Skocz do zawartości

IC5070 Pelikan Nebula. Moje próby i nauka długich ekspozycji.


lexx

Rekomendowane odpowiedzi

Hm.... Z jednej strony zdjęcie wychodzi wręcz z ramki - efekt 3D w jasnych partiach jest oczywisty.

Z drugiej strony bardzo brzydki szum w partiach ciemnych - to tylko 3 ujęcia więc w zasadzie trudno się spodziewać czego innego.

A może się czepiam? ;)

 

Ogólnie wyszło wspaniałe, zwłaszcza że dawno nie widziałem tak długo palonych klatek CMOS-em... ;)

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Behlur_Olderys

W życiu się nie czepiasz, ja potrzebuje krytyki, pomocy i to konstruktywnej. Tym bardziej, że dla mnie astro fotografia to pasja i chce to robić jak tylko można na najlepszym z możliwych poziomów.

Dzienx, pozdr.

Edytowane przez lexx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lexx napisał:

@Adam87 Ale ja się dopiero uczę, to chyba można mi wybaczyć "jakieś skuchy". Chyba nie wszyscy zaczynali od razu od pełnych sukcesów!? Soorki. 

 

@lexx Źle mnie zrozumiałeś, Masakra w moim słowniku oznacza coś niepojętego w sensie pozytywnym :)

Edytowane przez Adam87
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam87 napisał:

 

@lexx Źle mnie zrozumiałeś, Masakra w moim słowniku oznacza coś niepojętego w sensie pozytywnym :)

matko i córko, posrałem się, myślałem, że ja tu na takim zacnym forum, takie badziewie wystawiam i żebym spadał, ufff dzienx, już kuwetkę pozamiatałem, pozdr. staram się jak tylko mogę, uwielbiam te hobby :) pozdr.

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne! Czy używałeś dark frames do kalibracji? W ciemniejszych partiach kadru jest wyraźny szum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Herbert West tak, ale ogólnie jeżeli tak można ją nazwać obróbką, polegała praktycznie na zestackowaniu 3 ekspozycji, nawet master flata pobrałem z zupełnie innej sesji. Wszystko zrobione z gorącą głową, chcąc się tylko z kimś na forum podzielić i zarazem usłyszeć opinie, czy przypadkiem nie idę ciemną i ślepą doliną.

Finalnie planuję zrobienie około 7, a 8 h ekspozycji na kanał wykonując takie same 1200 sek ekspozycje. Jak widzę tyle entuzjazmu ze strony kolegów z forum tym bardziej jestem przekonany, że mój eksperyment będzie miał szansę powodzenia. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem w lutym klatek po 1800 sekund fotografując Rozetę kamerą ASI1600MM. Wodór wychodził super, ale strata takiej klatki w razie problemów "boli" bardziej niż 900 sek.

Swoją drogą limit w Kstars dla tej kamery to 2000 sekund. Dłużej się nie da. Pojedyncza klatka bez kalibracji. Sorry za offa.

 

image.png.1af87d863f65b987218207f9d6cedff5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro oczekujesz krytyki, to nie bardzo podoba mi się kadrowanie i trochę czasu bym poświecił na lepszą kolimację teleskopu. O ile pamiętam na innych Twoich fotkach gwiazdki wyglądały lepiej, czyli coś się rozjechało. To normalne zjawisko, chociaż denerwujące. Znam to, sam często z tym walczę. 

Poza tym gratulację za odwagę palenia tak długich klatek. Mój rekord to 900 sek. a zwykle ustawiam na 600 sek. Nawet by mi się nie chciało robić 1200 sekundowych darków. Ale nie bierzcie ze mnie przykładu, bo to podejście ze wszech miar naganne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.