Skocz do zawartości

Teleskopik


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Panuję dla syna na 4urodziny kupić mini teleskopik. Co jak na screene poniżej.

W jaki kolimator sie zaopatrzyć, aby nie wydać wiecej niz na teleskop?

Czy mozecie podrzucic jakies proste tutki jak ogarnąć kolimację? Nigdy nie miałem doczynienia z newtonami.

 

image.png.fa58e32357a2620d9a698a6ff5544fa5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry kolimator bedzie droższy od tego teleskopu.

Musisz mieć pudełko po kliszy, podkładkę z otworem gdzies tak fi 8mm oraz kapkę kleju łapiącego metal do PCV - tak bedzie najtaniej i równie dobrze, a moze i lepiej.

Najlepiej to samemu pojąć co się robi. Tutki sa pomocne, ale niekiedy nie rozwiazuja problemu gdy tylko powtarzasz mechanicznie to co napisali. Zresztą są różne sposoby kolimacji.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na co dzień wystarczy tani laserowy, albo wręcz kolimuj na gwieździe. W wizualu trzeba mieć mocno rozjechaną kolimację żeby to zauważyć.

 

Po zakupie tylko sprawdź czy wszystko jest równo i osiowo, oraz zrób pełną kolimację np. tą metodą: http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimator najlepiej unplugged - Cheshire. Albo zrób dziurkę w zatyczce 1,25" centralnie w środku. Albo pojemnik po kliszy. Laser jest zbędny.

Laser drogi i rozkolimowany teleskop będzie wyglądał jak skolimowany często. Poza tym same lasery bywają nieskolimowane :-)

 

Poradników całe mrowie. Daruj sobie poradniki gdzie centrują wyciąg, wyciągają pająka itp. Ten jest adekwatny: https://garyseronik.com/a-beginners-guide-to-collimation/

 

Keep it simple, bo Newton to prosty teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, bartolini said:

Czy takie teleskopiki mają w ogóle zaznaczony środek LG?

Jeżeli tak to laserowy, tylko trzeba taki kolimator najpierw skolimować.

Jeżeli nie to okular cheshire.

 

 

O właśnie- to dobra rada- nie kupuj takiego, który ma niezaznaczone centrum zwierciadła głównego- nie ma sensu się męczyć i robić dodatkowej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS - jeszcze jedna ważna rada. Synowi kuzynki kolimowałem byle jakiego Newtona, którego dostał w prezencie na podwórku. Popatrzył na pobliską górę i na co chciał następnie popatrzeć? Na słońce, chociaż mówiłem na wstępie żeby tego nie robił i miał szacowne 8 lat. Dzieciaki mają głupie pomysły. Nie zostawiaj w dzień dziecka samego z teleskopem bo może się to katastrofalnie skończyć.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup mu refraktor. Jeśli ma 4 lata to będzie miał większą uciechę z niego. Jakiś mniejszy, z tych  badziewiastych niby, ale na moje da radę. Ja mam zrobionego kiedyś przez Janusza Płeszkę na bazie soczewki PZO, 60/480. Jest mały poręczny i daje fajne obrazy, nie za duże powiększenia co jest ułatwieniem dla dzieciaka. Kosztował mnie grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

na 4urodziny

 

Kiedy macie zamiar obserwować? Przecież dzieci w nocy śpią ;)

 

Tak na poważnie, to lepiej kupić klocki LEGO, bo dzieciaki się nimi bawią. Teleskop w zasadzie do zabawy nie służy. A jak ma służyć do zabawy, to po co się przejmować kolimacją? 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Behlur_Olderys said:

 

Kiedy macie zamiar obserwować? Przecież dzieci w nocy śpią ;)

 

Tak na poważnie, to lepiej kupić klocki LEGO, bo dzieciaki się nimi bawią. Teleskop w zasadzie do zabawy nie służy. A jak ma służyć do zabawy, to po co się przejmować kolimacją? 

 

 

Wzbudzenie ciekawości i aspiracji jest bardzo ważne, może nawet ważniejsze niż solidne obserwacje w tym wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info. 

moze jednak warto "zainwestowac" w cos takiego?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1488&lunety=Kolimator laserowy do teleskop w Newtona Baader Planetarium Mark III

 

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Kiedy macie zamiar obserwować? Przecież dzieci w nocy śpią ;)

dzieci astrofotografów nie śpią w nocy :) 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio, to dobry prezent. Twórczość mojego potomka po wspólnych zabawach teleskopami i obserwacjach bardzo się wzbogaciła. Nie mam pod ręką rysunków Saturnów, Jowiszów, galaktyk itp. ale wyprodukował ich dziesiątki. Ma ledwo 5 lat.

IMG_20210113_182401.jpg

IMG_20210601_074343.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Tayson said:

 

Szkoda kasy. Kup mu jakiś ~20mm okular za to bo te dokładane do tanich teleskopów do złom. Z osobistych doświadczeń- dzieci mają problem, żeby "znaleźć" obraz w okularze. Ja mam do użytku z dzieckiem odłożonego używanego Baader Hyperiona 24 mm.

 

Lepiej kolimować Cheshire albo pudełkiem po kliszy z dziurką. Kup coś takiego: https://allegro.pl/oferta/kolimator-do-teleskopow-refrakcyjnych-23cm-8974497971 Sprzedawca pisze, że do refrakcyjnych, hehehe :-D

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tayson napisał:

dzięki za info. 

moze jednak warto "zainwestowac" w cos takiego?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1488&lunety=Kolimator laserowy do teleskop w Newtona Baader Planetarium Mark III

 

dzieci astrofotografów nie śpią w nocy :) 

Te kolimatory baadera trudniej się kolimuje niż taki najprostszy GSO:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=2692&lunety=Kolimator laserowy do teleskop w Newtona 1 25 GSO

 

Jak chcesz wydać trochę więcej - to ten concenter z TSa, co go JSC podlinkował.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Herbert West napisał:

Serio, to dobry prezent. Twórczość mojego potomka po wspólnych zabawach teleskopami i obserwacjach bardzo się wzbogaciła. Nie mam pod ręką rysunków Saturnów, Jowiszów, galaktyk itp. ale wyprodukował ich dziesiątki. Ma ledwo 5 lat.

zapamiętaj tę radość. Przyda się w chwili, gdy usłyszysz nienachalne sugestie o 4" APO i miejscu pod choinką :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, lkosz said:

zapamiętaj tę radość. Przyda się w chwili, gdy usłyszysz nienachalne sugestie o 4" APO i miejscu pod choinką :D

 

Jak się zatrzyma na 4" to będę zadowolony ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dla 4 latka to wg mnie słaby pomysł,

no chyba że masz wyjątkowo spokojne dziecko, i takie które potrafi się skupić wieczorem na dłużej niż 5 min.

 

dzieci w tym wieku potrafią się skupić na dłużej, ale zazwyczaj w godzinach porannych.

jeśli chcesz go zachęcić do obserwacji - to proponowałbym zacząć od dziennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy prosty GSO, ważne by był skolimowany. Generalnie prosto się takimi obsługuje, zawsze przed obserwacjami nawet w nocy dawałem radę. W pierwszej kolejności regulujesz LW, tak by laser znalazł się w śrdoku znacznika na LG. Następnie śrubami od LG, po tarczce od kolimatora wygaszasz go na środku. 

Generalnie ten teleskop to zabawka, nie lepiej byłoby kupić mu czegoś około 6"? By nie zniechęcił się za szybko. ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson jak może być coś innego, to dla dziecka szczerze polecam takie planetarium:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=5156&lunety=Domowe planetarium Sega Toys Homestar ORIGINAL aka Classic kolor satin black czarny

 

Nauczy się konstelacji, i załapie jak to się wszystko zmienia z porami roku.

Mój syn ma od kilku lat, sam sobie ustawia i co wieczór puszcza przed snem.

Można ustawić timer, są do kupienia dodatkowe przeźrocza z bardziej bajeranckimi grafikami. 

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.