Jump to content
 • 0

Gdzie nałożyć nowe powłoki na lustra?


Miłosz_G
 Share

Question

Cześć, mamy 2020 rok, kilka dni temu mojej Syncie 10" pyknęło 12 lat od zakupu. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy od 2008 roku znacząco pogorszyły się dawane przez nią obrazy - mam jedynie wrażenie, że kiedyś było bardziej kontrastowo. Na dniach będę wyczerniać mega czarnym i matowym filcem tubę i wyciąg, prawdopodobnie wyczernię też brzegi LW, mam nadzieję że operacja da mi chociaż o kilka procent lepszy kontrast... Przechodząc do tytułowego pytania, bo to, jak mi się wydaje będzie miało największy wpływ na jakość obrazu - gdzie obecnie, w tym roku najlepiej jest nałożyć nowe powłoki na LG i LW, kto w naszym kraju używa do tego dobrej technologii i sprawi, że lusterka będą miały lepszy współczynnik odbicia niż nawet fabrycznie nowe Synty sprzed kilkunastu lat ?
I w ogóle czy ktoś z Was w miarę niedawno parował synciane lustra? Czy gra w ogóle jest warta świeczki? 12 lat to sporo jak dla powłok, zapewne po takim czasie jest to raczej konieczność. 

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Kontrast spada bo przez tyle lat zapewne nowymi latarniami zaświetlili okolice pewno kilkukrotnie bardziej. Jeśli lustro wygląda znakomicie, nic bym nie robił. A ceny nowych powłok tak poszybowały w górę, że nie jestem pewny czy nie lepiej kupić nówkę teleskop, najlepiej większy i inny.
Chodzą ploty, że te najtańsze (ale i tak nie tanie) krajowe powłoki ledwo kilka lat służą, "schodząc" jak skóra po opalaniu (w widoczny sposób się szybko utleniają).

Edited by Rabbit
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Niby wygląda dobrze,jest jakichś tam kilka mini rysek, które udało mi się zrobić przy którymś z pierwszych myć - czy jest dużo gorzej niż kiedyś to określić organoleptycznie nie da rady... Gdzie nie szukam to napotykam wzmianki o tym, że lustra najlepiej co kilka - a tym bardziej po 10 latach odnawiać... Kilka lat (mam nadzieję że jak najmniej) minie jeszcze zanim wymienię teleskop na jakąś docelową 16"-18", na razie dobrze by było poprawić co się da w obecnym. Jutro będę wyczerniać tubę, przyjrzę się dokładniej lustrom... muszę coś pokombinować w temacie - chociażby dla komfortu psychicznego ;)  

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Podepnę się z tematem. Ja posiadam synte, którą mam już 13-14 lat. Na lustrach,patrząc pod kątem widać już przebarwienia, rys może parę i to malych. Wiem, że kiedyś w Krakowie i Wrocławiu napylano lustra. Ktoś wie czy dalej jest to aktualne i jakie mniej więcej ceny za napylenie LG i LW do syntu 8 i synty 12 ?

Czy to faktycznie się już nie opłaca i lepiej kupić nowy/używany teleskop ?

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Mocno ryzykowne jest kwitowanie wszystkich usług tego typu tezą, że służą ledwo kilka lat. Jeśli ktoś wybiera najtańszą opcję to brak właściwej warstwy zabezpieczającej może się okazać akurat najmniejszym problemem. Jeśli jej nie ma wcale, to wystarczy przemyć takie lustro zwykłym mydłem by je zdemolować.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

lulu weź sobie obejrzyj stare Taurusy jakie mają powłoki po 10 latkach na krajowych warstwach.

To już azjatyckie są trwalsze od GSO/Meade/SW - zadbane 10 lat wytrzymają jak nowe.

Dodatkowo istnieje opinia, że na giełdzie lądują dziwnie często różnorakie stare SCT i inne telepy niedługo po napyleniu z tzw. kaprysu. Były domysły, że krajowe napylenia są poprostu dosyć słabe jakościowo i po takim napyleniu obrazy jakby gorsze niż były fabrycznie. Może to kwestia kolimacji takiego ustrojstwa jak SCT a może jednak coś jest na rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
23 godziny temu, Miłosz_G napisał:

gdzie obecnie, w tym roku najlepiej jest nałożyć nowe powłoki na LG i LW, kto w naszym kraju używa do tego dobrej technologii i sprawi, że lusterka będą miały lepszy współczynnik odbicia niż nawet fabrycznie nowe Synty sprzed kilkunastu lat ?

Spytaj tutaj

http://www.astro-optyka.pl/uslugi/

Link to comment
Share on other sites

 • 0
10 godzin temu, Rabbit napisał:

lulu weź sobie obejrzyj stare Taurusy jakie mają powłoki po 10 latkach na krajowych warstwach.

 

tzn. jakie są te powłoki na Taurusach po 10latach? Zniszczone?

Link to comment
Share on other sites

 • 0

dzięki bardzo, zastanowię się co z fantem 12letnich luster począć... fajnie by było poprawić i zrobić co się da by było trochę lepiej albo tak jak na początku.
na razie dziś porządnie wyczerniłem tubus i brzeg lusterka, wygląda na to że dobrze mi to wyszło ;) mam nadzieję że da to jakiś efekt.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Jak wszystko wygląda dobrze to nie tykaj.

9 godzin temu, Darek_B napisał:

Kiedyś do nich wysłałem kilka e-maili. Nie raczyli odpisać.

 

5 godzin temu, Ajot napisał:

tzn. jakie są te powłoki na Taurusach po 10latach? Zniszczone?

Piszesz o zwykłych powłokach czy tych 96% co reklamują na stronie?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0
3 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Piszesz o zwykłych powłokach czy tych 96% co reklamują na stronie?

Nie wiem, pytam ponieważ zamierzam kupić dużego newtona. Jeżeli po 10 latach zaczyna się biodegradacja lustra Taurusa, jak zrozumiałem wypowiedź @Rabbit, to chyba nie ma sensu kupować używanego teleskopu tego producenta, nowego też raczej nie, bo zamyka się możliwość odsprzedaży po latach.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
16 godzin temu, Ajot napisał:

tzn. jakie są te powłoki na Taurusach po 10latach? Zniszczone?

Pewniwe zależy jak się o nie dba przy myciu. Ja kupiłem używanego T16" z powłokami w kiepskim stanie. Oddałem do napylania warstwami 96procent i jestem znich bardzo zadowolony. Użytkuję je przez około 4 lata.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

W taurustelscopes.com wszystko fajne z tym parowaniem luster oprócz ceny (szczególnie za 96%) :/ LG+LW+transport i troszkę się nazbiera :hmm:
(btw - nie mam pomysłu na to jak bezpiecznie spakować lustra do wysyłki kurierem, tosz to horror jakiś, spać bym nie mógł w czasie ich transportu... robił to ktoś z Was jakoś naprawdę bezpiecznie ? każdy materiał do opakowywania w trakcie ruchu zaczyna działać jak papier ścierny...)
Muszę się jeszcze dobrze zastanowić, może Warszawa jednak (o ile ta firma w ogóle działa jeszcze) - tam przynajmniej sam na spokojnie zawiozę i odbiorę bezpiecznie lusterka... fajnie jakby powłoki wytrzymały 2-3, max 5 lat. Dłużej na pewno nie będę zwlekać z przejściem na inny, większy teleskop...
Nowa Synta i tak nie miała raczej luster ze współczynnikiem odbicia powyżej 90% (pewnie w okolicach 80-85% było, bo to przecież masówka, tym bardziej że mam starszą wersję z 2008roku) także co bym nie nałożył to i tak będzie troszkę lepiej... szkoda, że tak mało jest miejsc w Kraju gdzie można to zrobić.

Edited by Miłosz_G
Link to comment
Share on other sites

 • 0

A co tu się dziwić, że nie odpisują z tamtej firmy. Po jakości takich usług realizowanych w poprzednich latach przez różnorakie firmy napylające, się nie dziwię, że pewno splajtowali. Różnie to im wychodzi .To wygląda na stronę widmo, tak jak niektóre sklepy astro. Oczywiście cały czas mam na myśli podstawową wersję usługi z zabezpieczeniem powłoki.

 

Jakie to ma znaczenie czy polskiego dużego trussa kupiłeś gdzieś, tam, kiedyś za grubą kasę, a teraz gdy powłoki straciły całkowicie na wyglądzie trzeba napylać? Główna wartość dobrego lustra jest zawarta w kształcie i jakości samego szkła, a nie w powłoce. Wiadomo, że przed odsprzedażą najczęściej renowacje robi się często najtańszą, dostępną metodą. Kiedyś popularne było napylanie całkowicie bez utwardzenia, to się klient nowego nabytku truss mógł nieźle zdziwić po pewnym okresie. Sam bym dla siebie także napylał w granicach rozsądku dość ekonomicznie z utwardzeniem, bo to i tak dosyć szybko niszczeje przy myciu itd. a nie chce fortuny wydawać, bo zawsze istnieje ryzyko nagłej zmiany sprzętu.

Edited by Rabbit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.