Skocz do zawartości

Serce i Dusza


tomchm

Rekomendowane odpowiedzi

Obiekt wielokrotnie fotografowany, więc nie ma go sensu przedstawiać.

W nocy z 12/13.03 wybrałem się do miejscowości Reczków, gm. Fałków, jako że tam miała być dobra pogoda. W planach chciałem sprawdzić nową miejscówkę oraz zrobić NGC 7822. Ale jakoś nie byłem w stanie wykadrować go, a że sprzęt był już w pełni gotowy, to postanowiłem przycelować w Serce i Duszę. LP dało się we znaku z tego względu, że obydwa fotografowane obiekty były nisko nad horyzontem (ok. 200). Poza tym postanowiłem sprawdzić działanie aparatu na ISO 3200.

Jeśli chodzi o obróbkę, to kilka razy zabierałem się za ten obiekt, aby osiągnąć optymalny efekt. W każdym razie wiem teraz, że focenie mgławic wodorowych robić lepiej przy niższym poziomie LP :) 

 

SWSA, niemodyfikowany Canon RP, Canon 200mm f/2.8L, ISO 3200 90s, 149x light, po 100x dark, flat i bias.

Obróbka: DSS, PS.

Link do stacka: https://drive.google.com/file/d/1Qg6GpGqNoJQsBGyabIp3FYlEu8FFpF1X/view?usp=sharing

Serce_i_Dusza.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyciągaj sygnału na siłę. 

Intensywność koloru nie jest najważniejsza. 

Masz atut, prawdziwe RGB z Canona, wykorzystaj to. 

Pokaż jakość ładnych i prawidłowych kolorystycznie gwiazd. Mglawice też uzyskasz naturalne, nie przekoloryzowane jak z aparatów modowanuch. 

Aha i jeszcze jedna sprawa. Nie usuwaj tak gwałtownie gwiazd, bo robią się nieładne ciapy. 

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robson_g napisał:

Nie wyciągaj sygnału na siłę. 

Intensywność koloru nie jest najważniejsza. 

Masz atut, prawdziwe RGB z Canona, wykorzystaj to. 

Pokaż jakość ładnych i prawidłowych kolorystycznie gwiazd. Mglawice też uzyskasz naturalne, nie przekoloryzowane jak z aparatów modowanuch. 

 

Dziękuję za rady.

 

Bardzo zależało mi na wyciągnięciu tych mgławic, ale w konsekwencji zmasakrowałem gwiazdy. Dla niemodyfikowanego aparatu 3 h naświetlania (przy przysłonie f/4.0) to trochę przymało na to, aby je optymalnie wyciągnąć. Chyba jeszcze za mało umiem, aby to tak ładnie wyciągnąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

men, ale hardkor

w kategorii astro zdjęcie nie kwalifikuje się

w kategorii - "mały Monet" jesteś wysoko, ale technika ciągle nie ta :)

 

pomijając wszystko co zrobiłeś źle - najpierw pokaż to samo bez zmniejszania gwiazd w PSie filtrem minimum

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za słowa otuchy, co nie zmienia faktu, że całkowicie schrzaniłem obróbkę z punktu widzenia astrofoto.

Niemniej taka krytyka działa na mnie mobilizująco. 

Postanowiłem zaprezentować nową wersję, ale chyba tutaj niewiele da się już poprawić - tym razem (niemal) bez cropa.

Serce_i_Dusza.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno obrobka materiału z DSLR to wyższa Szkoła jazdy w porównaniu z wygładzonym materiałem z kamer.  Nie wiem, nie mam jeszcze porównania, ale jeśli to prawda, to fota nie jest najgorsza a każda kolejna będzie tylko lepsza. 

Próbuj najpierw podstawowych czynności, czyli tak jak wessel pisał, zbieraj dobry materiał, stack, kalibracja, potem krzywe i dopieszczaj delikatnie fotkę w PS. 

Próbowałeś robić coś w Pixie? 

Ja mam od czwartku ten program i nie wyobrażam już sobie obróbki w czymś innym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Robson_g napisał:

Podobno obrobka materiału z DSLR to wyższa Szkoła jazdy w porównaniu z wygładzonym materiałem z kamer.  Nie wiem, nie mam jeszcze porównania, ale jeśli to prawda, to fota nie jest najgorsza a każda kolejna będzie tylko lepsza. 

Próbuj najpierw podstawowych czynności, czyli tak jak wessel pisał, zbieraj dobry materiał, stack, kalibracja, potem krzywe i dopieszczaj delikatnie fotkę w PS. 

Próbowałeś robić coś w Pixie? 

Ja mam od czwartku ten program i nie wyobrażam już sobie obróbki w czymś innym.  

Na razie używam Photoshopa. Tak naprawdę cała sesja była eksperymentem z użyciem ISO 3200. Naświetliłem zdjęcia na takich czasach, że histogram miałem w połowie jasności, poza tym swoje dołożyło LP. Wiem już, że na przyszłość tego typu nastawy nie nadają się do użytku w moim przypadku. Ale nic - wiedzieć jak nie robić też jest ważne :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na to?

3 ruchy:

1 crop i wyrównanie tła

2 FitStacker - parametr gamma 42 + znacznik na tło + PPM na całość - auto balans kolorów > zapis do PNG

3 konwersja do JPG (nie usuwałem zielonego)

 

Serce_i_Dusza-lpc-cbg_g42.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja generalnie polecam zasadę: wszelkie procesy/akcje podczas obróbki należy stosować DELIKATNIE.

Jak pracujesz w PS-e to zawsze przed akcją zrób warstwę z kopią (ctrl J) i po akcji porównuj nową wersje ze starą. Po tym podejmuj decyzję czy idziesz w dobrą stronę. Zawsze też możesz się wycofać lub uzyskać efekt pośredni mieszając warstwy w empirycznie dobranych procentach. To co zrobiłeś z gwiazdami i z tłem w pierwszej wersji fotki widzę, że raczej tej zasady nie zastosowałeś.

No i jak wiemy, niestety i Salomon z pustego nie naleje, znaczy nawet @Jarzyna B. i @wessel nie zrobią dobrego zdjęcia z tak małej ilości kiepskiego (LP) materiału.

Nie zniechęcaj się krytyką, napieraj i zbieraj duuuuuużo materiału.

:)

Powodzenia!

  • Lubię 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klippingiem to tak: krzywe-poziomy zawsze o jeden mniej niż mi się wydaje, że jest dobrze :).

Zawsze można podciągnąć selektywnie.

Poza tym w PS jest filtr Camera RAW, gdzie też możesz wyciągać krzywe globalnie lub selektywnie, w ustalonych segmentach - swiatło, jasne, cień, czerń - i jednocześnie mieć podgląd klippingu (zarówno bieli jak i czerni) włączony na live view.

Albo można ustawić kroplomierz w czerniach i bielach i pilnować 0-255.

Edytowane przez wieloch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.