Skocz do zawartości

Kamera główna monochromatyczna


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, stoję przed zakupem głównej kamery monochromatycznej. Od jakiegoś czasu próbuje kupić kamerę ASI 1600mm, na którą się uparłem. Mam jednak pytanie, czy jest jakaś kamera monochromatyczna, która mogłaby być lepszą, bądź nieznacznie gorsza alternatywą dla tej wyżej wymienionej? Musi spełniać 2 warunki, być produktem ZWO (setup oprę o asiair), być w zbliżonej lub nieznacznie wyższej cenie do ASI 1600mm. Astrograf, na tą chwilę to będzie GSO 10" 1000mm, w niedalekiej przyszłości TS Optics 150mm f/2.8. Dzięki za każdą w wskazówkę. Pozdrawiam, Marcin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie się obawiałem. Po przewertowaniu sporo wątków, nic lepszego nie znalazłem. Zapytałem z nadzieją, że może coś przeoczyłem, albo ktoś ma doświadczenie z jakąś kamerą równie dobrą firmy ZWO. Dzięki za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Tayson napisał:

Wez pod uwage, se teleskop o ogniskowej poniżej 500mm nie da Ci setupu galaktycznego. To na pewno bedzie glownie sprzet do mglawic. Wiec pytanie LRGB, czy NB - na co pozwala Ci Twoja miejscowka.

Wyjaśnij mi dlaczego ogniskowa 420mm,już dysklasyfikuje mnie w fotografii galaktyk? Moja miejscówka to łąka w Borach Tucholskich, zasięg 6mag. Widać dobrze Drogę Mleczna i jaśniejsze ds gołym okiem. Zestaw filtrów LRGB i ND mam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, nie straszcie, że sprzęt się nie nada do galaktyk. To nie ogniskowa sie liczy, tylko skala zdjęcia. Oczywiście dla ASI 1600 skala nie będzie powalająca (1,87"/pix) ale i nie taka znów mała. 

 

Dla lepszego zobrazowania tu moja fotka z ASI 1600 i ogniskowej 520 mm. Galaktyka M 94, nie taka znów wielka:

566037805_180413M94L57x180RGB10x180APO102ASIRodoswa9.thumb.jpg.1d84ddb3838bd45b115300135accfa6f.jpg

 

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumię jeszcze tą terminologię, Cropy itd.. A według was oprócz zwo asi 1600mm, która lepiej by się nadawała? Czy poprostu nie da rady pogodzić fotografowania galaktyk i rozleglych mgławic i do tego będą potrzebne 2 kamery? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, od czegoś trzeba zacząć, ja nie mówię, że wszystko odrazu będę wiedział. Póki co uczę się Guidingu z podłączonym canonem. Astrograf jest w drodze do mnie. Koło filtrowe z LRGB i ND posiadam. Nie mam jedynie kamery. Gdy będę się uczył tego wszystkiego pewnie, będę szukał pomocy na forum. Termin kalibracja materiału jest dla mnie nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Tayson napisał:

Ogarniasz temat kalibracja materialu? 

Jesli nie to zakup kamery mono z 7filtrami moze byc strzalem w kolano.

Oj Tayson. Czy nie przesadzasz aby? 

Nie od razu Rzym zbudowano. Sam zawsze powtarzasz że wszystko w sowim czasie. 

Ja też nie znam się na kalibracji a jednak porwałem się na mono z kołem. Choćby na początek do pobawienia się w samo HA. 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.