Skocz do zawartości

Problem z teleskopem, kompletnie biały obraz.


czorny

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Mój teleskop Sky-Watcher BK 705 AZ2 70/500 od pewnego czasu leżał w kącie(wszystko było zabezpieczone przed kurzem nakładkami). Dzisiaj w dzień, chciałem sobie go nastroić wraz z szukaczem, jednak patrząc przez okular(w konstrukcji: Barlow x2, 90 stopniowa soczewka, Super width angle lens[w dokładnie takiej kolejności]) widziałem kompletnie biały obraz, jedynie przemieszając teleskop delikatnie zmieniały się kolory na bardzo jasne.
 

Uprzedzając odpowiedzi, że jest za jasno, w przeszłości wielokrotnie patrzyłem na odległe na 1km, 2km górki ode mnie i obraz był niemalże idealny. Próbowałem różnych kombinacji układania soczewek, patrzyłem bez barlowa, bez 90 stopniowej soczewki i samym super width angle i nic. 

 

Dodatkowo dodam, że patrząc przez samo zwierciadło główne widać normalnie obiekty, zakładając dopiero końcową soczewke(super width angle) obraz staję się kompletnie biały.

 

Co może być źródłem problemu? Patrząc na wszystkie soczewki, żadna nie jest stłuczona, a co najlepsze żadna nie ma praktycznie żadnych oznak użytkowania.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez czorny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, czorny napisał:

 

 

Może masz źle ustawioną ostrość? Kręciłeś wyciągiem na maxa w lewo/prawo? 

 

Najlepiej zacząć od konfiguracji z samą soczewką "Super width angle lens" włożoną do wyciągu.

 

Jeszcze dam obrazek - mam nadzieję, że to Twój sprzęt:

 

 

ostrocs.png.a195f592063ce5ab6d84289486fd36f8.png

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Behlur_Olderys said:

 

Może masz źle ustawioną ostrość? Kręciłeś wyciągiem na maxa w lewo/prawo? 

 

Tak kręciłem, nie robi to żadnej różnicy.

Tak, to jest mój sprzęt. Dotychczas wszystko było okej z nim, ogładałem nim i Jowisza i dostrzegałem detale, w nocy jeszcze nie próbowałem, tylko tak jak powiedziałem, główne zwierciadło nie jest zsynchronizowane z szukaczem...

Edytowane przez czorny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, czorny napisał:

Tak kręciłem, nie robi to żadnej różnicy.

 

Proponuję wywalić barlowa, ustawić jeszcze raz na jakieś drzewo (uważać na framugę okna czy barierkę balkonu) i z samą soczewką kręcić...

 

Może jakieś poglądowe zdjęcie, jak to u Ciebie wygląda?

 

(to, co dałem na obrazku powyżej to mniej więcej Twój teleskop?)

Edytowane przez Behlur_Olderys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wyciąg przy kręceniu pokrętłem ostrości się nie przesuwał a po czyszczeniu i ewentualnej regulacji ruszył.

Lub coś się wysunęło a po czyszczeniu i poskladaniu było już dobrze.
Nie wyobrażam sobie żeby optyka mogla być tak zakurzona, aby był "kompletnie biały obraz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Łukasz Horoś napisał:

No, ale żeby nie zauważyć kurzu na soczewce? xd

Oj tam oj tam... Ja kiedyś w kadrze w aparacie podczas sesji w trybie LiveView w ogóle nie widziałem najjaśniejszych gwiazd. Zajrzałem przez wizjer i nadal ich nie widziałem.

Okazało się, że nie zdjąłem zaślepki z obiektywu :grin:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie tych puszek z gazem pod ciśnieniem (de facto skroplonym, a nie sprężonym -potrząśnijcie taką puszką!) to zupełna ostateczność, bo potrafi zapaskudzić optykę oleistymi domieszkami. Akurat tu przypadek był tak beznadziejny, że to miało sens, jak widać.

Niemniej warto pamiętać, że zawartość takiej puszki to albo butan/izobutan (skład jak gazu do zapalniczek -uwaga na ryzyko pożaru/wybuchu!!!), albo niepalny tetrafluoroetan (rzadziej, w tych droższych ). Może zawierać produkcyjne zanieczyszczenia - rozpuszczone domieszki ciekłych węglowodorów lub ich pochodnych.

Niektórzy sugerują się nazwą handlową i naiwnie wierzą, że w tych puszkach jest sprężone powietrze. Znany jest mi przypadek wysadzenia w powietrze niszczarki do dokumentów po czyszczeniu za pomocą takiego pojemnika. Zbyt szybko włączono zasilanie na próbę po tej operacji i pokrywa z mechanizmem tnącym zrobiła lift-off  :laughing1: O dziwo ww. sprzęt biurowy przeżył rzeczony eksperyment i ponoć działa do dzisiaj. Skończyło się na wydepilowanych brwiach i skróconej grzywce użytkownika :movingtongue:

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2020 o 12:40, RMK napisał:

Najważniejsze, że kolejny miłośnik nocnego nieba szczęśliwy.

Jeśli chodzi o worki, to z trzepaniem trzeba uważać :movingtongue:

 

W dniu 19.11.2020 o 13:57, tomchm napisał:

Niektórzy mają dużą wprawę w trzepaniu worków :laughbounce2: Zwłaszcza teraz w okresie pandemii...

Worek trzeba dobrze wytrzepać wywracając go na lewą stronę, a najlepiej to kupić taki z folii mylarowej który służy właśnie do okrycia teleskopu. Sam taki mam i jedyne z czego nie jestem zadowolony to z ceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.