Skocz do zawartości

M31 - na super super szybko


dominiksito

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że tak jest że po czasie jesteś w stanie spojrzeć z dystansem i zobaczyć niedoskonałości swojego zdjęcia dlatego warto obrobić zdjęcie i przyjrzeć mu się na spokojnie na drugi dzień. :) Sam często po czasie widzę jak zbłądziłem w obróbce :D 

Być może to mój laptop tak prezentuje kolory ale całość zdjęcia wpada u mnie w zieleń , natomiast bardzo podobają mi się gwiazdki jakie rysuje ten refraktorek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Selmak napisał:

Nie mieści mi się w głowie jakie tam musisz mieć niebo żeby w 25 minut zebrać taki sygnał.

Ja bym musiał 25 godzin zebrać by się zbliżyć :D hehe.


Ja takiego nieba nie mam. Ja pod takie niebo jadę :P Bortle 3-4, ale wtedy Andromeda była praktycznie w zenicie co również bardzo pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Robson_g napisał:

Robiłeś może z filtrem Optolong? 


Nie, póki co robię tylko na czysto z UV/IR-cut od ZWO. Ciagle jeszcze nie mogę się przekonać do tych filtrow do OSC, mam wrażenie ze robią więcej złego niż dobrego.

Edytowane przez dominiksito
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Selmak napisał:

Nie mieści mi się w głowie jakie tam musisz mieć niebo żeby w 25 minut zebrać taki sygnał.

Ja bym musiał 25 godzin zebrać by się zbliżyć :D hehe.

To jest bardzo proste - u mnie jakiekolwiek naświetlanie powyżej 1 minuty nie ma sensu, on ma większy sensor i pali 5 minut.

A ja robię z filtrem LP D2, który zabiera z 30% światła.

U mnie bortle 5/6 oznacza trzykrotnie jaśniejsze niebo. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał:

A jeśli nie, to po co o tym wspominasz?


Pewnie z tego samego powodu co Ty, kiedy wspominałeś o swoim bortle 5/6. :) Bez obrazy, bo naprawdę nie chce wyjść na buca, ale totalnie nie rozumiem tłumaczeń w stylu „ja mam gorsze niebo” czy „muszę gaylion filtrow używać co za dużo obcinajo!”. 
 

Naprawde nikt nikogo łańcuchem nie trzyma przy takim niebie i można jechać na sesje pod ciemniejsze ;) Takie bortle 4 jest w kilkudziesięciokilometrowym zasięgu z każdego miejsca w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, dominiksito napisał:


Pewnie z tego samego powodu co Ty, kiedy wspominałeś o swoim bortle 5/6. :) Bez obrazy, bo naprawdę nie chce wyjść na buca, ale totalnie nie rozumiem tłumaczeń w stylu „ja mam gorsze niebo” czy „muszę gaylion filtrow używać co za dużo obcinajo!”. 
 

Naprawde nikt nikogo łańcuchem nie trzyma przy takim niebie i można jechać na sesje pod ciemniejsze ;) Takie bortle 4 jest w kilkudziesięciokilometrowym zasięgu z każdego miejsca w Polsce.

 

Ale przecież nikt się w ten sposób nie tłumaczy. Na buca (tylko cytuję) można wyjść próbując innym udowodnić, że jak się ma bortle 3 to znaczy że wszyscy powinni robić zdjęcia w pół godziny. Jaki w tym sens - nie wiem, i nie chce wiedzieć. W każdym razie temu zdjęciu tutaj przydało by się ze cztery razy tyle materiału niezależnie od tego w jakiej strefie było robione.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kubaman napisał:

można wyjść próbując innym udowodnić, że jak się ma bortle 3 to znaczy że wszyscy powinni robić zdjęcia w pół godziny


A ktoś tak tutaj robi? ;) Mnie tylko kolega @Selmak zapytał o niebo, a ja grzecznie odpowiedziałem. Totalnie nie rozumiem zaś Twojej wspominki jak to krótkie klatki jesteś zmuszony palić :) Nie przeszkadza mi, ale nie rozumiem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, że się nie złapały wodorowe czerwienie. Może przy dłuższym czasie by wyszły. I te gromadki gwiazd na dole wychodzą zwykle bardziej niebieskie. Może da się je wydobyć zwiększajac saturację. Było na forum w ostatnich 6 miesiącach kilka niemal referencyjnych fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, apolkowski napisał:

Ciekawe, że się nie złapały wodorowe czerwienie. Może przy dłuższym czasie by wyszły. I te gromadki gwiazd na dole wychodzą zwykle bardziej niebieskie. Może da się je wydobyć zwiększajac saturację. Było na forum w ostatnich 6 miesiącach kilka niemal referencyjnych fotek.

 

Właśnie ja się zastanawiam czy na czystym RGB się to da w ogóle wyciągnąć. Najlepiej by było dorobić kilka klatek przez filtr H-alpha :) Ale M31 będę robił tak po bożemu dopiero jak dorwę się nieco dłuższej ogniskowej, bo teraz trochę za mała w kadrze jest. To i tak lekki crop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klatki Ha będą dobrym rozwiązaniem. Andromeda (a dokładniej M31) ma to do siebie, że interesująco wygląda w szerokich kadrach i ... każdych innych bo kryje wiele smaczków.

Aktualnie na skalibrowanym monitorze oglądam i faktycznie ciągnie troszkę w turkus czyli zieleń do minimalizacji.

Ne przejmuj się, że nie jesteś przekonany co do ostateczności obróbki ;) Nawet jak stwierdzisz, że jest ostateczna obrobisz na kilka sposobów i założysz wątek na temat wariacji obróbki ;) jak to wielu wyjadaczy forum robi ...

Gratulacje za samą fotkę - dla mnie przyjemna w odbiorze (przymykam oko na turkus)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Tuvoc napisał:

Ile materiału masz w planie zebrać?

 

Zależy od światłosiły kolejnego APO jakie trafi mi w łapy. Ale po aktualnym materiale raczej każdy kadr z jaśniejszymi obiektami (czyli te co do tej pory robiłem) będę chciał dorobić do ok 4h, a w przy niektórych (np. M31) jeszcze trochę sygnału H-alpha, ale tutaj totalnie jeszcze nie wiem ile będzie ok. To wydaje mi się, że przy tym pikselu i rozdzielczości, oraz przy takim niebie będzie satysfakcjonującym początkiem :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dominiksito napisał:

 

Zależy od światłosiły kolejnego APO jakie trafi mi w łapy. Ale po aktualnym materiale raczej każdy kadr z jaśniejszymi obiektami (czyli te co do tej pory robiłem) będę chciał dorobić do ok 4h, a w przy niektórych (np. M31) jeszcze trochę sygnału H-alpha, ale tutaj totalnie jeszcze nie wiem ile będzie ok. To wydaje mi się, że przy tym pikselu i rozdzielczości, oraz przy takim niebie będzie satysfakcjonującym początkiem :) 

Pozostaje tylko życzyć pogody ;-) Powodzenia!

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, apolkowski napisał:

W jakim sensie? Pomijam agresywność obróbki. Jednak filtr wyeksponował czerwienie i niebieski. 

 

No własnie nie wiem, czy to nie filtr zrobił ogromnej krzywdy gwiazdkom. Za każdym razem z takim filtrem miałem solidny problem z opanowaniem gwiazd, oraz dziwnymi kolorami.

Dlatego ciągle uważam, że lepiej jednak takie obiekty zbierać w czystym RGB (jeżeli się może i niebo pozwala), a dla cukierków zrobić osobne klatki w narrowbandzie, po czym je dołożyć. Po prostu za mało widziałem dobrych fot zrobionych z użyciem Filtrów OSC, które nie wymagały kilku godzin świecenia, a za każdym razem jak ja tych filtrów używałem to bardzo psuły obrazek. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, dominiksito napisał:

 

No właśnie takie foty nie robią dobrej roboty w przekonywania do filtrów ;)

To nie jest filtr do fotografowania galaktyk , to filtr do mgławic emisyjnych które świecą w Ha i OIII . Oczywiście mógłbyś zrobić kilka klatek z tym filtrem żeby dodać  tylko samo Ha na galaktyce ale całe zdjęcie  M31 z tym filtrem to wg mnie nieporozumienie

Oczywistym jest też że taki filtr wycinając część pasma widzialnego zepsuje kolor gwiazd .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.