Skocz do zawartości

DM z Marsa.


Mariusz Psut

Rekomendowane odpowiedzi

Na 99% to NIE JEST zdjęcie nieba z Marsa. To jest dzienna panorama z łazika + niebo z Ziemi. Opis jest trochę niejasny, ale jest tam podana tylko jedna data - 20 lutego, kiedy wykonano dzienną panoramę. Nie mogli wykonać wtedy tego nieba, bo widać było zupełnie inną część. Natomiast ta część nieba teoretycznie się zgadza z tym, co łazik mógłby zobaczyć w lecie.

Niestety, żaden łazik nie wykonał dotąd nocnej panoramy nieba.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, mirekk napisał:

Tak, jak dla mnie to podróba bo na łaziku widać cień. Łazik i mars podkolorowany.

Panorama łazika i terenu jest tam nawet podlinkowana :P To akurat nie jest niczym dziwnym, żeby użyć dziennego zdjęcia, bo w nocy, z racji prawie braku atmosfery, pierwszy plan musi być niezwykle ciemny - oświetlany jedynie światłem gwiazd.

31 minut temu, szuu napisał:

no przecież pisze

"This is an interpolated and rendered panorama to simulate Mars at night"

Z tego jednoznacznie nie wynika, że zdjęcie nieba jest z Ziemi. "Interpolated and rendered panorama" może powstać równie dobrze z rzeczywistego materiału z Marsa, gdyby taki istniał.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, polaris napisał:

Z położenia Jowisza i Saturna wynika, że panorama nieba została wykonana latem 2019 roku, czyli raczej ten łazik jej nie sklecił :)

Po cholerę takie składanki w ogóle robić, chyba tylko jako ładne obrazki.

 

Powtórzę link:

https://www.360cities.net/image/mars-at-night#145.56,3.05,70.0

 

Moim zdaniem warto. Tu jest przemycana, na marginesie  fajnego widoczku, do umysłów wielu ludzi, nowa wiedza i pobudzenie do zgłębiania tematów kosmicznych.

Jak kiedyś wspomniałem w statusach ja też staram się realizować ideę: "uczyć bawiąc" :)

Siema

p.s.

Portal z tą grafiką pewnie zniknie milion razy szybciej niż nasze forum więc szkoda, że nie wrzuciłeś chociaż miniaturki o tym cudeńku. Oto taka:

 

nasof.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ekolog napisał:

Moim zdaniem warto. Tu jest przemycana, na marginesie  fajnego widoczku, do umysłów wielu ludzi, nowa wiedza i pobudzenie do zgłębiania tematów kosmicznych.

 

Kłamstwo nawet pięknie opisane, pozostaje kłamstwem i na dłuższą metę "nowa wiedza" dostaje w tyłek rykoszetem. W czasach gdy "kosmiczne" zdjęcia są podważane przez wszelkiej maści teorie spiskowe, promowanie takiego czegoś bez wyraźnego zaznaczenia, że to ściema...jest strzałem w kolano.

 

Skoro zostało podmienone niebo, to skąd możemy wiedzieć, że łazik też nie jest regularnie wklejany? Czy w ogóle wysłaliśmy go na Marsa, czy może jeździ sobie po pustyni na płaskiej Ziemii, a ludzie łykają sensacje o Marsie? ;) Promocja nauki jak i sama nauka - musi być rzetelna. 

 

Jeśli autentyczne zdjęcia nie pobudzają kogoś do zgłebiania tematów kosmicznych, to znaczy że taka tematyka (albo źródło inspiracji) nie jest dla tej osoby i nie ma w tym nic złego.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jak się poczeka to podają link skąd brali oryginalną panoramę, niestety nieklikalny ale dotarłem:


https://www.jpl.nasa.gov/images/perseverance-navcams-360-degree-panorama


Co do upiększania nieba nad horyzontem i ściemniania gruntu to jakiś człowiek (o którym absolutnie nie jestem władny cokolwiek powiedzieć i tyle w jego temacie)

dał na wykop linka do mojego tu posta i idzie entuzjazm jak burza (plus za plusem) mimo że czytelnicy widzą zacytowaną, krytyczną uwagę @polaris

 

W tej chwili jest 11 : 0

 

https://www.wykop.pl/link/6333189/jak-wyglada-nocne-niebo-z-marsa/


Siema

(miniaturka)

panorama__.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ekolog napisał:

 

jakiś człowiek (o którym  absolutnie nie jestem władny cokolwiek powiedzieć i tyle w jego temacie)

dał na wykop linka do mojego tu posta i idzie entuzjazm jak burza (plus za plusem) mimo że czytelnicy widzą zacytowaną, krytyczną uwagę @polaris

 

W tej chwili jest 10:0

 

Za to ja jestem "władny" coś o tym człowieku powiedzieć. 

Sam wrzuciłeś na Wykop link do swojego wpisu żeby podniecać się również tam plusami, po czym nie omieszkałeś pochwalić się tym tutaj (chociaż nie za bardzo jest czym bo na Wykopie 11 plusów to jest duże nic). Nie wiem czy to jest bardziej śmieszne czy żałosne :facepalm:

 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, o ile dobrze rozumem, że autorem jest Marcio Cabral (Fotograf/Landscape Photographer/150+ International prizes/3x Guinness World Record Holder)?

 

Tak czy owak ktoś sporą pracę wykonał. Gdy wchodzimy tam i dajemy tryb pełnoekranowy to jest spora frajda.

 

Na wykop.pl wskazałem tylko dlatego, że nikt nie dał tam minusa (jest 13 plusów) co oceniłem jako argument za tym, że jednak opinia czy warto takie fotomontaże robić
nie jest oczywista (że nie) skoro wśród kilkunastu osób nie znalazł się ani jeden jego przeciwnik. Statystycznie jest mało prawdopodobne by to akurat same głupki były.

 

Z zasady (i z polecenia rodzinnego) nigdy nie mogę wypowiadać się o tożsamości jakichkolwiek osób w necie. Nawet "ekologa" na sąsiednim forum nie skomentuję osobowo tedy ;)


Co do moich intencji to wszystko mi jedno co kto myśli. Na lajkach trochę mi zależy ale bez przesady.

 

Zamiast wchodzić tu w dalsze spory filozoficzno-motywacyjne może warto wykorzystać do końca wrzutkę autora wątku - bo stykamy się tu z nową techniką prezentacji.

 

Ktoś opracował całą półkulę nocnego nieba, nieprawdaż? :icon_idea:

 

Siema

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.