na przykład FLI ML 8300 ma 21 mm plus 21 mm koło ... hm.. zostaje 2 mm na mocowania a to mało..

To jest trochę minus kamer z KAF 8300, że wymagają mechanicznej migawki i przez to mają stosunkowo spory back focus.

Mono nie jest lekiem lecz zaawansowaną ale i bardziej wymagającą procedurą rokującą względny sukces.

• 1 month later...

Ostatnio sporo analizowałem, jeśli chodzi o kamerki mono od ZWO i w sumie całkiem ciekawym pomysłem jest np:

ASI 1600 GT (ta sama matryca, co w ASI1600)

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-1600-gt-mono/p,63777

lub tańsza ASI 183 GT

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-183-gt-mono/p,63778

Mają obie już wbudowane koło filtrowe, backfocus całości to 26,5mm

Jedyną wadą jest stosunkowo mały piksel w 183 GT i tylko 5 pozycji na kole filtrowym

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Moi drodzy,

Który model koła filtrowego najlepiej zamówić do Asi 1600?

Kamera będzie pracować na razie tylko z jasnymi obiektywami F2-F2.8.

Wątpię żeby jakieś szklo na tej przysłonie dało radę pokryć całą matrycę. Rogi moga ci mocno uciekać. 

1 minutę temu, Tayson napisał:

Wątpię żeby jakieś szklo na tej przysłonie dało radę pokryć całą matrycę. Rogi moga ci mocno uciekać. 

To może do jasnych stalek bardziej odpowiadałaby 183MM pro? 

A wiesz chociaż że te kamery maja zupełnie rózny fov? Asi 1600 na ogniskowej 135mm da Ci taki sam kadr jak 183 na 100mm lub Canon 6d na 250mm!! To nie jest tak jak za aparatami że Aps-c albo pełna klatka i fajnie. Przemyśl co chcesz focic, bo może okazać się, że nagle masz 4/5 kadru ucięte wzgledem 6D i nagle "jak to czemu tak?" 

Edited by danon
  • Like 1

27 minut temu, Tayson napisał:

Jeszcze gorzej, bo ma maly pixel. 

Ale mimo wszystko ta rozdzielczość trochę kusi a mając kilka jasnych teleobiektywów od 70 do 200 mm, to nawet aż prosiłoby się o wypróbowanie w szerszych kadrach.

Patrząc na Optyczne.pl, to dla każdego z tych obiektywów ustawionych na pełnej dziurze, to na pełnej klatce w narożach winietowanie występuje na poziomie ok. 22% (-0,71 EV). Wg Optyczne.pl nie ma tragedii, ale nie wiem, jak to się ma w astrofoto.

2 godziny temu, Tayson napisał:

Ale to szkła do pełnej klatki i nawet z nią i małym pikselem jaki mają dzisiejsze FF winieta prawie nie występuje, a tu rozmawiamy o matrycy 4/3. Dlaczego więc ma występować ?

R.

Tysonowi prawdopodobnie chodziło o wielkość piksela oraz dużą jasność obiektywów, co mogłoby mieć wpływ na wyeksponowanie ewentualnych wad optycznych. Sam już się zacząłem zastanawiać :)

o, był szybszy :)

Edited by Robson_g
  • Like 2

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.