Jump to content

Spektrometr z Astromedia - działa!


stratoglider
 Share

Recommended Posts

Ogólnie rzecz biorąc, moim zdaniem widma wyglądają wspaniale. Lepiej niż na powyższych zdjęciach - oglądając okiem przejścia pomiędzy kolorami są płynniejsze, zwłaszcza od czerwonego do zielonego - kolory pomarańczowy i żółty mają "swój kawałek" :-) Astronomik CLS świetnie wyszedł na zdjęciu, a w widmie Moon and SkyGlow - bez problemu widać także lekki dip przy około 530 nm.

 

W widmie Słońca widać natomiast ciemne linie absorpcyjne, a do tej pory wydawało mi się to nieosiągalne taką prostą metodą. 

solar_spectra_graph.jpg.4b44a8731f9d30f278331484a5f3683b.jpg

 

Wszystkie oznaczone linie z powyższego wykresu widać w zasadzie od razu. Widać także część z tych słabszych, słabiej. O ile H_alfa i H_beta widziałem wiele razy, tak linię H_gamma widziałem pierwszy raz w życiu właśnie tym spektroskopem :-) Mało tego: widać także ciemną linię w okolicy 690 nm a także tą szerszą ciemną w okolicy 720 nm ! (czyli już poza skalą :-) ) Moje oko, kończy widmo słoneczne wiśniową czerwienią dopiero w okolicy 730 nm (a nie 700 jak się zwykle przyjmuje). Co do krótkofalowego końca widma - moje oko "zaczyna widzieć" dopiero przy około 410 nm (a nie przy 380 nm jak się zwykle przyjmuje). (Wiem, wygląda to tak jakby skala była przesunięta o 30 nm, jednak nie jest, można to poznać po miejscach ciemnych linii i ich szerokości. Dokładność około 6 nm, jak pisałem w pierwszym poście).

 

Inną ciekawą rzeczą którą da się zaobserwować jest IR_cut w filtrze Baader Neodymium Moon and Skyglow w porównaniu z tym samym od SV Bony, który IR_cut nie posiada. Patrząc na widmo słońca przez baadera, widmo nagle urywa się w okolicy 690 nm, natomiast w SV Bony - rozpływa się łagodnie aż do około 730 nm, tak jak bez filtra.

 

 

Edited by stratoglider
 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Odnośnie łączenia z 1.25 cala - nie mam za bardzo pomysłu po co to robić ... Może udałoby się zobaczyć widma gwiazd, ale mgławic raczej nie - jeśli już to tylko okolice H beta i O III. Widma Księżyca i Słońca przez teleskop pokażą się tak samo - powiększenie teleskopu nie zwiększy rozdzielczości widma. Trzeba by wziąć pod uwagę, że od strony oka, powinna być możliwość podpięcia porządnego aparatu foto. Aparat złapałby jeszcze okolice H alfa i dalej w kierunku podczerwieni, co miało by pewien sens.

 

Jeśli ktoś drukowałby sobie obudowę na drukarce 3D, polecam ten najdłuższy bok - od szczeliny do soczewki, wyczernić od wewnątrz welurem, albo wydrukować tam "baffle" w kształcie np paska zębatego. To miejsce obudowy generuje najgorszy odblask i pojawia się od niego takie jakby widmo wtórne, mocno przesunięte w lewo względem tego widma właściwego, które w pewnych warunkach nakłada się częściowo na widmo główne. Ewentualnie można wydłużyć ten "wlot" przy szczelinie, aby zapobiec wpadaniu światła w ten bok obudowy. Poza tym, to ten karton jest dobrej jakości - obudowa jest sztywna, trzyma się mocno. Podejrzewam że gdyby go posklejać klejem, byłoby jeszcze nieco lepiej. Jedynie to, że jest to gładki, śliski karton i pomalowanie na czarno od wewnątrz - bardzo słabo wygasza odblaski.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Znam ten sklep, wnuczki już mają okarynę, lampkę nocną i stateczek puf-puf   :)

Można wnętrze wykleić flockiem, tez powinno być ok?

Pisząc 1.25 cala miałem na myśli i wlot i wylot.

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

mam spektroskop wykonany chałupniczo ale na podstawie tego co napisałeś odnoszę wrażenie że ten z astromedia jest lepszy wiec wypróbuję

Edited by Wojsa
poprawa błędu
Link to comment
Share on other sites

Ale sobie kombinuję jak by tu usprawnić ten spektroskop. A gdyby tak mieć kilka różnych siatek dyfrakcyjnych i np. zrobić egzemplarz z rozszerzoną skalą w okolicy H alfa lub O III? Do tego wydruk 3D zamiast kartonu i może dało by się uzyskać dokładność rzędu 1 nm? 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Do zabawy wystarczy chyba taki jaki jest, jak myślisz Oskar? Oczywiście z dokładnością do obudowy :)

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Jakby ktoś chciał kombinować coś swojego, to można u nich kupić też same siatki dyfrakcyjne.

Na próbę zamówiłem taką i oczywiście ten zaawansowny technologicznie spektrometr.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minut temu, wessel napisał:

Do zabawy wystarczy chyba taki jaki jest, jak myślisz Oskar? Oczywiście z dokładnością do obudowy :)

 

Zabawa zabawą, ale zawsze chciało by się wprowadzić ją na wyższy poziom. Po zwiększeniu dokładności tego spektroskopu mógłby służyć do szybkiej diagnostyki zakresu transmisji filtrów.

Link to comment
Share on other sites

Mam ważną informację dla kupujących:

Trzeba bardzo uważać na siatkę dyfrakcyjną żeby jej nie upalcować. Jest malutka, około 1.5 cm x 1.0 cm, delikatna a to najważniejszy element. Wydawało mi się że mam czyste palce, na szczęście złapałem i udało mi się dobrze wkleić siatkę trzymając ją tylko za jeden róg, około 2...3 mm i na tym obszarze siatka straciła swoje właściwości! Kawałek siatki złapany palcami nie pokazuje widma. 

(możliwe że umycie siatki wodą z mydłem przywróciłoby siatkę do stanu sklepowego, jednak nie sprawdzałem tego, nie wiem jak to działa, że utłuszczenie gasi dyfrakcję)

 

2 godziny temu, apolkowski napisał:

+1. Spróbuję zrobić obudowę. Wrzucę projekt do działu Pliki.

Ważna będzie odległość siatki dyfrakcyjnej od szczeliny i skali. Dla siatki dyfrakcyjnej i skali z zestawu - będzie ona prawidłowo pokazywać nanometry tylko dla rozmiaru obudowy też z zestawu. Dziś wieczorem pomierzę, dam znać.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Posiadam siatkę 3 X 3 cm 500 linii z "Zamkoru", odpowiednia soczewka też by się znalazła, szczelinę też bym zrobił, gdyby ktoś pokazał mi jak to rozmieścić byłbym wdzięczny , kiedyś to tą siatkę wkładałem do zwykłej rury i też działało dobrze też było by pokazać jak wygląda skala.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.