Skocz do zawartości

Równoległe paski na zdjęciach


MarekS99

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

Przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, które brzmi:
Skąd biorą się takie dziwne równoległe paski na zestackowanym zdjęciu?

Robię foty Nikonem D90 i SW 120/600 z napędem w jednej osi
Na pojedynczych fotach RAW nie ma tego problemu. Po złożeniu robią się właśnie takie paski
Ta konkretna fotka powstała jak stack 60x60" przy ISO 640

Na plikach dark wydaje się, że punkty są rozproszone podbnie jak na bias.

Dodatkowo co kilka zdjęć ruszałem napędem tak aby fotka przemieszczała się o kilka pikseli. 
Kiedyś pozostawiałem napęd w spokoju a pasy i tak się tworzyły.

 

pozdrawiam 

rgb-compose.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MarekS99 napisał:

Tak by było gdybym nie ruszał napędem.

Ale ruszałeś w jednej osi czy dwóch?

 

To jest walking noise i rozwiązaniem jest dithering (w dwóch osiach) lub wymiana aparatu na nowszy (generalnie stare matryce miały ten problem mocniejszy).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Robiłem zeszłej wiosny galaktyki w Lwie (Canon 500D) i również mialem ten efekt "walking noise". Oczywisty błąd, nie zrobiłem ditheringu. Wynik podobny do tego jak u Kolegi MarekS99.

Jak myślicie, czy taki materiał da się jeszcze wykorzystać dopalając więcej subekspozycji, czy te paski zawsze już będzie widać po zestakowaniu nawet z dodatkowymi prawidłowo robionymi subekspozycjami? Szkoda trochę mi tego do kosza wywalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Adam1 napisał:

Witam. Robiłem zeszłej wiosny galaktyki w Lwie (Canon 500D) i również mialem ten efekt "walking noise". Oczywisty błąd, nie zrobiłem ditheringu. Wynik podobny do tego jak u Kolegi MarekS99.

Jak myślicie, czy taki materiał da się jeszcze wykorzystać dopalając więcej subekspozycji, czy te paski zawsze już będzie widać po zestakowaniu nawet z dodatkowymi prawidłowo robionymi subekspozycjami? Szkoda trochę mi tego do kosza wywalać.

tutaj mój wątek z tym samym problemem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)
Skorzystałem z rady i robiłem dithering ręcznie co 5 fotek :)
Mieliście rację - problem został zredukowany do zera. :)
Dzięki wszystkim za radę!!!!
Poniżej fotka z "wyciągnietymi" do granic perwersji poziomami (jakość tragiczna ale uwidacznia, że po paski równoległe rozproszyły się)M31-16.thumb.jpg.60a996c5600c21a5205722a55deec6ee.jpg z  

Edytowane przez MarekS99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
6 minut temu, MarekS99 napisał:

i na koniec . 

Ostatnio zostałem zmuszony do pozostawienia teleskopu samopas. Sam więc zrobił 70 zdjęć po 30 sekund.  Ręczny dithering nie był wykonywany ale został założony filtr CLS. Po zestackowaniu efekt pasów nie wystąpił.

pozdrawiam

Rozciągnij jeszcze trochę ;)

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2021 o 14:25, MarekS99 napisał:

jakość tragiczna ale uwidacznia, że po paski równoległe rozproszyły się

Ten dithering to chyba łopatą robiłeś, bo poucinało ci sporo kadru po bokach, więc będzie trzeba spory crop robić, żeby nie było "przejść" widać.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2021 o 08:43, OnlyAfc napisał:

Ten dithering to chyba łopatą robiłeś, bo poucinało ci sporo kadru po bokach, więc będzie trzeba spory crop robić, żeby nie było "przejść" widać.

 

Chodziło tylko o pokazanie, że filtr niweluje problem. Szerokość kadru ma tu znaczenie marginalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MarekS99 napisał:

Dokładnie. Ale jak wspominałem filtr CLS rozwiązał problem

 

Może zimniejsze noce ograniczyły problem :D. Te paski powstają z hotpixeli, które zmieniają położenie, jak kadr dryfuje. Pomaga dithering i aktualne darki. Składanie medianą też trochę pomaga, ale kosztem SN względem średniej. Filtr CLS mógł poprawić kontrast, ale ogólnie nie polecam po ciężko poprawne kolory uzyskać bo wycięciu części widma.

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rambro napisał:

 

Może zimniejsze noce ograniczyły problem :D. Te paski powstają z hotpixeli, które zmieniają położenie, jak kadr dryfuje. Pomaga dithering i aktualne darki. Składanie medianą też trochę pomaga, ale kosztem SN względem średniej. Filtr CLS mógł poprawić kontrast, ale ogólnie nie polecam po ciężko poprawne kolory uzyskać bo wycięciu części widma.

Zdjęcia wykonywane przy prawie +15 stopniach więc nie za zimno. Nie robiłem też darków . Jedyne pliki kalibracyjne to flaty. Patrząc na proponowany filtr semiAPO też powoduje mocne przycięcie widma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.