Skocz do zawartości

Wybór kamery mono


lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zainwestować w kamerę mono, żeby zmniejszyć straty na świetle obecne w kamerach kolorowych. I skoro już kupuję, to chłodzoną. Do niedużych pól, gromady kuliste, planetarki, czasem planety. W pasmach HSO (7nm), RGB, czasem UV. Będzie podłączana do dłuższych tub 1000mm F5 (rzadziej), 2450mm F12 (częściej), incydentalnie do krótkiej lunetki. Odległość do filtrów 1.25" w kole to ~20mm. Bortle 9, budżet ~4.5k

 

Waham się między ASI183mm, a 1600mm. Wolałbym mniejszy sensor, żeby nie winietowało z kołem (plus dla asi183), większą sprawność (asi183 83%, asi1600 60%) i większą studnię (asi183 15k, asi1600 20k, asi533 50k). ASI183 ma za dużą rozdzielczość, kłopotliwy amp glow (asi1600 ma mniejszy). Za to ASI1600 ma odblaski przez brak powłok na matrycy.

 

Podsumowując: niby 183 ma więcej zalet, jest czulsza, tylko czy tego diabli nie wezmą przez te małe piksele? Nie będzie rozciaprania obrazu przy redukcji rozdzielczości? Z drugiej strony... jeśli celem dla mnie jest wydobycie sygnału z łuny miejskiej, i nie mam zamiaru przejmować się trochę przepalonymi gwiazdami, to czy ma to dla mnie znaczenie? Idealna byłaby ASI533mm, no tylko nie ma takiej... I co tu teraz zrobić??? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASI183MM kalibruje się absolutnie bezproblemowo, nie rozumiem rozdmuchiwania problemów odnośnie amp glow dla tej akurat kamery. Jest to bardzo fajna kamera w swojej cenie.

 

Finalnie ASI1600 jest czulsza ze względu na większą powierzchnię pixela, mimo niższego QE.

 

Z odblaskami na 1600 nie ma co zrobić.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie amp glow jest o tyle kłopotliwy, że wolę jednoklatkowe ekspozycje. Choć może się to zmieni... :D

 

1 godzinę temu, Renioo napisał:

Finalnie ASI1600 jest czulsza

Czulsza = szybciej się prześwietli, bo ma sumarycznie mniejszą studnię na jednostkę powierzchi. Czyli chcąc uzyskać tak samo naświetlone zdjęcie, musiałbym w ASI183 użyć o ok. 80% dłuższej ekspozycji. Dobrze rozumuję?

Jeśli tak, to ma to swoją zaletę przy moich światłosiłach... dodatkowo biorąc pod uwagę, że skala przy tych ogniskowych i asi1600 będzie optymalniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Renioo napisał:

ASI183MM kalibruje się absolutnie bezproblemowo, nie rozumiem rozdmuchiwania problemów odnośnie amp glow dla tej akurat kamery. Jest to bardzo fajna kamera w swojej cenie.

 

Finalnie ASI1600 jest czulsza ze względu na większą powierzchnię pixela, mimo niższego QE.

 

Z odblaskami na 1600 nie ma co zrobić.

Ja mam problemy z kalibracją i nie mogę pozbyć się ampglow. Nie wiem co robię źle, kiedyś bez problemu ją kalibrowałem, a w międzyczasie nie zmieniłem metodologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu rozważyłbym ASI183MM PRO. Ma lepszy sensor BSI z dużo wyższym QE i warstwami AR. Sensor da się kalibrować co potwierdzają udane zdjęcia na forum jak i astrobin. Rozmiarem pixela nie ma się co przejmować, bo przy tak małym szumie odczytu możesz binować 2x2 lub 3x3. Po zbinowaniu 2x2 studnia rośnie czterokrotnie a szum odczytu o pierwiastek z ilości binowanych pixeli czyli 2 razy.

 

Poniżej tabela z pomiarami QE z francuskiej strony. Krzywe QE na stronach producentów są często zawyżone. Możesz ASI183MM palić dużo mniej klatek jak dla ASI1600MM i uzyskasz podobny SN.

 

capture-d-ecran-2020-10-20-a-00_22.55-392.png.718bbe91543860727dc92842949c4db2.png

 

p.s. Jak budżet pozwala to ASI2600MM PRO jest bezkompromisowa. Ewentualnie zamiast 183MM PRO, ASI294MM PRO ma większy sensor i bin 2x2 sprzętowy.

 

12 godzin temu, lkosz napisał:

Dla mnie amp glow jest o tyle kłopotliwy, że wolę jednoklatkowe ekspozycje. Choć może się to zmieni... :D

 

Czulsza = szybciej się prześwietli, bo ma sumarycznie mniejszą studnię na jednostkę powierzchi. Czyli chcąc uzyskać tak samo naświetlone zdjęcie, musiałbym w ASI183 użyć o ok. 80% dłuższej ekspozycji. Dobrze rozumuję?

Jeśli tak, to ma to swoją zaletę przy moich światłosiłach... dodatkowo biorąc pod uwagę, że skala przy tych ogniskowych i asi1600 będzie optymalniejsza.

 

ASI1600 jest mniej czuła dla każdej długości fali, co widać w tabeli. Jak chcesz porównać studnię w kamerach o różnym rozmiarze pixela to trzeba przeliczyć na jednostkę powierzchni korzystając ze wzoru: studnia / rozmiarpixela^2.  Studnia na um^2 wyjdzie większa dla ASI183MM PRO.

 

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, rambro napisał:

Studnia na um^2 wyjdzie większa dla ASI183MM PRO.

no to mi właśnie to wyszło, tylko nie za bardzo umiałem zinterpretować jakie to ma skutki przy zdjęciach jednoklatkowych. Wyszło, że bez binningu w 1600mm mniej będzie trzeba używać suwaka gammy. I w sumie tyle. Stacki rzadko robię

 

Dodatkowo w ASI1600 trochę mnie te odblaski zniechęcają. Nie jest to coś, co chciałbym za te pieniądze zobaczyć wokół prześwietlonej planety, chcąc zobrazować jej księżyce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, karolbe napisał:

Ampglow to jest chyba najbardziej rozdmuchany nie-problem w astro. Mam doslownie zero problemow z ampglow, wrzucam darki i tyle, reszte zalatwia aplikacja do stackowania (APP w moim przypadku).

To nie jest do końca nie-problem.

Nie ma opcji, że będziesz miał idealny detal w miejscu występowania amp glow. Oczywiście, darki je odejmą, ale weź pod uwagę, że jednak tego sygnału zbierze się tam po prostu mniej a na pewno będzie słabszej jakości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, OnlyAfc napisał:

tego sygnału zbierze się tam po prostu mniej a na pewno będzie słabszej jakości.

 

Nie do końca. W skali 16 bitowej w poniższym darku (1800 sec, czyli 10x dłuższym) średni poziom "sygnału" w obszarze amp-glow (Preview01) to ok. 1000. Pozostaje ponad 64000 "wolnego" dla zarejestrowania obrazu.

 

image.png.b7bf20ce3780de3fe92bcc438bfbf5d3.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, apolkowski napisał:

Nie do końca. W skali 16 bitowej w poniższym darku (1800 sec, czyli 10x dłuższym) średni poziom "sygnału" w obszarze amp-glow (Preview01) to ok. 1000. Pozostaje ponad 64000 "wolnego" dla zarejestrowania obrazu.

Amp glow to dodatkowe źródło szumu, pogarsza SNR w miejscu występowania. Popatrz na odchylenie standardowe. A przepalić też się potrafi przy dużym gainie (choć może nie w tej kamerze).

 

No i darki to dodatkowe źródło szumu - przez ampglow musimy je stosować, a bez niego można zadowolić się ditheringiem, co dodatkowo poprawi SNR.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to podsumowując wychodzi, że ASI183 wypada trochę lepiej: bez winiety, większa czułość, niższa cena, bez odblasków. Wada: duży ampglow, który będzie dla mnie kłopotem, i trochę większy szum. ASI1600 ma tylko jedną dużą przewagę: szczątkowy ampglow. Dziwi mnie, że nie zostały dodane warstwy AR na matrycy, bo to w sumie prosta sprawa. Byłaby przez to bardzo dobra kamera...

 

Nie udało mi się znaleźć obrazów prześwietlonych planet z ASI1600, na których widać siłę odblasków, ale nie zapowiada się nic dobrego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lkosz napisał:

Nie udało mi się znaleźć obrazów prześwietlonych planet z ASI1600, na których widać siłę odblasków, ale nie zapowiada się nic dobrego...

Robiłem kiedyś takie zdjęcia, może znajdę. Pamiętam że udało mi się sfocić księżyce Marsa, więc nie ma tragedii ;) Poza planetami na długich czasach, te odblaski pojawiają się na niebie baaardzo rzadko - problem tyczy się jedynie obiektów w LRGB, które mają w kadrze bardzo jasną gwiazdę, a jest ich może kilka. Focę tą kamerą już długi i prawdę mówiąc nie mogę sobie przypomnieć żadnego takiego przypadku :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

które mają w kadrze bardzo jasną gwiazdę

Wygląda to mniej więcej tak:
2ntiE8T.jpg

Godzinę temu, MateuszW napisał:

problem tyczy się jedynie obiektów w LRGB, które mają w kadrze bardzo jasną gwiazdę

Problem jest też z filtrami NB.

Tu masz przykład obiektu w Ha:

SBkemaCh.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.