Skocz do zawartości
  • 0

Zestaw do astrofoto w okolicach 2 tys.


Mydelko_FA

Pytanie

Zbieram na jakiś sensowny setup żeby zacząć na serio bawić się w astrofoto. Wiadomo, że efekty z zestawu za 2 koła najwyższych lotów nie będą, jednak ja dopiero zaczynam w to hobby, i rozglądam się za jakimś sprzętem który by mi umożliwił uchwycenie paru mgławic/galaktyk. Fajnie by też było jakby dało się co nieco zobaczyć wizualnie. Moim aktualnym wybrańcem jest reflektor od sky watchera 150/750 na eq3-2 + napęd w jednej osi, jednak chciałbym zasięgnąć rady kogoś kto się zna i doradził najlepszy set w tej cenie. Pozdrawiam cieplutko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
15 godzin temu, Mydelko_FA napisał:

Zbieram na jakiś sensowny setup żeby zacząć na serio bawić się w astrofoto. Wiadomo, że efekty z zestawu za 2 koła najwyższych lotów nie będą, jednak ja dopiero zaczynam w to hobby, i rozglądam się za jakimś sprzętem który by mi umożliwił uchwycenie paru mgławic/galaktyk. Fajnie by też było jakby dało się co nieco zobaczyć wizualnie. Moim aktualnym wybrańcem jest reflektor od sky watchera 150/750 na eq3-2 + napęd w jednej osi, jednak chciałbym zasięgnąć rady kogoś kto się zna i doradził najlepszy set w tej cenie. Pozdrawiam cieplutko

Używałem takiego sprzętu 30s dało ogarnąć - takie wyniki z eq3-2 i napęd

 

59c5592b4e40a_NGC869_884_130u_4.jpg.ea889b9f9932cfab72a9e8ac0fa538f5.jpg

 

M27_45p.png.8335ee9e939d4fc542728e369b333164.png

 

post-30575-0-11920100-1495197499.png

 

post-30575-0-76647900-1488567440.png

Edytowane przez RomekAstrobaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powiem tak: biorąc pod uwagę ograniczone możliwości budżetowe, to chcąc robić to w miarę porządnie, moim zdaniem trzeba wybrać - albo astrofoto, albo wizual.

Sprzęt dobry do astrofoto będzie słaby do wizuala i odwrotnie - cały czas oczywiście biorąc pod uwagę finanse.

 

Wracając do astrofoto; jeśli startujesz całkowicie od zera i nie masz absolutnie nic, to najlepiej od razu założyć sobie budżet w granicach min. 3k. 

Kilkaset złotych na statyw, gdzieś tak 1100-1400 zł na montaż, 800-1000 zł za używany aparat, kilkaset złotych na tani obiektyw, do tego grzałka na obiektyw, interwałometr i ew. adapter baterii, co by focić jednostajnie dłużej jak 2h.

Cały czas oczywiście mówimy o foceniu obiektów Głębokiego Nieba, nie o astrofotografii krajobrazowej.

 

Bo jeśli chcesz robić astrofoto krajobrazowe, to tak jak koledzy napisali wyżej: szerokokątny obiektyw (moim zdaniem ogniskowa poniżej 35mm), aparat, głowica kulowa, statyw oraz grzałka na obiektyw; i jedziesz ;) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Okej, czyli jednak na tą kieszeń za wiele się nie da, jednak jeszcze jedno pytanko mi przyszło do głowy: czy jakbym chciał sobie sprawić zestaw lustrzana + Star Adventurer, to jakie czasy bym wyciągnał i czy dało by się na nim zamontować jakiś mniejszy teleskop? Bo taką opcję też brałem pod uwagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do tego, jakie możliwości oferuje SWSA, to dużo zależy od tego, jaką dysponujesz kasą na rozbudowę setupu. 

 

Zakładając wersję minimalistyczną, czyli brak autoguidingu, całkowicie ręczne ustawianie na biegun oraz brak jakichkolwiek dalszych modyfikacji (np. wymiana klina paralaktycznego), to na jasnych (światłosiła poniżej f/5.0) oraz krótkich obiektywach (ogniskowa poniżej 135mm) jesteś w stanie wyciągnąć max. do kilku minut naświetlania pojedynczej klatki. Więcej nie będzie miało sensu choćby z tego względu, że na dłuższych czasach prawdopodobnie będziesz miał przepalone klatki. Czas naświetlania w przypadku kamer kolorowych generalnie jest uzależniony od dwóch rzeczy:

a) stopnia światłosiły; im obiektyw jest jaśniejszy, tym więcej światła zbiera, więc czas naświetlania będzie krótszy;

b) stopnia zanieczyszczenia nieba światłem naturalnym (Księżyc) i/lub sztucznym; im jest ono większe, tym bardziej trzeba skracać czas naświetlania, ponieważ dojdzie do przepalenia materiału.

Ja używam Canona 200mm /f2.8L przysłoniętego na f/4.0 wraz z Canonem RP; na niebie o 3-ciej klasie Bortle'a na tych ustawieniach wyciągam max. 4 minuty czasu naświetlania pojedynczej klatki - to tak gwoli punktu odniesienia.

 

Chcąc wyjść bardziej ponad 135mm i nadal mieć ten czas 4 min. i niepojechane gwiazdki, to niestety bez inwestycji liczonych w tysiącach zł nie obejdzie się :( Daj znać, jeśli jesteś zainteresowany, to napiszę więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Mydelko_FA napisał:

Czyli tak krótko podsumowując, w okolicach 2 tysi najlepszy zestaw to statyw/montaż + lustrzanka i jasny obiektyw? Czy dało by się coś innego wykombinować?

Raczej nic sensownego. Szukaj Nikona FF np D610 i Samyang24 F1.4 i będziesz chulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, flamezz napisał:

Raczej nic sensownego. Szukaj Nikona FF np D610 i Samyang24 F1.4 i będziesz chulać.

No właśnie nie - bo jak kolega pójdzie w pełną klatkę, to aby później mieć ostro od brzegu do brzegu, to będzie musiał wydać ~ 6000 na astrograf + drugie tyle samo na montaż.

@Mydelko_FA Kup jakiegoś bezlusterkowca APS-C (polecam Fuji), zyskujesz ogromny wybór obiektywów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, cwic napisał:

@flamezz Nikon FF i Samyang 24 w okolicach 2k, razem z montażem do foto? Przecież 2 k to kosztuje jedna z wymienionych rzeczy a nie zestaw.

Faktycznie poza budżetem :P Chodziło mi o astrofoto statywowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niby tak, ale bezlusterkowce to bezwzględnie upchana elektronika w dużej ilości, przeważnie generują więcej szumu termicznego niż tradycyjne lustrzanki. Nie jest to regułą, pewno w  nowych modelach jest coraz lepiej, ale trzeba uważać na wybór i raczej bazować na doświadczeniu innych. Ja osobiście gdybym rozważał jakiś model to prosiłbym kogoś z forum o przesłane 3 min darka, a jeśli nikt nie foci akurat tym co chcemy to albo to znak że nie ma sensu, albo po prostu będziesz pierwszym testerem.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też używałem eq3-2 i newtona, też miałem 2-3 fajne foty, tylko trzeba zaznaczyć że 30 sek ujedzie ale na północy i ewentualnie na pn-wsch i pn-zach., wyście poza wschód i zachód w stronę południa skazuje ten zestaw na porażkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, cwic napisał:

Niby tak, ale bezlusterkowce to bezwzględnie upchana elektronika w dużej ilości, przeważnie generują więcej szumu termicznego niż tradycyjne lustrzanki. Nie jest to regułą, pewno w  nowych modelach jest coraz lepiej, ale trzeba uważać na wybór i raczej bazować na doświadczeniu innych. Ja osobiście gdybym rozważał jakiś model to prosiłbym kogoś z forum o przesłane 3 min darka, a jeśli nikt nie foci akurat tym co chcemy to albo to znak że nie ma sensu, albo po prostu będziesz pierwszym testerem.

Nie wiem, czy najnowsze bezlusterkowce są aż tak mocno zaszumione. Kolega @Lukasz77używa modowanego Canona EOS R i jest zadowolony. Ja mam niemodowanego Canona EOS RP i widzę ogromny postęp w stosunku do budżetowego APS-C, jakim był mój poprzednik Canon 2000D. Na Astrobin obecnie można znaleźć mnóstwo zdjęć wykonanych takimi modelami jak Canon R, Canon RP, Sony A7III czy Nikon Z6.

 

A czemu w Polsce nie robi się takimi aparatami? Moim zdaniem przede wszystkim z powodów ekonomicznych. Nowe bezlusterkowce to przede wszystkim modele pełnoklatkowe, zaś najtańszy z nich - Canon RP - to wydatek min. 5 tys. zł. Są one młode, jest ich mało, więc nawet na rynku wtórnym ich ceny są wysokie. Ogromna większość początkujących w astrofoto w Polsce nie może lub nie chce wydawać takiej kasy na taki aparat, zaś dobrych bezlusterkowców formatu APS-C (poza Sony i Fujifilm) jest jak na lekarstwo. Ci zaś, którzy już głęboko weszli w astrofoto i którym finanse na to pozwalają, idą w dedykowane astrokamery.

 

W każdym razie ja nie bałbym się pójść w kierunku bezlusterkowców. Poza tym mają one jeszcze jedną wielką zaletę: używając odpowiednich mechanicznych (nieoptycznych) adapterów, do każdego bezlusterkowca można podpiąć każdy obiektyw z systemu lustzrankowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
49 minut temu, RomekAstrobaza napisał:

Za tę kasę to wg mnie fajne rozwiązanie to:

SWSA plus jakiś canon 450d lub coś w tym stylu

Według mnie też bardzo dobry zestaw, jednak zamiast 450 zaopatrzyłbym się w 550, na olx nietrudno o dobrą ofertę za ok. 600 złotych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mydelko_FA 

Rozglądnij się na olx za canonem 1100d i sigmą 70-300 DG APO.

Do tego wężyk z interwałometrem za 100kę albo Magic Lantern za friko.

Do tego SW Sky adventurer na starym teodolicie albo iEXOS-100.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.