Skocz do zawartości

Hartl - Dengel - Weinberger 3 w Perseuszu


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Hartl-Dengel-Weinberger 3 (HDW 3, PK149-09.1, PNG149.4-09.2) to niezwykle słaba, stara mgławica planetarna w konstelacji Perseusza.

Za Andreasem Bringmannem (najlepszy opis, jaki znalazłem) „Gwiazdą , z której powstałą mgławica ,  jest mała niebieska gwiazda znajdująca się na godzinie piątej tuż pod dużą żółtą gwiazdą w HDW 3.  Nie znajduje się, jak można by się spodziewać, w centrum mgławicy. Dzieje się tak, ponieważ porusza się ona szybko w kierunku północno-zachodnim. Porusza się przez gęsty obszar ośrodka międzygwiazdowego (ISM). ISM spowalnia HDW 3, tworząc front szokowy i niezwykły wygląd „plecionki”. Ponieważ gwiazda nie jest spowalniana przez ISM nadal się porusza i dlatego nie znajduje się już w środku HDW 3 i powoli wyprzedza HDW 3. To powoduje, że przód  jest jaśniejszy, ponieważ otrzymuje więcej promieniowania ultrafioletowego, podczas gdy po przeciwnej stronie HDW 3 jest mniej UV promieniowanie i jest niewidoczne. Ten ruch gwiazdy powoduje różnicowe wzbudzenie powłoki. Emisja OIII, która wymaga wyższej energii promieniowania jonizującego niż emisja HII, zachodzi tylko blisko gwiazdy. "

Setup: Officina Stellare Veloce RH200, ATIK ONE 6.0 na ASA DDM. Nieguidowane.

Czasy: Ha: 70x1800 bin 2, OIII: 44x1800 bin 2, L: 70x120, RGB : po 36x120 na kolor.

SbDquYA7ecMu_16536x16536_kWXURFLk.jpg

 

17291224_HDW3opis.thumb.jpg.9d86cc8ac1b4a65ea850396339e49dfe.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał:

Pojedyncze klatki po 1800 sekund i gwiazdy nadal niemal punktowe? Niesamowite.

To nic takiego  :). Niesamowita jest "lista wessela"  którą sobie przygotował i teraz spokojnie wyłuskuje takie kapitalne obiekty. Te stare mgławice planetarne są wyjątkowo ciekawe, dzięki dynamicznym zjawiskom można obserwować interakcje mgławicy, a także promieniowania EM z materią międzygwiazdową.

Fantastyczna praca! Poza wartością poznawczą ma także niewątpliwy walor estetyczny, Nie mam słów....:like:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obiekty, które znajdujesz i czas, który im poświęcasz to nie masz żadnej konkurencji. To jest absolutny kosmos i pod tym względem byłeś i będziesz dla mnie jeszcze długo numer jeden.  Natomiast do strony technicznej się nie wypowiem, bo się boję Twojej reakcji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie będzie takie proste. Mój teleskop od kilku miesięcy leży jakieś 2000km ode mnie i nie prędko go użyję. Ale chodzi mi po głowie, że jak w końcu do kraju zawitam i będzie pogoda, to wyceluję w którąś planetarkę pokazaną przez Ciebie. Tak z ciekawości. Obiecuję, że wrzucę wtedy moje wypociny i wtedy pośmiejemy się z tego razem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.