Skocz do zawartości
  • 0

Gdzie nałożyć nowe powłoki na lustra?


Miłosz_G

Pytanie

Cześć, mamy 2020 rok, kilka dni temu mojej Syncie 10" pyknęło 12 lat od zakupu. Nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy od 2008 roku znacząco pogorszyły się dawane przez nią obrazy - mam jedynie wrażenie, że kiedyś było bardziej kontrastowo. Na dniach będę wyczerniać mega czarnym i matowym filcem tubę i wyciąg, prawdopodobnie wyczernię też brzegi LW, mam nadzieję że operacja da mi chociaż o kilka procent lepszy kontrast... Przechodząc do tytułowego pytania, bo to, jak mi się wydaje będzie miało największy wpływ na jakość obrazu - gdzie obecnie, w tym roku najlepiej jest nałożyć nowe powłoki na LG i LW, kto w naszym kraju używa do tego dobrej technologii i sprawi, że lusterka będą miały lepszy współczynnik odbicia niż nawet fabrycznie nowe Synty sprzed kilkunastu lat ?
I w ogóle czy ktoś z Was w miarę niedawno parował synciane lustra? Czy gra w ogóle jest warta świeczki? 12 lat to sporo jak dla powłok, zapewne po takim czasie jest to raczej konieczność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Kontrast spada bo przez tyle lat zapewne nowymi latarniami zaświetlili okolice pewno kilkukrotnie bardziej. Jeśli lustro wygląda znakomicie, nic bym nie robił. A ceny nowych powłok tak poszybowały w górę, że nie jestem pewny czy nie lepiej kupić nówkę teleskop, najlepiej większy i inny.
Chodzą ploty, że te najtańsze (ale i tak nie tanie) krajowe powłoki ledwo kilka lat służą, "schodząc" jak skóra po opalaniu (w widoczny sposób się szybko utleniają).

Edytowane przez Rabbit
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niby wygląda dobrze,jest jakichś tam kilka mini rysek, które udało mi się zrobić przy którymś z pierwszych myć - czy jest dużo gorzej niż kiedyś to określić organoleptycznie nie da rady... Gdzie nie szukam to napotykam wzmianki o tym, że lustra najlepiej co kilka - a tym bardziej po 10 latach odnawiać... Kilka lat (mam nadzieję że jak najmniej) minie jeszcze zanim wymienię teleskop na jakąś docelową 16"-18", na razie dobrze by było poprawić co się da w obecnym. Jutro będę wyczerniać tubę, przyjrzę się dokładniej lustrom... muszę coś pokombinować w temacie - chociażby dla komfortu psychicznego ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podepnę się z tematem. Ja posiadam synte, którą mam już 13-14 lat. Na lustrach,patrząc pod kątem widać już przebarwienia, rys może parę i to malych. Wiem, że kiedyś w Krakowie i Wrocławiu napylano lustra. Ktoś wie czy dalej jest to aktualne i jakie mniej więcej ceny za napylenie LG i LW do syntu 8 i synty 12 ?

Czy to faktycznie się już nie opłaca i lepiej kupić nowy/używany teleskop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mocno ryzykowne jest kwitowanie wszystkich usług tego typu tezą, że służą ledwo kilka lat. Jeśli ktoś wybiera najtańszą opcję to brak właściwej warstwy zabezpieczającej może się okazać akurat najmniejszym problemem. Jeśli jej nie ma wcale, to wystarczy przemyć takie lustro zwykłym mydłem by je zdemolować.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

lulu weź sobie obejrzyj stare Taurusy jakie mają powłoki po 10 latkach na krajowych warstwach.

To już azjatyckie są trwalsze od GSO/Meade/SW - zadbane 10 lat wytrzymają jak nowe.

Dodatkowo istnieje opinia, że na giełdzie lądują dziwnie często różnorakie stare SCT i inne telepy niedługo po napyleniu z tzw. kaprysu. Były domysły, że krajowe napylenia są poprostu dosyć słabe jakościowo i po takim napyleniu obrazy jakby gorsze niż były fabrycznie. Może to kwestia kolimacji takiego ustrojstwa jak SCT a może jednak coś jest na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
23 godziny temu, Miłosz_G napisał:

gdzie obecnie, w tym roku najlepiej jest nałożyć nowe powłoki na LG i LW, kto w naszym kraju używa do tego dobrej technologii i sprawi, że lusterka będą miały lepszy współczynnik odbicia niż nawet fabrycznie nowe Synty sprzed kilkunastu lat ?

Spytaj tutaj

http://www.astro-optyka.pl/uslugi/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dzięki bardzo, zastanowię się co z fantem 12letnich luster począć... fajnie by było poprawić i zrobić co się da by było trochę lepiej albo tak jak na początku.
na razie dziś porządnie wyczerniłem tubus i brzeg lusterka, wygląda na to że dobrze mi to wyszło ;) mam nadzieję że da to jakiś efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak wszystko wygląda dobrze to nie tykaj.

9 godzin temu, Darek_B napisał:

Kiedyś do nich wysłałem kilka e-maili. Nie raczyli odpisać.

 

5 godzin temu, Ajot napisał:

tzn. jakie są te powłoki na Taurusach po 10latach? Zniszczone?

Piszesz o zwykłych powłokach czy tych 96% co reklamują na stronie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Piszesz o zwykłych powłokach czy tych 96% co reklamują na stronie?

Nie wiem, pytam ponieważ zamierzam kupić dużego newtona. Jeżeli po 10 latach zaczyna się biodegradacja lustra Taurusa, jak zrozumiałem wypowiedź @Rabbit, to chyba nie ma sensu kupować używanego teleskopu tego producenta, nowego też raczej nie, bo zamyka się możliwość odsprzedaży po latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Ajot napisał:

tzn. jakie są te powłoki na Taurusach po 10latach? Zniszczone?

Pewniwe zależy jak się o nie dba przy myciu. Ja kupiłem używanego T16" z powłokami w kiepskim stanie. Oddałem do napylania warstwami 96procent i jestem znich bardzo zadowolony. Użytkuję je przez około 4 lata.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W taurustelscopes.com wszystko fajne z tym parowaniem luster oprócz ceny (szczególnie za 96%) :/ LG+LW+transport i troszkę się nazbiera :hmm:
(btw - nie mam pomysłu na to jak bezpiecznie spakować lustra do wysyłki kurierem, tosz to horror jakiś, spać bym nie mógł w czasie ich transportu... robił to ktoś z Was jakoś naprawdę bezpiecznie ? każdy materiał do opakowywania w trakcie ruchu zaczyna działać jak papier ścierny...)
Muszę się jeszcze dobrze zastanowić, może Warszawa jednak (o ile ta firma w ogóle działa jeszcze) - tam przynajmniej sam na spokojnie zawiozę i odbiorę bezpiecznie lusterka... fajnie jakby powłoki wytrzymały 2-3, max 5 lat. Dłużej na pewno nie będę zwlekać z przejściem na inny, większy teleskop...
Nowa Synta i tak nie miała raczej luster ze współczynnikiem odbicia powyżej 90% (pewnie w okolicach 80-85% było, bo to przecież masówka, tym bardziej że mam starszą wersję z 2008roku) także co bym nie nałożył to i tak będzie troszkę lepiej... szkoda, że tak mało jest miejsc w Kraju gdzie można to zrobić.

Edytowane przez Miłosz_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A co tu się dziwić, że nie odpisują z tamtej firmy. Po jakości takich usług realizowanych w poprzednich latach przez różnorakie firmy napylające, się nie dziwię, że pewno splajtowali. Różnie to im wychodzi .To wygląda na stronę widmo, tak jak niektóre sklepy astro. Oczywiście cały czas mam na myśli podstawową wersję usługi z zabezpieczeniem powłoki.

 

Jakie to ma znaczenie czy polskiego dużego trussa kupiłeś gdzieś, tam, kiedyś za grubą kasę, a teraz gdy powłoki straciły całkowicie na wyglądzie trzeba napylać? Główna wartość dobrego lustra jest zawarta w kształcie i jakości samego szkła, a nie w powłoce. Wiadomo, że przed odsprzedażą najczęściej renowacje robi się często najtańszą, dostępną metodą. Kiedyś popularne było napylanie całkowicie bez utwardzenia, to się klient nowego nabytku truss mógł nieźle zdziwić po pewnym okresie. Sam bym dla siebie także napylał w granicach rozsądku dość ekonomicznie z utwardzeniem, bo to i tak dosyć szybko niszczeje przy myciu itd. a nie chce fortuny wydawać, bo zawsze istnieje ryzyko nagłej zmiany sprzętu.

Edytowane przez Rabbit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.01.2021 o 12:27, cwic napisał(a):

Odkopuję, wie ktoś ile kosztuje napylenie lustra 10 cali? Witam ?.

Jestem teraz na etapie wymiany powłoki lustra wtórnego w klasycznym teleskopie Cassegraina 150/2800 (Uniwersał???).

Poszukiwałem firm które mogą to zrobić. Kolega z AstroLife polecił firmę Taurus.

Wstępnie rozmawiałem w tej sprawie i wygląda na to że zrobię to właśnie w tej firmie?.

Załączam cennik ze strony.

10" to zależy czy "zwykłe" powłoki, czy powłoki o podwyższonej sprawności "96%"?813378679_coating_pl12(1).jpg.0e125af4f13d28a42009458b0ad36a5b.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

PEVIN jest właśnie podwykonawcą Tarusa. Ceny ma nieco niższe (bez pośredników), ale wydaje mi się, że aktualnie (inflacja) pewno sporo droższe niż na tabelce Taurusa niazmienianej od dawna. Przy odrobinie szczęścia i powołaniu się na kolegów znanych w środowisku można dogadać dodatkowy mini rabacik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.