Skocz do zawartości

Problem z wyważeniem setupu CEM25P


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zakupiłem ostatnio CEM25P i nie mogę wyważyć setupu na zestawowym obciążniku i standardowym pręcie. Wieszam na nim TS Optics 150mm f2.8, a zestawowa przeciwaga ma 4,7kg. Teraz nie wiem, czy lepiej będzie dokupić dodatkową przeciwagę, czy może wydłużyć pręt przeciwagi? Które rozwiązanie lepsze będzie w tym wypadku? 

Pozdrawiam,

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JaLe napisał:

Ten montaż nie nadaje się do takiego teleskopu.

Przy doborze montażu do teleskopu (lub odwrotnie) należy kierować się nie tylko masą, ale również ogniskową i momentem bezwładności układu.

O kurdę, to mnie teraz zmartwiłeś trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

No niestety, Jarek ma rację. To za duża tuba na to maleństwo

Trochę sugerowałem się różnymi forum, patrząc na czym lekkim wieszają ten teleskop. Dlatego padło na Cem25p, wydawał mi się idealnym rozwiązaniem. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Podstawowe pytanie - z której strony ustawiłeś wyciąg? 

 

Kamera powinna być w stronę osi obrotu montażu, jeśli tego nie zrobiłeś to masz jeszcze masę zapasu. 

Tak zostało od czasu jak używałem go z NEQ6. Ten kolos nie miał z nim problemu. 

20210830_125200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to obracaj teleskop w obejmach o 180st i będzie inna rozmowa. 

Montaż już masz, więc najpierw to zmontuj i może będzie OK, wymienić zawsze zdążyć. 

Szczególnie, że ogniskowa nie jest jakoś strasznie wymagająca. 

Edytowane przez Patryk Sokol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Patryk Sokol napisał:

No to obracaj teleskop w obejmach o 180st i będzie inna rozmowa. 

Montaż już masz, więc najpierw to zmontuj i może będzie OK, wymienić zawsze zdążyć. 

Szczególnie, że ogniskowa nie jest jakoś strasznie wymagająca. 

Ciekawe, że w instrukcji nawet napisali o zrównoważeniu teleskopu 8". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minutes ago, Patryk Sokol said:

No to obracaj teleskop w obejmach o 180st i będzie inna rozmowa. 

Montaż już masz, więc najpierw to zmontuj i może będzie OK, wymienić zawsze zdążyć. 

Szczególnie, że ogniskowa nie jest jakoś strasznie wymagająca. 

Dokładnie, do tego dochodzi jeszcze masa aparatu, korektora komy, koła filterowego czy co tam masz. Ja mam aparat skierowany "do" montażu i jest akurat centymetr luzu między aparatem a montażem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://sternenhimmel-fotografieren.de/ioptron-cem25-p-und-omegon-astrograph-154600-test-und-erfahrungsbericht/

 

Tu niemiec nawet większe coś wiesza i dodał obciążenie dodatkowe, ja jednak wolałbym pręt wydłużyć, zgodnie z sugestią w instrukcji.

5 minut temu, MichałK napisał:

Dokładnie, do tego dochodzi jeszcze masa aparatu, korektora komy, koła filterowego czy co tam masz. Ja mam aparat skierowany "do" montażu i jest akurat centymetr luzu między aparatem a montażem. 

Cały setup ze wszystkim nieznacznie przekroczy 6,5kg. Po obrocie chyba nie zmieszczę się z tym wszystkim, tak by wyważyć go w DEC (bez kolizji kamery z montażem).

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Ersoy said:

https://sternenhimmel-fotografieren.de/ioptron-cem25-p-und-omegon-astrograph-154600-test-und-erfahrungsbericht/

 

Tu niemiec nawet większe coś wiesza i dodał obciążenie dodatkowe, ja jednak wolałbym pręt wydłużyć, zgodnie z sugestią w instrukcji.

Cały setup ze wszystkim nieznacznie przekroczy 6,5kg. Po obrocie chyba nie zmieszczę się z tym wszystkim, tak by wyważyć go w DEC (bez kolizji kamery z montażem).

A to słabo... A gdzie masz guider? Ja zamontowałem z tyłu tuby, właśnie, żeby go dociążył. Ty masz chyba blisko wyciągu? Może przenieś go na tył... Dzięki takiemu zabiegowi punkt wyważenia ledwo mi się mieści na samym końcu szyny :) . Możesz też spróbować jakieś ciężarki dorzucić na tył, żeby wyważyć w DEC.

Możesz też czarować z obrotem o mniej niż 180 stopni i jakoś to równoważyć innymi ciężarkami ale to już średnie rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Patryk Sokol napisał:

No to obracaj teleskop w obejmach o 180st i będzie inna rozmowa.

W przypadku niemieckiego paralaktyka to najlepsze rozwiązanie, ale iOptron to CEM (Center Balanced Mount) więc odwrócenie tuby może spowodować, że kamera będzie uderzać w montaż.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MichałK napisał:

A to słabo... A gdzie masz guider? Ja zamontowałem z tyłu tuby, właśnie, żeby go dociążył. Ty masz chyba blisko wyciągu? Może przenieś go na tył... Dzięki takiemu zabiegowi punkt wyważenia ledwo mi się mieści na samym końcu szyny :) . Możesz też spróbować jakieś ciężarki dorzucić na tył, żeby wyważyć w DEC.

Możesz też czarować z obrotem o mniej niż 180 stopni i jakoś to równoważyć innymi ciężarkami ale to już średnie rozwiązanie

Mój guider siedzi w OAGu. Będę próbował.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, orlen napisał:

mój śmiga z przedłużką pręta. 

nie przekręcaj tuby w obejmach o 180 bo kamera będzie ci haczyc o RA. Podsun tylko wyciag blizej obejmy to latwiej ci bedzie wyważyć DEC. 

 

i z góry uprzedzam idealnie raczej nigdy tego nie wyważysz, za dobre łożyska ;)

Nie ma szans 180 stopni. W NEQ6 też musiałem wyciąg w stronę obejm przesuwać, by DEC zrównoważyć. Kupuję przedłużkę pręta w takim razie. ;) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, jak widzę niedługo będzie na giełdzie dużo CEM 25P z małym przebiegiem i dużymi luzami na przekładniach. Poczytajcie Panowie net. Dla tej zabawki - dla fotografii długoczasowej- rekomendowane jest 1/2 obciążenia podanego fabrycznie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Adam87 napisał:

 

@wessel Właśnie o tym samym czytałem i nie wiem czy mają racje ludzie którzy pisali że ten mont nie jest na lata ale to przeważyło aby go oddać i dalej w to nie brnąć.

Duża masa zestawu praktycznie nie wpływa na zużywanie się przekładni. Masa obciąża łożyska, a te w CEM25 są genialne. Gdy setup jest wyważony, to obciążenie przekładni jest prawie takie samo jak przy lżejszym zestawie. Problem jaki się pojawia to sztywność całości przy wietrze.

 

Tutaj mówimy o setupie ważącym 6,5 kg i ogniskowej 420 mm - to jest żadne wyzwanie, tylko normalne warunki dla CEM25. Jedyny problem tutaj to duża powierzchnia tuby, co będzie negatywnie się objawiać przy wietrze, ale poza tym nie widzę powodów do obaw.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam87 napisał:

@Ersoy Do pełnego wyważenie potrzebujesz 3 oś, poszukaj o tym w internetach.

 

@wessel Właśnie o tym samym czytałem i nie wiem czy mają racje ludzie którzy pisali że ten mont nie jest na lata ale to przeważyło aby go oddać i dalej w to nie brnąć.

Mówisz o tego typu osi, co ostatni post?

https://www.cloudynights.com/topic/711522-ioptron-cem25p-unable-to-balance-in-ra-axis/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MateuszW napisał:

Duża masa zestawu praktycznie nie wpływa na zużywanie się przekładni. Masa obciąża łożyska, a te w CEM25 są genialne. Gdy setup jest wyważony, to obciążenie przekładni jest prawie takie samo jak przy lżejszym zestawie. Problem jaki się pojawia to sztywność całości przy wietrze.

 

Tutaj mówimy o setupie ważącym 6,5 kg i ogniskowej 420 mm - to jest żadne wyzwanie, tylko normalne warunki dla CEM25. Jedyny problem tutaj to duża powierzchnia tuby, co będzie negatywnie się objawiać przy wietrze, ale poza tym nie widzę powodów do obaw.

Pojawi się nowe wyzwanie, z którym nie miałem do czynienia używając "skały" NEQ6. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ersoy Miałem CEM25 i wieszałem na nim 5" Taka Epsilona, z Nikonem, ciężkimi obejmami. Razem 10kg około i do tego dotakowa przeciwwaga 5kg od Sky Watchera.  Tu masz zdjęcie zrobione takim setupem. Sprzedałem ten montaż ponad rok temu koledze z forum i zadowolony używa do dziś. Oczywiście pogoda musi być bezwietrzna, inaczej nie poszalejesz. Do tej tuby potrzebujesz faktycznie bardziej nośnego montażu.

 

L.jpg.4bb9374be0cfbea2f5fc643158a36781.jpg.41ee6c091cb67414f461e2b840cb813b.jpg.79ad0a20a35c95a7e298c98a2c751a2c.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, count.neverest napisał:

@Ersoy Miałem CEM25 i wieszałem na nim 5" Taka Epsilona, z Nikonem, ciężkimi obejmami. Razem 10kg około i do tego dotakowa przeciwwaga 5kg od Sky Watchera.  Tu masz zdjęcie zrobione takim setupem. Sprzedałem ten montaż ponad rok temu koledze z forum i zadowolony używa do dziś. Oczywiście pogoda musi być bezwietrzna, inaczej nie poszalejesz. Do tej tuby potrzebujesz faktycznie bardziej nośnego montażu.

 

L.jpg.4bb9374be0cfbea2f5fc643158a36781.jpg.41ee6c091cb67414f461e2b840cb813b.jpg.79ad0a20a35c95a7e298c98a2c751a2c.jpg

Sam wieszałeś 10kg, to z 6,5kg sobie nie poradzi? Teleskop o 1" mniejszy, niż mój. Wiatr napewno będzie dawał się we znaki, ten montaż jest bardzo leciutki. Z ciekawości na czym wieszasz teraz swojego Epsilona? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.