Skocz do zawartości

Problem z wyważeniem setupu CEM25P


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wessel napisał:

He, jak widzę niedługo będzie na giełdzie dużo CEM 25P z małym przebiegiem i dużymi luzami na przekładniach. Poczytajcie Panowie net. Dla tej zabawki - dla fotografii długoczasowej- rekomendowane jest 1/2 obciążenia podanego fabrycznie.

Czyli za jakies 10lat przy ilości bezchmurnych nocy w Polsce. 

A poważnie, nie przesadzajmy, żeby nie można było wieszać 6,5kg przy deklarowanych 12 czy 13 udźwigu? To po co ten montaż, do gabloty i modły odprawiać? 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, orlen napisał:

Czyli za jakies 10lat przy ilości bezchmurnych nocy w Polsce. 

A poważnie, nie przesadzajmy, żeby nie można było wieszać 6,5kg przy deklarowanych 12 czy 13 udźwigu? To po co ten montaż, do gabloty i modły odprawiać? 

Nie wiem, cytuje to co przeczytałem a co ma sens, bo miałem ten montaż w rekach i do zabawy. Jest b.delikatny.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, count.neverest napisał:

Miałem CEM25 i wieszałem na nim 5" Taka Epsilona, z Nikonem, ciężkimi obejmami. Razem 10kg około i do tego dotakowa przeciwwaga 5kg od Sky Watchera.  Tu masz zdjęcie zrobione takim setupem. Sprzedałem ten montaż ponad rok temu koledze z forum i zadowolony używa do dziś. Oczywiście pogoda musi być bezwietrzna, inaczej nie poszalejesz. Do tej tuby potrzebujesz faktycznie bardziej nośnego montażu.

Potwierdzam Kamila słowa ^^. Mam teraz też ok 10kg (no może nieco mniej) z dodatkowym ciężarkiem i prowadzi ok. Do idealnego wyważenia dodałem również tę 3 oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że @wessel ma rację. Przy lekkim wietrze połowa klatek będzie do wyrzucenia. Chyba, że będziesz stosował parawany. Ja pod taką tubę to bym proponował CEM40 lub GEM45. 

Sam mam CEM40 i jestem z niego zadowolony. Ale jest bardzo czuły na wyważenie. Dodałem trzecią oś i jest o wiele lepiej jeśli chodzi o prowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JaLe napisał:

Przy doborze montażu do teleskopu (lub odwrotnie) należy kierować się nie tylko masą, ale również ogniskową i momentem bezwładności układu.

Co do ogniskowej to bez przesady, ta tuba ma ogniskową 420mm.

Używam takiej samej na CEM-26 i jest zupełnie ok.

 

Też próbowałem dodatkowej przeciwwagi, ale na koniec dorobiłem przedłużkę. Jest to lżejsze, jak się graty zabiera w teren i trzeba wszystkie "drobiazgi" zabrać po schodach do samochodu.

 

Co do obracania tuby w obejmach, to na CEM kamera haczy o montaż, więc tak się nie da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, licho52 napisał:

Na początku myślałem że to jakiś refraktor TS150 i szkoda było mi montażu a to ten fikuśny carbonowy Newton Sharpstara z 400mm ogniskową.  0 problem, wyważ go dobrze i będzie śmigał.

Bardzo możliwe, że inni tak samo skojarzyli. Do takiego Apo napewno bym, nie pchał się w Cema 25p i pewnie zostałbym z NEQ6. :)

 

Też myślę, że będzie działał sprawnie. Czekam na przedłużkę pręta i dorobię 3 oś. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Duża masa zestawu praktycznie nie wpływa na zużywanie się przekładni. Masa obciąża łożyska, a te w CEM25 są genialne. Gdy setup jest wyważony, to obciążenie przekładni jest prawie takie samo jak przy lżejszym zestawie. Problem jaki się pojawia to sztywność całości przy wietrze.

 

Tutaj mówimy o setupie ważącym 6,5 kg i ogniskowej 420 mm - to jest żadne wyzwanie, tylko normalne warunki dla CEM25. Jedyny problem tutaj to duża powierzchnia tuby, co będzie negatywnie się objawiać przy wietrze, ale poza tym nie widzę powodów do obaw.

Zakładam, że o czymś takim jak bezwładność układu słyszałeś? Im większa masa tego co jest do prowadzenia tym większa bezwładność układu, im większa bezwładność układu tym większy nacisk na powierzchnie styku w przekładniach, im większy nacisk tym większe ich zużycie.

Biorąc pod uwagę ich "topową" jakość i stosowane materiały przeciążanie montażu szybko je załatwia.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Zakładam, że o czymś takim jak bezwładność układu słyszałeś? Im większa masa tego co jest do prowadzenia tym większa bezwładność układu, im większa bezwładność układu tym większy nacisk na powierzchnie styku w przekładniach, im większy nacisk tym większe ich zużycie.

Przy prawie zerowych przyspieszeniach i prędkościach, z jakimi mamy do czynienia w montażu, ta bezwładność jest bez znaczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbierałem CEM25 do kompletnego zera, żeby poprawić po fabryce. Montaż prosty jak budowa cepa. Mechanicznie wewnątrz nie ma się do czego przyczepić. Łożyska chyba 55mm są świetne. Puszczony luzem zestaw zatrzymuje się jednostajnie, pracuje bardzo gładko i bez jakiegokolwiek luzu. Najsłabszym elementem jest mocowanie głowicy do podstawy:

image.png.50a9cb51a85e4e184e64944c83e4ce4a.png

 

To w tym miejscu powstają ugięcia, kiedy robi się ciężko. W CEM26 też nie wygląda to lepiej, ale to akurat znam tylko ze zdjęcia, nie miałem tego modelu w łapskach. Jakby to kogoś bardzo bolało, to przy odrobinie deteminacji Tomek by zaprojektował to "po bożemu" i można wymienić. Custom mody są bardzo fajne :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku prawidłowo wyważonego montażu,

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Przy prawie zerowych przyspieszeniach i prędkościach, z jakimi mamy do czynienia w montażu, ta bezwładność jest bez znaczenia.

 

Poprawiłem za kolegę @MateuszW ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.