Skocz do zawartości

Kamera mono


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym, aby pięknie współpracowała z obiektywami Canona, bo na APO na razie się nie zanosi (okropne wady nowych konstrukcji)

Chciałbym spróbować astrofotografii w umiarkowanie zaświetlonym miejscu, spod domu. A jeśli nie będę zadowolony, to mam szybki dostęp do ciemnego nieba.

Bardzo podobają mi się zdjęcia w Ha. Chciałbym też spróbować pobawić się z filtrami i zobaczyć z czym to się je.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jaki budżet przeznaczasz? Tu rozpiętość duża, od 2000 do 100 000 pln. Realnie, żeby kupić coś naprawdę dobrego, a nie przesadnie drogiego to w granicach 5-20 tys. trzeba dać. Ważne też jakie masz obiektywy. Im lepsza optyka tym możesz celować w mniejszy pixel.

W każdym razie podana przez Maćka FLI na sensorze KAF 8300 to sprzęt topowy, i bardzo uniwersalny. Ale popularny KAF 8300 możesz też kupić w tańszym wydaniu np Atika czy QHY/Astrolumina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kamery podpinałbym Canony: 24-70 2.8L, 100L, 135L, 200L

U mnie się teraz trochę pokomplikowało, bo mając 2 Canony 6D, zmodyfikowałem sobie jeden, więc jakąś tam kamerę mam. Wprawdzie nie wykonałem tą wersja zmodyfikowaną jeszcze ani jednego zdjęcia, ale już wiem, że pod moim przydomowym niebem szału nie będzie. Dlatego chciałbym zostawić Canona z AT, na doraźne wypady szerokokątne, pod ciemne niebo. W domu zaś zająć się skanowaniem nieba jakąś kamerą mono. Tym bardziej, że żona w obawie o mnie trochę przymknęła oko na zakupy, ponieważ woli jednak abym był w przydomowym obserwatorium, zamiast kręcił się nocami po polach.

 

Chyba że ja zupełnie niepotrzebnie ubzdurałem sobie w mojej głowie, że kamera mono będzie lekiem na każde zło...

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz uważać na backfocus kamer mono. Kamera mono to body kamery plus koło ( ewentualnie szuflada) a backfokus szkła do Canona to przeważnie 44 mm ( szkła do EOSa). I na przykład FLI ML 8300 ma 21 mm plus 21 mm koło ... hm.. zostaje 2 mm na mocowania a to mało..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest trochę minus kamer z KAF 8300, że wymagają mechanicznej migawki i przez to mają stosunkowo spory back focus.

Mono nie jest lekiem lecz zaawansowaną ale i bardziej wymagającą procedurą rokującą względny sukces.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio sporo analizowałem, jeśli chodzi o kamerki mono od ZWO i w sumie całkiem ciekawym pomysłem jest np:

ASI 1600 GT (ta sama matryca, co w ASI1600)

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-1600-gt-mono/p,63777

lub tańsza ASI 183 GT

https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/zwo-aparat-fotograficzny-asi-183-gt-mono/p,63778

Mają obie już wbudowane koło filtrowe, backfocus całości to 26,5mm

 

Jedyną wadą jest stosunkowo mały piksel w 183 GT i tylko 5 pozycji na kole filtrowym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robson_g napisał:

Moi drodzy,

Który model koła filtrowego najlepiej zamówić do Asi 1600?

Kamera będzie pracować na razie tylko z jasnymi obiektywami F2-F2.8.

Wątpię żeby jakieś szklo na tej przysłonie dało radę pokryć całą matrycę. Rogi moga ci mocno uciekać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz chociaż że te kamery maja zupełnie rózny fov? Asi 1600 na ogniskowej 135mm da Ci taki sam kadr jak 183 na 100mm lub Canon 6d na 250mm!! To nie jest tak jak za aparatami że Aps-c albo pełna klatka i fajnie. Przemyśl co chcesz focic, bo może okazać się, że nagle masz 4/5 kadru ucięte wzgledem 6D i nagle "jak to czemu tak?" 

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Wątpię żeby jakieś szklo na tej przysłonie dało radę pokryć całą matrycę. Rogi moga ci mocno uciekać. 

Ale to szkła do pełnej klatki i nawet z nią i małym pikselem jaki mają dzisiejsze FF winieta prawie nie występuje, a tu rozmawiamy o matrycy 4/3. Dlaczego więc ma występować ?

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tysonowi prawdopodobnie chodziło o wielkość piksela oraz dużą jasność obiektywów, co mogłoby mieć wpływ na wyeksponowanie ewentualnych wad optycznych. Sam już się zacząłem zastanawiać :)

o, był szybszy :)

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.