Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor SW Travel 102/500


cwic

Pytanie

Witam,

Drogą giełdową nabyłem refraktor SW102/500, który był używany flattenerem WO x0,8 i pod to został skrócony, tylko nie wiadomo dokładnie ile, podobno 4-5cm.

Zmierzyłem długość czarnej tuby, to 16cm, ma  ktoś może taki refraktor i mógłby zmierzyć długość tej czarnej części tuby u Siebie?

 

Druga sprawa to jak liczyć ile potrzebuję toru żeby wyostrzyć z kątówką i bino? Wszelkie wskazówki i linki mile widziane.

 

Pozdrawiam

Adam

IMG_20200928_185343.jpg

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
15 godzin temu, cwic napisał:

Ok czyli mam skróconą tubę o 4cm. Teraz szukam jak policzyć tor do wyostrzenia.

Generalnie mam zapas 8,5cm, bo mogę zdjąć przedłużkę 4cm i wyciąg schować do minimum, czyli 4,5cm.

Po obcięciu tuby o 4cm standardowy wyciąg wchodzi w tor optyczny i przycina czynną aperturę obiektywu - czyli z refraktora 100mm robi Ci się refraktor ok 90mm. Żeby sprawdzić ile przycina spójrz w wyciąg bez okularu i zobacz czy widzisz brzegi obiektywu, możesz na zewnątrz przy brzegu obiektywu przyłożyć jakąś miarkę, wtedy zobaczysz o ile od brzegu masz przycięty obiektyw. Aby tego uniknąć musiałby być zamontowany wyciąg 3" o większej średnicy rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jako że nie ma odzewu z bino, to na ten moment zainwestowałem w kątówkę 2 cale i myślę na okularem do szerokich pól.

Chciałbym kupić okular 25mm-32mm do 400zł, co polecacie do takeigo achromatu?

 

Zmierzyłem też testem lornetkowym czynną aperturę w związku z tym że tuba jest skrócona o 4cm i wyszło mi 97-98mm, więc jest całkiem nieźle, matymatyka mówi że to f/5.1 (pomiar wykonany z kątówką 2" i okularem 15mm, wyostrzone na nieskonczoność).

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dobrym okularem będzie Hyperion 31 / 2" lub WO Swan 33mm.

W temacie Twojej Bino-zagadki:

Czy wiesz już który model przystawki bino bedziesz chciał kupić? Jesli tak - producent zapewne podaje długość toru optycznego więc nie ma większej filozofii, by policzyć czy przy aktualnej długości tuby, dasz radę ogniskować. 

I druga sprawa - jakie okulary chcesz użwać w bino?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dobrym okularem będzie Hyperion 31 / 2" lub WO Swan 33mm.

W temacie Twojej Bino-zagadki:

Czy wiesz już który model przystawki bino bedziesz chciał kupić? Jesli tak - producent zapewne podaje długość toru optycznego więc nie ma większej filozofii, by policzyć czy przy aktualnej długości tuby, dasz radę ogniskować. 

I druga sprawa - jakie okulary chcesz użwać w bino?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To bino to taki pomysł poboczny, głównie chce śmigać z 2" i szerokim polem ale chciałbym sprawdzić jaki efekt da bino.

Generalnie tor optyczny większości bino (budżetowych) to 11cm, żeby wyostrzyć z kątówką 1,25 potrzebuje jeszcze około 2cm "oszczędności" i myślę że wiem jak je ugrać. tylko nie mam za bardzo czasu teraz się tym zająć, w bino chciałbym używać okularów gso 15mm SV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pamiętaj tylko że to F5 i pokaże każdą wadę okularu jaka jest tylko możliwa do pokazania ;)

Jeżeli jesteś "uczulony" na słabą korekcję na brzegu pola, to zarówno asferyk jak i gso sv wypadną słabo.

Tak samo nie przesadzałbym ze źrenicą, chyba że masz super niebo, ale powyżej 5mm zrobi się "siwe" tło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
38 minut temu, wojt0000 napisał:

Pamiętaj tylko że to F5 i pokaże każdą wadę okularu jaka jest tylko możliwa do pokazania ;)

 

 

Raczej odwrotnie - to tylko f/5 i każdy dobry okular pokaże wadę tego prostego dubletu. Miałem go (a potem 120/600) i w tej kategorii cenowej wspominam mimo wszystko miło. Z Vixenem 7mm dało się rzutem na taśmę popatrzeć na planety, model 120 mm przysłaniamiem do 90 mm.

A potem wszedłem w świat ED / APO i stąd odwrotu już nie ma..... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Marcin_G napisał:

Raczej odwrotnie - to tylko f/5 i każdy dobry okular pokaże wadę tego prostego dubletu. Miałem go (a potem 120/600) i w tej kategorii cenowej wspominam mimo wszystko miło. Z Vixenem 7mm dało się rzutem na taśmę popatrzeć na planety, model 120 mm przysłaniamiem do 90 mm.

A potem wszedłem w świat ED / APO i stąd odwrotu już nie ma..... :)

Że niby F5 ED da lepszą korekcje na brzegu w tym samym okularze w stosunku do achromatu F5?

 A jaki wpływ ma to szkło ED na kąt stożka światła który wpada w okular? 

Na aberracje to ma wpływ pewnie ale czy to będzie apo czy inne cudo to F5 to F5 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, wojt0000 napisał:

Że niby F5 ED da lepszą korekcje na brzegu w tym samym okularze w stosunku do achromatu F5?

 A jaki wpływ ma to szkło ED na kąt stożka światła który wpada w okular? 

Na aberracje to ma wpływ pewnie ale czy to będzie apo czy inne cudo to F5 to F5 :) 

Aberracja chromatyczna w ED z f/5 będzie znacznie lepiej skorygowana niż we Fraunhoferze f/5, popatrz kiedyś przez Bressera 102/450 - jest całkiem nieźle. 

Krzywizna pola i koma oczywiście będą na podobnym poziomie. Ale trzeba mieć świadomość, że w większości są to błędy obiektywu a nie okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzisiaj miałem 30 minut pogody, wystawiłem refraktor na balkon, podłączyłem kątówkę 2 cale z okularem gso 15 sv...

jak ja tęskniłem za takim sprzętem :D

Mimo ogromnego zaświetlenia wrocławskiego balkonu bez problemu wyhaczyłem M15 i M2.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie, chce skrócić refraktor pod bino, mam tokarza który mi to ogarnie. 

Dajcie namiary na info jak policzyć tor optyczny, muszę się podszkolić żeby wszystko dobrze ogarnąć.

Jeśli ktoś ma jakieś własne doświadczenia i przemyślenia to chętnie przygarnę wiedzę.

 

Szczegóły projektu:

Refraktor achro sw 102/500 

kątówka 2" WO lustrzana 

okulary docelowe gso 15mm sv

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.10.2020 o 08:27, Marcin_G napisał:

Aberracja chromatyczna w ED z f/5 będzie znacznie lepiej skorygowana niż we Fraunhoferze f/5, popatrz kiedyś przez Bressera 102/450 - jest całkiem nieźle. 

Poziom CA jest praktycznie taki sam w SW 100/500 i Bresserze 102/460.

I na taki wynik wskazuje również diagram RPD.

 

A "Fraunhofer" to nie jest synonim achromatu tylko sposób ułożenia soczewek w obiektywie (-> kron - przerwa - flint) ;)

 

W dniu 1.10.2020 o 09:43, cwic napisał:

Chciałbym kupić okular 25mm-32mm do 400zł, co polecacie do takeigo achromatu?

Dołóż 100 zł do ES 24mm 68*

 

Erfle pracują dobrze do max f/6 

Przez Scoposa 33 mm patrzyłem w Syncie 8" (f/6) i było bardzo fajnie (ponad 90% pola użytecznego), oraz w Taurusie (f/5,1) i było już słabo (jakieś 60% pola użytecznego).

 

W krótkim refraktorze dochodzi do tego spora krzywizna pola - wg mnie powyżej 4 stopni realnego pola widzenia na poziomie przeszkadzającym. 

 

A jak sam okular nie ma idealnie płaskiego pola, to jest już beznadziejnie - vide Nagler 22 T4

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
  • 0
W dniu 2.10.2020 o 23:18, cwic napisał:

Dzisiaj miałem 30 minut pogody, wystawiłem refraktor na balkon, podłączyłem kątówkę 2 cale z okularem gso 15 sv...

jak ja tęskniłem za takim sprzętem :D

Mimo ogromnego zaświetlenia wrocławskiego balkonu bez problemu wyhaczyłem M15 i M2.

Ja proponuje wyhaczyć bardziej trudny obiekt z miasta M1.:astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Hamster napisał:

Nie polecam ES24 68* do refraktora f/5, bo da dobrze skorygowane pole tylko w ok. 80%. Bardzo dobrze się sprawuje dopiero w f/5,8. 

80% dobrze skorygowanego pola w f/5 to mało?

 

Jaki więc polecasz okular 24mm o podobnym polu do f/5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.