Skocz do zawartości
  • 0

Błagam o pomoc :( -> qhy downloading....


wismat

Pytanie

Cześć,

Słuchajcie mam bardzo duży problem z QHY163M :/ Walczę od początku roku i powiem szczerze, że za każdym razem jak wracam z działki to jestem zniszczony psychicznie i zastanawiam się czy sobie tego wszystkiego nie darować i... nie, nie wyjechać w Bieszczady, wręcz przeciwnie... Bardzo proszę o pomoc bo ja już nie mam pomysłu i sobie nie radzę. Wahałem się z założeniem tego tematu, aż do wczorajszej nocy bo nic się nie zmieniło :( 


Od początku...
Montuje nowy setup i na początku roku przyszły mi komponenty. Wszystko szło w miarę sprawnie aż do mierzenia płaskości pola tilterem. Ponieważ śruby tiltera zakryte są przez złączki nie mogłem ustawić go w dobrej pozycji opcją live. Za każdym razem muszę odłączyć kamerę, odkręcić ją wraz z kołem, wyregulować śruby tiltera, wkręcić kamerę i ją podłączyć. Mierze płaskość i od początku... Za każdym razem kompletnie wychodziłem z SGP bo wiem że ten program potrafi wariować jak się coś robi z kablami nawet jak nie są podłączone komponenty. W pewnym momencie SGP przestało ściągać zdjęcia z kamery głównej (po ponownym podłączeniu). Problem nie jest zero-jedynkowy, ponieważ raz na jakiś czas udało mi się ściągnąć klatkę i kompletnie nie wiedziałem od czego to zależy. Raz odczekałem np 30 sekund po podłączeniu w SGP i poszło, innym razem nie. Sprawdzałem zależności miedzy kolejnością podłączania kabli do kamerki, sprawdzałem czy odpalenie np sharpacapa czy phd2 i podłączenie kamerki guidującej ma na to wpływ. Ale nie za bardzo. Bawiłem się przepustowością kabla USB w opcjach w SGP. Jechałem od 0 do 60 i nie było tam żadnej reguły. Chociaż przez dłuższy czas kamerka działał na USB Traffic - "3". Pomyślałem, że może kupię nowy laptop bo ten jest dość wiekowy i może przepustowość kabla nie pozwala na ściąganie klatek. No to kupiłem taki z USB3.0 oraz dyskiem SSD. Po zainstalowaniu wszystkiego od razu miałem problem ze ściągnięciem klatki jak na poprzednim komputerze. Sterowników używałem ze strony QHYCCD. Brałem te bezpośrednio do kamery QHY163M (qhy5IIISeriesDriver+QHYCCDASCOM) jak i instalowałem ich paczkę (ALL-in-ONE system pack). Zero poprawy. 
Ogólnie u mnie wygląda to tak że kamerkę QHY163M mam podłączoną do Astrolinka 4 USB. Astrolink jest zasilany przyzwoita mocą 10A. Z Astrolinka idzie kabel 3 metrowy usb3.0 do portu usb3.0 w komputerze. Na komputerze windows10. Użyłem nawet krótszego, oryginalnego kabla usb dawanego do kamery qhy163m i podłączyłem ją bezpośrednio do komputera - efekt ten sam. Mało tego... to nie jest kwestia SGP ponieważ wchodzę w sharpcapa i też buferuje w nieskończoność. Przełączam na kamerkę gui i normalnie ją czyta, próbuje na qhy163 i czarny ekran a na dole wypełniony na zielono pasek ekspozycji i rosnący czas w nieskończoność... Raz mi potrafiła ściągnąć klatkę kamera jak np zmieniłem wtyk jej zasilania w Astrolinku. Ale to pomogło na chwilę. Kompletnie nie wiem o co tu chodzi... 


Na forum QHY znalazłem temat gdzie ludzie skarżą się na ściąganie klatek i jedyne co radzą to żeby zainstalować nowe sterowniki.. ale ja takie mam. Strasznie mnie to już męczy i irytuje bo kilkukrotnie pod bezchmurnym niebem na zimnie zamiast cieszyć się hobby, szukałem sterowników i rozwiązania problemu w internecie. Liczę, że jest to na tyle popularna kamera, że może ktoś miał podobny przypadek i znalazł rozwiązanie :( 
Może zamiast lutowanego kabla zasilającego do niej kupię taki.. kompletny, ale mocno wątpię że to pomoże jak już tematy na forach qhy są zakładane z tym... Z resztą ... bez zasilania też mi ściągała jakiś czas klatki na samym kablu usb. Po czym problem powrócił za jakiś czas. Mam wrażenie że przyczyn jest z 7 i wybierane są losowo :/ 

Czy ktoś miał problem ze ściąganiem klatek kamerą QHY i jakoś sobie z tym poradził raz na zawsze? 

Dzięki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeszcze w kwestii sterowników - działam na komplecie dla QHY:

1. Najnowszy ASCOM - plik instalacyjny o nazwie ASCOMPlatform65SP1.exe

2. Sterownik QHY bazowy - plik instalacyjny o nazwie QHY5IIISeriesDriver200820win10.exe

3. Sterownik QHY ASCOM - plik instalacyjny o nazwie QHYCCDASCOM-Capture-StarSenseSci-V0.1.51.44.exe

Koło filtrowe mam ATIKa więc innych sterowników z QHY nie instaluję. Kolejność instalacji wg powyższych punktów. Tyle udało mi się ustalić zdalnie bez dostępu do setupu z QHY.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za rady. Najpierw wszystko odinstaluje, restart i zacznę jeszcze raz. 
A w którym momencie byś weryfikował  i usuwał te "niechciane" sterowniki z menedżera urządzeń, o których pisałeś post wcześniej? Przed pierwszym podpięciem QHY czy po, jak np. zacznie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sterowniki najlepiej wyczyścić zanim zainstalujesz nowy komplet. Aby sprawdzić czy wszystko jest FIZYCZNIE usunięte z komputera trzeba się chwilkę pobawić. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli kamera jest podłączona możesz dać zmień sterownik i przejść do opcji wyboru ręcznego sterownika. Jak znajdziesz na liście kilka wersji sterowników do kamery to znaczy, że jest bałagan. Opcja brutalna polega na tym, że dajemy opcję odinstaluj zaznaczając usuń z dysku. Później odłączamy i podłączamy kamerę - jak znajdzie sterownik to ponowna deinstalacja jak poprzednio. Jeśli dojdzie do opcji braku sterownika w systemie to znaczy, że już żadnych kopii ani powiązań w systemie nie masz. Odłączamy kamerę, instalujemy pakiet sterowników i po ponownym resecie i podpięciu kamery powinien być jeden zestaw. Pobaw się później kamerą kilka dni. Nawet w dzień. Sprawdź czy reaguje na zmianę parametrów. Dołączaj i rozłączaj sesję zamykając oprogramowanie (bez odłączania kabla). Polecam FireCapture. W kwestii testowania nigdy mnie nie zawiódł.

Jak się znudzisz opcja z fizycznym rozłączaniem i podłączaniem portu. Jak będzie ok przejdź na soft wygodny dla Ciebie do DS. W sterowniku urządzenia (w systemie) wyłącz zarządzanie energią żeby Ci nie uśpiło łącza USB jak będziesz palił klatkę 15 minut. Jak wyświetlisz widok połączeń między urządzeniami (menadżer urządzeń w systemie) to będziesz wiedział jaki łańcuch sprawdzić.

Wiem, że żmudne ale skuteczne.

Uruchomisz kamerę to będziesz martwił się dalej.

Ja obstawiam kolizję w komunikacji między urządzeniami z systemem. Mam swój typ ale jestem ciekawy czy się potwierdzi. Nazwa padała już w tym wątku.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, RMK napisał:

Sterowniki najlepiej wyczyścić zanim zainstalujesz nowy komplet. Aby sprawdzić czy wszystko jest FIZYCZNIE usunięte z komputera trzeba się chwilkę pobawić. Można to zrobić na dwa sposoby. Jeśli kamera jest podłączona możesz dać zmień sterownik i przejść do opcji wyboru ręcznego sterownika. Jak znajdziesz na liście kilka wersji sterowników do kamery to znaczy, że jest bałagan. Opcja brutalna polega na tym, że dajemy opcję odinstaluj zaznaczając usuń z dysku. Później odłączamy i podłączamy kamerę - jak znajdzie sterownik to ponowna deinstalacja jak poprzednio. Jeśli dojdzie do opcji braku sterownika w systemie to znaczy, że już żadnych kopii ani powiązań w systemie nie masz. Odłączamy kamerę, instalujemy pakiet sterowników i po ponownym resecie i podpięciu kamery powinien być jeden zestaw. Pobaw się później kamerą kilka dni. Nawet w dzień. Sprawdź czy reaguje na zmianę parametrów. Dołączaj i rozłączaj sesję zamykając oprogramowanie (bez odłączania kabla). Polecam FireCapture. W kwestii testowania nigdy mnie nie zawiódł.

Jak się znudzisz opcja z fizycznym rozłączaniem i podłączaniem portu. Jak będzie ok przejdź na soft wygodny dla Ciebie do DS. W sterowniku urządzenia (w systemie) wyłącz zarządzanie energią żeby Ci nie uśpiło łącza USB jak będziesz palił klatkę 15 minut. Jak wyświetlisz widok połączeń między urządzeniami (menadżer urządzeń w systemie) to będziesz wiedział jaki łańcuch sprawdzić.

Wiem, że żmudne ale skuteczne.

Uruchomisz kamerę to będziesz martwił się dalej.

Ja obstawiam kolizję w komunikacji między urządzeniami z systemem. Mam swój typ ale jestem ciekawy czy się potwierdzi. Nazwa padała już w tym wątku.

Ok to dzisiejszy wieczór mam co robić. Naprawdę bardzo dziękuję za rady i tłumaczenie jak krowie na miedzy. Na szczęście dla mnie teraz idzie pogorszenie pogody, okolice pełni, a jak się zejdzie dłużej to i białe noce są już na horyzoncie.. może na drugą cześć lata będę gotowy ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak będziesz potrzebował sprawdzenia fizycznego kamery to na Bemowie będę wolny od wszelkich pilnych prac dopiero pod koniec czerwca. Prawdopodobnie do tego czasu winowajca zostanie namierzony ale jakby co daj znać przez PW. Czasem to co piszę może być minimalnie przekręcone w nazewnictwie ale to tylko dlatego, że piszę z głowy - proszę o wybaczenie. Jakby co... działasz na Teams lub czymkolwiek innym gdzie pokażesz mi ekran a wtedy popatrzymy co się dzieje. Tylko w kwestii moich podpowiedzi. Nie chcę zdalnego dostępu - to wypacza naukę. Każdy musi sam przeklikać temat ale jako sufler mogę po 3 maja działać. Godziny raczej późne... sorry... wczesne dla wielbicieli nieba czyli ok. 20:00-21:00. Narzędzie i termin do ewentualnego dogadania.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zaczynam:
 

1. ascom qhyccd camera capture driver - odinstalowane
2. qhy5IIIseries Driver - odinstalowane
3. qhyccd win all in one - odinstalowane
4. astro astrojolo local server driver 2.0.6 - odinstalowane
5. ascom qhyccd filterwheel driver - odinstalowane
6. broadcastWDMCamera V0.0.0.6 - odinstalowane
7. NativeWDM version 1.0.4.4 - odinstalowane
8. QHYCCDEZCAP_QT - odinstalowane
9. QHYCCD EZCAPQT64bit - odinstalowane
10. ascom platform 6.5 SP1 - odinstalowane
11. qhyccd polemaster - odinstalowane
12. qhy polemaster driver - odinstalowane
13. astrolink 4 usb panel - odinstalowane

 

zostawiam:

 

- eqmod eqascom telescope driver 2.00u
- ascom teleskocope driver for synscan
- atik camera softwere
- ascom DreamFocuser focuser driver
- zwo asi cameras driver
(chyba jeszcze na tym komputerze nie podłączałem setupu z qhy5L-II + Atik314L + Dreamfocuser + Atik EFW3, więc w menedżerze tego nie będzie).

Po tych zabiegach oraz po restarcie zostały śmieci w sterach (widać w AstroImaging Equipment), a nie powinny.
1374075567_poodinstalowaniuporestarcie.thumb.jpg.083b2ce3efe6ed19f16b7a7152929048.jpg

 

Następne kroki:
- Pousuwam te pozostałości, dam reset, zainstaluje platformę ascom, ww. sterowniki, firecapture.
- Wyłączę zarządzanie energią w sterowniku qhy i zweryfikuje czy jest w ogóle jeden do kamery.
- podłączę kamerę bezpośrednio do komputera.

- Zacznę to wszystko weryfikować w firecapture.

- Jak będzie ok to zacznę weryfikować w SGP.

Jeżeli będzie wszystko ok to później zainstaluje astrolinka, jego sterowniki i sprawdzę jeszcze raz kamerę.

 


 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Tayson napisał:

wez calego windowsa od nowa zainstaluj , przywróc do ustawiem fabrycznych

bez tego nie dowiesz sie co jest nie tak.

 

edit.

jak laptop?

Myślę że jak nie pójdzie teraz to spróbuje w ogóle na linuxie to odpalić. Jak będzie ok to raczej problem softwere'owy na 100% i będę kminił dalej. Wtedy zrobię system na nowo, jak mówisz. Jak na linuxie będzie problem tzn że to raczej coś z samą kamerą.

Laptop Acer F5 532G.

Teraz to wygląda tak że po deinstalacji zostały mi te śmieciowe stery. Wywaliłem je żeby nic nie było, zrobiłem reset i zainstalowałem na nowo sterowniki i na tą chwilę zamiast 4 mam 1 do kamery. Może jestem na dobrej drodze.
qhy2.jpg.caacf553e8507f34c4d5479d96d0c5c1.jpg

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Odpaliłem komputer z podłączonym kablem USB. FireCapture złapał obraz. Bawiłem się Gainem i ekspozycją. Wyszedłem z FireCapture, odłączyłem kabel USB, za moment podłączyłem go znowu (kamera cały czas na prądzie), odpaliłem program i już FC miał problem żeby ściągnąć klatkę (capture Faild). O dziwo podczas podłączania kabla jest dźwięk jakby nowe urządzenie zostało podłączone, ale zanim sygnał ucichnie jest dźwięk odłączanego urządzenia. Wszedłem w menedżer urządzeń i dalej mam 1 sterownik... Zaraz spróbuje jeszcze raz odpalić komputer z kabel ale mimo wszystko to nie tak powinno wyglądać, że wyciągnę kabel, włożę i już nie działa. Za chiny ludowe nie ustawię płaskości pola tak.
Problem ten z kamerą też miałem na Lenovo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Piotr4d napisał:

Przełóż tilter tak aby zachować dostęp do śrubek. 


Spróbuje go przełożyć na drugą stronę, ale pewnie nie będę miał złączek.
 

 

6 minut temu, Tayson napisał:

Kamera na gwarancje. Im szybciej wymienia na inny egzemplqrzctym lepiej dla Ciebie. 

Zapisz sobie numery seryjne oddawanego urządzenia. 

Kurna, tylko brałem z Ali... Ciekawe jak to można teraz załatwić... Tylko zastanawia mnie ten "mój problem" obecny w necie.. czyżby QHY wydało partię wadliwych kamer? 

 

Teraz, isset napisał:

Nie wiem jak ten model kamery, ale niektóre qhy są wrażliwe na kolejność podłączania i odłączania, czyli najpierw zasilania, a potem usb, albo odwrotnie :)

Rozkminiałem to w pewną bezchmurną noc ;) nie pamiętam rezultatu. 


Jakby co to teraz jest to samo nawet jak odpalę komputer z podłączonym USB. FC i SGP nie ściąga z niej klatek. Nie ma znaczenia czy jest na samym usb czy usb+zasilanie. Kurna korci mnie ta QHY9 Taysona ale jakby się okazało że mam ten sam problem to chyba skoczyłbym z poniatowskiego... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Króciutko i na logikę ...

Olej kwestie chłodzenia QHY sprawdź działanie tylko via USB BEZ rozłączania na początku. Przynajmniej u nie taka opcja była zawsze jako bazowa do testowania elektroniki i nowego firmware.

@isset dobrze Ci pisze. Jeśli chcesz mieć możliwość sterowania temperaturą chodzenia via ASCOM to zasilanie Peltiera na początku, bo jakim cudem ASCOM ma poinformować środowisko, że jest opcja chłodzenia aktywna ? Nie wydaje mi się aby inaczej się dało - przynajmniej patrząc na ułomność sterowników ASCOM.

Jeśli samo USB nie pójdzie prawidłowo to jak pisał @Tayson  -> reklamacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, wismat napisał:

[CUT]  jakby się okazało że mam ten sam problem to chyba skoczyłbym z poniatowskiego... 

Pamiętaj, że Poniatowski w Warszawie już nie jest modny ;) są piękniejsze pylonowe  :movingtongue:

Astronomiczny wyławiacz elektronów nie poddaje się tak łatwo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moze bufor w kamerze jedt walniety, albo.... jest wiele opcji ktore mogly pasc przy odpinaniu usb bez wczesniejszego "wysuniecia" urzadzenia w systemie.

 

Widzialem kiedys na wlasne oczy jak czlowiek wyjmujac pena z usb spalil płytę główną w serwerze za parenascie tysi. Bylo takie CYK w porcie, przepiecie i trzask w serwerze. Kaplica. Serwis wszystko naprawil, ale poczucie stresu - brzcenne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem czy ktoś to sugerował, ale zmień wszystkie kable i HUB na 2.0, właśnie jestem po kilkudniowej walce ze sprzętem. Dziś przyszedł w końcu ostatni kabel 2.0, podłączyłem i śmiga :P klatki schodzą wolniej ale to nie jest dla mnie żaden problem .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, _Spirit_ napisał:

Od zawsze USB > zasilanie. Choćby na chłopski rozum. Włączymy zasilanie, chłodzenie zaczyna kręcić a kamera nie podłączona po USB?!

A jakie to ma znaczenie? :D

Ja w iększości przypadków moją Qhy 163 właśnie tak włączam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 minut temu, kudi145 napisał:

Nie wiem czy ktoś to sugerował, ale zmień wszystkie kable i HUB na 2.0, właśnie jestem po kilkudniowej walce ze sprzętem. Dziś przyszedł w końcu ostatni kabel 2.0, podłączyłem i śmiga :P klatki schodzą wolniej ale to nie jest dla mnie żaden problem .

 

Hmmm Rafał ale to bym musiał chyba takie adaptery dwa kupić. Bo i kamera i astrolink ma wyjące już na USB 3.0 typ b gdzie się nie podepnie USB 2.0

9C252276-74A0-4D62-85ED-03EC53225517.jpeg.7deb1bbc10981cec78323259f5cdaa64.jpeg


 

6 minut temu, _Spirit_ napisał:

Tak robię od czasu QHY8L gdzie można było spalić sterownik przez złą kolejność podłączania urządzenia.

o fuck. Dobrze wiedzieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.